Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    12-03-2014
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γεια σας παιδιά.
    Με αφορμή ότι στην περιοχή μου η Cosmote έχει αρχίσει σκαψίματα για fiber to the home (έχει φτάσει έξω από το πεζοδρόμιό μου), θα ήθελα την γνώμη των ειδικών στο εξης:
    Σκεφτόμαστε στην πολυκατοικία (4όροφη) αναβάθμιση σε οπτική ίνα. Η μία λύση είναι fiber to the home, φωνάζοντας τον εργολάβο φέρνοντας την οπτική ίνα στην εξώπορτα. Υο θέμα είναι ότι βλέποντας άλλες παρόμοιες δουλειες σοκαρίστηκα πόσο προχειροδουλειά και αντιαισθητικό είναι το τελικό αποτέλεσμα (κατανεμητής γκουμούτσα, λούκια σε κοινή θέα στο κλιμακοστάσιο, floor box πάλι γκουμουτσες σε κοινή θέα, τρύπες στους τοίχους κοκ).
    Η άλλη λύση είναι να αφαιρέσουμε τις υπάρχουσες καλωδιώσεις τηλεφώνου, και να περάσουμε στην θέση τους καλώδιο Ethernet Cat 6a. Θεωρητικά η απλοσταση από τον κατανεμητή θα είναι περίπου 25 μέτρα, οπότε και πάλι θεωρητικά θα μπορούσε κάθε όροφος να έχει ταχύτητα μέχρι 10gbps (να περάσουμε οπτική ινα στην υποδομή της υπάρχουσας δομημένης καλωδίωσης το θεωρώ απίθανο, λόγω γωνιών του κλιμακοστασίου).

    Τι λέτε;

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tovarish Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά.
    Με αφορμή ότι στην περιοχή μου η Cosmote έχει αρχίσει σκαψίματα για fiber to the home (έχει φτάσει έξω από το πεζοδρόμιό μου), θα ήθελα την γνώμη των ειδικών στο εξης:
    Σκεφτόμαστε στην πολυκατοικία (4όροφη) αναβάθμιση σε οπτική ίνα. Η μία λύση είναι fiber to the home, φωνάζοντας τον εργολάβο φέρνοντας την οπτική ίνα στην εξώπορτα. Υο θέμα είναι ότι βλέποντας άλλες παρόμοιες δουλειες σοκαρίστηκα πόσο προχειροδουλειά και αντιαισθητικό είναι το τελικό αποτέλεσμα (κατανεμητής γκουμούτσα, λούκια σε κοινή θέα στο κλιμακοστάσιο, floor box πάλι γκουμουτσες σε κοινή θέα, τρύπες στους τοίχους κοκ).
    Η άλλη λύση είναι να αφαιρέσουμε τις υπάρχουσες καλωδιώσεις τηλεφώνου, και να περάσουμε στην θέση τους καλώδιο Ethernet Cat 6a. Θεωρητικά η απλοσταση από τον κατανεμητή θα είναι περίπου 25 μέτρα, οπότε και πάλι θεωρητικά θα μπορούσε κάθε όροφος να έχει ταχύτητα μέχρι 10gbps (να περάσουμε οπτική ινα στην υποδομή της υπάρχουσας δομημένης καλωδίωσης το θεωρώ απίθανο, λόγω γωνιών του κλιμακοστασίου).

    Τι λέτε;
    Εγώ θα διάλεγα Ethernet Cat 6a εφόσον υπάρχει αυτή η επιλογή.
    Τώρα πως θα διαχωριστούν bandwidth και τηλεφωνία με ξεχωριστά νούμερα δεν είμαι ειδικός να σου πω.
    Η οπτική ίνα είναι ευαίσθητη και πιστεύω καλύτερα ότι καλώδιο να μπαίνει στο σπίτι να είναι χάλκινο είτε DSL είτε Cable.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-03-2014
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.. αυτό πιστεύω και εγω, αλλά είπα να πάρω την βοήθεια του κοινού..

  4. #4
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι τόσο απλό όσο το σκέφτεσαι. Αν έχετε αποφασίσει οτι δεν θα βάλει ποτέ κανένας FTTH η λύση με το ethernet είναι μια χαρά.

    Αν όμως αποφασίσει έστω και ένας να βάλει FTTH αναγκαστικά θα περαστεί ίνα σε όλη την πολυκατοικία και floorbox σε όλους τους ορόφους. Τις περισσότερες φορές τα συνεργεία κάνουν σωστή και συμμαζεμένη δουλειά, ειδικά αν είσαι απο πάνω τους. Για να απλοποιήσεις λίγο την κατάσταση μπορείς να περάσεις σωλήνα σε όλους τους ορόφους μέσα απο την οποία θα περάσει η ίνα (για να γλιτώσεις τα κανάλια). ΔΕΝ πρόκειται να γλιτώσεις όμως
    1) Τα floor boxes
    2) Τα τρυπήματα σε κάθε διαμέρισμα για να μπει η ίνα
    3) Τα κανάλια απο το floorbox κάθε ορόφου μέχρι το διαμέρισμα

  5. #5
    Εγγραφή
    12-03-2014
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τόσο απλό όσο το σκέφτεσαι. Αν έχετε αποφασίσει οτι δεν θα βάλει ποτέ κανένας FTTH η λύση με το ethernet είναι μια χαρά.

    Αν όμως αποφασίσει έστω και ένας να βάλει FTTH αναγκαστικά θα περαστεί ίνα σε όλη την πολυκατοικία και floorbox σε όλους τους ορόφους. Τις περισσότερες φορές τα συνεργεία κάνουν σωστή και συμμαζεμένη δουλειά, ειδικά αν είσαι απο πάνω τους. Για να απλοποιήσεις λίγο την κατάσταση μπορείς να περάσεις σωλήνα σε όλους τους ορόφους μέσα απο την οποία θα περάσει η ίνα (για να γλιτώσεις τα κανάλια). ΔΕΝ πρόκειται να γλιτώσεις όμως
    1) Τα floor boxes
    2) Τα τρυπήματα σε κάθε διαμέρισμα για να μπει η ίνα
    3) Τα κανάλια απο το floorbox κάθε ορόφου μέχρι το διαμέρισμα
    ..εχεις δικιο.. ευχαριστω για την απάντηση

  6. #6
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tovarish Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά.
    Με αφορμή ότι στην περιοχή μου η Cosmote έχει αρχίσει σκαψίματα για fiber to the home (έχει φτάσει έξω από το πεζοδρόμιό μου), θα ήθελα την γνώμη των ειδικών στο εξης:
    Σκεφτόμαστε στην πολυκατοικία (4όροφη) αναβάθμιση σε οπτική ίνα. Η μία λύση είναι fiber to the home, φωνάζοντας τον εργολάβο φέρνοντας την οπτική ίνα στην εξώπορτα. Υο θέμα είναι ότι βλέποντας άλλες παρόμοιες δουλειες σοκαρίστηκα πόσο προχειροδουλειά και αντιαισθητικό είναι το τελικό αποτέλεσμα (κατανεμητής γκουμούτσα, λούκια σε κοινή θέα στο κλιμακοστάσιο, floor box πάλι γκουμουτσες σε κοινή θέα, τρύπες στους τοίχους κοκ).
    Η άλλη λύση είναι να αφαιρέσουμε τις υπάρχουσες καλωδιώσεις τηλεφώνου, και να περάσουμε στην θέση τους καλώδιο Ethernet Cat 6a. Θεωρητικά η απλοσταση από τον κατανεμητή θα είναι περίπου 25 μέτρα, οπότε και πάλι θεωρητικά θα μπορούσε κάθε όροφος να έχει ταχύτητα μέχρι 10gbps (να περάσουμε οπτική ινα στην υποδομή της υπάρχουσας δομημένης καλωδίωσης το θεωρώ απίθανο, λόγω γωνιών του κλιμακοστασίου).

    Τι λέτε;
    Αφού λες Σκεφτόμαστε σημαίνει ότι συμφωνείτε όλοι , κάτι που μου πέρασε από μυαλό , δεν ξέρω βέβαια κατά ποσο είναι εφικτό , να έρθει η ίνα μέχρι την είσοδο κλιμακοστάσιο και μετα τα ont σας να συνδεθούν εκεί να είναι μέσα σε κάποιο κουτί η έστω μέσα στον ιδεί υπάρχων κατανεμητή ,και να περνούν ρεύμα από κοινόχρηστη πρίζα και από τα ont να φευγουν cat καλώδια οπού θα περνούν από εκεί που περνούν τώρα τα υπάρχοντα καλώδια και να καταλήγουν στα διαμερίσματα

  7. #7
    Εγγραφή
    12-03-2014
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού λες Σκεφτόμαστε σημαίνει ότι συμφωνείτε όλοι , κάτι που μου πέρασε από μυαλό , δεν ξέρω βέβαια κατά ποσο είναι εφικτό , να έρθει η ίνα μέχρι την είσοδο κλιμακοστάσιο και μετα τα ont σας να συνδεθούν εκεί να είναι μέσα σε κάποιο κουτί η έστω μέσα στον ιδεί υπάρχων κατανεμητή ,και να περνούν ρεύμα από κοινόχρηστη πρίζα και από τα ont να φευγουν cat καλώδια οπού θα περνούν από εκεί που περνούν τώρα τα υπάρχοντα καλώδια και να καταλήγουν στα διαμερίσματα
    Ναι συμφωνούμε όλοι, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν όλοι τεχνικές γνώσεις για να μπορέσουν να συγκρίνουν. Γιαυτό ανέφερα το cat6a καλώδιο, που υποστηρίζει μέχρι 10gbps... αν σκευτούμε ότι οι πάροχοι παρέχουν μέσω fiber internet 100mpps, πιστεύω θα περάσουν πολλά χρόνια μέχρι τα 100gbps που μπορεί να προσφέρει μια οπτική ίνα.. επί του παρόντος οι πάροχοι εγκαθιστούν μηχανές φερράρι για ταχύτητες ποδηλάτου...

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tovarish Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι συμφωνούμε όλοι, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν όλοι τεχνικές γνώσεις για να μπορέσουν να συγκρίνουν. Γιαυτό ανέφερα το cat6a καλώδιο, που υποστηρίζει μέχρι 10gbps... αν σκευτούμε ότι οι πάροχοι παρέχουν μέσω fiber internet 100mpps, πιστεύω θα περάσουν πολλά χρόνια μέχρι τα 100gbps που μπορεί να προσφέρει μια οπτική ίνα.. επί του παρόντος οι πάροχοι εγκαθιστούν μηχανές φερράρι για ταχύτητες ποδηλάτου...
    To Gpon Που κάνουν χρήση αυτή την στιγμή δίνει 2,5Gbit/1,2Gbit όποτε νομίζω πως θα είσαι οκ για αρκετό διάστημα

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αν φτιαχτει ενα κουτί που να κλειδώνει, με χωρο για τοσα ont οσα και διαμερίσματα και λιγο παραπάνω, ενα patch panel με τερματισμενα cat6 σε πριζες εντος τον διαμερίσματων παροχη ρευματος + dc ups, τοτε ναι, γινεται.
    Ομως αυτα θα πρέπει να τα χρηματοδοτησετε μονοι σας.
    ( θα έβαζα διπλη πριζα σε καθε διαμέρισμα..)
    Το αλλο ειναι τσαμπα..

  10. #10
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Άσε δε που δε θα μπορείς να λες ότι έχεις FTTH, αλλά FTTB

    Πέραν της πλάκας, ακούγεται εφικτό, αλλά πολύ πιο περίπλοκο στη διαχείριση και στην ασφάλεια της εγκατάστασης.

    Κάτι αντίστοιχο υπήρχε στην προηγούμενη πολυκατοικία που έμενα. Υπήρχε ειδικός χώρος τερματισμού των τηλεπικοινωνιακών εγκαταστάσεων του παρόχου, όπου πρόσβαση είχε μόνο ο πάροχος και η εταιρεία διαχείρισης του κτιρίου. Και ενώ ερχόταν ίνα στην οικοδομή, κάθε διαμέρισμα είχε πρίζες Ethernet (τερματισμός στον ηλεκτρολογικό πίνακα, patch panel, και δομημένη καλωδίωση εντός διαμερίσματος). Όλα αυτά βέβαια είχαν προβλεφθεί και είχαν κατασκευαστεί εκ των προτέρων.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-03-2014
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε δε που δε θα μπορείς να λες ότι έχεις FTTH, αλλά FTTB

    εχεις ένα δίκιο, αλλά το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο νομίζω... max 10 gbps και στις 2 περιπτώσεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tovarish : 14-11-21 στις 21:02.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Θα μπορούσατε εσείς να ετοιμάσετε τα σπιράλ από το κάθε όροφο, όπως βολεύει την αισθητική και την τσέπη σας, και να τερματίζονται σε ένα χώρο στο ισόγειο, εξωτερικά, όπου εκεί θα μπει ο κεντρικός κατανεμητής.
    Σε κάθε όροφο μπορείς να τερματίζετε σπιράλ μέσα σε κάποιο ντουλάπι που μέσα εκεί θα βάλει και το floor box ο εργολάβος. Αν μπορείς να εντοιχίσεις αυτό το ντουλάπι στο τοίχο, τότε θα είναι ιδανικό.

    Τα ΟΝΤ δεν μπορούν να είναι σε κοινόχρηστο χώρο.

    Όσο για το Cat 6a δεν υπάρχει κανένας λόγος, ιδανικότερη λύση είναι το Cat 6 FTP. Σε Cat 6a δεν υπάρχει ποικιλία σε μπρίζες κτλ.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

  13. #13
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού λες Σκεφτόμαστε σημαίνει ότι συμφωνείτε όλοι , κάτι που μου πέρασε από μυαλό , δεν ξέρω βέβαια κατά ποσο είναι εφικτό , να έρθει η ίνα μέχρι την είσοδο κλιμακοστάσιο και μετα τα ont σας να συνδεθούν εκεί να είναι μέσα σε κάποιο κουτί η έστω μέσα στον ιδεί υπάρχων κατανεμητή ,και να περνούν ρεύμα από κοινόχρηστη πρίζα και από τα ont να φευγουν cat καλώδια οπού θα περνούν από εκεί που περνούν τώρα τα υπάρχοντα καλώδια και να καταλήγουν στα διαμερίσματα
    Δεν θα το επιτρέψει ο πάροχος της περιοχής. Τα ΟΝΤ πρέπει να βρίσκονται εντός της οικίας.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-03-2014
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα το επιτρέψει ο πάροχος της περιοχής. Τα ΟΝΤ πρέπει να βρίσκονται εντός της οικίας.
    Αυτό σκεφτόμασταν. Τα ONT σε εσωτερικό αλλά κοινόχρηστο χωρο στην είσοδο της πολυκατοικίας (εκεί κου είναι ήδη τα "ρολόγια" της ΔΕΗ και οι υπάρχουσες γραμμές τηλεφώνου), όπου θα "ανεβαίνουν" οι cat6 γραμμές στους ορόφους μέσω της υπάρχουσας υποδομής. Αλλαγή μπρίζας μέσα στα διαμερίσματα σε rj45 και σύνδεση στα υπάρχοντα router μέσω WAN , που θα είναι ουσιαστικά access points για internet και voip...

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το τι σημαινει εντος της οικιας ειναι θεμα διαπραγματευσης με τον εργολαβο.
    Σιγουρα σε ασφαλισμενο, εσωτερικό χώρο με παροχή ρευματος,

    Το να περασεις χωνευτες σωληνωσεις που να καταληγουν στα διαμερισματα γινεται, ομως προυποθετει πολυ σκαψιμο, και μεγάλο κοστος αποκαταστασης.

    Μονο για νεες κατασκευες.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας