Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19

Θέμα: Copper_Switch_OFF

  1. #16
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Είσαι σε προφίλ 17a διότι έχεις σύνδεση που δεν το χρειάζεται. Αν ζητούσες 200άρι πακέτο σήμερα, θα είχες αμέσως 35b. Δεν περιμένουν να αυξηθούν οι πελάτες για να αναβαθμίσουν την καμπίνα.
    Ναι καταλαβαίνω ότι θα έπρεπε να το ζητήσω προφορικά γιατί στη διαθεσιμότητα δίνει μέχρι 100. Άρα με την πρώτη ευκαιρία αναβαθμίζουν τις καμπίνες γρήγορα. Το κόστος παρ' όλα αυτά συνεχίζει να είναι τεράστιο στα 52 ευρώ οπότε και πάλι μακριά προς το παρόν.

  2. #17
    Εγγραφή
    21-11-2007
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    19830/1001
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΡΙΝΙΟ
    Router
    Draytek 2820
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Είσαι σε προφίλ 17a διότι έχεις σύνδεση που δεν το χρειάζεται. Αν ζητούσες 200άρι πακέτο σήμερα, θα είχες αμέσως 35b. Δεν περιμένουν να αυξηθούν οι πελάτες για να αναβαθμίσουν την καμπίνα.
    Σε σέβομαι απεριόριστα.
    Έχεις βοηθήσει άπειρο κόσμο και εμένα.
    Αλλά σε αυτό κάνεις λάθος.
    Εξηγώ, είμαι σε καμπίνα 17a 100mbps από το 2017 σε Nova και από αρχές του Γενάρη του 2021 σε cosmote.
    Τους παρακαλάω για 200mbps από την πρώτη στιγμή που πήγα cosmote, εδώ και 10 μήνες.
    Η απάντηση τους σε τηλέφωνο 13888 και μέσω σελίδας,δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Για μέχρι 100 υπάρχει και για νέο συνδρομητή. Για 200 δεν.
    Έχω ρωτήσει και τεχνικούς της Cosmote στο δρόμο, μου λένε πάρε τηλ στο 13888.
    Μόνο ο τεχνικός που έκανε την ενεργοποίηση αρχές Γενάρη ενδιαφέρθηκε και την επόμενη μέρα με πήρε τηλ από το κέντρο και άλλαξε σε 200 20 και συνδέθηκα 138 22 με 17α προφιλ( τωρα έχω 110 11 με attainable 139 σε 17α) και μου είπε ότι δεν υποστηρίζει η καμπίνα 200αρα γιατί δεν έχει κάρτα 35β. Μόλις γεμίσει η 100αρα(17α) κάρτα τότε και μόνο τότε θα γίνει αναβάθμιση πρόσθεση κάρτας 35β για 200αρα.
    Δηλαδή ποτέ. Οι περισσότεροι γείτονες είναι 65+.
    Αν ξέρεις κάποιον τρόπο πολύ θα με ενδιέφερε γιατί είμαι κολλημένος στα 100 εδώ και 4 χρόνια.

  3. #18
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το 200άρι παίζει με Super Vectoring (V.Plus 35b) και όχι με το απλό Vectoring 17a, με τις κάρτες να είναι διαφορετικές. Αυτές με V.Plus έχουν προς τα πίσω συμβατότητα, όχι όμως το αντίθετο. Όπως δηλαδή ισχύει και με τα ADSL ή VDSL Router.
    Οι πρώτες καμπίνες της Cosmote που μπήκαν μεταξύ 2012-2017 (είχαν ολοκληρωθεί ή είχε ξεκινήσει η υλοποίηση πριν τον κανονισμό της ΕΕΤΤ για τις νέες FTTC καμπίνες), είχαν κάρτες για το απλό Vectoring. Στα μεγάλα πληθυσμιακά αστικά κέντρα σε μεγάλο ποσοστό έχει ήδη γίνει αναβάθμιση των καρτών, αλλά όχι ακόμη σε πάρα πολλά στην επαρχία. Όλες οι καμπίνες που τοποθετούνται τα τελευταία 1-2 χρόνια έχουν τις νέες κάρτες.

  4. #19
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από forisp2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε σέβομαι απεριόριστα.
    Έχεις βοηθήσει άπειρο κόσμο και εμένα.
    Αλλά σε αυτό κάνεις λάθος.
    Εξηγώ, είμαι σε καμπίνα 17a 100mbps από το 2017 σε Nova και από αρχές του Γενάρη του 2021 σε cosmote.
    Τους παρακαλάω για 200mbps από την πρώτη στιγμή που πήγα cosmote, εδώ και 10 μήνες.
    Η απάντηση τους σε τηλέφωνο 13888 και μέσω σελίδας,δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Για μέχρι 100 υπάρχει και για νέο συνδρομητή. Για 200 δεν.
    Έχω ρωτήσει και τεχνικούς της Cosmote στο δρόμο, μου λένε πάρε τηλ στο 13888.
    Μόνο ο τεχνικός που έκανε την ενεργοποίηση αρχές Γενάρη ενδιαφέρθηκε και την επόμενη μέρα με πήρε τηλ από το κέντρο και άλλαξε σε 200 20 και συνδέθηκα 138 22 με 17α προφιλ( τωρα έχω 110 11 με attainable 139 σε 17α) και μου είπε ότι δεν υποστηρίζει η καμπίνα 200αρα γιατί δεν έχει κάρτα 35β. Μόλις γεμίσει η 100αρα(17α) κάρτα τότε και μόνο τότε θα γίνει αναβάθμιση πρόσθεση κάρτας 35β για 200αρα.
    Δηλαδή ποτέ. Οι περισσότεροι γείτονες είναι 65+.
    Αν ξέρεις κάποιον τρόπο πολύ θα με ενδιέφερε γιατί είμαι κολλημένος στα 100 εδώ και 4 χρόνια.
    Ναι αυτό φαντάστηκα και εγώ στην αρχή. Ότι δηλαδή θέλουν να αποσβέσουν καλά τις 17α πρώτα με τα ακριβά πακέτα και μετά να κοιτάξουν για καμιά προσθήκη κάρτας 35β. Ο κύριος ιδιοκτήτης του Οτέ εξάλλου βρίσκεται στη Γερμανία, μία χώρα που φημίζεται για την τσίπικη νοοτροπία της.

    Επίσης άλλη μία πληροφορία: Το σπίτι όπου έμενα πριν από 10 χρόνια είναι σε ένα δρόμο όπου έμεναν πολλά άτομα μεγάλης ηλικίας. Ξαναπερπάτησα λοιπόν τον παλιό δρόμο για να κάνω βόλτα και προς έκπληξη παρατήρησα ότι δεν έχει καν 17α VDSL καμπίνα αλλά παλιό διανεμητή καφάο. Κατάλαβα ότι εφόσον δεν υπάρχει ζήτηση για VDSL το έχουν αφήσει με ADSL από το αστικό κέντρο. Έγω όταν έφυγα από εκεί είχα την τελευταία φορά 4Mbps νομίζω.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας