Καλησπέρα κάτοχος 50mbps σύνδεσης στην cosmote εδώ και τρία χρόνια αποφασίζω να πάρω fritz 7530 για καλύτερη διαχείριση της σύνδεσης λόγω πολλών συσκευών.
Ένα χρόνο μετά (πρίν 3 μήνες) και ενώ το μόνο πρόβλημα της γραμμής είναι η μία αποσύνδεση κάθε δύο με τρείς μέρες πάντα με τερματισμένη γραμμή, ξυπνάω και βλέπω συγχρονισμό στα 40mbps.
Τηλέφωνο οτε δίνεται βλάβη δύο μέρες μετά και ενώ βρίσκομαι λόγω δουλείας σε ταξίδι μήνυμα για την επίλυση της βλάβης, γυρνάω σπίτι δυο μέρες μετά και βλέπω συγχρονισμό 40mbps αποσυνδέω το fritz το ξανασυνδέω ξανά ίδιες ταχύτητες, πέρνω το τηλέφωνο και πάνω που είμαι έτοιμος να πάρω τον οτε μου έρχεται η ιδέα να συνδέσω το entry 2i απο περιέργεια, δύο λεπτά μετά συγχρονισμός 55/5 βγάζω το entry 2i ξαναβάζω το fritz κλειδώνει στα 55/5 οκ λέω δεν το ακουμπάω.
Ερχόμαστε τώρα στο τελευταίο κομμάτι της ιστορίας ενάμιση μήνα πρίν όπου ξαναβλέπω συγχρονισμό 40, τηλέφωνο οτε όπου τελικά ενημερώνομαι ότι στην τελευταία βλάβη ο τεχνικός έχει βγάλει ανεφικτότητα 50 σύνδεσης λόγω απόστασης(600-700 μέτρα από την καμπίνα)και προβλήματος στον χαλκό και με ενημερώνει οτί ήρθε ο τεχνικός της ημέρες που έλειπα και μέτρησε και έξω απο το σπίτι 40mbps και ότι μόνο με το εμπορικό τμήμα μπορεί να με συνδέσει για υποβάθμιση της ταχύτητας, εγώ αρνούμαι μιας και τα 40 μια χαρά είναι και η γραμμή δεν έδειχνε κάποιο άλλο πρόβλημα.
Την επόμενη ημέρα ξαναδοκιμάζω να βάλω το entry 2i και διαπιστώνω οτι και αυτό τερματίζει στα 40 οπότε και ξανακάνω αλλαγη σε fritz όπου συγχρονίζει ξανά στα 55/5 με τα settings να είναι για maximum stability.
15 μέρες μετά και χωρίς ούτε μία αποσύνδεση για πρώτη φορά στα 15 χρόνια που έχουμε internet στο σπίτι ξεσπάει η κακοκαιρία Μπάλλος και ρίχνει την ταχύτητα στα 40 και κάθε 3-4 ώρες και μία αποσύνδεση, αυτό συνεχίστηκε μέχρι και την προηγούμενη Παρασκευή όπου ξαναέβαλα το entry 2i και για τρείς μέρες δεν έχει κάνει ούτε μια αποσύνδεση(με 38000000 fec errors) με την ταχύτητα να ανεβοκατεβαίνει απο τα 40 μέχρι στα 30 mbps.
Και ρωτάω εγώ, τόση μεγάλη σημασία έχει να έχει σε προβληματικές γραμμές η καμπίνα ίδιας εταιρείας(broadcom) chipset με του router ?
Υπάρχει η δυνατότητα να κουμπώσω το fritz 7530 πάνω στο entry 2i για να δουλεύει συχρονίζει το entry χωρίς αποσυνδέσεις και μετα να αναλαμβάνει το fritz ?
Αν παίξει προσφορά να τολμήσω σε αγορά fritz 7530 ax που είναι broadcom ?

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΕΒΆΖΩ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΣΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ENTRY.

Ευχαριστώ