Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα. Δίσκος που έχω εσωτερικό εδώ και χρόνια βλέπω ότι έπεσε στο 69% health (Μετά από 1396 μέρες Power-on-time), οπότε πάει για απόσυρση. Backup τα σημαντικά αρχεία τα πήρα ήδη, οπότε κοιτάω για αγορά νέου. Αποθήκη είναι ο δίσκος, δεν έχει προγράμματα κλπ μέσα, μόνο αρχεία διαφόρων ειδών, φωτογραφίες, κατεβαστήρι για torrents κλπ.

    Ταχύτητα δεν με ενδιαφέρει τόσο, όσο αξιοπιστία, όπως είπα, αποθήκη μεν, αλλά με σημαντικά αρχεία δε, όπως προσωπικές φωτογραφίες (άσχετα αν τις παίρνω backup τακτικά και αλλού) βίντεο κλπ.

    Υπάρχει κάποιος λόγος να μην πάω στον πιο φθηνό που βλέπω στο skroutz:
    https://www.skroutz.gr/c/1715/hdd_sk...&order_dir=asc

    , δηλαδή τον Seagate Barracuda;

    Άλλες επιλογές είναι ο Toshiba P300, Seagate Ironwolf, και WD Blue ή Purple (από ό,τι έχω καταλάβει ο τελευταίος προορίζεται για την πιο "βαριά" χρήση, δεν ξέρω αν είναι overkill για την δική μου, παρόλο που το PC μένει καθημερινά ανοιχτό κατά μέσο όρο γύσω στις 16 ώρες, με ό,τι αυτό σημαίνει για την χρήση του, αν κάνει δηλαδή seed κάποιο torrent ή κάτι τέτοιο και δουλεύει συνέχεια).

    Επίσης, γενικότερος προβληματισμός μου, μέχρι τώρα επέλεγα αγορά δίσκου από φυσικό κατάστημα(εκτός από τα παλιά καλά χρόνια που είχα πάρει κάποιους δίσκους από Amazon τότε που ακόμα ίσχυε η δωρεάν αποστολή για πάνω από ένα ποσό), ούτως ώστε όσες φορές χρειαστεί να τον πάω πίσω για εγγύηση (που χρειάστηκε) να μην μπλέκω με αποστολές, μπερδέματα, επιπλέον έξοδα κλπ. Εδώ και κάποιο διάστημα είμαι σε μικρότερη πόλη (Βόλο) και το μόνο επώνυμο κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών που ξέρω είναι τα Public. Με ό,τι αυτό σημαίνει. Θα εμπιστευόσασταν αγορά τέτοιου είδους προϊόντος από ένα τυχαίο κατάστημα στο skroutz; Σε περίπτωση στραβής μπλέκεις με το ίδιο το κατάστημα; Ή στέλνεις τον δίσκο στην μαμά εταιρία (Ελλάδα ή εξωτερικό); Για κάποιο λόγο σκαλώνω, σκέφτομαι τον επιπλέον πιθανό μπελά με αποστολές, καθυστερήσεις, κόστος για αποστολή κλπ.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Αν θες αξιοπιστία σε μηχανικό και όσο μιλάμε για sata, προτιμάς κάτι non-smr,
    και είτε κοιτάς αυτούς που δίνουν για nas/surveilance, είτε τις καλές σειρές της wd (gold)
    και των άλλων που είναι για entry-lvl enterprise/server χρήση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος λόγος να μην πάω στον πιο φθηνό που βλέπω στο skroutz
    Για να έχουν οι φτηνότεροι 70 και ο gold 150, κάποιος λόγος υπάρχει.
    Κοίτα το mtbf τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα εμπιστευόσασταν αγορά τέτοιου είδους προϊόντος από ένα τυχαίο κατάστημα στο skroutz; Σε περίπτωση στραβής μπλέκεις με το ίδιο το κατάστημα; Ή στέλνεις τον δίσκο στην μαμά εταιρία (Ελλάδα ή εξωτερικό); Για κάποιο λόγο σκαλώνω, σκέφτομαι τον επιπλέον πιθανό μπελά με αποστολές, καθυστερήσεις, κόστος για αποστολή κλπ.
    Αναλόγως που είμαι, για πράγματα που ενδέχεται να χαλάσουν,
    τείνω να επιλέγω ότι είναι πιο κοντά και θα έχω καλύτερη υποστήριξη.
    Εδώ που είμαι τώρα, έχω κοντά e-shop, οπότε ψωνίζω απο e-shop και ας είναι +10%.
    Αν μου χαλάσει δίσκος, τυπικά, θα μου δώσουν καινούργιο σε 2-3 μέρες.

    Για την πολιτική εγγυήσεων/doa/επιστροφών/rma/etc σε συνεργαζόμενα με το skroutz καταστήματα,
    θα πρέπει να κοιτάξεις τι υπόσχεται το κάθε κατάστημα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.009
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Όπως είναι γνωστό, η αξιοπιστία ενός σκληρού δίσκου, είναι λίγο λαχείο, όταν το κοιτάς μεμονωμένα από την οπτική γωνία του τελικού οικιακού χρήστη.

    Υπάρχει όμως αναμφισβήτητα tiering και στους σκληρούς δίσκους, που έχει να κάνει και με τη χρήση που προορίζονται και με την εγγύηση που δίνει ο κάθε κατασκευαστής.

    Θυμίζω ότι οι Ironwolf είναι CMR και έχουν 3 χρόνια εγγύηση, σε αντίθεση με τα 2 χρόνια που έχουν τυπικά οι SMR. Δηλαδή δε ξέρω, το να πληρώσεις 30% παραπάνω, για 50% παραπάνω εγγύηση, εμένα μου φαίνεται win.

    Επίσης άλλοι δίσκοι, καινούριοι, που δε συζητιούνται, είναι η σειρά MG της Toshiba. Δυστυχώς ξεκινάνε από τα 6ΤΒ, ΑΛΛΑ....5 χρόνια εγγύηση!

    https://www.skroutz.gr/s/31464613/To...l?from=catspan

    https://www.toshiba-storage.com/prod...ive-mg-series/

    Το πόσο πραγματικά καλοί είναι, μένει να αποδειχθεί ή όχι (δεν έχω).

    Έχω όμως Ironwolf και είμαι πολύ ευχαριστημένος από θέμα ταχύτητας. Πόσο θα αντέξει δε ξέρω. Είναι καινούριος.

    Επίσης καλή εμπειρία έχω από P300, τον οποίο έβαλα ολοκαίνουριο σε εξωτερική θήκη, κατάφερα και τη γκρέμισα από το PC που στεκόταν πάνω, έπεσε φαρδιά πλατιά κάτω στο πάτωμα εν λειτουργία, οι κεφαλές βαρέσανε φυσικά, αλλά το καημένο το πάλεψε και με τα χίλια ζόρια πήρα πίσω το 85% των δεδομένων μου. Μπήκε στο συρτάρι με τα χαλασμένα, μιας και ήταν δικιά μου βλακεία, για να ζητήσω εγγύηση και πήρα άλλον. Οι SMR έχουν τάση να κάνουν θόρυβο, υπόψη. Επίσης ο P300 έχει σετ διπλών κεφαλών που κινούνται ανεξάρτητα μεταξύ τους. Το πόσο καλό θα είναι αυτό για τη μακροζωία, δε το ξέρω.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  4. #4
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    @K1m0n προφανώς και υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε δίσκους με μεγάλη διαφορά τιμής, εννοώ να μην προορίζονται για άλλη χρήση από την δική μου και δώσω παραπάνω χρήματα από ό,τι χρειάζεται. Κι εγώ σε ένα (entry level) Synology NAS έχω βάλει έναν Ironwolf 6TB. Αλλά οκ, εκείνος είναι ανοιχτός 24/7.

    Οι P300 δεν είναι που είχε γίνει ένα θέμα σε κάποια φάση ότι ήταν SMR αλλά το είχαν κρύψει; Ίσως εξηγεί την χαμηλότερη τιμή. Σε κάθε περίπτωση, ως προς το δίλημμα φυσικού καταστήματος ή skroutzoμαγάζο. Τα 3 χρόνια που γράφει δηλαδή εγγύηση αφορά εγγύηση από το ίδιο το μαγαζί; Ή μέχρι κάποιο χρονικό διάστημα σε καλύπτει το μαγαζί και μετά μπλέκεις με την ίδια την εταιρία;

    Βλέπω κι έναν Seagate Skyhawk πιο φτηνά, που λέει ότι είναι και για surveillance, αλλά στο eshop (γιατί έχει κι εδώ κοντά eshop point) γράφει κάπου ότι είναι SAS. Και οι WD Purple είναι κοντά.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    προφανώς και υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε δίσκους με μεγάλη διαφορά τιμής, εννοώ να μην προορίζονται για άλλη χρήση από την δική μου και δώσω παραπάνω χρήματα από ό,τι χρειάζεται. Κι εγώ σε ένα (entry level) Synology NAS έχω βάλει έναν Ironwolf 6TB. Αλλά οκ, εκείνος είναι ανοιχτός 24/7.
    Το mtbf είναι mtbf ανεξαρτήτως χρήσης.
    Μεγαλύτερο mtbf = καλύτερη κατασκευή (άλλο αν μπορεί να είναι doa ή να χαλάσει σε μια βδομάδα....)
    Αν το χρειάζεσαι, πόσο βαριά χρήση κάνεις, και αν/τι είναι overkill, εσύ το ξέρεις.
    Για χρήση αποθήκης, οποιοσδήποτε (non-green) δίσκος άμα κάνει spin-down, κάνει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 3 χρόνια που γράφει δηλαδή εγγύηση αφορά εγγύηση από το ίδιο το μαγαζί; Ή μέχρι κάποιο χρονικό διάστημα σε καλύπτει το μαγαζί και μετά μπλέκεις με την ίδια την εταιρία;
    Ιδέα δεν έχω, ρώτα τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω κι έναν Seagate Skyhawk πιο φτηνά, που λέει ότι είναι και για surveillance, αλλά στο eshop (γιατί έχει κι εδώ κοντά eshop point) γράφει κάπου ότι είναι SAS.
    Δεν τους ξέρω, μια ματιά που έριξα στα docs για sata τους λένε.
    Και δεν βγαίνει και οικονομικά νάναι sas (θάταν *2 το κόστος).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    όσες φορες εχω ρωτησει μου λενε "σε εμας θα το φερεις", γιατι κανουν παραλληλες εισαγωγές.

    αλλιως πρέπει να το στειλεις εσυ εξω καταλαβαινω.

    αυτο εχω καταλαβει και παιρνω λιγο πιο ακριβα απο κατάστημα που δεν θα κλεισει μεσα στα επομενα 3 χρονια

  7. #7
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.009
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι P300 δεν είναι που είχε γίνει ένα θέμα σε κάποια φάση ότι ήταν SMR αλλά το είχαν κρύψει;
    Δεν ήταν μόνο οι P300 αλλά πάρα πολλοί δίσκοι.

    https://www.consumerclasslawyersblog...mr-technology/

    Πλέον δε το κρύβουν!

    https://www.toshiba-storage.com/prod...d-drives-p300/

    Rotational speed

    5,400 rpm (2 TB - 6 TB SMR)
    7,200 rpm (500 GB - 3 TB CMR)
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  8. #8
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παρήγγειλα τελικά έναν Ironwolf να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (ελπίζω δηλαδή )...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας