Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-60 από 60
  1. #46
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το συγκρίνω με debian
    δεν ήξερα τι είναι το debian τότε (ε ψιτ οχι ότι τώρα ξέρω)
    Μία έμμεση επαφή μαζί του όμως την απέκτησες, μέσω του sidux.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ήταν βαρύτερο από το suse και το fedora
    Το πως κρίνει κανείς το βαρύ και το ελαφρύ, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

    1. Όταν το δοκίμασες, προφανώς δεν θα 'ξερες πως να το παραμετροποιήσεις όπως θα ξέρεις τώρα πχ.

    2. Αν το άφησες έτσι όπως στήθηκε, τότε δεν έχει νόημα να συγκρίνεις.

    Οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα, αν το αφήσεις απείραχτο, θα τρέχει σίγουρα αρκετά περιττά services και εφαρμογές.

    Το θέμα είναι, να δύναται - εν δυνάμει, μέσω της παραμετροποίησης του χρήστη - να γίνει όσο πιο παραγωγικό και αποκρίσιμο γίνεται.

    Και εγώ προσωπικά, διαπίστωσα πως στον αφρικανό, αυτό μπορεί να γίνει, με λίγο ψάξιμο και προηγούμενη εμπειρία με linux.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AddictedToChaos : 11-08-07 στις 23:13.

  2. #47
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    Επίσης, η παράθεση ενός ποστ συμφορουμίτη, γίνεται με χρήση του tag και όχι με αυτή του [php][/php] .
    Ευχαριτώ για την επισήμανση
    Τώρα όσο για τα λοιπά ΟΚ δεν κάνω και τις τρελλές χρήσεις έτσι ώστε νάχω μεγάλες απαιτήσεις
    Απλά προσπαθώ να κάνω ότι και στα xp και πάνω απ όλα να μάθω την κονσόλα. Αυτό το τελευταίο είναι που με ενδιαφέρει περισσότερο απ όλα.

  3. #48
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    [
    Οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα, αν το αφήσεις απείραχτο, θα τρέχει σίγουρα αρκετά περιττά services και εφαρμογές.

    Και μιάς και μιλάς για services και επειδή έχω ανάλογη εμπειρία απο τα xp - όπου βρήκα σχετικές πληροφορίες στα ελληνικά - που κυριολεκτικά πετάνε μετά την ρύθμιση και το σταμάτημα αρκετών services, μήπως έχεις στα υπόψιν σου που μπορώ να βρώ πληροφορίες ανάλογες για το kubuntu? Προτιμώ στα ελληνικά αλλά δε με χαλάει και πολύ και στα αγγλικά
    Ευχαριστώ

    νομίζω έμαθα για την παράθεση

  4. #49
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mistral Εμφάνιση μηνυμάτων
    [


    Και μιάς και μιλάς για services και επειδή έχω ανάλογη εμπειρία απο τα xp - όπου βρήκα σχετικές πληροφορίες στα ελληνικά - που κυριολεκτικά πετάνε μετά την ρύθμιση και το σταμάτημα αρκετών services, μήπως έχεις στα υπόψιν σου που μπορώ να βρώ πληροφορίες ανάλογες για το kubuntu? Προτιμώ στα ελληνικά αλλά δε με χαλάει και πολύ και στα αγγλικά
    Ευχαριστώ

    νομίζω έμαθα για την παράθεση
    Well done για την παράθεση

    Για να δεις τι "παίζει" με τα services στα debian-οειδή (όπως το kubuntu), διάβασε αυτό το σημείο του οδηγού του WAn για το debian.

    Τα ίδια ισχύουν και στο kubuntu.

    Εγκατέστησε το sysv-rc-conf πακέτο

    Να προσθέσω μόνο (επειδή δεν το αναφέρει στο συγκεκριμένο λινκ ο WAn), πως τα services βρίσκονται όλα στο /etc/init.d/ και μπορείς να τα εκκινείς/σταματάς με τις εντολές:

    Κώδικας:
    /etc/init.d/service_name start
    Κώδικας:
    /etc/init.d/service_name stop
    Κώδικας:
    /etc/init.d/service_name reload
    (αυτή κάνει restart το service)

    Πάντα με root rights κάνεις τα παραπάνω με χρήση του sudo ή του su - και το pass του root.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AddictedToChaos : 11-08-07 στις 23:28.

  5. #50
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία έμμεση επαφή μαζί του όμως την απέκτησες, μέσω του sidux.
    Γιατί έμμεση???

  6. #51
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί έμμεση???
    Ε γιατί δεν είναι pure debian, είναι πειραγμένο debian.

  7. #52
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    Για να δεις τι "παίζει" με τα services στα debian-οειδή (όπως το kubuntu), διάβασε αυτό το σημείο του οδηγού του WAn για το debian.
    Εδώ πραγματικά τέλεια τα λέει ο WAn με την μικρή διαφορά ότι εγώ δεν ξέρω τι στο καλό κάνει κάθε μία απο αυτές τις υπηρεσίες για να την ενεργοποιήσω ή να την απενεργοποιήσω. Το θέμα είναι αν υπάρχει ένα man που να λέει τι ακριβώς κάνει κάθε υπηρεσία για να γνωρίζουμε και αν την χρειαζόμαστε ή όχι. Εγώ απ ότι διάβασα μόνο το bluetooth απενεργοποίηση επειδη μόνο αυτήν την υπηρεσία κατάλαβα τι κάνει :-)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mistral : 12-08-07 στις 00:16.

  8. #53
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL

  9. #54
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γείτονα είσαι best !
    Ευχαριστώ φίλε

  10. #55
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    Λοιπόν καμμία σχέση ! Χωρίς το kubuntu-default-setting και με λίγο πείραγμα στο desktop το σκηνικό γίνεται τέλειο λέμεε ! Όποιος δεν δοκίμασε χάνει ειδικά εάν είναι νέος στο linux
    Και αν πειράξουμε και τα services σύμφωνα με το παραπάνω link του γείτονα no-logo http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=89491
    τότε και η ταχύτητα βελτιώνεται κατά πολύ και έχω και μιά αίσθηση μεγαλύτερης σταθερότητας αλλά ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος το τελευταίο.

  11. #56
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    Σε λίγο θα βάλω και Koffice γιατί το ΟΟο μου έχει σπάσει τα @@. Είπαμε τόσοι δουλεύουν πάνω του τόσο καιρό τώρα. Θα έπρεπε να το έχουν κάνει να πετάει...
    Αλήθεια το Koffice τι ρόλο παίζει; Επειδή το ΟΟ πραγματικά σπάει καρύδια . Δηλ. είναι ο μόνος λόγος για μένα που ανοίγω ακόμα τα xp

  12. #57
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κείμενο το αναγνωρίζει καλά και γενικά για κείμενα μου άρεσε (αν και θα θέλει λίγο χρόνο εξοικείωση)

    Εκεί που κατέβασε ρολά ήταν όταν του ζήτησα να ανοίξει ένα excel αρχείο με 25 φύλα. Το ΟΟο το ανοίγει σχεδόν το ίδιο γρήγορα με το excel.
    Εμ φίλε μου το όλο πρόβλημα συμβατότητας στο excel παίζει και στην Acces αν την χρησιμοποιεί κάποιος για βάση . Προσωπικά σε μένα το ΟΟ αν εξαιρέσω excel απλά δηλαδή χωρίς μακροεντολές και vba οκ τα ανοίγει καλά. Σε excel όμως με macros και vba πάντα κρασάρει άγρια. Όσο για acces σίγουρα δεν είναι θέμα ούτε κάν για συζήτηση. Τώρα για τα κείμενα νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το OO τουλάχιστον στο μέγεθος και τη χρήση που κάνω εγώ.
    Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα γίνεται και με το koffice αν και ποτέ δεν το δοκίμασα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mistral : 12-08-07 στις 14:23.

  13. #58
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Άσε το Koffice. Καλή η προσπάθεια που γίνεται μ'αυτό, αλλά το oo είναι πιο πλήρες.

  14. #59
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από avoulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αργεί και μάλιστα πολύ. Σε βαθμό εκνευριστικό. Κάποιος νωρίτερα μου είπε να βάλω xmms (δε θυμάμαι μήπως μου είπε και audacious, beep κτλ). Τους γνωρίζω τους players αυτούς αλλά δεν έχουν τις ευκολίες του amarok (πχ lyrics, library κτλ) κι έτσι απορρίπτονται χωρίς δεύτερη σκέψη.

    @graphi: ήμουν φανατικός gnome-άκιας μέχρις ότου έβαλα το pclinux που είχε και το καλύτερο (και σταθερότερο, γρηγορότερο, ελαφρύτερο) KDE που είχα ποτέ. Από τότε μόνο KDE, δε μπορώ πλέον με gnome. Έχει και αυτά τα killer applications (amarok, k3b, ktorrent, kate) που δεν τα αφήνεις εύκολα.. Επίσης πλέον ειναι και πολύ ελαφρύτερο από το gnome με περισσότερα features, και σαφώς πιο (εύκολα) παραμετροποιήσιμο.

    Να μην ήταν και τόσο ασταθές το 3.5.7..

    (Κανείς για τις θερμοκασίες ξέρει; )
    Και εγω προτιμω το KDE. Σχετικα με την θερμοκρασια δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. σκεφτηκες οτι μπορει να ειναι λογω του καλοκαιριου που οι θερμοκρασιες ειναι ηδη ανεβασμενες; Αλλο να εχεις το λαπτοπ σε 23 βαθμους και κατω τον χειμωνα και αλλο σε 30 και πανω το καλοκαιρι
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  15. #60
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το κύριο θέμα δεν έχω ιδέα. Όχι απλά δεν έχω laptop, αλλά δεν έχω δει καν Linux σε laptop.
    Και τι έχεις σε laptop ? xp ή vista ?

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Gnome vs Kde
    Από gkimonas στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2709
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-10, 22:36
  2. KDE- gnome
    Από kriti στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-08, 18:16
  3. Εφαρμογές GNOME σε KDE
    Από Slammer στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 02:51
  4. Απο kde -> gnome
    Από loopg στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-06, 18:54
  5. Λοιπον...KDE ή Gnome?
    Από Aramil στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-05, 00:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας