Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    25-02-2013
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46.628/5000
    ISP
    Vodafone
    Ξημερώματα Κυριακής σταμάτησε να ανάβει το λαμπάκι του internet ενώ συγχρόνιζε κανονικά η γραμμή . Υστερα από επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα μου πρότειναν αλλαγή εξοπλισμού, σήμερα παρέλαβα τον καινούριο εξοπλισμό αλλά το πρόβλημα παρέμεινε , συγχρονίζει αλλά δεν έχω internet. Τους ξανατηλεφώνησα και μου είπαν ότι θα στείλουν τεχνικό. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα και πως το έλυσε??

  2. #2
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κλασσική βλάβη με πρόβλημα στο kv, ποιας εταιρείας είναι το kv...

  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2017
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα

    Και εγω αν και μόλις 2 εβδομάδες στη VODAFONE με VDSL-50 αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα σε περιοχή της Κοζάνης, εχθές το βραδυ.

    Συγκεκριμένα αφού έκανα επανεκινηση του router Η267 μήπως και ξαναδουλέψει το ιντερνετ, το λαμπάκι του internet έγινε κόκκινο ενω το τηλέφωνο δούλευε κανονικά.

    Επικοινωνησα με την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν ότι θα το λύσουν άμεσα.

    Μέσα σε δύο ώρες το πρόβλημα λύθηκε αργά το βράδυ.

    Μάλιστα επικοινώνησαν και απο την τεχνική υποστήρίξη σήμερα το πρωι και μου είπαν το πρόβλημα ήταν τοπικό. Απο τα λεγόμενα τους φαντάστηκα οτι ήταν απο την καμπίνα που στη Κοζάνη τις περισσότερες τις έχει η VODAFONE.

    Πάντως σε σχέση με την COSMOTE η VODAFONE έχει καλύτερη τεχνική εξυπηρέτηση και είναι ευγενέστατοι όλοι τους.

    1) Αμεση αποστολή sms με τον κωδικό αιτήματος
    2) Αμεση αποστολή δεδομένων κινητού ιντερνετ για οσο διαρκεί η βλάβη.
    3) Προσωποποιημένη τηλεφωνικη αναλυτική ενημερώση για την πορεία της βλάβης.

    Η COSMOTE ηθελε μια εβδομάδα και 10 τηλεφώνα για να λύσουν το παραμικρό θέμα και έπρεπε να το ζητήσεις εσυ ο ίδιος για δωρέαν δεδομένα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας