Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Χαιρεται.

    Μιλησα συνοπτικα για το προβλημα μου στο αντιστοιχο θεμα της vdsl για την Καλλιθεα, εδω θα χρειαστει να τα γραψω αναλυτικα. Δεν εχω κρατησει δυστυχως ημερομηνιες των επικοινωνιων μου μαζι τους αλλα θυμαμαι ολα τα σταδια.

    Απο την ημερα με τις πλυμμηρες στην Καλλιθεα και ως σημερα, εχω σταθερα και ευλαβικα 2 αποσυνδεσεις την ημερα, η πρωτη μεταξυ 1:30 / 3 το μεσημερι, και η δευτερη μεταξυ 5-6 το απογευμα.

    Το αποτελεσμα παντα το ιδιο. Η συνδεση πεφτει για 10 λεπτα, και το παναθλιο router, H300S, επανασυγχρονιζει στα 50-60mbps με λαθη, μεχρι να ξαναγινει hard reset, οπου θα επανασυνδεθω στα 207+mbps.

    Ολες ειχαν (και εχουν...) μαθηματικη ακριβεια μεταξυ τους, και δεν λειτουργει τιποτα απο τα συνηθισμενα, οπως hard reset, αλλαγη καλωδιων κτλ κτλ κτλ, οπως και δεν ειχα λαθη στην γραμμη πριν την αποσυνδεση. Απλα, συμβαινει.

    Προχωραω σε κοινοποιηση βλαβης, οπου μου δωθηκαν οι τυπικες και τετριμενες απαντησεις, να δω τα καλωδια, να κανω hard reset, να κανω οντως υπομονη γιατι υπηρξαν βλαβες στις υποδομες και τα γνωστα. Μιας και υπηρχαν εργα στην ευρυτερη γειτονια, αναγκαστηκα να κανω υπομονη.

    Οι μερες περνουσαν, τα προβληματα ομως συνεχιζαν, παντα τις ιδιες ωρες.

    Προχωραω σε τριτο τηλεφωνημα πως κατι δεν παει καλα. Τονιζω πως λογω εργασιας μπορω να δεχτω συνενοησης, τεχνικο σε συγκεκριμενες ωρες, οπου αφου ειχαμε συμφωνησει για την ημερα και ωρα εκανα υπομονη.

    Ο τεχνικος, δεν ηρθε ποτε οπως ειχαμε συμφωνησει, και βρηκα ενα χαρτακι που ελεγε "περασαμε και δεν σας βρηκαμε."

    Κατευθειαν κληση στο τεχνικο τμημα για την κατασταση, απολογουνται, ξανακλεινω νεα συναντηση με τεχνικο.

    Ερχεται τελικα ο ανθρωπος, ευγενεστατος και εξυπηρετικοτατος. Κανει καποιες μετρησεις και μου λεει με πολυ απλα λογια, πως εχω προβληματικο H300S οπου και δρομολογησε αποστολη νεου H300S, μιας και ειναι το μοναδικο απο τους ιδιους καταλληλο για την 200mpbs συνδεση μου. Το περιστατικο με τις πλυμμηρες και τις βλαβες, δυστυχως στη περιπτωση μου, ηταν μια ατυχης συμπτωση.

    Πραγματι απεστειλαν με ταχυδρομικη καινουργιο και το παρελαβα χθες.

    Ε λοιπον εστειλαν το 267Α οπου ως γνωστο, ειναι ακαταλληλο για 200mpbs συνδεσεις, μιας και συνδεεται στη περιπου μιση ταχυτητα.

    Καλω κατευθειαν για ενημερωση. Μου λεει ο τεχνικος στο τηλεφωνο πως το 267A συνδεεται κανονικα και για τις 200αρες συνδεσεις και να το βαλω.

    Του κανω λοιπον την χαρη με υπομονη, και διαπιστωνει με εκπληξη και θαυμασμο πως συνδεεται στα 100κατιmpbs.

    Πρωτου μου κανει αντιπροταση να το κρατησω μεχρι νεωτερας ωστε να εχω σταθερη γραμμη, του εξηγω παντα πολυ ευγενικα, πως ξερω παρα πολυ καλα το κολπο αυτο, δεν αποδεχομαι την υποβαθμιση μιας και πληρωνω συγκεκριμενο πακετο, και απαιτω την αμεση αποστολη λειτουργικο H300S οπως και υποσχεθηκαν και οφειλουν.

    Λιγες ωρες επειτα, με ξανακαλει ατομο απο το τεχνικο τμημα, με ενημερωνει πως δεν γνωριζει οτι το 267A ειναι ακαταλληλο για τις 200αρες συνδεσεις (. . .) αλλα θα στειλουν νεο H300S, και να το αναμενω.

    Εν ολιγης εδω:

    1) Τα ζητηματα με τα H300S ειναι πολλα και ελαχιστα καταγεγραμμενα. Το καλυτερο που μπορω να κανω σε αυτη την φαση ειναι να ελπιζω πως το νεο H300S δεν θα εχει προβληματα, γιατι με το νταβατζιλικη τους δεν μπορω να βαλω δικο μου router.
    2) Η εταιρεια κλασικα θα επιρριψει ευθυνες παντου, περαν να τις αναλαβει η ιδια. Και εχω προχωρησει σε αλλαγη εσωτερικης καλωδιωσης για αυτο το λογο, οπως και εχω κανει και παλαιοτερα καταγγελια για αλλαγη υπογειων καλωδιων, παντα λογω των βλαβων.
    3) Ο συνδιασμος ελειπης εκπαιδευσης, αλλα και ψεματων οπου αναγκαζουν να λενε οι υπαλληλοι, ειναι αηδιαστικος. Αλλα αυτο ειναι λογικο και επομενο, μιας και οι ελεγκτικοι μηχανισμοι ειναι φιλοι και συναδελφοι τους και περνανε ολα αυτα διχως προβληματα.
    4) Λυπαμαι πολυ οπου δεν υπαρχει σοβαρη εταιρεια να απευθυνθω, και δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να γινω συνδρομητης στο starlink.
    5) Κοιταω για καταγγελια του περιστατικου στην ΕΕΤΤ. Ναι ειναι φιλοι και αγαπητοι συνεργατες, αλλα δεν σκοπευω να το αφησω ετσι.

    Τυγχων συμβουλες και ιδεες, καλοδεχουμενες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Getta Robo : 11-11-21 στις 22:21.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Καταρχάς το γεγονός ότι οι αποσυνδέσεις συμβαίνουν συγκεκριμένες ώρες είναι περίεργο.. Και δύσκολο να οφείλονται στο ρουτερ.
    Προσωπικά δε θα ήμουν βέβαιος ότι είναι πρόβλημα του ρουτερ αλλά οκ ας υποθέσουμε ότι είναι.
    Η άποψη μου είναι να μη ταλαιπωριεται άδικα. Ακριβόπληρώνεις τη 200αρα..Εχεις ακριβό λπληρώσει για νέα καλωδίωση όπως λες κλπ.
    Πάρε ένα ρουτερ της προκοπής από το εμποριο στήσε και τη Voip τηλεφωνία σε αυτό.. Θα είναι τα καλύτερα 150-200 ευρώ που έχεις δώσει ποτέ.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς το γεγονός ότι οι αποσυνδέσεις συμβαίνουν συγκεκριμένες ώρες είναι περίεργο.. Και δύσκολο να οφείλονται στο ρουτερ.
    Προσωπικά δε θα ήμουν βέβαιος ότι είναι πρόβλημα του ρουτερ αλλά οκ ας υποθέσουμε ότι είναι.
    Η άποψη μου είναι να μη ταλαιπωριεται άδικα. Ακριβόπληρώνεις τη 200αρα..Εχεις ακριβό λπληρώσει για νέα καλωδίωση όπως λες κλπ.
    Πάρε ένα ρουτερ της προκοπής από το εμποριο στήσε και τη Voip τηλεφωνία σε αυτό.. Θα είναι τα καλύτερα 150-200 ευρώ που έχεις δώσει ποτέ.
    Δυσκολο, αλλα επισης ειναι η πραγματικοτητα, επειτα απο ελεγχο απο τα κεντρικα και στο χωρο μου. Η ιδια η εταιρεια αποδεχτηκε πως ειναι προβλημα του router, και δεν εχει τηρησει ακομα τις υποσχεσεις της.
    Ακομα και να αποδεχτω την λυση να αγορασω δικο μου εξοπλισμο, ποιο router λειτουργει και ως voip, διχως να χρειαζεται να υπαρχει το h300s στην εξισωση;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το να κάνει συγκεκριμένες ώρες το disconect συνήθως έχει να κάνει με εξωτερικούς παράγοντες, συνήθως κάποια συσκευή που ξεκινάει εκείνη την ώρα

  5. #5
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Νεες (αν)εξελιξεις.

    Εγιναν καποια ακομα τηλεφωνηματα, με μετρησεις και διαβεβαιωσεις πως το προβλημα ειναι 100% λογω του router και πως θα πρεπει να περιμενω νεα ειδοποιηση για την νεα αποστολη.
    Επιβεβαιωσαν πως το 267Α ειναι ακαταλληλο για την γραμμη μου και λανθασμενα υπηρξε επιβεβαιωση απο δυο "τεχνικους" για το αντιθετο.
    Το router ουτε τα τηλεφωνηματα δεν εγιναν ποτε απο μερους τους, προχωραω την Δευτερα σε επισημη καταγγελια, μια ακομα για την συλλογη τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να κάνει συγκεκριμένες ώρες το disconect συνήθως έχει να κάνει με εξωτερικούς παράγοντες, συνήθως κάποια συσκευή που ξεκινάει εκείνη την ώρα
    Συνηθως πολυ πιθανο να ειναι ετσι, 3 τεχνικοι απο το τηλεφωνικο τμημα και 1 τεχνικος τους σε επισκεψη στο χωρο μου, επιβεβαιωσαν πως το συγκεκριμενο προβλημα ειναι του συγκεκριμενου H300S και δεν εχει γινει απολυτως καμια επαγγελματικη και σοβαρη κινηση αποκαταστασης του ζητηματος.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Ο τεχνικός όταν ήρθε δε μπορούσε να δει κάποιο πρόβλημα εκτός αν ήρθε την ώρα που συμβαίνει το πρόβλημα.. Επίσης οι άλλοι τεχνικοί εξ' αποστάσεως κάτι παρόμοιο .. αλλά εξ'αποστάσεως έχουν περιορισμένες δυνατότητες ελέγχου.
    Μακάρι να είναι το ρούτερ πάντως και όχι κάτι άλλο .Γιατί η λύση θα είναι απλή σε αυτή την περίπτωση (αντικατάσταση ρούτερ.. και απαντώντας καθυστερημένα σε προηγούμενη ερώτηση .. ένα ρουτερ εμπορίου που συνεργάζεται καλά είναι το Fritz 7590).
    Από εκεί και πέρα το ότι η εξυπηρέτηση δεν είναι αυτή που πρέπει είναι θέμα.. αλλά δυστυχώς δε θα βρεις κάπου κάτι καλύτερο (σε γενικές γραμμες μιλάω.. πάντα υπάρχουν φωτεινές εξαιρέσεις υπαλλήλων)..

  7. #7
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τεχνικός όταν ήρθε δε μπορούσε να δει κάποιο πρόβλημα εκτός αν ήρθε την ώρα που συμβαίνει το πρόβλημα.. Επίσης οι άλλοι τεχνικοί εξ' αποστάσεως κάτι παρόμοιο .. αλλά εξ'αποστάσεως έχουν περιορισμένες δυνατότητες ελέγχου.
    Μακάρι να είναι το ρούτερ πάντως και όχι κάτι άλλο .Γιατί η λύση θα είναι απλή σε αυτή την περίπτωση (αντικατάσταση ρούτερ.. και απαντώντας καθυστερημένα σε προηγούμενη ερώτηση .. ένα ρουτερ εμπορίου που συνεργάζεται καλά είναι το Fritz 7590).
    Από εκεί και πέρα το ότι η εξυπηρέτηση δεν είναι αυτή που πρέπει είναι θέμα.. αλλά δυστυχώς δε θα βρεις κάπου κάτι καλύτερο (σε γενικές γραμμες μιλάω.. πάντα υπάρχουν φωτεινές εξαιρέσεις υπαλλήλων)..
    Παρενθεση, γιατι το ξεκαθαρισα σε προηγουμενο θεμα και δεν το επανελαβα.

    Το router εχει συγκεκριμενες ωρες που δημιουργει το προβλημα, οπου χανει ολες τις ρυθμισεις, εκτος απο το ρευμα, ολα ενω ειναι παντα συνδεδομενο. Ειμαι ο μοναδικος στη πολυκατοικια με αυτο το προβλημα, και υπαρχει και αλλη συνδεση Vodafone σε αλλο διαμερισμα οπου λειτουργει απροβληματιστα. Οποιαδηποτε κινηση, οπως να αγορασω ενα ακομα router που θα ελπιζω να υποστηριχθει τωρα και μελλοντικα πλαγιως, μου ειναι αχρηστο, γιατι ετσι και αλλιως το H300S εχει οντως προβλημα.

    Το να βαλω το Fritz 7590, οπου περιπιπτωντος διαβαζω και ζητηματακια με τις χαμηλοτερες ταχυτητες, δεν θα μου λυσει τα προβληματα.
    Ετσι λοιπον, το Η300S θα πρεπει να μεινει στην εξισωση για το voip, μιας και το ολο "μαγειρεμα" γινεται ανεπισημα. το H300S επισης ανα διαφορες χρονικες στιγμες τρωει σκαλωματα, internet και voip μαζι.

    Η υποστηριξη της Vodafone, με εξαιρεση τον τεχνικο που διεγνωσε το προβλημα και τον τελευταιο υπαλληλο που μιλησα, ειναι απαραδεκτη.
    Γιαυτο και λογο πλεον θα εχει η ΕΕΤΤ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Getta Robo : 20-11-21 στις 23:45. Αιτία: ορθογραφικα

  8. #8
    Εγγραφή
    11-04-2021
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    asdf
    Long shot αλλά,
    αν έχεις ακόμα το H300-s
    δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την μπάντα 5Ghz του WiFi ( η και να κλείσεις το WiFi εντελώς ).

    Στο topic του H300-S , έχει αναφέρει κάποιος προβλήματα που σταμάτησαν όταν απενεργοποίησε την μπάντα των 5Ghz.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...18#post7158418

    και κάποιος άλλος ( καπου εδω στο site, αλλα δεν θυμάμαι σε ποιο topic ) ανέφερε οτι του πρότειναν απο την τεχνική υποστήριξη να την απενεργοποιήσει.

    Εγώ είχα διαφορετικά προβλήματα, τα οποία σταμάτησαν όταν έκλεισα εντελώς το Wifi του H300-S.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.997
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Getta Robo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η υποστηριξη της Vodafone, με εξαιρεση τον τεχνικο που διεγνωσε το προβλημα και τον τελευταιο υπαλληλο που μιλησα, ειναι απαραδεκτη.
    Γιαυτο και λογο πλεον θα εχει η ΕΕΤΤ.
    Άνοιξε την κονσόλα (cmd) και τρέξε και την παρακάτω εντολή έτσι θα έχεις χειροπιαστές αποδείξεις ότι φταίνε αυτοί και όχι εσύ και τις οποίες μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
    Αν σου βγάλει σφάλμα στο 1 hop φταίει το ρούτερ, αλλιώς μετά το 1 hop είναι σφάλμα δικό τους.
    Κώδικας:
    pathping www.google.com > packetloss
    περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς να κοιτάξεις στα παρακάτω βίντεο.
    Spoiler:





    Επίσης μην έχεις εμπιστοσύνη στους τεχνικούς είναι ΑΣΧΕΤΟΙ και ΑΝΙΔΕΟΙ δεν ξέρουν τι τους γίνεται λογικό είναι με μισθούς το 500€ έχεις και τους ανάλογους υπαλλήλους.

    Και τέλος αυτο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις έναν ηλεκτρολόγο με εξειδίκευση στα δίκτυα και να κοιτάξει για bridge taps είναι πολύ συχνό φαινόμενο και μειώνει έως και 50% αλλά η δική σου περίπτωση είναι ακόμη χειρότερη.

    Καλή τύχη και καλά ξεμπερδέματα με αυτούς που έχουμε μπλέξει.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  10. #10
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Τελευταιες εξελιξεις. Επειτα απο τις κινητοποιησεις μου και μερικες βολτες σε ολη την Αθηνα, ηρθε το H300S.
    Πλεον δεν εχω αποσυνδεσεις ουτε τα γνωστα και λοιπα προβληματα, οποτε φαινομενικα η ταλαιπωρια ισως και να ηρθε στο τελος της.
    Συνομιλησα 3 φορες μεχρι τωρα με τον υπευθυνο του τμηματος για το προβλημα και περιμενω υποτιθεται καποια νεα αναβαθμιση για το παναθλιο H300S ωστε να βελτιωθει περαιτερω η κατασταση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Argo_petrelaio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Long shot αλλά,
    αν έχεις ακόμα το H300-s
    δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την μπάντα 5Ghz του WiFi ( η και να κλείσεις το WiFi εντελώς ).

    Στο topic του H300-S , έχει αναφέρει κάποιος προβλήματα που σταμάτησαν όταν απενεργοποίησε την μπάντα των 5Ghz.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...18#post7158418

    και κάποιος άλλος ( καπου εδω στο site, αλλα δεν θυμάμαι σε ποιο topic ) ανέφερε οτι του πρότειναν απο την τεχνική υποστήριξη να την απενεργοποιήσει.

    Εγώ είχα διαφορετικά προβλήματα, τα οποία σταμάτησαν όταν έκλεισα εντελώς το Wifi του H300-S.
    Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, ειχα δοκιμασει και τα παραπανω, δεν αλλαξε κατι ομως. Το προβλημα ειναι συνδιαστικο υλικο/λογισμικο, το H300S αλλωστε ειναι κουκουρουκου.
    Ολα αυτα μεχρι φυσικα να γινει το αυτονοητο, εν ετη 2021 σχεδον 2022 να μπορουμε να βαλουμε το δικο μας router και οχι αυτο το πραγμα που γινεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μην έχεις εμπιστοσύνη στους τεχνικούς είναι ΑΣΧΕΤΟΙ και ΑΝΙΔΕΟΙ δεν ξέρουν τι τους γίνεται λογικό είναι με μισθούς το 500€ έχεις και τους ανάλογους υπαλλήλους.

    Και τέλος αυτο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις έναν ηλεκτρολόγο με εξειδίκευση στα δίκτυα και να κοιτάξει για bridge taps είναι πολύ συχνό φαινόμενο και μειώνει έως και 50% αλλά η δική σου περίπτωση είναι ακόμη χειρότερη.

    Καλή τύχη και καλά ξεμπερδέματα με αυτούς που έχουμε μπλέξει.
    Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, πραγματι υπαρχει σοβαρο προβλημα στο τεχνικο τμημα τους. Ωστοσο, επειδη εργαζομαι και εγω ως τεχνικος υποστηριξης και εξυπηρετηση, το να λες ψεματα και να παραπληροφορεις, ειναι καταντια και δειχνει τι πραγματικοτητα επιπεδο συνεργατων μιας εταιρειας.
    Μην με αποπαρεις, συναδελφισα μου ηταν στη Vodafone και ξερω παρα πολυ καλα την κατασταση εκει περα.
    Αυτο ομως δεν ειναι λογος να προκαλεις προβληματα στον απλο καταναλωτη, τον καθημερινο ανθρωπο σαν εμας. Και το λεω επειδη εχω εργαστει επισης απο αναγκη σε κακες εταιρειες στο παρελθον, αλλα δεν ημουν ποτε κακος και αντιεπαγγελματιες στους πελατες που εξυπηρετησα.
    Παρεπιπτωντος, ειχα προβει σε πληρη αντικατασταση της εσωτερικης-εξωτερικης καλωδιωσης επειτα απο προβληματα δεκαετιων και εχω ολα τα εγγραφα απο τις αλλαγες και τις καταγγελιες που ειχα κανει. Στη πραγματικοτητα θα ηθελαν παρα πολυ να επιρριψουν ευθυνες σε εμενα, αλλα δυστυχως γιαυτους, δεν ειναι ουτε θα ηταν εφικτο.

    Συνοπτικα:

    3 μερες τωρα με "νεο" H300S φαινομενικα δεν εχω τα προβληματα με αποσυνδεσεις. Εχω προβλημα ομως με το λογισμικο του, οπου υποτιθεται πως θα υπαρξει αναβαθμιση λογισμικου συντομα..
    3 διαφορετικοι τεχνικοι τελικως επιβεβαιωσαν πως το πραγματικα παναθλιο H300S ευθυνεται για πληθωρα προβληματων και δυσλειτουργιων.
    Στη καλυτερη περιπτωση γινεται αλλαγη με νεα κυκλοφορια του, οπου -υποτιθεται πως- ειναι ανωτερο απο τις προηγουμενες.
    Η Vodafone προσπαθει να επιρριψει ευθυνες σε εμας, ενω γνωριζουν παρα πολυ καλα τι συμβαινει και δεν εχουν προβει καν στο αυτονοητο, να χρησιμοποιουμε το δικο μας router.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.997
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Getta Robo Εμφάνιση μηνυμάτων
    3 μερες τωρα με "νεο" H300S φαινομενικα δεν εχω τα προβληματα με αποσυνδεσεις. Εχω προβλημα ομως με το λογισμικο του, οπου υποτιθεται πως θα υπαρξει αναβαθμιση λογισμικου συντομα..
    3 διαφορετικοι τεχνικοι τελικως επιβεβαιωσαν πως το πραγματικα παναθλιο H300S ευθυνεται για πληθωρα προβληματων και δυσλειτουργιων.
    Στη καλυτερη περιπτωση γινεται αλλαγη με νεα κυκλοφορια του, οπου -υποτιθεται πως- ειναι ανωτερο απο τις προηγουμενες.
    Η Vodafone προσπαθει να επιρριψει ευθυνες σε εμας, ενω γνωριζουν παρα πολυ καλα τι συμβαινει και δεν εχουν προβει καν στο αυτονοητο, να χρησιμοποιουμε το δικο μας router.
    οπότε φίλε μου έχεις δύο επιλογές ή τους στέλνεις στον αγύριστο και πας inalan ή HCN αν υποστηρίζει η περιοχή σου, ή αλλάζεις ρούτερ και βάζεις fritzbox.
    Επειδή εγώ είμαι επαρχία και δυστυχώς inalan δεν υπάρχει μου μένει η 2η επιλογή να βάλω το χέρι στην τσέπη και να πληρώσω.
    Το θέμα είναι ότι ο καθένας κοιτάει την πάρτι του δυστυχώς για αυτό αυτή η χώρα δεν θα πάει ποτέ μπροστά εν συγκρίση με άλλες χώρες του εξωτερικού και για αυτό θα συνεχίσουμε να έχουμε brain drain.
    Και το άλλο είναι ότι πολλοί απο εμάς τη σύνδεση δεν τη χρησιμοποιούμε για διασκέδαση αλλά για δουλειά. Ειδικά τώρα που πλέον είναι είδος πρώτης ανάγκης με τη δικτύωση του δημοσίου. Και δεν είναι μόνο η vodafone που το κάνει αλλά οι περισσότερες εταιρείες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 03-12-21 στις 08:41.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  12. #12
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Getta Robo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρενθεση, γιατι το ξεκαθαρισα σε προηγουμενο θεμα και δεν το επανελαβα.


    Το να βαλω το Fritz 7590, οπου περιπιπτωντος διαβαζω και ζητηματακια με τις χαμηλοτερες ταχυτητες, δεν θα μου λυσει τα προβληματα.
    Ετσι λοιπον, το Η300S θα πρεπει να μεινει στην εξισωση για το voip, μιας και το ολο "μαγειρεμα" γινεται ανεπισημα. το H300S επισης ανα διαφορες χρονικες στιγμες τρωει σκαλωματα, internet και voip μαζι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Getta Robo Εμφάνιση μηνυμάτων


    Συνοπτικα:


    3 μερες τωρα με "νεο" H300S φαινομενικα δεν εχω τα προβληματα με αποσυνδεσεις. Εχω προβλημα ομως με το λογισμικο του, οπου υποτιθεται πως θα υπαρξει αναβαθμιση λογισμικου συντομα..
    3 διαφορετικοι τεχνικοι τελικως επιβεβαιωσαν πως το πραγματικα παναθλιο H300S ευθυνεται για πληθωρα προβληματων και δυσλειτουργιων.
    Στη καλυτερη περιπτωση γινεται αλλαγη με νεα κυκλοφορια του, οπου -υποτιθεται πως- ειναι ανωτερο απο τις προηγουμενες.
    Η Vodafone προσπαθει να επιρριψει ευθυνες σε εμας, ενω γνωριζουν παρα πολυ καλα τι συμβαινει και δεν εχουν προβει καν στο αυτονοητο, να χρησιμοποιουμε το δικο μας router.
    Τελικά μάλλον το να πάρεις ένα Fritzbox θα λύσει όλα τα προβλήματα σου και ας μη με πίστευες στην αρχή (ελεγες ότι δε θα λύσει το πρόβλημα σου..αλλά μετά σε επόμενο μύνημα λες ότι το ρουτερ της VF προκαλεί τα προβλήματα σου..αρα ένα Fritz θα τα έλυνε)..
    Τουλάχιστον κατέληξες ότι θέλεις να σε αφήνει η εταιρία να βάλεις το δικό σου ρουτερ (πράγμα το οποίο η VF κάνει έστω ανεπίσημα..). Οπότε από τη στιγμή που το πρόβλημα σου είναι το ρούτερ αποδεδειγμένα?.. και η VF είναι από τις λίγες εταιρίες που σε αφηνουν να έχεις το VOIP στο Fritz.. δε καταλαβαίνω γιατί λες "δεν έχουν προβει στο αυτονόητο, να χρησιμοποιούμε το δικό μας ρούτερ".
    Μια χαρά σε αφήνει. Σε προέτρεψα και εγώ αρχικά..σε προέτρεψαν και άλλοι να το κάνεις. Αν θελεις δίνεις τα 200 ευρώ για να πάρεις ένα Fritz και λύνεις τα προβλήματα σου. Αν δε θέλεις κάθεσαι με το H300s.

    Ps: Προσωπικά δεν έχω δει καμια διαφορα στο συγχρονισμό σε καμπίνα Wind με Fritz 7590 vs H300s. Αλλά η γραμμή μου ειναι άψογη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 03-12-21 στις 12:31.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μάλλον το να πάρεις ένα Fritzbox θα λύσει όλα τα προβλήματα σου και ας μη με πίστευες στην αρχή (ελεγες ότι δε θα λύσει το πρόβλημα σου..αλλά μετά σε επόμενο μύνημα λες ότι το ρουτερ της VF προκαλεί τα προβλήματα σου..αρα ένα Fritz θα τα έλυνε)..
    Τουλάχιστον κατέληξες ότι θέλεις να σε αφήνει η εταιρία να βάλεις το δικό σου ρουτερ (πράγμα το οποίο η VF κάνει έστω ανεπίσημα..). Οπότε από τη στιγμή που το πρόβλημα σου είναι το ρούτερ αποδεδειγμένα?.. και η VF είναι από τις λίγες εταιρίες που σε αφηνουν να έχεις το VOIP στο Fritz.. δε καταλαβαίνω γιατί λες "δεν έχουν προβει στο αυτονόητο, να χρησιμοποιούμε το δικό μας ρούτερ".
    Μια χαρά σε αφήνει. Σε προέτρεψα και εγώ αρχικά..σε προέτρεψαν και άλλοι να το κάνεις. Αν θελεις δίνεις τα 200 ευρώ για να πάρεις ένα Fritz και λύνεις τα προβλήματα σου. Αν δε θέλεις κάθεσαι με το H300s.

    Ps: Προσωπικά δεν έχω δει καμια διαφορα στο συγχρονισμό σε καμπίνα Wind με Fritz 7590 vs H300s. Αλλά η γραμμή μου ειναι άψογη.
    Δεν βλεπω πως μπορουμε να επικοινωνησουμε.
    Το H300S ειχε προβλημα. Για να βαλω το fritzbox θα επρεπε να εχω και ενα λειτουργικο h300s πανω στη γραμμη. Δεν ειχα λειτουργικο router.
    Το Fritzbox ΔΕΝ υποστηριζεται επισημως απο την Vodafone. Σε προκαλω να μου αποδειξεις το αντιθετο.
    Και εστω που επενδυα πανω του. Σε περιπτωση προβληματος, οπως πχ να αλλαξει παλι η Vodafone τους κωδικους τι γινεται; Θα ευχοσουν σε καλη μερια η θα το πληρωνες εσυ;

    Τελος παντων ακρη δεν βγαινει, καλη τυχη σε αλλα ατομα με προβληματα, το ιστορικο μου ειναι καταγεγραμμενο για μελλοντικη αναγνωση.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.997
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Getta Robo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το H300S ειχε προβλημα. Για να βαλω το fritzbox θα επρεπε να εχω και ενα λειτουργικο h300s πανω στη γραμμη. Δεν ειχα λειτουργικο router.
    Αν θες υπάρχουν κωδικοί απο super user για το συγκεκριμένο μόντεμ/ρουτεράκι.
    https://routerhak.com/
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  15. #15
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες υπάρχουν κωδικοί απο super user για το συγκεκριμένο μόντεμ/ρουτεράκι.
    https://routerhak.com/
    Σε ευχαριστω, το ειχα δοκιμασει, εχω βρει και τους κωδικους, δεν αλλαζει ομως το γεγονος και πως θα πρεπει να εχω το H300S στη γραμμη, ουτε φυσικα υπαρχει καμια υποσχεση συμβατοτητας και ορθης λειτουργιας οταν προβουν σε αναβαθμιση λογισμικου και κωδικων.

    Για την προηγουμενη απαντηση οπου δεν δημοσιευτηκε, δεν εχω υποστηριξη απο καμια απο τις δυο εταιρειες, μην νομιζεις και Αθηνα οπου υποτιθεται πως εχουν παρουσια, ειναι πολυ συγκεκριμενες περιοχες και σημεια, και δεν ειμαι σε αυτα.
    Αν πανε ολα καλα, θα κοιταξω πολυ σοβαρα να παω σε starlink, μεν μιλαμε για μεγαλο ποσο, αλλα τουλαχιστον ειναι σοβαρη και σταθερη εταιρεια και δεν παιζουν κρυφτο μεταξυ τμηματων.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας