Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Κολλητός φίλος με ADSL σύνδεση που έφυγε πριν λίγες μέρες από την Cosmote για να πάει στη Nova, και εντελώς άσχετος από τα θέματα τηλεπικοινωνιών, με ρωτούσε για τις διαδικασίες αλλαγής εταιρείας. Επειδή έχει εγκατεστημένο συναγερμό για τον οποίο δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις, του είπα αυτά που έχω ακούσει όλα αυτά τα χρόνια στο φόρουμ: "Θα σου δώσει η Nova το δικό της ρούτερ, και θα έρθω για να σας περάσω στα δύο κινητά (το δικό του και της συζύγου) και σε ένα τάμπλετ τους νέους κωδικούς wifi, θα περάσω τους νέους κωδικούς και στην τηλεόραση της κρεβατοκάμαρας που παίζει και αυτή με wifi, η τηλεόραση του σαλονιού που παίζει με powerlines δεν έχει κανένα θέμα, και απλά μπορεί να χρειαστεί να έρθει τεχνικός να σου συνδέσει τον συναγερμό με το νέο ρούτερ".

    Πάει στο κατάστημα της Nova και του λένε: "Αφού έχετε συναγερμό, δεν πειράζετε τίποτα, έρχεστε σε εμάς και αφήνετε το ρούτερ της Cosmote, έχει το Entry 2i, και θα παίζει μία χαρά!!!" Μου τα λέει αυτά, εγώ σκάω στα γέλια, και του λέω τι π@π@ριές είναι αυτές που σου είπαν, δεν γίνεται αλλαγή παρόχου χωρίς ταυτόχρονη αλλαγή του ρούτερ! Το κουφό όμως είναι ότι είχαν δίκιο! Από προχτές έχει πάει στη Nova, και χωρίς να αλλάξει το ρούτερ Entry 2i, τα πάντα παίζουν κανονικά εκτός από την τηλεφωνία που δεν του έχει λειτουργήσει ακόμα. Το μόνο που έκανε ήταν να βγάλει από τη πρίζα το ρούτερ και να το ξαναβάλει όταν του έστειλαν ένα sms στο κινητό!

    Πέραν από ότι ξεφτιλίστηκα γιατί αποδείχτηκα λάθος σε όσα του έλεγα, πόσα επεισόδια έχω χάσει βρε παιδιά, και από πότε μπορείς να αλλάζεις πάροχο σε ADSL σύνδεση και να μην αλλάζεις το ρούτερ, αλλά να παίζεις κανονικά με το παλιό ρούτερ στον νέο πάροχο;!

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.936
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Ναι, σε ADSL παίζει πολλές φορές το Internet με άκυρα credentials, οπότε και με της Cosmote που είχε μέσα το router. Το DSLAM (που είναι του παρόχου) καταλαβαίνει ποια σύνδεση είναι βάσει του port που συνδέεται. Η τηλεφωνία σε VoIP δεν θα παίξει ποτέ. Μόνο αν είναι POTS. Το θέμα είναι τι κερδίζει με αυτό; Αύριο-μεθαύριο θα το ζητήσει πίσω η Cosmote το Speedport.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος x_undefined : 31-03-24 στις 12:15.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Τίποτα δεν έχει να κερδίσει, ο φίλος πήγε στο κατάστημα με τη προοπτική να του δώσουν ένα δικό τους ρούτερ και να του ρυθμίσω εγώ τα πάντα, πλην του θέματος με τον συναγερμό για τον οποίο είμαι παντελώς άσχετος. Αυτοί της Nova επέμεναν να μην αλλάξει το ρούτερ της Cosmote, του έλεγαν ότι δεν χρειάζεται να το αλλάξει!!!

    Να διευκρινίσω ότι ο φίλος είναι στο Α/Κ Αλεξάνδρα που το ελέγχει η Vodafone. Και στην πολυκατοικία του έχει γίνει ήδη η κάθετη εγκατάσταση για το FTTH από την Vodafone, έχει floor box έξω από το διαμέρισμα, ενώ και η Inalan έχει βάλει κουτί στην είσοδο και ήδη ένας ιδιοκτήτης έχει συνδεθεί. Και όμως επιμένει στο ADSL, γιατί για να πάει η οπτική ίνα στο δωμάτιο που είναι τοποθετημένος ο συναγερμός πρέπει να διασχίσει το μισό σπίτι και να τρυπηθούν 2-3 τοίχοι.

    Μέχρι χτες βράδυ που μιλήσαμε η τηλεφωνία δεν δούλευε, το λαμπάκι Telephony στο Entry 2i παραμένει σβηστό. Θα περιμένει μέχρι αύριο και θα ξαναπάει στο κατάστημα και είμαι πραγματικά πολύ περίεργος να δω τι θα του πουν, και αν θα καταφέρουν να κάνουν το τηλέφωνο να δουλέψει. Το ασύρματο που χρησιμοποιεί είναι συνδεδεμένο στην θύρα phone του ρούτερ. Πάντως για να μην γράψει κανένα άλλος μέλος κάτι, αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον μιλάμε για κάτι πρωτοφανές, να σου λέει ένας πάροχος δηλαδή "δεν χρειάζεται να σου δώσω καν ρούτερ, παίζεις μια χαρά με το παλιό του άλλου πάροχου!"

  4. #4
    Εγγραφή
    19-03-2024
    Περιοχή
    Larissa City
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    31.1(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπράβο στη Nova, που πλέον εκτός από τους κωδικούς VOIP, δεν θα δίνει ούτε ρούτερ. Κάθε πέρυσι και καλύτερα. Για ένα πράγμα μετανιώνω που έφυγα τον Οκτώβριο από αυτήν. Που δεν το έκανα νωρίτερα!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Και να συμπληρώσω ότι ο φίλος πήρε το πακέτο της ADSL γραμμής μαζί με συμβόλαιο για το κινητό στα 13 ευρώ το μήνα, δηλαδή 22 + 13 = 35 ευρώ το μήνα συνολικά. Δεν τα λες και λίγα δηλαδή...

  6. #6
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Τελικά, αφού ταλαιπώρησαν απίστευτα από την Nova τον φίλο μου, πήγαμε μαζί προχτές και κάναμε αίτημα για να ξαναγυρίσει στην Cosmote!

    Μιλάμε για πρωτοφανείς καταστάσεις, οπότε ανακεφαλαιώνω στα γρήγορα: Πήγε σε κατάστημα της Wind πριν 20 μέρες περίπου και ζήτησε να του κάνουν συμβόλαιο για ADSL γραμμή μαζί με συμβόλαιο για το κινητό του. Το συνολικό πακέτο έβγαινε 22 + 13 = 35 ευρώ. Ήταν κατηγορηματικοί στο ότι δεν χρειάζεται να του δώσουν νέο ρούτερ, και ότι τα πάντα θα έπαιζαν τέλεια με το Speedport Entry 2i που ήδη είχε από την Cosmote. To internet δούλεψε όντως από την πρώτη μέρα, αλλά η VOIP τηλεφωνία δεν δούλεψε ποτέ. Αφού πήρε αρκετές φορές τηλέφωνο και τον διαβεβαίωναν ότι θα το φτιάξουν, το τηλέφωνο δεν λειτούργησε ποτέ. Πήγε πριν από μερικές μέρες στο κατάστημα, έγινε τρικούβερτος καβγάς και του λένε το αμίμητο: "Για να σας δουλέψει και το τηλέφωνο πρέπει να σας δώσουμε δικό μας ρούτερ, και θα σας το χρεώσουμε 20 ευρώ!!!"

    Χτες, μόλις είδαν ότι υπέγραψε ξανά με την Cosmote, τον πήραν τηλέφωνο και του πρότειναν 6 μήνες δωρεάν στο συνολικό συμβόλαιο και δώρο ένα κινητό. Τους διαολόστειλε φυσικά. Όλα αυτά με παραπέμπουν σε σημεία διάλυσης της εταιρείας, που φαίνεται όμως ότι παρουσιάστηκαν το τελευταίο διάστημα, μια και δεν έχω δει κάπου αλλού να αναφέρει κάποιο άλλο μέλος αντίστοιχη αντιμετώπιση. Κι εγώ τους αποχαιρετώ πάντως για την Vodafone, μια και παίρνω καλύτερη ταχύτητα με τα ίδια χρήματα και αναβαθμίζομαι έτσι από τα 200 στα 300Mbps...

  7. #7
    Εγγραφή
    19-03-2024
    Περιοχή
    Larissa City
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    31.1(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά, αφού ταλαιπώρησαν απίστευτα από την Nova τον φίλο μου, πήγαμε μαζί προχτές και κάναμε αίτημα για να ξαναγυρίσει στην Cosmote!

    Μιλάμε για πρωτοφανείς καταστάσεις, οπότε ανακεφαλαιώνω στα γρήγορα: Πήγε σε κατάστημα της Wind πριν 20 μέρες περίπου και ζήτησε να του κάνουν συμβόλαιο για ADSL γραμμή μαζί με συμβόλαιο για το κινητό του. Το συνολικό πακέτο έβγαινε 22 + 13 = 35 ευρώ. Ήταν κατηγορηματικοί στο ότι δεν χρειάζεται να του δώσουν νέο ρούτερ, και ότι τα πάντα θα έπαιζαν τέλεια με το Speedport Entry 2i που ήδη είχε από την Cosmote. To internet δούλεψε όντως από την πρώτη μέρα, αλλά η VOIP τηλεφωνία δεν δούλεψε ποτέ. Αφού πήρε αρκετές φορές τηλέφωνο και τον διαβεβαίωναν ότι θα το φτιάξουν, το τηλέφωνο δεν λειτούργησε ποτέ. Πήγε πριν από μερικές μέρες στο κατάστημα, έγινε τρικούβερτος καβγάς και του λένε το αμίμητο: "Για να σας δουλέψει και το τηλέφωνο πρέπει να σας δώσουμε δικό μας ρούτερ, και θα σας το χρεώσουμε 20 ευρώ!!!"

    Χτες, μόλις είδαν ότι υπέγραψε ξανά με την Cosmote, τον πήραν τηλέφωνο και του πρότειναν 6 μήνες δωρεάν στο συνολικό συμβόλαιο και δώρο ένα κινητό. Τους διαολόστειλε φυσικά. Όλα αυτά με παραπέμπουν σε σημεία διάλυσης της εταιρείας, που φαίνεται όμως ότι παρουσιάστηκαν το τελευταίο διάστημα, μια και δεν έχω δει κάπου αλλού να αναφέρει κάποιο άλλο μέλος αντίστοιχη αντιμετώπιση. Κι εγώ τους αποχαιρετώ πάντως για την Vodafone, μια και παίρνω καλύτερη ταχύτητα με τα ίδια χρήματα και αναβαθμίζομαι έτσι από τα 200 στα 300Mbps...
    Εγώ ήμουν στην παλιά Nova από το 2009, αλλά τον Οκτώβριο τους κούνησα το μαντήλι. H νέα Nova (ή μάλλον νέα Wind) δεν υποφέρεται με τίποτα. Τους έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ για παραβίαση του κανονισμού περί κωδίκων VOIP και τελικά μου είπαν να φύγω χωρίς πενάλτι και σε κινητό αλλά και σε σταθερό. Πλέον μέχρι και η Vodafone πολύ καλύτερη είναι, αφού εδώ που τα λέμε η παλίά Wind έτσι και αλλιώς ήταν η χειρότερη.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας