Σελ. 12 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 736
  1. #166
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Το 2020 αν θυμάμαι καλά έγινε εφικτό το ΝFC write για συσκευές του 2016 και μετά.

  2. #167
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως είναι απαράδεκτο αν αληθεύει αυτό που είδα στις ειδήσεις, να διώχνουν εμβολιασμένους πελάτες από μαγαζιά απλά και μόνο επειδή εμβολιάστηκαν εκτός ΕΕ (π.χ. ΗΠΑ).
    Θα έπρεπε να δοθεί οδηγία ώστε να γίνονται δεκτά πιστοποιητικά - κάρτες ξένων κρατών ακόμα και αν η εφαρμογή δεν μπορεί να τα διαβάσει.

    (σορυ αν ποστάρω ξανά ή λάθος, δε ξέρω αν έχει συζητηθεί κάπου αλλού στο παρόν νήμα ή σε παρόμοιο νήμα)
    Δεν ξέρω αν αυτό που λες είναι γενικευμένο, αλλά οι οδηγίες είναι ξεκάθαρες:

    όπου το πιστοποιητικό δεν αναγνωρίζεται από το application και είναι στα εμβόλια τα οποία είναι αναγνωρισμένα από την Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών, όπως τα έδωσε το καλοκαίρι με τον τουρισμό, αυτοί οι πολίτες θα δείχνουν χαρτί και αυτό θα γίνεται δεκτό.
    https://www.cnn.gr/ellada/story/2885...oy-allon-xoron

  3. #168
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν αυτό που λες είναι γενικευμένο, αλλά οι οδηγίες είναι ξεκάθαρες:



    https://www.cnn.gr/ellada/story/2885...oy-allon-xoron
    Χμμ δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το ότι δεν ήταν σε χαρτί, ότι ήταν η 1η ημέρα ή ότι δεν το σκάναρε το app τους αλλά σε ένα μαγαζί δεν δεχόντουσαν το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού που έγινε στην Ελλάδα
    Πάντως από όσους γνωρίζω που εργάζονται σε εμπορικά καταστήματα, μέχρι στιγμής ο κόσμος δείχνει κατανόηση και δεν μπλέκει σε καβγάδες με το προσωπικό. Εκτός από τους γνωστούς τρόμπες.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #169
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμ δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το ότι δεν ήταν σε χαρτί, ότι ήταν η 1η ημέρα ή ότι δεν το σκάναρε το app τους αλλά σε ένα μαγαζί δεν δεχόντουσαν το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού που έγινε στην Ελλάδα
    Πάντως από όσους γνωρίζω που εργάζονται σε εμπορικά καταστήματα, μέχρι στιγμής ο κόσμος δείχνει κατανόηση και δεν μπλέκει σε καβγάδες με το προσωπικό. Εκτός από τους γνωστούς τρόμπες.
    Αν έχεις πρόσβαση σε παλιό πιστοποιητικό ευρωπαϊκό, κάνε μια σύγκριση με το σχετικό barcode Που έχει το ελληνικό, είναι πολύ πυκνό και θέλει καλή κάμερα στο κινητό για να το διαβάσει.

  5. #170
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις πρόσβαση σε παλιό πιστοποιητικό ευρωπαϊκό, κάνε μια σύγκριση με το σχετικό barcode Που έχει το ελληνικό, είναι πολύ πυκνό και θέλει καλή κάμερα στο κινητό για να το διαβάσει.
    Δεν ξέρω αν παίζει η ίδια φάση, αλλά χθες πήγαινα να το περάσω το ευρωπαϊκό στης πεθεράς μου το τηλέφωνο. Δεν μπαίνει απευθείας, όποτε έκανα zoom το pdf όποτε καθάρισε το QR code και το πήρε ακαριαία. Τα QR code που είχαν επάνω είναι σχετικά μικρά, οπότε δυσκολευόταν το app να τα διαβάσει.

  6. #171
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.744
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις πρόσβαση σε παλιό πιστοποιητικό ευρωπαϊκό
    Το παλιό πως το εννοείς; Έχει βγει καινούριο - διαφορετικό;
    OK boomer

  7. #172
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Για όσους επιμένουν στη χρήση του pdf στο κινητό, έχω το παράδειγμα του σημερινού πρωινού, όπου στα δικαστήρια Κατερίνης 3 άτομα έκαναν σχεδόν 5-6 λεπτά να μπουν μπροστά μου, καθώς προσπαθούσαν επί ώρα να ζουμάρουν στο κινητό τους σωστά για να φανεί καλά το barcode. Waste of time.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  8. #173
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι ένα σημείο έχεις δίκιο. Ο αντίλογος βέβαια είναι πως αν τα επιτρέπανε, η αγορά θα γέμιζε με πιστοποιητικά, από ξένες χώρες, που δεν θα μπορούσε να τα διαβάσει η Ελληνική εφαρμογή.

    Μια τρύπα στο νερό δηλαδή
    Τότε γιατί η Ελλάδα δεχότανε τα ξένα πιστοποιητικά το καλοκαίρι; Συγκεκριμένα δεχόταν μια χαρά την κάρτα του CDC που δίνουν στις ΗΠΑ. Τώρα γιατί ξαφνικά δε τους κάνει;
    Στο κάτω κάτω το να μπει κάποιος στη διαδικασία να πλαστογραφήσει ξένο πιστοποιητικό για να πιει ένα καφέ το θεωρώ αρκετά τραβηγμένο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν αυτό που λες είναι γενικευμένο, αλλά οι οδηγίες είναι ξεκάθαρες:



    https://www.cnn.gr/ellada/story/2885...oy-allon-xoron
    Μακάρι να ισχύει και να κατάλαβαν τον παραλογισμό τους. Πάντως 2 δελτία ειδήσεων του Σκάι που είδα χθες και προχθές, κάλυπταν συγκεκριμένα την αδυναμία αναγνώρισης ξένων πιστοποιητικών από την εφαρμογή, όπου οι μαγαζάτορες έδιωχναν τον κόσμο με τέτοια πιστοποιητικά και ο εκπρόσωπος τύπου να το θεωρεί ως λογικό συνεπακόλουθο "επειδή οι ξένες χώρες δεν δίνουν τα κλειδιά" (σ.σ. ενώ οι κάρτες του CDC των ΗΠΑ δεν έχουν καν QR code)

  9. #174
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    ΟΚ, άρα καθαρά μεμονωμένα περιστατικά, προσεκτικά διαλεγμένα για γκρίζα ενημέρωση, επειδή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δελτία ειδήσεων του Σκάι

  10. #175
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Τώρα που το σκέφτομαι η δικαιολογία "δε δίνουν τα κλειδιά" μου ακούγεται εντελώς φθηνιάρικη. Αφού είναι public keys για verification! Τους τα ζητήσανε και είπαν όχι; (το θεωρώ εντελώς απίθανο)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, άρα καθαρά μεμονωμένα περιστατικά, προσεκτικά διαλεγμένα για γκρίζα ενημέρωση, επειδή
    Αυτό έχω να δω και το mega, τα άλλα κανάλια θέλουν VPN

  11. #176
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε γιατί η Ελλάδα δεχότανε τα ξένα πιστοποιητικά το καλοκαίρι; Συγκεκριμένα δεχόταν μια χαρά την κάρτα του CDC που δίνουν στις ΗΠΑ. Τώρα γιατί ξαφνικά δε τους κάνει;
    Στο κάτω κάτω το να μπει κάποιος στη διαδικασία να πλαστογραφήσει ξένο πιστοποιητικό για να πιει ένα καφέ το θεωρώ αρκετά τραβηγμένο.
    Μα, το καλοκαίρι δεν υπήρχε η εφαρμογή να σκανάρει το QR και γι' αυτό η επίδειξη του πιστοποιητικού σε χαρτί ήταν αρκετή.

    Το θέμα της πλαστογράφησης του ξένου πιστοποιητικού το είπα με τη λογική πως αφού δεν πιάνει το QR ας έχω ένα χαρτί "από άλλη χώρα" που θα γίνει δεκτό χωρίς να μπορεί να επιβεβαιωθεί η αυθεντικότητά του. Εδώ βγάζουν Ελληνικά πιστοποιητικά μαιμούδες (που μπορούν να σκαναριστούν), σκέψου τι θα γίνει με ξένα (που δεν θα μπορούν να σκαναριστούν)

  12. #177
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παλιό πως το εννοείς; Έχει βγει καινούριο - διαφορετικό;
    Έγινε αναφορά στο φόρουμ πως κάτι άλλαξε στα νεοτέρα και σκανάρωντε, τώρα που δοκίμασα δεν είδα κάποια διαφορά.
    Οπότε ας μείνουμε στο ότι το EU είναι πιο πολύπλοκο απο το ελληνικό

  13. #178
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα, το καλοκαίρι δεν υπήρχε η εφαρμογή να σκανάρει το QR και γι' αυτό η επίδειξη του πιστοποιητικού σε χαρτί ήταν αρκετή.

    Το θέμα της πλαστογράφησης του ξένου πιστοποιητικού το είπα με τη λογική πως αφού δεν πιάνει το QR ας έχω ένα χαρτί "από άλλη χώρα" που θα γίνει δεκτό χωρίς να μπορεί να επιβεβαιωθεί η αυθεντικότητά του.
    Νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες δεν έχει καμία λογική για τους κάτωθι λόγους:
    α) Το καλοκαίρι που δεν υπήρχε η εφαρμογή δεχόμασταν όλα τα πιστοποιητικά παντού, από όπου και αν προέρχονταν, ενώ τώρα ξαφνικά που βγήκε η εφαρμογή με το QR code ξαφνικά τα ξένα πιστοποιητικά τα θεωρούμε ως ύποπτα πλαστογράφησης (!?)
    β) Αν (πλέον) εγώ πάω σε εστιατόριο, καφέ η μπαρ στην Ελλάδα και επιδείξω χαρτί εμβολιασμού ξένης χώρας που δεν αναγνωρίζει η εφαρμογή, τότε μπορεί να φάω πόρτα. Όμως στα αεροδρόμια, πλοία κλπ. με το ίδιο ακριβώς πιστοποιητικό δεν τρώω πόρτα (!?)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ βγάζουν Ελληνικά πιστοποιητικά μαιμούδες (που μπορούν να σκαναριστούν)
    Πως γίνεται αυτό; Αφού αυτό ακριβώς υποτίθεται κάνει η εφαρμογή, δηλ. κάνει verify την ψηφιακή υπογραφή.

  14. #179
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Περιοχή
    Κατερινη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220000/21998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Smart3
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Την εγκατεστησα με σάρωση κάμερας ,γιατί pdf λέει ότι να ναι ,αν και το έχω.Ολα καλά , γρήγορα και απλά

  15. #180
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες δεν έχει καμία λογική για τους κάτωθι λόγους:
    α) Το καλοκαίρι που δεν υπήρχε η εφαρμογή δεχόμασταν όλα τα πιστοποιητικά παντού, από όπου και αν προέρχονταν, ενώ τώρα ξαφνικά που βγήκε η εφαρμογή με το QR code ξαφνικά τα ξένα πιστοποιητικά τα θεωρούμε ως ύποπτα πλαστογράφησης (!?)
    β) Αν (πλέον) εγώ πάω σε εστιατόριο, καφέ η μπαρ στην Ελλάδα και επιδείξω χαρτί εμβολιασμού ξένης χώρας που δεν αναγνωρίζει η εφαρμογή, τότε μπορεί να φάω πόρτα. Όμως στα αεροδρόμια, πλοία κλπ. με το ίδιο ακριβώς πιστοποιητικό δεν τρώω πόρτα (!?)


    Πως γίνεται αυτό; Αφού αυτό ακριβώς υποτίθεται κάνει η εφαρμογή, δηλ. κάνει verify την ψηφιακή υπογραφή.
    α) Το ίδιο πράγμα λέμε. Το καλοκαίρι που δεν υπήρχε τρόπος ελέγχου περνούσαν όλα. Τώρα που υπάρχει η εφαρμογή, ο υπάληλος που κάνει τον έλεγχο δεν πρέπει (όπως του έχουν πει) να δεχθεί πιστοποιητικό που δεν διαβάζεται το QR.
    β) Σύμφωνα με τα παραπάνω που έγραψα ναι

    Είδα ρεπορτάζ που δημοσιογράφος αγόρασε πιστοποιιητικό εμβολιασμού το οποίο πέρναγε κανονικά σπό την εφαρμογή

Σελ. 12 από 50 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας