Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30

Θέμα: Νέο Pc

  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά:
    Aν πάρεις RAM εκτός λίστας μητρικής ρισκάρεις να έχεις προβλήματα μικρά ή μεγάλα.
    Γίνομαι πιο συγκεκριμένος
    είχα RAM που ήταν στην λίστα QVL της μητρικής, λειτουργούσαν χωρίς πρόβλημα και με ενεργοποιημένο το XMP.
    Αλλάζω μητρική και οι RAM δεν ήταν στην λίστα, τις βάζω πάνω και λειτουργούν χωρίς πρόβλημα, ενεργοποιώ το XMP και τρώω Black, γυρίζω στο normal, κανένα πρόβλημα.
    Παίρνω τις παρόμοιες RAM με αυτές αλλά που ήταν στην λίστα και λειτουργούν χωρίς πρόβλημα με το XMP ενεργοποιημένο.
    Το "tested" είναι ο χρονισμός που έχει γίνει δοκιμή, το "native" είναι ο εγγενής χρονισμός με τον οποίο θα λειτουργήσει η RAM χωρίς κάποια παρέμβαση του χρήστη.
    Το SPD είναι οι τυποποιημένες προδιαγραφές που είναι γραμμένες πάνω στην RAM και χρησιμοποιείται για να επικοινωνεί η RAM με τις συσκευές που θα συνδεθεί ώστε να υπάρχει μια όσο το δυνατόν καλύτερη συνεργασία.
    Εσύ στην μητρική θα δεις την native συχνότητα, αρκεί βέβαια να υποστηρίζεται και από τον επεξεργαστή.
    Το 2 και 4, χωρίς να έχω μπει λόγω χρόνου να δω, λογικά θα είναι αν οι RAM θα λειτουργούν σε Dual ή Quad-channel.
    Αν βάλεις 2 kit όμοιων RAM στα 4 slot της μητρικής, πάλι θα έχεις dual-channel.
    Αν έχεις σκοπό να κάνεις ΟC στις RAM με το XMP και τίποτα περισσότερο, τότε απλώς πάρε RAM από την λίστα.
    Αν έχεις σκοπό να κάνεις γενικά OC στον υπολογιστή ή να ασχοληθείς με extreme προγράμματα, τότε πας αλλού και θα πρέπει να ψάξεις περισσότερο τα υπόλοιπα που αναφέρεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "tested" είναι ο χρονισμός που έχει γίνει δοκιμή, το "native" είναι ο εγγενής χρονισμός με τον οποίο θα λειτουργήσει η RAM χωρίς κάποια παρέμβαση του χρήστη.
    Το SPD είναι οι τυποποιημένες προδιαγραφές που είναι γραμμένες πάνω στην RAM και χρησιμοποιείται για να επικοινωνεί η RAM με τις συσκευές που θα συνδεθεί ώστε να υπάρχει μια όσο το δυνατόν καλύτερη συνεργασία.
    Εσύ στην μητρική θα δεις την native συχνότητα, αρκεί βέβαια να υποστηρίζεται και από τον επεξεργαστή.
    Άρα εαν πάρω των 3200 mhz ,θα λειτουργεί στα 2133 αλλά εάν ενεργοποιήσω τα 3200 απο το bios θα λειτουργεί εκεί απροβλημάτιστα ,σωστά;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλάζω μητρική και οι RAM δεν ήταν στην λίστα, τις βάζω πάνω και λειτουργούν χωρίς πρόβλημα, ενεργοποιώ το XMP και τρώω Black, γυρίζω στο normal, κανένα πρόβλημα.
    Παίρνω τις παρόμοιες RAM με αυτές αλλά που ήταν στην λίστα και λειτουργούν χωρίς πρόβλημα με το XMP ενεργοποιημένο.
    Να βάλω την CMK16GX4M2Z3200C16 που είναι στη vendor list, όμως το site αναφέρει πως είναι σχεδιασμένη για ryzen και δεν αναφέρει το "intel xmp certified", το οποίο αναφέρεται στην CMK16GX4M2B3200C16 που δεν είναι στην vendor list. Τι είναι προτιμότερο αν υπήρχαν αυτές οι επιλογές;

    Edit: σκέφτομαι να βάλω τις 3000mhz οι οποιες είναι στο vendor list me 15ms latency το οποίο δίνει 10ns true latency όπως και οι 3200MHz/CL16 σύμφωνα με αυτό

    Ακόμα , το site του b560 αναφέρει max lanes 12 και configuration 1x16+1x4. Αυτό σημαίνει πως δε θα μπορώ τελικά να χρησιμοποιώ όλες τις θύρες pci στο έπακρο; Και πώς γίνεται 16+4=20 lanes ενώ το chip αναφέρει 12? Κάτι έχω μπερδέψει σίγουρα. Anyway, θα μπορώ να κουμπώσω όλες τις pci κάποια στιγμή?
    Τέλος, μία απορία που δεν πρόκειται να καθορίσει την αγορά ,απλά εγκυκλοπεδικά: στο site της μητρικής αναφέρει "1 x PCI Express x16 slot, running at x16 (PCIEX16) * For optimum performance, if only one PCI Express graphics card is to be installed, be sure to install it in the PCIEX16 slot. (The PCIEX16 slot conforms to PCI Express 4.0 standard)" , ενώ το b560 λεει υποστηρίζει μέχρι v3. Τελικά μπορεί να λειτουργίσει μια κάρτα αξιοποιώντας το v4?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stathis_P : 22-02-22 στις 17:24.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε πρώτη φάση έχεις μπλέξει το Revision με το Configuration στα Chipsets.
    Σε δεύτερη φάση, το είπαμε πιο πάνω
    To Β560 για την κατηγορία τιμής που έχεις επιλέξει είναι εντάξει.
    Θέλεις καλύτερο?? ανεβαίνεις πιο πάνω.
    Σε τρίτη φάση, υπάρχουν και άλλες καλές μάρκες RAM και όχι μόνο οι Corsair.
    Σε τέταρτη φάση και βασικότερη
    όσο και να το ψάξεις και να το ψειρίσεις και να το ανασκολοπίσεις, του χρόνου θα έχεις παλιό σύστημα, είναι ο νόμος των PC και γενικά των ηλεκτρονικών.

    Πάρε ένα σύστημα με τα λεφτά που διαθέτεις και κοίταξε να το απολαύσεις όσο μπορείς γιατί από την επόμενη μέρα που θα το πάρεις θα είναι ήδη παλιό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    εγώ έχω 4 x CORSAIR VENGEANCE LPX BLACK 8GB 3000MHZ C16 και δουλεύουν άνετα στα 3200MHz με τα XMP settings

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kι' εγώ Corsair έχω αλλά τσεκαρισμένες με την μητρική γι' αυτό που γράφω στο post #16.
    Είχα στον παλιό Hyper X και ήταν κι' αυτές μια χαρά.
    Αν δεν βρει της αρεσκείας του Corsair και να ταιριάζουν με την μητρική παίρνει άλλες, υπάρχουν ένα σωρό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλεις καλύτερο?? ανεβαίνεις πιο πάνω.
    Μου προτάθηκε η B560M AORUS PRO έναντι της B560M D3H, λόγω του οτι η δεύτερη υπάρχει περίπτωση να μην εκμεταλεύται όλην την επεξεργαστική ισχύ του i5, ενώ η πρώτη έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Δεν ξέρω αν τελικά θα επιλέξω την πρώτη λόγω έλειψης vga, αλλά εαν ισχύει θα την προτιμήσω, πιο πάνω όμως δύσκολα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τρίτη φάση, υπάρχουν και άλλες καλές μάρκες RAM και όχι μόνο οι Corsair.
    Σίγουρα, απλά οι υπόλοιπες της αρεσκείας μου που εμπεριέχονται στην qvl δεν τις έχει το eshop, γενικά απο εκεί θα ήθελα να αγοράσω γιατι απο ότι έχω δει στα parts που ενδιαφέρομαι έχει τις πιο χαμηλές τιμές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    όσο και να το ψάξεις και να το ψειρίσεις και να το ανασκολοπίσεις, του χρόνου θα έχεις παλιό σύστημα, είναι ο νόμος των PC και γενικά των ηλεκτρονικών.

    Πάρε ένα σύστημα με τα λεφτά που διαθέτεις και κοίταξε να το απολαύσεις όσο μπορείς γιατί από την επόμενη μέρα που θα το πάρεις θα είναι ήδη παλιό.
    Αυτό θα κάνω, εντωμεταξύ όσο το ψάχνεις τόσο τρελένεσαι και τελικά πιστολιάζεις και δεν παίρνεις τίποτα Πιθανό αύριο να παραγγείλω γιατι με βλεπω χωρις pc στο τελος

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ έχω 4 x CORSAIR VENGEANCE LPX BLACK 8GB 3000MHZ C16 και δουλεύουν άνετα στα 3200MHz με τα XMP settings

  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stathis_P Εμφάνιση μηνυμάτων
    εντωμεταξύ όσο το ψάχνεις τόσο τρελένεσαι και τελικά πιστολιάζεις και δεν παίρνεις τίποτα
    Aυτό είναι πολύ μεγάλη αλήθεια, όχι βέβαια να φτάσεις στο σημείο να μην πάρεις τίποτα αλλά ότι και να πάρεις τελικά να έχεις την αμφιβολία και να σε τρώει το σαράκι ότι θα μπορούσες να πάρεις κάτιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι καλύτερο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #23
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα , το πήρα το pc τελικά με την gigabyte aorus μητρική, για την ώρα φαίνεται να συνεργάζονται όλα τέλεια. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε επιδόσεις αλλά φαίνεται πως θα είναι αρκετά καλό και πως θα με καλύψει πλήρως. Το κουτί είναι ωράιο και βολικό με τοποθετήσεις σκληρών, καλωδίων κλπ, αλλά κατόπιν εορτής διάβασα πως δεν είναι ο,τι καλύτερο για θερμότητα. Ο επεξεργαστής φαίνεται να σηκώνει με το καλημέρα 45 βαθμούς, δεν ξέρω κατα πόσο σχετίζεται το κουτί με αυτό. Ευχαριστώ για τη συμμετοχή στο να βγάλω κάποια άκρη. Τώρα μένει να του κουμπώσω και ένα ups γιατι κάτι έχει πάθει το ρεύμα τελευταία και κάνει μούρλιες.

  9. #24
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το UPS έπρεπε να το πάρεις πριν το PC.

    Μπήκε σωστά η πάστα στον επεξεργαστή??
    Aπό cable management πως είμαστε??
    Από air flow??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #25
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το UPS έπρεπε να το πάρεις πριν το PC.
    Αυτο για να μην πάθει οτιδήποτε σχετικά με το ρεύμα, μεχρις ότου το αγοράσω;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπήκε σωστά η πάστα στον επεξεργαστή??
    Το pc το συναρμολόγησαν στο eshop , πιθανό να μπήκε σωστά. Βέβαια πιάνει κοντά 4000MHz χωρίς να μου είναι απαραίτητα, θέλω να απενεργοποιήσω το turbo mode να δω αν υπάρχει διαφορά αλλά δεν ξέρω πως. Θα το βρω που θα μου παει

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπό cable management πως είμαστε??
    Θα έλεγα ικανοποιημένος, αν θές καποια στιγμή ανεβάζω και φωτο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από air flow??
    Αποφεύγω το θόρυβο όπως ο διάολος το λιβάνι, οπότε έχω βάλει silent mode. Δε θα έλεγα πως υπάρχει πολλή ροή αέρα. Στην έξοδό του στο πισω μέρος, αν βάλω το χέρι καταλαβαίνω ένα "απαλό" αεράκι

  11. #26
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stathis_P Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο για να μην πάθει οτιδήποτε σχετικά με το ρεύμα, μεχρις ότου το αγοράσω;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stathis_P Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το pc το συναρμολόγησαν στο eshop , πιθανό να μπήκε σωστά. Βέβαια πιάνει κοντά 4000MHz χωρίς να μου είναι απαραίτητα, θέλω να απενεργοποιήσω το turbo mode να δω αν υπάρχει διαφορά αλλά δεν ξέρω πως. Θα το βρω που θα μου παει
    Πιθανόν να μην μπήκε σωστά αν μου λες για το eshop.
    O επεξεργαστής "ανεβάζει στροφές" όταν ζοριστεί, δεν λειτουργεί συνέχεια στο turbo mode και φυσικά δεν απενεργοποιείται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stathis_P Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έλεγα ικανοποιημένος, αν θές καποια στιγμή ανεβάζω και φωτο
    Ανέβασε αν θέλεις στο παρακάτω νήμα
    https://www.adslgr.com/forum/threads...5-PC-PHOTOS!!!

    Δεν είναι σωστό σε idle το PC να ανεβάζει ο επεξεργαστής 45 βαθμούς, δηλαδή σε stress πόσο θα πάει??
    Τον σκληρό τον κοίταξες που πάει από θερμοκρασία??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #27
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι σωστό σε idle το PC να ανεβάζει ο επεξεργαστής 45 βαθμούς, δηλαδή σε stress πόσο θα πάει??
    Τον σκληρό τον κοίταξες που πάει από θερμοκρασία??
    Τι να πω, στο bios δειχνει 41 C, μολις ανοιγω το speccy μου δείχνει 35 (για μισό δευτερόλεπτο έδειξε 40) και ανα 2-3 λεπτά οι θερμοκρασίες πέφτουν . Το περίεργο είναι πως υπάρχουν έντονα και συχνά σκαμπανευάσματα. Επισυνάπτω και τη φωτό με όλες τις θερμοκρασίες και των σκληρών. Φαίνεται να σταθεροποιείται στους 28 ο cpu . Ποιο απο τα δυο (bios /speccy) να είναι σωστά?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sysinfo.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  331,7 KB 
ID: 235595Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bios.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  360,9 KB 
ID: 235596

  13. #28
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατέβασε το HWiNFO για πολλές και σωστές πληροφορίες.

    Κάνε μια δοκιμή με το OCCT αν θέλεις να τσεκάρεις τι γίνεται αν πιεστεί το PC.
    Κατέβασε το άνοιξε το, βάλε Test >>> CPU και πάτα Start, παρακολούθησε μέχρι που πάει η θερμοκρασία και σε πόσο χρόνο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #29
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με μια ματιά που του έριξα είδα ίδια αποτελέσματα, όταν το δω λίγο λεπτομερέστερα θα επανέλθω με μήνυμα.
    Για την ώρα λέω να παραγγείλω ένα ups της APC, αυτό: UPS APC Back-UPS 1200VA, τι λέτε; . Απο όσο είδα αυτή η μάρκα είναι η πιο αξιόπιστη , και λέω να μην μπω στο τρυπάκι με το πολύ ψάξιμο ξανα, έτσι κ αλλιώς αφενός το θέμα τροφοδοσίας είναι σπουδαιότατο ,αφετέρου θα μείνει. Το τροφοδιτικό είναι 650 όσα και τα watt του ups.

  15. #30
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι από τις κορυφαίες εταιρίες στα UPS.
    Για την ιστορία,
    Καλό θα ήταν αν δεν υπάρχει περίπτωση να προσθέσεις κάτι ενεργοβόρο στο PC να κάνεις μια μέτρηση σε stress test με έναν μετρητή κατανάλωσης και να πάρεις ένα UPS λίγο μεγαλύτερο από την μέγιστη κατανάλωση.
    Ούτως ή άλλως το UPS θα σου χρειαστεί στην διακοπή ώστε να προλάβεις να κλείσεις το PC και όχι να συνεχίσεις να δουλεύεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας