Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Καλησπέρα σε όλους,

    Έχω σετάρει το εν λόγω στικάκι με μία κάρτα cosmote mobile internet με κάρτα.
    Παρόλο που το στικάκι έχει το μενού της vodafone δουλεύει κανονικά με την κάρτα της cosmote.
    Το συγκεκριμένο στικάκι το βάζεις σε μια υποδοχή USB και δημιουργεί ένα hotspot

    Πάνω του συνδέω 1 laptop & 1 κινητό

    Ο συνδιασμός λειτουργούσε απροβλημάτιστα από 20 Σεπτεμβρίου μέχρι και χθες.

    Από χθες όμως δε λειτουργεί το internet.

    Γνωρίζω ότι το πρόβλημα είναι σίγουρα στο στικάκι επειδή ούτε το κινητό έχει internet..


    Το στικάκι φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.
    Βλέπω το wifi του, συνδέομαι επάνω του και μπαίνω κανονικά στο gateway του (192.168.0.1)

    Επίσης, το λαμπάκι από το στικάκι είναι σταθερά αναμένο, μωβ χρώμα, το οποίο σημαίνει ότι είναι συνδεδεμένο μέσω 4g

    Το στικάκι δεν έχει ρύθμιση για dns οπότε βάζω καρφωτούς στο laptop με τη χρήση του dnsJumber

    Δοκίμασα να κάνω δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιο του wifi και να επιλέξω επιδιόρθωση δικτύου και η απάντηση που παίρνω είναι ότι το router μου έχει πρόβλημα (το στικάκι)

    GB έχω διαθέσιμα (8)

    Έχω δοκιμάσει να το βγάλω από την πρίζα και να το αφήσω για λίγο εκτός, όπως και το laptop αλλά δεν άλλαξε η κατάσταση.

    Καμιά ιδέα τι άλλο να δοκιμάσω;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Τελικά (για την ιστορία) έκανα hardware reset, πέρασα όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή και το πρόβλημα επιδιορθώθηκε

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας