Εμφάνιση 1-5 από 5

Θέμα: Wind 100 - Modem?

  1. #1
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπερα, εχω wind 100αρα γραμμη ολα καλα..το wifi του ομως ειναι χαλια κλασσικα,

    Εχω κουμπωσει διπλα του ενα Archer C6 και τραβαω απο εκει wifi σε ολες τις συσκευες.

    Σκεφτομουν να τα διωξω και τα 2 και να παρω ενα καλο modem, υπαρχει κατι που μπορει να μπει σε αυτη την γραμμη plug n play?

  2. #2
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δύσκολο. Plug n play αποκλείεται. Και να βάλεις άλλο δεν θα δουλέψει ποτέ η τηλεφωνία (είναι VoIP). Υπάρχει θέμα και με τους κωδικούς του PPPoE (για την πρόσβαση στο ίντερνετ) όπου σου λένε από την εξυπηρέτηση ότι το password είναι ο αριθμός του σταθερού αλλά ο κωδικός αυτός δε δουλεύει. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις στις οποίες αλλάζουν τον κωδικό εκείνη την ώρα και γίνεται όντως ο αριθμός του σταθερού.

    Αναγκαστικά, επομένως, αν σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία πρέπει να έχεις το router του παρόχου και πάνω σε αυτό το δικό σου, όπως είναι και τώρα δηλαδή.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-05-2016
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύσκολο. Plug n play αποκλείεται. Και να βάλεις άλλο δεν θα δουλέψει ποτέ η τηλεφωνία (είναι VoIP). Υπάρχει θέμα και με τους κωδικούς του PPPoE (για την πρόσβαση στο ίντερνετ) όπου σου λένε από την εξυπηρέτηση ότι το password είναι ο αριθμός του σταθερού αλλά ο κωδικός αυτός δε δουλεύει. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις στις οποίες αλλάζουν τον κωδικό εκείνη την ώρα και γίνεται όντως ο αριθμός του σταθερού.

    Αναγκαστικά, επομένως, αν σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία πρέπει να έχεις το router του παρόχου και πάνω σε αυτό το δικό σου, όπως είναι και τώρα δηλαδή.

    Μαλιστα καταλαβα...κριμα!

    Οποτε θα αναγκαστω να παω σε ενα καλυτερο ρουτερ..

    https://www.skroutz.gr/s/31569890/TP...ount_favorites

    Εχω βρει αυτο..γνωμη?

  4. #4
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ερώτηση: Το Archer C6 σε καλύπτει; Παρατηρείς κολλήματα-καθυστερήσεις ή κάτι τέτοιο;

    Το συγκεκριμένο router που έστειλες φαίνεται πολύ καλό ομολογουμένως (δεν υπάρχουν κριτικές για να διαπιστωθεί αν βγάζει προβλήματα), αν και εγώ θα προτιμούσα να πάω σε κάποιο Asus. Τη θεωρώ πιο αξιόπιστη μάρκα. Αν έχεις συσκευές που να υποστηρίζουν AX WiFi (ή αν απλά θέλεις να είσαι futureproof), επένδυσε σε ένα τέτοιο router.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Δυστυχώς η Wind είναι η πλέον δύσκολη στο να βάλεις δικό σου ρούτερ (αν σε ενδιαφέρει η τηλεφωνία).
    Προσωπικά είχα βολευτει με ημίμετρα.. εν τέλει εληξε το συμβόλαιο μου με τη Wind δε μου καναν καλή προσφορα.. πήγα Vodafone και είδα το φως το αληθινο και σε χαμηλότερη τιμή.
    Τωρα στο δικό σου θέμα μάλλον η καλύτερη επιλογή σου ειναι Bridge Mode και να βάλεις κάποιο ρούτερ για το δίκτυο (ενσύρματο ή WIFI).

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας