Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    14-04-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.999 / 101.150
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    31.2(dB) / 4.7(dB)
    Πρόσφατα αναβάθμισα τη συνδρομή μου από NOVA triple play Vdsl 50/5 σε NOVA Eon 100/10. Ενώ το ρούτερ μου (H288A) συγχρονίζει κανονικά σε dl 100 upl 10 και έχω όντως 10Mbps upload στην πράξη, το download μου σε όλα τα speed test που έχω τρέξει αλλά και στα download που κάνω δεν ξεπερνάει τα 50Mbps.
    Επικοινώνησα με το online support στο mynova και μου απάντησαν πως το δίκτυο της περιοχής μου δεν υποστηρίζει μεγαλύτερη ταχύτητα και όλα είναι εντάξει. Σημειωτέον πως πριν με 50/5 είχα πάντα 50/5.

    UPDATE: Το πρόβλημά μου ήταν τα powerline που είναι 200Mbps αλλά προφανώς δεν τα πιάνουν. Μετά τις υποδείξεις των φίλων του forum, βάζοντας ένα UTP κατευθείαν στο ρούτερ έπιασα 95Mbps.

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια.


    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος noths : 13-11-21 στις 21:14.

  2. #2
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από noths Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα download που κάνω δεν ξεπερνάει τα 50Mbps.
    Επικοινώνησα με το online support στο mynova και μου απάντησαν πως το δίκτυο της περιοχής μου δεν υποστηρίζει μεγαλύτερη ταχύτητα και όλα είναι εντάξει. Σημειωτέον πως πριν με 50/5 είχα πάντα 50/5.
    Το Upload ως χαμηλότερη ταχύτητα είναι πάντα εγγυημένο.

    Πριν λίγα λεπτά, μιλούσα με Nova για να γίνω πελάτης με VDSL Fiber 100.
    Γνωρίζουν με ακρίβεια στατιστικά ανά περιοχή, στην περίπτωση μου, με ενημέρωσαν ότι το 100αρη θα πιάνει 99.22 Mbps και το Upload 9.90 Mbps.
    Χονδρικά 1% κάτω από τις αναγραφόμενες.

    Εαν τα 10 Mbps δεν σε ωφελούν σε βίντεο-κλήσεις, ή διαχείριση προσωπικού Website (server), τότε δεν υπάρχει λόγος να τα έχεις.

    Δευτέρα - Παρασκευή, λειτουργεί το λογιστήριο τους, εάν αποφάσισες υποβάθμιση.
    Εαν έκανες την αναβάθμιση σε κάποιο κατάστημα, και ο υπάλληλος δεν έκανε ελέγχο το πόσα δίνει η γραμμή στην περιοχή σου, το ηθικό είναι η υποβάθμιση 50/5 να γίνει δωρεάν.
    Το ίδιο ισχύει όταν έχει γίνει τεχνική υποβάθμιση λόγο συνθηκών, αριθμός διαθεσιμότητας παροχής γραμμών ανά γειτονιά.

    Δράκοι, μάγισσες και τέρατα που θέλουν να σε εξαπατήσουν, δεν υπάρχουν.

    Στην καρτέλα πελάτη Nova, πρέπει να υπάρχει δικό τους speedtest, τρέξε το και βάλε μια φωτογραφία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kiriakos_ITTSB_EU : 13-11-21 στις 15:41.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-04-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.999 / 101.150
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    31.2(dB) / 4.7(dB)
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Η αλήθεια είναι πως το upload μου είναι απαραίτητο, αλλά και το download επίσης.
    Έψαξα στο site και δεν βρήκα πουθενά speed test, πάντως σε όσα κι αν έχω κάνει δεν έχω δει πάνω από 50Mbps, μόνο στιγμιαία μπορεί να φτάσει 51-53. Πριν, που ήμουν σε 50/5 ήταν το ίδιο.
    Δεν είπα πουθενά για μάγισσες και τέρατα, αυτό που μου έκανε αλγεινή εντύπωση ήταν τα 35.91Mbps ως ελάχιστη αποδεκτή ταχύτητα για Vdsl 100. Το θεωρώ απαράδεκτο για περιοχή της Αττικής το 2021.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Φίλε, τη δοκιμή ταχύτητας που την έκανες; Σε pc, σε κινητο; Εχε υπόψιν σου ότι αν η ασύρματη καρτα δικτύου του pc/laptop ειναι παλαια και υποστηρίζει μέχρι 2.4Ghz δεν πρόκειται να δεις στις μετρήσεις πανω απο 50-52Mbps. Αν έχεις κινητό ή κάρτα δικτύου ασύρματη στα 5Ghz δοκίμασε ξανά στο speedtest.net και δες τι θα σου βγάλει.
    Εναλλακτικά με UTP καλώδιο απευθείας στο router.
    Αυτό που σου είπαν στη Nova ειναι η ελάχιστη αποδεκτη ταχύτητα, δηλαδή το μίνιμουμ αποδεκτό.
    Από τη στιγμή που συγχρονίζεις πανω αππ 100, η πραγματική σου ταχύτητα πρέπει να είναι 92-95Mbps πανω κάτω με τους τρόπους που σου ανέφερα.

    Επίσης, αν έχεις ήδη σύγχρονη ασύρματη κάρτα δικτύου δες μήπως συνδέεσαι στο 2.4 SSID του ασύρματου & όχι και στο 5.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Avesael : 13-11-21 στις 16:59.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Όλες οι μετρήσεις γραμμής πρέπει να γίνονται αποκλειστικά με UTP καλώδιο απευθείας στο router.
    Σε διαφορετική περίπτωση, το θέμα, ο τίτλος , είναι όλα λάθος.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-04-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.999 / 101.150
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    31.2(dB) / 4.7(dB)
    Τελικά, έχετε δίκιο. Αυτό που μου έκοβε bandwidth ήταν τα powerline που είναι 200Mbps, αλλά προφανώς δεν τα πιάνουν. Την πάτησα γιατί κι όταν δοκίμασα με το κινητό και wifi, επειδή πριν δοκιμάσω είχα βγει έξω , αποσυνδέθηκε από τα 5GHz και συνδέθηκε στα 2.4GHz χωρίς να το καταλάβω (το ρούτερ μου είναι dual band).
    Έβαλα μόλις ένα 10μετρο UTP κι έπιασα 95Mbps, τέσταρα και με το κινητό στα 5GHz κι έβγαλε 94Mbps.
    Σας ευχαριστώ, γιατί με τη βοήθειά σας έφυγαν τα τέρατα κι οι μάγισσες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος noths : 13-11-21 στις 21:15.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας