Σελ. 15 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415161720 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 356
  1. #211
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Πάντως πρακτικά το πράγμα πάει ως εξής για τους περισσότερους, τυχαία η ερώτηση:
    "Γεννηθήκατε στην ίδια πόλη που διαμένετε τώρα?"
    Ο Ναι
    Ο Όχι

    Πατάς το "όχι", ανοίγουν 10 boxes για συμπλήρωμα, πατάς το "ναι" και πας στην επόμενη. Ωραία στοιχεία θα μαζέψουν.

  2. #212
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Η μητερα σας γεννηθηκε στον ιδια περιοχη που μενετε τωρα;
    Εαν εισαι υιοθετημενος - και το ξερεις - ποια περιοχη θα βαλεις;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  3. #213
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.491
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σαν απογραφεας εδω και 1,5+ μηνα τωρα, μπορω να πω την αποψη μου με ενα μικρο rant ή εχουμε ευαισθητα αυτια και σε αυτο το θεμα?
    ديميتريس

  4. #214
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν απογραφεας εδω και 1,5+ μηνα τωρα, μπορω να πω την αποψη μου με ενα μικρο rant ή εχουμε ευαισθητα αυτια και σε αυτο το θεμα?
    LOL!!!


    Εγώ πραγματικά θέλω να το ακούσω, έχω ακούσει άλλου απογραφείς, θέλω να ακούσω την δικιά σου πλευρά

  5. #215
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Είμαστε όλο περιέργεια...
    hnesne

  6. #216
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν απογραφεας εδω και 1,5+ μηνα τωρα, μπορω να πω την αποψη μου με ενα μικρο rant ή εχουμε ευαισθητα αυτια και σε αυτο το θεμα?

    Δεν ξερω τι ειναι rant, αλλά ακομη περιμενουν καποιοι την δικη σου αποψη...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  7. #217
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν ξερω τι ειναι rant, αλλά ακομη περιμενουν καποιοι την δικη σου αποψη...
    Rant είναι το "ξ@χεσμα", αλλά στην πιο κομψή του έκφραση.

  8. #218
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.491
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ok here goes. Ακολουθει ΠΟΛΥ κειμενο, οποτε ευχαριστω οποιον το διαβασει ολο.
    Τα οσα εινια σε quote tags εινια αυτουσια απο mail που μου εχουν ερθει για να δειτε οτι οντως ειναι ετσι οπως τα λεω.

    Για τους περισσοτερους απογραφεις, ο λογος παραιτησης ηταν ο μισθος. Τα 1200ε (για 2 μηνες) που διαφημιζανε γινανε "εως 1200" την μερα που βγηκανε τα αποτελεσματα με τους "επιτυχοντες", ενω στην πραγματικοτητα θα εινια πολυ λιγοτερα (για την ιδια χρονικη διαρκεια παντα). Υποτιθεται επισης οτι η απογραφη θα ξεκινουσε τον Οκτωβριο, ενω τελικα ξεκινησε Νοεμβριο.
    Στην προηγουμενη απογραφη, του 2011, η πληρωμη ανα νοικοκυριο ηταν 5ε. Σκεφτηκα και εγω οτι 1200/5=250 νοικοκυρια, που εινια λιγο ζορι για 2 μηνες αλλα γινεται. Μετα οριστικε στα 2,3ε η πληρωμη ανα νοικοκυριο και ενα μεγιστο οριο στα <150 νοικοκυρια ανα απογραφεα, οποτε τα 1200 γινανε αμεσως 300 και με το ζορι... Και παντα μεικτα!

    Για μενα, το πιο εκνευριστικο προβλημα της ελστατ εινια η γενικοτερη ελλειψη οργανωσης. Στην αρχη, που διναμε τα χαρτια με τον κωδικο καθε σπιτιου και τους λεγαμε τη διαδικασια (μπειτε στο gov, πατηστε εκει κλπ), η πλατφορμα δεν ηταν καν ετοιμη! Για την πρωτη βδομαδα (Δευτερα ως Παρασκευη) μας ζητησαν να εχουμε δωσει ολα τα χαρτια, 25-30 χαρτια τη μερα δηλαδη...
    Επισης, καθε τρεις και λιγο κατι αλλαζαν "απο πανω" και τρεχαμε εμεις να κανουμε αλλαγες στα οσα ειχαμε καταγραψει ή ειχαμε πει στον κοσμο. Κλασικο παραδειγμα το οτι η ηλεκτρονικη απογραφη θα εληγε 26 Νοεμβρη και απο τις 27 θα περναγαμε απο σπιτι σε σπιτι για να την κανουμε με τον παραδοσιακο τροπο. Βγηκα και εγω στις 24 και 25 να δω απο που θα χρειαστει να περασω για κανονικη απογραφη και την ιδια μερα μας στειλανε mail οτι πηρε παραταση για τις 13 Δεκεμβρη και οτι το ανακοινωσανε στα MME. Παλι καλα να λεω που δεν το εμαθα πρωτα απο καμια γιαγια και μετα απο την ελστατ! Βασικα αυτο πρεπει να ειναι και το μονο πραγμα που ανακοινωσανε μεσω των ΜΜΕ, μιας και οι περισσοτεροι δεν ξερανε καν για την απογραφη.
    For the record, η αυτοαπογραφη πηρε παραταση μεχρι τις 17 (την Παρασκευη που μας περασε) για οσους δεν την οριστικοποιησανε και ΣΗΜΕΡΑ ηρθε νεο mail που ελεγε οτι ξαναπηρε παραταση "μεχρι νεοτερας"! Οργανωση, οχι αστεια.

    Φυσικα δεν γινεται να παραλειψω αυτο εδω που το στειλανε οταν αρχισε η κανονικη απογραφη
    Υπήρξαν ωστόσο απογραφείς με μηδενική ενασχόληση. Η συνέχιση αυτού για περισσότερο των δύο (2) ημερών σημαίνει άρνηση τέλεσης των καθηκόντων τους και θα πρέπει να αντικατασταθούν.
    Αν το συστημα δεν σε δει να καταχωρεις για 2 μερες, απολυεσαι! Δεν εχει σημασια αν τις προηγουμενες μερες γινοταν χαμος λογω της κακοκαιριας, εσυ πρεπει να απογραψεις και να τα καταχωρεις!

    Η πλατφορμα για τους αυτοαπογραφομενους εχει καποια κουσουρια. Εκτος απο τα οσα ειπωθηκαν ηδη, γκρινιαζε αν το αμκα δεν ταιριαζε με την ημερομηνια γεννησης, ηταν (και ειναι ακομα) πολυ δυσχρηστη απο ταμπλετ/κινητο, ζηταγε οπωσδηποτε και αμκα και αφμ κλπ. Αυτα γινοταν παραπονα απο οσους θελανε να αυτοαπογραφουν και γινοταν σε εμας τους απογραφεις.
    Η πλατφορμα για τους απογραφεις ηταν σε λιγο καλυτερη κατασταση. Ενα κουσουρι που βρηκα εγω ηταν πως δεν με αφηνε να προσθεσω μια κατοικια σε δρομο που δεν εινια ηδη στο τμημα μου. Δεν φτιαχτηκε ποτε αυτο και ετσι ο κατοικος της συγκεκριμενης κατοικιας απογραφτηκε σαν να εμενε στον γειτονα του που εχει την εισοδο του σπιτιου του απο τη πλευρα που εχει περαστει στο συστημα.
    Μια χοντρη ελλειψη που πρεπει να επισημανω ειναι πως πουθενα το συστημα δεν δινει τη δυνατοτητα να βαλει ο απογραφεας μια κατοικια σαν ακατοικητη. Για την ελστατ πρεπει οπωσδηποτε να ειναι εξοχικη, δευτερεουσα, whatever αλλα οχι ακατοικητη, ασχετως αν ειναι παρατημενη χρονια τωρα και εινια ετοιμη να πεσει!

    Μετα εχουμε την σουπερ εφαρμογη της ελστατ για android και ios. Επειδη οι αυτοαπογραφομενοι θα εχουν σιγουρα καποιο προβλημα, η ελστατ προνοησε και εκανε τηλεφωνικο κεντρο που σε συνδεει με τον απογραφεα! Αλλα δεν γινεται η ελστατ να χρεωνεται για να κανει forward τις κλησεις στον καθενα, ο απογραφεας ειναι υποχρεωμενος να βαλει τη συγκεκριμενη εφαρμογη και να ειναι online μονιμα για να απαντα στις οποιες κλησεις του γινουν. Αν χασει καποια κληση, ερχεται αμεσως στο mail του ειδοποιηση οτι τον πηρε ο ταδε αριθμος και θα πρεπει να παρει πισω. Αλλα οχι μεσω της εφαρμογης, απο δικο του κινητο/σταθερο και προφανως με δικη του χρεωση! Επισης, η σαπια εφαρμογη ζηταει προσβαση στο location της συσκευης...
    Ποσοι αυτοαπογραφομενοι με βρηκανε με αυτο τον τροπο ολες αυτες τις μερες? 3!

    Απο εδω και κατω ξεκιναει η δικη μου εμπειρια, που ελπιζω να μην εχει κανενα κοινο με καποιον αλλο απογραφεα.

    Κατεθεσα και εγω τα χαρτια μου οπως προβλεπεται και περιμενα να βγουνε τα αποτελεσματα. Οταν βγηκανε, περιμενα με καποιο τροπο να με ειδοποιησουν μιας και ημουν σχετικα ψηλα στην καταταξη (9ος απο τους 44 της περιοχης μου) για να ξεκινησω τα οποια σεμιναρια ηταν. Επικοινωνησα μαζι τους και ειπανε πως θα με ειδοποιησουν αν επιλεγω και πως δεν ειναι σιγουρο.
    Την 1 Νοεμβρη (Δευτερα) ηρθε το mail πως επιλεχθηκα και οτι εχω 72 ωρες (3 μερες) για να απαντησω θετικα (= να δω 6 pdf τυπου terms of service και να πατησω δεχομαι σε ενα checkbox)
    Υπενθυμίζουμε ότι η μη απόκρισή σας, ανεξαρτήτως λόγου, εντός, αυστηρώς, 72 ωρών από την ώρα αποστολής του παρόντος θα θεωρηθεί άρνηση
    Επισης οριζε πως απο τη στιγμη που θα απαντουσα θετικα, ειχα 7 μερες ακομα για να μαζεψω κατι χαρτια που ξαναζηταγανε (ανεργια, ταυτοτητα, εκκαθαριστικο κλπ), συν 2 φωτο ταυτοτητας
    Επισημαίνεται ότι, σε περίπτωση αποδοχής της συνεργασίας σας με την ΕΛΣΤΑΤ, έχετε προθεσμία επτά (7) ημερολογιακών ημερών από τη λήξη του 72ώρου για να επικοινωνήσετε με τον αρμόδιο Επόπτη Απογραφών, προκειμένου να ενημερωθείτε σχετικά και να υποβάλετε τα απαιτούμενα δικαιολογητικά σε έντυπη μορφή
    Το εκανα (= δεχτηκα) την επομενη μερα (Τριτη), γιατι δεν ειχα ολα αυτα αμεσα διαθεσιμα και ειδικα τις φωτογραφιες. Μαζεψα τα χαρτια μου την Τεταρτη και επικοινωνησα μαζι τους για να τους πω οτι δεν εχω τις φωτογραφιες και ειπανε οτι να καταθεσω τα χαρτια για αρχη και τις φωτογραφιες τις καταθετω απο βδομαδα. Κατεθεσα τα χαρτια μου την Πεμπτη και τις φωτογραφιες την Παρασκευη το απογευμα. Μου ειπανε επισης να ειμαι εντος της πολης το σ/κ εκεινο γιατι θα επικοινωνουσαν μαζι μου για να μου δωσουν τα πραγματα ωστε να ξεκινησω. Δεν επικοινωνησαν καν και ουτε λογος για τα σεμιναρια, οποτε ξεκινησα χωρις να ξερω καποια πραγματα.

    Την Κυριακη περασε απο το σπιτι μου η απογραφεας και αφησε το δικο μας χαρτακι. Οπως εινια λογικο, απορησα που δεν επικοινωνησαν με εμενα και τους πηρα την επομενη μερα τηλεφωνο. Και μου ειπανε οτι φαινομαι οτι εχω απορριφθει επειδη δεν κατεθεσα τις φωτογραφιες εγκαιρως! 7 μερες διορια για να τα καταθεσω κατα τα αλλα!
    Πηγα απο εκει, συγκρατηθηκα για να μην με ακουσει ολο το κτηριο απο τα μπινελικια, παραδεχτηκανε οτι κανανε λαθος και μου δωσανε τα πραγματα για να ξεκινησω. Ειχα ηδη χασει την Κυριακη και τη μιση Δευτερα...
    Επισης, εκτος του οτι το τμημα που διαλεξα δεν ηταν στις 3 περιοχες που ειχα δηλωσει, μου το δωσανε εντελως τυχαια, αλλα δεν παραπονεθηκα επειδη ηταν σχετικα κοντα στο σπιτι μου.

    Για λογους απλοποιησης των υπολογισμων, ας πουμε οτι ειχα 100 νοικοκυρια να απογραψω. Εδωσα τα 90 απο τα χαρτακια που τους αναλογουν μεσα σε 4.5 μερες και ζητησα να παρω ακομα ενα τμημα, προφανως επειδη ειχα το χρονο και χρειαζομαι εξτρα λεφτα, αλλα αρνηθηκαν. Τα 10 χαρτακια που απεμειναν τα εδωσα την επομενη βδομαδα, συν μερικα σε οσους τα χασανε ή τα πεταξανε.

    Μεχρι το τελος της ηλεκτρονικης απογραφης (13 Δεκεμβρη, Δευτερα) ειχανε απογραφει ηλεκτρονικα 90 νοικοκυρια. Μεχρι την Παρασκευη 10 Δεκεμβρη (3 μερες πριν το deadline) ειχανε απογραφει ~75, και μεχρι τη Δευτερα 6 Δεκεμβρη (7 μερες πριν το deadline) λιγοτεροι απο 60. Για να φτασω λοιπον σε αυτο το τρελο νουμερο χρειαστηκαν δεκαδες τηλεφωνα, που γιναν με δικα μου εξοδα...
    Βοηθησα 15+ ατομα/νοικοκυρια να την κανουν ηλεκτρονικα, ειτε απο το τηλεφωνο, ειτε με επισκεψη στο χωρο τους με δικο μου λαπτοπ. Μεσα σε αυτα ηταν και 3 που ηταν σε αλλο τομεα, οποτε δεν ειχα καποιο οικονομικο οφελος απο αυτους, αλλα το εκανα.
    Και μεινανε 10 ατομα για κανονικη απογραφη στο τελος, παντα με επισκεψη κατ' οικον. Τα 9 κλεισανε το ραντεβου τους για τις 2 πρωτες μερες και 1 για 2 μερες αργοτερα. Πραγματικα δεν περιμενα ουτε εγω να εχω τοση απηχηση και τους ευχαριστησα ολους!

    Και επειδη ολα αυτα δεν γινοταν να τα κρατησω στο ενα χαρτι που μας δωσανε για να σημειωνουμε ονοματα και τηλεφωνα, ζητησα ενα φρεσκο ή εστω το ιδιο το excel απ' οπου προερχοταν. Και ειπανε οχι, οποτε εκατσα και το εκανα μονος μου απο την αρχη. 2,5 ωρες δουλεια στο excel για να υπαρχει μια ταξη στα οσα εκανα επειδη η υπηρεσια δεν θελει να τυπωσει 5 χαρτια ακομα.

    Και ολα αυτα για να μου πει καποια ηλιθια της στατιστικης (αυτη που εκανε το λαθος στην καταθεση των δικαιολογιτικων μου) οτι ειναι αρκετα τα 2.3ε ανα νοικοκυριο και οτι υπαρχει κοσμος που πειναει κλπ, αρα να μην εχω παραπονο. Συν το οτι για τις ηλεκτρονικες απογραφες (πρακτικα) δεν κουραστηκα αλλα πληρωθηκα σαν να ηταν κανονικες...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 22-12-21 στις 16:11.
    ديميتريس

  9. #219
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    20 χρόνια μετά (από την απογραφή που είχα λάβει μέρος ως απογραφέας) και βλέπω ότι τα πράγματα μόνο καλύτερα δεν είναι (δεν είχα κάποια ιδιαίτερα προβλήματα το 2001, απλά η απογραφή έπρεπε να τελειώσει σε μία ημέρα, και πήγε 1 το πρωί, ενώ είχα και ένα-δύο σπίτια που μου τα έχωσαν την άλλη μέρα).
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  10. #220
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.083
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Χειρότερα περίμενα να διαβάσω.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #221
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.456
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    @jim_p

    Χαρά στο κουράγιο σου, πραγματικά.

    Αυτή η καραμέλα του "μην έχεις παράπονο που σου δίνουμε λίγα, άλλοι δεν έχουν δουλειά", είναι μία απ'τις χειρότερες μ@λκίες που μπορεί να πει ένας εργοδότης σε εργαζόμενο, κι αυτό στην Ελλάδα είναι πολύ σύνηθες...

  12. #222
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.083
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Θύμησε my market.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #223
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.905
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Θα είναι καμία άριστη. Υπάρχουν πολλά κομματοσκυλα εκεί μέσα.

  14. #224
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Πολλά από αυτά που αναφέρθηκαν αρκούν από μόνο του το καθένα για να χαρακτηρίσει κανείς τη χώρα μας Μπανανία.
    hnesne

  15. #225
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Έχω γνωστή μου που εργάζεται στην ΕΛΣΤΑΤ εδώ και κάνα χρόνο, κάτι τέτοιο. Όχι σε τμήμα σχετικό με στατιστικές, απογραφές, κτλ (δε λέω παραπάνω, δε χρειάζεται δηλαδή). Κάθε μέρα γίνεται της Πόπης εκεί μέσα, μόνο ξύλο που δεν παίζουν απ' ότι μας έχει πει. Αν μπορούσε θα την έκανε, αλλά έχει ανάγκη τη δουλειά.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 15 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 510131415161720 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας