Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-54 από 54
  1. #46
    Εγγραφή
    26-11-2010
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι.

    Έστειλα την μητρική στο μαγαζί που το πήρα στην Πολωνία με δικά μου έξοδα. Αυτοί μετέπειτα το έστειλαν στην Gigabyte. Τους ενημέρωσε λοιπόν η Gigabyte ότι έχει γίνει η επισκευή της μητρικής.

    Τώρα το μαγαζί μου λέει ότι μπορούν να το στείλουν μόνο στην Πολωνία ή αν θέλω να μου στείλουν Ελλάδα θα πρέπει πάλι να πληρώσω τα έξοδα.

    Είναι φυσιολογικό αυτό ? Δηλαδή αν αγοράσεις κάτι από ένα μαγαζί σε μία χώρα καλύτερα να μην μετακομίσεις σε άλλη διότι ουσιαστικά πληρώνεις για την εγγύηση.

  2. #47
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα έξοδα αποστολής στις εγγυήσεις βαρύνουν κατά κανόνα τον αγοραστή εκτός και αν υπάρχει κάποιος άλλος ειδικός όρος της εταιρίας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #48
    Εγγραφή
    26-11-2010
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μάλιστα, ωραίες εγγυήσεις.

    Ας προσφέρει καμία κατασκευάστρια εταιρεία και δωρεάν έξοδα αποστολής στις εγγυήσεις της και θα με έχει πελάτη εφ όρου ζωής.

  4. #49
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Le0pard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας προσφέρει καμία κατασκευάστρια εταιρεία και δωρεάν έξοδα αποστολής στις εγγυήσεις της και θα με έχει πελάτη εφ όρου ζωής.
    Οι μεγάλοι κατασκευαστές προσφέρουν τα σχετικά (σε επώνυμα laptops/servers/workstations),
    μέχρι και στο σπίτι θα σου φέρουν το ανταλακτικό με next day delivery αν πάρεις το σχετικό πακέτο warranty/support.
    Το πρόβλημα που έχει αυτό είναι ότι έχει κόστος που κάπως πρέπει να πληρώσει ο καταναλωτής.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #50
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Le0pard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, ωραίες εγγυήσεις.

    Ας προσφέρει καμία κατασκευάστρια εταιρεία και δωρεάν έξοδα αποστολής στις εγγυήσεις της και θα με έχει πελάτη εφ όρου ζωής.
    Αρκετοί κατασκευαστές δίνουν με εξτρά χρέωση εγγύηση που καλύπτει και άλλες χώρες, πάντα μπορείς να το επιλέξεις.
    Dell και Hp σίγουρα παρέχουν εξτρά EU εγγύηση ή global

    Ναι όταν αγοράζεις κάτι πχ απο ενα κατάστημα στην Πολωνία, θα σε καλύψει το κατάστημα εφόσον το πας στο κατάστημα και εφόσον το πάρεις απο το κατάστημα, όχι αν εσύ επιλέξεις να πας σε άλλη χώρα, δηλαδή αν πας εσύ πχ στην Ανταρτική θα πρέπει να σε καλύψει;

  6. #51
    Εγγραφή
    26-11-2010
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λίγο ακραίο το παράδειγμα σου sdikr. Φυσικά και αν άλλαζα ήπειρο θα ήταν μη ρεαλιστικό κάτι τέτοιο. Αλλά πχ θα μπορούσαν να προσφέρουν κάτι τέτοιο για τις χώρες της ΕΕ.

    Δηλαδή αν αγοράσεις κάτι από κατάστημα έχεις άλλου είδους εγγυήση ? Κάπου εκεί μάλλον έγκειται η απορία μου.

    Απ'ότι καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα σας πάντως είναι προτιμότερο να ψωνίζεις κατευθείαν από τον κατασκευαστή παρά από οποιοδήποτε retail κατάστημα.

  7. #52
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Le0pard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο ακραίο το παράδειγμα σου sdikr. Φυσικά και αν άλλαζα ήπειρο θα ήταν μη ρεαλιστικό κάτι τέτοιο. Αλλά πχ θα μπορούσαν να προσφέρουν κάτι τέτοιο για τις χώρες της ΕΕ.

    Δηλαδή αν αγοράσεις κάτι από κατάστημα έχεις άλλου είδους εγγυήση ? Κάπου εκεί μάλλον έγκειται η απορία μου.

    Απ'ότι καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα σας πάντως είναι προτιμότερο να ψωνίζεις κατευθείαν από τον κατασκευαστή παρά από οποιοδήποτε retail κατάστημα.
    Υπάρχουν εταιρίες που το παρέχουν, μπορείς να επιλέξεις να αγοράζεις απο αυτούς, συνήθως όμως είναι πιο ακριβοί για παραπλήσιο προϊόν.

    Δεν μπορείς να αγοράσεις απο κατασκευαστή άμεσα εσύ συνήθως, αλλά ακόμα και αυτοί που παρέχουν αυτή την δυνατότητα πχ lenovo, το βάζουν στην τιμή
    πχ αγορά απο skroutz 318, αγορά απο το lenovo exclusive 349.

    Μετά την αγορά από τη Lenovo Exclusive, έχετε την ασφάλεια της τεχνικής υποστήριξης και εγγύησης από τη Lenovo! Το προιόν που αγοράσατε είναι βέβαιο ότι προέρχεται από επίσημη Ελληνική εισαγωγή και καλύπτεται από την εγγύηση Lenovo που υπερκαλύπτει τις υποχρεώσεις εγγύησης στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

    Κάθε σελίδα προϊόντος στο κατάστημά μας αναφέρει την εγγύηση που καλύπτει το προϊόν. Ενδεικτικά, τα καταναλωτικά προϊόντα Lenovo καλύπτονται από 2 έτη εγγύηση pick up & return, δηλαδή με δωρεάν παραλαβή από το χώρο σας και επιστροφή επίσης στο χώρο σας. Επαγγελματικοί υπολογιστές σειράς Think καλύπτονται από εγγύηση 3 ως 5 έτη onsite (στο χώρο σας).

  8. #53
    Εγγραφή
    26-11-2010
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κατάλαβα τι εννοείς. Φαντάζομαι οι εταιρείες τα παρέχουν αυτά συνήθως για ολοκληρωμένα builds ή λάπτοπ.

    Τι γίνεται όταν μιλάμε για ξεχωριστά κομμάτια ?

    Το περιέργο ξέρεις ποιο είναι, εγώ επικοινώνησα πρώτα με την Gigabyte κατευθείαν και τους εξήγησα την κατάσταση. Η απάντηση τους ήταν ότι συνήθως προσφέρουν την εξυπηρέτηση της εγγυήσης κατευθείαν μέσω αυτών μόνο στους "direct customers". Τι εννοούν δηλαδή direct customers, να αγοράσεις την μητρική πχ απευθείας από αυτούς ?

    Και μάλιστα αυτοί μου είπαν ότι μπορούν να αναλάβουν κατ εξαίρεση αλλά θα χρειαστώ να πληρώσω εγώ την αποστολή και εφόσον αποδειχθεί ότι έχει πρόβλημα η μητρική (που εν τέλει είχε θέμα η μητρική) τότε είτε θα την επιδιορθρώσουν και θα μου την στείλουν με δικιά τους χρέωση πίσω ή θα κάνουν refund.

    Μου πρότειναν όμως να πάω μέσω του μαγαζιού όπως και έπραξα και τώρα θα πληρώσω και τα έξοδα επιστροφής.

    Προφανώς έκανα λάθος λόγο της άγνοιας μου. Απλά μου φάνηκε περίεργο όλο αυτό. Και άντε για την μητρική των 200 ευρώ πάει και έρχεται, φαντάσου να είχα θέμα (φτού κύριε) με την κάρτα γραφικών των 1.000ευρώ.

  9. #54
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Le0pard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι.

    Έστειλα την μητρική στο μαγαζί που το πήρα στην Πολωνία με δικά μου έξοδα. Αυτοί μετέπειτα το έστειλαν στην Gigabyte. Τους ενημέρωσε λοιπόν η Gigabyte ότι έχει γίνει η επισκευή της μητρικής.

    Τώρα το μαγαζί μου λέει ότι μπορούν να το στείλουν μόνο στην Πολωνία ή αν θέλω να μου στείλουν Ελλάδα θα πρέπει πάλι να πληρώσω τα έξοδα.

    Είναι φυσιολογικό αυτό ? Δηλαδή αν αγοράσεις κάτι από ένα μαγαζί σε μία χώρα καλύτερα να μην μετακομίσεις σε άλλη διότι ουσιαστικά πληρώνεις για την εγγύηση.
    Καλωσήρθες στην ατελή εσωτερική αγορά της ΕΕ. Ναι, δυστυχώς άπαξ και έχεις περάσει σύνορα και άπαξ και δεν έχεις προμηθευτεί κάτι από το e-shop του ιδίου του κατασκευαστή βασικά είσαι στο έλεος του εκάστοτε μεταπωλητή.

    Θα κάνει το καθήκον του να προβεί σε επισκευές και αντικαταστάσεις αλλά εκτός συνόρων μπορεί να σου ρίξει κατραπακιά για αποστολές κοκ. Συνήθως αρκετοί τα αναφέρουν στα Ts&Cs κάποιοι ευκρινώς, άλλοι λιγότερο.

    Αλλά, ναι, εκ πείρας και εγώ ξέρω πως άπαξ και περάσεις σύνορα και χρειαστείς επισκευές σίγουρα θα μπλέξεις το ερώτημα είναι πόσο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας