Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 59
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σε ολους/ολες.
    Πριν λιγο καιρο αλλαξα αναγκαστικα το μοντεμ/ρουτερ που ηταν το ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν γιατι τα'φτυσε δυστυχως. Ηθελα να παρω το ΖΤΕ ZXHN H288A επειδη το ειδα σε ενα φιλο. Πηγε ο ανηψιος μου (ασχετο) αλλα δεν το ειχαν και του εδωσαν το Huawei DG8245V-10. 20 ευρω εκανε και αυτο οπως και το ΖΤΕ που ηθελα, οπως μου ειπε ο φιλος που το ειχε παρει (μηπως δικαιουμασταν και τσαμπα? τελος παντων). Κατι δεν μου αρεσε ομως. Νταξ, μπορει να ηταν ψυχολογικο στην αρχη, δε λεω...
    Ομως διαπιστωσα οτι δεν μπορεις να ρυθμισεις σχεδον τιποτα εις βαθος. Και βεβαια για να γινει αυτο, προφανως πρεπει να μπεις ως admin... Δεν γινεται ομως (απ'οσο ξερω εγω βεβαια) γιατι λογικα το εχει κλειδωσει ο παροχος (νοβα/φορθνετ) και εχει αλλο user/pass απο αυτα που κυκλοφορουν για τα huawei της αγορας...
    Ασε που το web interface του Huawei ειναι αρκετα πιο αργο απο του ZTE...
    Και κατι ακομα που ισως να μην εχει να κανει με το μοντεμ (μακαρι...), ειναι οτι τον τελευταιο καιρο (καμια βδομαδα και) τη νυχτα γυρω στις 11 περιπου, κανει καποιες διακοπες το ιντερνετ (νοβα). Δεν ξερω αν εχει να κανει με το μοντεμ, πιστευω και ελπιζω πως οχι.
    Θα ημουν υποχρεος αν καποιος εχει καταφερει να μπει στο συγκεκριμενο μοντεμ σαν admin ωστε να εχουμε προσβαση σε πιο προχωρημενες ρυθμισεις. Π.χ. να βαλουμε δικους μας DNS κ.λ.π.
    Ευχαριστω για το χρονο σας!

    *Αν καποιος εχει το ιδιο μοντεμ, παραθετω για συγκριση τα στοιχεια:
    Huawei DG8245V-10
    CPE Description: EchoLife DG8245V-10 Home Gateway
    Hardware Version: 818.D
    Software Version: V100R019C10SPC390

    - - - Updated - - -

    Εχω την εντυπωση οτι ποσταρα σε λαθος σημειο...
    Στο Nova VDSL μαλλον επρεπε...

  2. #2
    Εγγραφή
    18-04-2010
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    Huawei HG8145V5
    Path Level
    Fastpath
    Και εγώ το ZTE H288A ήθελα και δεν το είχαν σε 3 καταστήματα που είδα και πήρα την μ@λ@κ!@...
    Δεν μπορώ να μπω σαν admin για να κάνω bridge που θέλω είναι ΤΈΡΜΑ αργό το interface του δεν δείχνει όλα τα στοιχεία της γραμμής σε αντίθεση με το H168N που είχα πριν.
    Δεν έχει QoS(sqm) που είναι ένας από τους βασικότερους λόγους που θέλω να κάνω bridge, δεν μπορώ να καταλάβω τι το "καλό" έχει..
    Οι gbe που έχει και η 5αρα συχνότητα είναι κάτι που θεωρώ δεδομένο για σχεδόν 2022 οπότε δεν τα μετράω καν.
    Αν κάποιος γνωρίζει root-admin στοιχεία για nova για το Huawei DG8245V-10 θα τα ήθελα παρακαλώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dead_seth : 16-11-21 στις 07:49.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Huawei DG8245V-10
    SNR / Attn
    0.6(dB) / 0.6(dB)
    Τι επιλογές έχει το huawei μέσω του μενού;
    Δεν σε αφήνει να πειράξεις τίποτα, ούτε qos ούτε dns για παράδειγμα;

    Και εμένα αυτό μου έδωσαν αλλά ακόμη δεν έγινε ενεργοποίηση γραμμής για να το δοκιμάσω.
    Raijintek Agos - Raijintek Themis - Intel Core i5 4460 - Gigabyte Socket 1150 GA-Z97P-D3 - Crucial Ballistix Sport 8GB - Asus ATI Radeon R9 280 DirectCU II Top 3GB - Antec Earthwatts EA650

  4. #4
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    απ οσο ξερω δε μπορειςνα κανεις τιποτα και ουτε να βαλεις αλλο σε bridge mode. (Για Ελλαδα μιλαω με το firmware που βαζουν)
    Ετσι δε θα ενοχλεις και με ερωτησεις την εταιρια.
    Μονο στη πριζα μπορει να το βαλεις.

    υγ Nova Wind ?

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Huawei DG8245V-10
    SNR / Attn
    0.6(dB) / 0.6(dB)
    Εγώ έχω nova fiber 100.

    Μόλις ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου. Με μια σύγκριση από εικόνες στο ιντερνετ, βλέπω ότι από το μενού έχουν κρύψει/κλειδώσει την επιλογή VOICE και την επιλογή ROUTE.


    Το router γενικά έχει καλές προδιαγραφές (gigabit, dual band) αλλά γενικά οι ρυθμίσεις του είναι πολύ απλοικές. Επίσης δεν βλέπω να έχει ούτε καν qos.

    Κατά τ' άλλα βέβαια από ταχύτητα το τερματίζει, πιάνει σχεδόν 100.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails dg8245v-06.png  

    Raijintek Agos - Raijintek Themis - Intel Core i5 4460 - Gigabyte Socket 1150 GA-Z97P-D3 - Crucial Ballistix Sport 8GB - Asus ATI Radeon R9 280 DirectCU II Top 3GB - Antec Earthwatts EA650

  6. #6
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JethroTull Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω nova fiber 100.

    Μόλις ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου. Με μια σύγκριση από εικόνες στο ιντερνετ, βλέπω ότι από το μενού έχουν κρύψει/κλειδώσει την επιλογή VOICE και την επιλογή ROUTE.


    Το router γενικά έχει καλές προδιαγραφές (gigabit, dual band) αλλά γενικά οι ρυθμίσεις του είναι πολύ απλοικές. Επίσης δεν βλέπω να έχει ούτε καν qos.

    Κατά τ' άλλα βέβαια από ταχύτητα το τερματίζει, πιάνει σχεδόν 100.
    απο ποιοτικά χαρακτηριστικά γραμμης τι βλεπεις ομως ....ποσα erros εχεις η γραμμη ... ποσα διορθωνει και ποσα οχι ....
    Γιατι δε στα δειχνουν αφου υποστηρίζονται απ την συσκευη
    Τα αλλα έδειχναν

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Huawei DG8245V-10
    SNR / Attn
    0.6(dB) / 0.6(dB)
    Εχεις δίκιο, είναι κλειδωμένο για δική τους διευκόλυνση ώστε να έχουν τον απόλυτο έλεγχο.

    Βλέπω ότι έχω 0.6db line attenuation. Δεν έχω ξαναδεί τόσο χαμηλό, είναι καλό αυτό ή κακό;
    Raijintek Agos - Raijintek Themis - Intel Core i5 4460 - Gigabyte Socket 1150 GA-Z97P-D3 - Crucial Ballistix Sport 8GB - Asus ATI Radeon R9 280 DirectCU II Top 3GB - Antec Earthwatts EA650

  8. #8
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JethroTull Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δίκιο, είναι κλειδωμένο για δική τους διευκόλυνση ώστε να έχουν τον απόλυτο έλεγχο.

    Βλέπω ότι έχω 0.6db line attenuation. Δεν έχω ξαναδεί τόσο χαμηλό, είναι καλό αυτό ή κακό;
    μια ενδειξη απο μονη της δε λεει πολλα... αυτο λεει οτι το καφαο ειναι σχεδον εξω απ την πορτα σου αλλα αν η γραμμη σου πχ μπορει να δωσει 200αρα και εσυ συγρονιζεις με 90 (ειπες εχεις 100αρα) τοτε εχεις θεμα, αν συνδέεσαι με 90 αλλα κατεβαζεις με ασταθεια 60, 40,70τ οτε εχεις λαθοι που φυσικα δεν μπορεις να δεις γιατι στα εκρυψαν
    Παρε παραδειγμα απο εσενα ... ειπες συνγρονισες με 100 αρα ολα καλα ...αυτο σου εδειξαν οποτε ολα καλα επισης ειδες τα χαρακτηριστικα του ρουτερ και ειπες καλο ... αλλα αν δεν μπορεις να τα χρησιμοποιήσεις δεν ειναι καλο

  9. #9
    Εγγραφή
    18-04-2010
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    Huawei HG8145V5
    Path Level
    Fastpath
    Μου έχει κάνει την ζωή απίστευτα δύσκολη αυτή η μ@λ@κ!@ με το παλιό Η168N όσο σάπιο και αν ήταν είχα κάνει το bridge μου και στην άλλη συσκευή είχα περάσει openwrt και έκανα ΌΤΙ ήθελα..
    Η παλιά συσκευή ενώ έχω 50άρα μου έλεγε για attainable στα 120σχεδόν και αυτό μου λέει περίπου 87 ok έχω 50άρα και δεν με νοιάζει αλλα όπως και να έχει το Η168N στην τελική ήταν καλύτερο σε όλα.
    Όπως είπα και πιο πάνω για σχεδόν 2022 το dual band και οι gbe που έχει δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
    Πρέπει να βρούμε κάπως του κωδικούς μπας και έχει επιλογή για bridge mode γιατί δεν παλεύετε αυτό το μοντέλο.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    για ολα τα αλλα μπορω να βρω ενα λογο που τα κανουν αλλα για το bridge ειναι πραγματικα απαράδεκτοι.
    Δεν επηρεάζει ρυθμισεις ουτε τηλεφωνια απλα σε εμποδιζουν χωρις λογο να βαλεις κατι λειτουργικό μετα το ρουτερ τους να κανεις την δουλεια σου
    Εχω διαβασει για συνδρομητες που βαζουν αλλο ρουτερ και δεν εχουν τηλεφωνια προκειμενου να κανουν απλα πραγματα
    Ο κοσμος τα θυμαται αυτα ομως και δεν την ξαναπαταει για 2 ευρω παραπανω που εχει οανταγωνισμος και αμα σου βγει το ονομα μετα.... (ασε που βρισκεις και κωδικους ακομα κια για voip στης αλλες εταιριες και η Nova κλειδωνει και το bridge ...)

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Huawei DG8245V-10
    SNR / Attn
    0.6(dB) / 0.6(dB)
    Καλώς ή κακώς η πλειοψηφία των συνδρομητών δεν ασχολείται καθόλου με bridge/qos κλπ.
    Θέλουν απλά ένα router plug and play και σε αυτό βασίζεται η νόβα.

    Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι μαζικά παράπονα στην εταιρεία μήπως και το ξεκλειδώσει.

    Υπάρχει κάποιο άλλο router που μπορούμε να αγοράσουμε και να δουλέψει με νόβα; Αν βρούμε μεταχειρισμένο κανένα ZTE H288A της νόβα φαντάζομαι θα δουλέψει...

    Επίσης μέσα στο manual του ρουτερ αναφέρει ότι μπορούμε να προμηθευτούμε ups από κατάστημα της νόβα ή έπειτα από τηλέφωνο. Ξέρει κανείς τι ισχύει με αυτό και αν είναι δωρεάν;
    Raijintek Agos - Raijintek Themis - Intel Core i5 4460 - Gigabyte Socket 1150 GA-Z97P-D3 - Crucial Ballistix Sport 8GB - Asus ATI Radeon R9 280 DirectCU II Top 3GB - Antec Earthwatts EA650

  12. #12
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JethroTull Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ή κακώς η πλειοψηφία των συνδρομητών δεν ασχολείται καθόλου με bridge/qos κλπ.
    Θέλουν απλά ένα router plug and play και σε αυτό βασίζεται η νόβα.

    Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι μαζικά παράπονα στην εταιρεία μήπως και το ξεκλειδώσει.

    Υπάρχει κάποιο άλλο router που μπορούμε να αγοράσουμε και να δουλέψει με νόβα; Αν βρούμε μεταχειρισμένο κανένα ZTE H288A της νόβα φαντάζομαι θα δουλέψει...

    Επίσης μέσα στο manual του ρουτερ αναφέρει ότι μπορούμε να προμηθευτούμε ups από κατάστημα της νόβα ή έπειτα από τηλέφωνο. Ξέρει κανείς τι ισχύει με αυτό και αν είναι δωρεάν;
    Δεν την συμφέρει να το ξεκλειδώσει. Για αυτο το κλειδωνει.
    Δεν βλεπεις αρα δεν παραπονιέστε.
    Δεν δουλευει κατι αρα δεν θελει υπαλληλους και τεχνικους για υποστήριξη ουτεγια ρυθμισεις ουτε για firmware.
    Μειωνει τα εξοδα και μπορει να πουλαει φθηνοτερα.
    Oι περισσότεροι αγοραζουν με το κιλο πχ κοιτάνε μονο το 100, 200 οπτικη ινα κτλ
    Παραπονα πρεπει να πληρωσεις για να κανεις (κληση εχει χρεωση) και εχεις υπογραψει συμβολαιο 2 χρονια ... αυτο εχουμε αυτο δίνουμε ειναι η απαντηση (αμα θες φυγε...)

  13. #13
    Εγγραφή
    18-04-2010
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    Huawei HG8145V5
    Path Level
    Fastpath
    Admin/Root

    username: Forthnet
    password: F0rth@c$n3t#
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dead_seth : 05-12-21 στις 23:35.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    αν το γράφεται χυμα θα το αλλάξουν σύντομα και θα την πατήσουμε ολοι ..... καλυτερα με πμ
    να θυμισω οτι το σιτε εχει και συνεργασια με την εταιρια και διαβαζουν άμεσα ...

  15. #15
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Στο huawei ο παραπάνω κωδικός δεν πιάνει/αναγνωριζεται
    London for ever

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας