Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Question
    Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα λίγο τα φώτα του φόρουμ, ή έστω μια καθοδήγηση για το τι μπορώ/πρέπει να κάνω.

    Έχω σταθερή σύνδεση Cosmote, περιοχή Μελισσίων. Εδώ και δυο χρόνια που μετακόμισα στο σπίτι, ήμουν σε 50 Mbps VDSL σύνδεση, που δούλευε στα 50 Mbps downstream / 5 Mbps upstream ακατέβατα και με σταθερή σύνδεση. Έχω το Speedport Plus, συνδέεται απ' ευθείας στην κεντρική πρίζα του σπιτιού μόνο του, και το σπίτι παίρνει σύνδεση στο Ίντερνετ μέσω ενός Xiaomi AX3600 με PPPoE από το Speedport, που μένει μόνο για τηλεφωνία (άσχετο με τη συζήτηση, αλλά το αναφέρω για λόγους πληρότητας).

    Τσέκαρα και είδα από τις ρυθμίσεις του Speedport (status.json) ότι έχω max attainable downstream περίπου 85-87000, και με αυτό το σκεπτικό σήμερα γύρισα τη σύνδεση σε 100 Mbps. Μετά από λίγη ώρα πράγματι ανέβηκε η ταχύτητα αλλά μόνο ως τα 64 Mbps downstream / 10-12 Mbps upstream, και το ρούτερ πράγματι συγχρονίζει σε αυτές τις τιμές, ενώ και το max attainable πλέον το εμφανίζει περί τα 70000, κάτι που δε συνέβαινε πριν. Δεν έχω την απαίτηση να πιάσω καθαρό εκατοστάρι, προς Θεού, αλλά από τα 50 στα 64 είναι φτωχή βελτίωση και θα ήθελα να μάθω τι περνάει από το χέρι μου να κάνω για να στρώσει η γραμμή κατά το δυνατόν.

    Επισυνάπτω τα τρέχοντα νούμερα του ρούτερ, αμέσως μετά από επανεκκίνηση.

    Όποια ιδέα ή έμπνευση καλοδεχούμενη
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0097.jpg 
Εμφανίσεις:  66 
Μέγεθος:  67,0 KB 
ID: 231918Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0099.jpg 
Εμφανίσεις:  68 
Μέγεθος:  67,5 KB 
ID: 231919

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όσο ανεβαίνει ο συγχρονισμός τόσο και αυξάνεται η απαίτηση για άψογη γραμμή από τον πάροχο μέχρι το ρούτερ, στον κατανεμητή έχει γίνει μέτρηση??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Το μόνο που πρόλαβα να κάνω σήμερα ήταν να πάρω στο 13788 και να δηλώσω βλάβη, οπότε όχι, δεν έχει γίνει κάποια περαιτέρω μέτρηση.

    - - - Updated - - -

    Update: μετά τη δήλωση βλάβης χθες βράδυ, μου ήρθε σήμερα μήνυμα από την Cosmote ότι το πρόβλημα έχει αποκατασταθεί. Από το app της Cosmote βλέπω συγχρονισμό στα 107,38 για downstream και 10,74 για upstream. Δεν είμαι σπίτι για να ελέγξω τις παραμέτρους απ' ευθείας από το router, αλλά έβαλα τη γυναίκα μου να τρέξει ένα speed test και χτυπάει 93άρια άνετα, οπότε θεωρώ πως το πρόβλημα λύθηκε.

    Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για την υπομονή όσων διάβασαν το topic Αν προκύψει κάτι νεώτερο θα ποστάρω. Το ηθικό δίδαγμα είναι δήλωση βλάβης σε τέτοιες περιπτώσεις, αν και μου προξενεί εντύπωση που η Cosmote δεν έχει σε κοινή διάθεση το 13788, αλλά μόνο το 13888 που είναι η γενική εξυπηρέτηση πελατών. Ας όψεται

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας