Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 40
  1. #16
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Αγόραζα τώρα αυτό Lenovo ThinkPad E15 Laptop - Zwart αλλά με ultra wide (3440x1440) στο γραφείο, δεν μπορώ να χωνέψω το HDMI1.4b.

  2. #17
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόραζα τώρα αυτό Lenovo ThinkPad E15 Laptop - Zwart αλλά με ultra wide (3440x1440) στο γραφείο, δεν μπορώ να χωνέψω το HDMI1.4b.
    έχει όριο 24 gb ram κι εσυ ήθελες μεχρι 32
    κατά τα λοιπά σούπερ είνα το μηχάνημα και σε καλή τιμή. καλύτερη ποιότητα κατασκευής σε αυτή την τιμή δεν θα βρεις.

    Γενικά έχεις κάνει δύσκολη την άσκηση γιατί βάζεις από παντού περιορισμούς και ακόμα και στα λίγα που απομένουν κάτι βρίσκεις να μη σ' αρέσει...

    από την usb-c υποστηρίζει displayport 1.2 (3840 x 2160 @ 75Hz)
    https://psref.lenovo.com/syspool/Tem...20YG0048MB.pdf
    οπότε βάζεις εκει 4K usb-c to displayport adapter και το συνδέεις στην οθόνη με displayport cable, ή παίρνεις καλώδιο usb-c to displayport 4K
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 18-11-21 στις 00:59.

  3. #18
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων

    από την usb-c υποστηρίζει displayport 1.2 (3840 x 2160 @ 75Hz)
    https://psref.lenovo.com/syspool/Tem...20YG0048MB.pdf
    οπότε βάζεις εκει 4K usb-c to displayport adapter και το συνδέεις στην οθόνη με displayport cable, ή παίρνεις καλώδιο usb-c to displayport 4K
    Το σκέφτηκα και εγώ αυτό. Αλλά είχα πάρει οθόνη με 100Hz για προσωπικούς λόγους.

  4. #19
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκέφτηκα και εγώ αυτό. Αλλά είχα πάρει οθόνη με 100Hz για προσωπικούς λόγους.
    Είναι θέμα αυτό. Σπαζοκεφαλιά έχει γίνει το να βρεις κάποιο embedded μηχάνημα που να υποστηρίζει hdmi 2.1 ή αντίστοιχο dp.

  5. #20
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά έχεις κάνει δύσκολη την άσκηση γιατί βάζεις από παντού περιορισμούς και ακόμα και στα λίγα που απομένουν κάτι βρίσκεις να μη σ' αρέσει...
    πολύ σωστά. Γιαυτό και έχω κολλήσει. Απλά μου είχε κολλήσει ο Ryzen και νομίζω στα υπόλοιπα δεν έχω κάτι περίεργο στο μυαλό μου. Εν έτη 2021, μνήμη, δίσκος και hdmi δεν ειναι παράλογα να είναι σχετικά σύγχρονα. Το περίεργο και περιοριστικό είναι για μένα το μέγεθος της οθόνης με ryzen.

    Βρήκα όμως πιστεύω το συγκριτικό. Έχω δει και ότι σε αρκετά μοντέλα έχει γνωστά μαγαζιά. Απλά έβαλα και 14άρα οθόνη

    https://tweakers.net/laptops/vergeli...udYQ1qPSvnjbfg

    Από τα μη επαγγελματικά είμαι προς την κατεύθυνση



    Από τα μη επαγγελματικά σκέφτομαι ένα από τα δυο της lenovo ή hp και έχουν παραπάνω. To HP EliteBook 855 G8 φαίνεται το πιο ευέλικτο και ολοκληρωμένο απλά με λιγότερο χειρότερη φωτεινότητα στην οθόνη. Update, κανένα δεν ειναι διαθέσιμο τελικά
    Κοιτάζοντας τα spec sheet της lenovo διαβάζω το εξής
    Up to 48GB (16GB soldered + 32GB SO-DIMM) DDR4-3200
    Από μόνο του έχει 16GB. Αν βάλεις 16 ακόμα παίρνει dual channel. Αν βάλεις 32 τότε χάνεις το dual channel;

    Να υποθέσω ότι όλα αυτά θα αναβαθμίζονται σε Windows 11 και ας μην το λένε συγκεκριμένα;


    Πάντως στην lenovo βρίσκεις το spec sheet εύκολα. Στην HP πρέπει να κάνεις λίγο κολοτούμπες. Στις άλλες εταιρείες κατά βάση δεν υπάρχει.

    - - - Updated - - -

    Πιστεύω ότι ο νικητής είναι το https://tweakers.net/pricewatch/1699...-eh1203nd.html
    • Μνήμη 2χ8 που μπορώ να αναβαθμίσω
    • 15άρα οθόνη
    • 1TB δίσκος
    • HDMI 2.0



    Δεν έχει wifi6 αλλά αν έχω καταλάβει καλά δίνει 30-40 και αλλάζεις την κάρτα όταν το θελήσεις σε intel. Έτσι και αλλιώς ίσως χρειαστεί.
    Και δεν φορτίζει με usb-c αλλά οκέι για την τιμή του, φτιάχνω νήμα να σας ταλαιπωρώ (βασικά εμένα σε ένα δύο χρονάκια).

    - - - Updated - - -

    Αναμένοντας άποψη για όλα τα προηγούμενα και την black friday
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 18-11-21 στις 01:52.

  6. #21
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Σίγουρα σου κάνει το hdmi 2.0; Νομιζω πως θες 2.1.

  7. #22
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.961
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από μόνο του έχει 16GB. Αν βάλεις 16 ακόμα παίρνει dual channel. Αν βάλεις 32 τότε χάνεις το dual channel;
    Από am3/zen και μετά (και ίσως και από τον phenom), η amd γενικά υποστηρίζει "flex mode" (asymetrical dual channel),
    δεν θα το δεις να διαφημίζεται, αλλά πρέπει(?) να παίζει και στα φρέσκα laptops.
    Το σκεπτικό είναι ότι θα παίζει σε dual channel στο address space που αντιστοιχεί στα 2*16,
    και τα επιπλέον 16 θα παίζουν σε single mode.
    Αν παίζει, ίσως, και αναλόγως workload, θα έχει ένα μικρό πέναλτυ σε επιδόσεις (1-2%) σε σχέση με τα matching sticks.
    Με τα non-matching sticks συνήθως ανησυχούμε περισσότερο για θέματα σταθερότητας,
    αλλά αυτό στα laptops που τρέχουν jedec ταχύτητες τυπικά δεν είναι πρόβλημα.
    Σίγουρα δεν ξέρω να σου πω (και δεν λέει και η AMD), αν θες σίγουρο μείνε σε 2*16/2*ότι, που είναι και το προτεινόμενο.
    Πάντως, μιας και σε ενδιαφέρει το gaming σε apu, θέλεις να έχεις dual channel ram.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι ο νικητής είναι το https://tweakers.net/pricewatch/1699...-eh1203nd.html
    Μνήμη 2χ8 που μπορώ να αναβαθμίσω
    15άρα οθόνη
    1TB δίσκος
    HDMI 2.0



    Δεν έχει wifi6 αλλά αν έχω καταλάβει καλά δίνει 30-40 και αλλάζεις την κάρτα όταν το θελήσεις σε intel. Έτσι και αλλιώς ίσως χρειαστεί.
    Και δεν φορτίζει με usb-c αλλά οκέι για την τιμή του, φτιάχνω νήμα να σας ταλαιπωρώ (βασικά εμένα σε ένα δύο χρονάκια).
    Βρες κανα review που να μετράει κανονικά,
    γιατί οι 2 προηγούμενες γενεές του συγκεκριμένου είχαν πρόβλημα με cpu throttling λόγω κακής ψύξης.
    Αν το έχουν φτιάξει πλέον δεν ξέρω, τελευταία φορά που έψαξα ήταν πρίν πάρω το δικό μου και πάνε 2 χρόνια τώρα.
    Συχνά οι oem για να γλυτώσουν 5$ δεν ακολουθούν τα recommendations της amd στην ψύξη
    (και η amd δεν είναι σε θέση να τα επιβάλει εμπορικά),
    με αποτέλεσμα να δεις διαφορετικές επιδόσεις σε διαφορετικά σασί με ίδια cpu, ή/και την ίδια cpu με διαφορετικά ρυθμισμένο tdp.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι όλα αυτά θα αναβαθμίζονται σε Windows 11 και ας μην το λένε συγκεκριμένα;
    Αν δεν πέσεις σε κανα απίστευτο bug, γενικά ναί.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #23
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από am3/zen και μετά (και ίσως και από τον phenom), η amd γενικά υποστηρίζει "flex mode" (asymetrical dual channel),
    δεν θα το δεις να διαφημίζεται, αλλά πρέπει(?) να παίζει και στα φρέσκα laptops.
    Το σκεπτικό είναι ότι θα παίζει σε dual channel στο address space που αντιστοιχεί στα 2*16,
    και τα επιπλέον 16 θα παίζουν σε single mode.
    Αν παίζει, ίσως, και αναλόγως workload, θα έχει ένα μικρό πέναλτυ σε επιδόσεις (1-2%) σε σχέση με τα matching sticks.
    Με τα non-matching sticks συνήθως ανησυχούμε περισσότερο για θέματα σταθερότητας,
    αλλά αυτό στα laptops που τρέχουν jedec ταχύτητες τυπικά δεν είναι πρόβλημα.
    Σίγουρα δεν ξέρω να σου πω (και δεν λέει και η AMD), αν θες σίγουρο μείνε σε 2*16/2*ότι, που είναι και το προτεινόμενο.
    Πάντως, μιας και σε ενδιαφέρει το gaming σε apu, θέλεις να έχεις dual channel ram.
    Very insightful

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρες κανα review που να μετράει κανονικά,
    γιατί οι 2 προηγούμενες γενεές του συγκεκριμένου είχαν πρόβλημα με cpu throttling λόγω κακής ψύξης.
    Αν το έχουν φτιάξει πλέον δεν ξέρω, τελευταία φορά που έψαξα ήταν πρίν πάρω το δικό μου και πάνε 2 χρόνια τώρα.
    Συχνά οι oem για να γλυτώσουν 5$ δεν ακολουθούν τα recommendations της amd στην ψύξη
    (και η amd δεν είναι σε θέση να τα επιβάλει εμπορικά),
    με αποτέλεσμα να δεις διαφορετικές επιδόσεις σε διαφορετικά σασί με ίδια cpu, ή/και την ίδια cpu με διαφορετικά ρυθμισμένο tdp.
    Okay

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα σου κάνει το hdmi 2.0; Νομιζω πως θες 2.1.
    Το 2.0 σηκώνει την 3540x1440στα 100Hz. Η οθόνη ειναι 144Hz αλλά είναι για το μέλλον

  9. #24
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Η σειρά hp που αναφέρεις (pavilion) είναι ποιοτικά υποδεέστερη. Επίσης είδες τι εγγύηση έχει;

  10. #25
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σειρά hp που αναφέρεις (pavilion) είναι ποιοτικά υποδεέστερη. Επίσης είδες τι εγγύηση έχει;
    Όχι; Δεν υπάρχει στάνταρ στην ευρώπη; Αυτό θεώρησα.

    Υποδεέστερη ποιότητα δεν έχουν όλα αυτά σε αυτή την κατηγορία; Τα επαγγελματικά θα ήταν καλή φάση αλλά δεν ειναι διαθέσιμα.

  11. #26
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι; Δεν υπάρχει στάνταρ στην ευρώπη; Αυτό θεώρησα.

    Υποδεέστερη ποιότητα δεν έχουν όλα αυτά σε αυτή την κατηγορία; Τα επαγγελματικά θα ήταν καλή φάση αλλά δεν ειναι διαθέσιμα.
    Πέρα από τη διάρκεια (η hp λέει 1 χρόνο σε αυτά, εσύ θα τρέχεις για το 2ο στην ευρωπη), είναι και ο τύπος (να το πας εσύ ή να το στείλεις αντί για onsite).

  12. #27
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από τη διάρκεια (η hp λέει 1 χρόνο σε αυτά, εσύ θα τρέχεις για το 2ο στην ευρωπη), είναι και ο τύπος (να το πας εσύ ή να το στείλεις αντί για onsite).
    Σε αυτό έχω καταλάβει ότι αν πάρεις από την αντιπροσωπεία είναι διαφορετικό από να πάρεις από μαγαζί. Το μαγαζί έχει κάνει βασικά παραεισαγωγή. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω μερικά πράγματα στον χώρο. Γιατί δεν φέρνει η αντιπροσωπεία αυτά που πουλιούνται από όλα τα καταστήματα στην Ευρώπη; Εδώ έχουν διαφορές μεταξύ Βελγίου και Ολλανδίας.

  13. #28
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τι εννοεις; Η hp ειναι αυτη που λεει οτι δινει 1 χρονο εγγυηση.

  14. #29
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από τη διάρκεια (η hp λέει 1 χρόνο σε αυτά, εσύ θα τρέχεις για το 2ο στην ευρωπη), είναι και ο τύπος (να το πας εσύ ή να το στείλεις αντί για onsite).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεις; Η hp ειναι αυτη που λεει οτι δινει 1 χρονο εγγυηση.
    Λέω ότι αν το πάρεις από μαγαζί, η αντιπροσωπεία σε θεωρεί εκτός. Αν υπάρχει πρόβλημα πρέπει να το λύσεις με το μαγαζί. Έτσι μου είχε πει η Λενοβο που ούτε της Ολλανδικής Λενόνο το μηχάνημα δεν ήθελα να νταντέξει αν συνέβαινε κάτι.
    Ετσι μου είπαν στο μέιλ

  15. #30
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Μα αν δεν το πάρεις από μαγαζί, η hp θα σου πει "εγω 1 χρόνο εγγύηση δίνω" (αν θελήσεις τον 2ο χρόνο).
    Ενω αν το πάρεις από μαγαζί θα κυνηγάς το μαγαζί για τον 2ο χρόνο.
    (ή διαλέγεις κατασκευαστή που δίνει ούτως η άλλως 2+ χρόνια και δεν μπλέκεις με τέτοιες βλακείες)

    Οτι αν είναι εντός εγγύησης (πχ τον πρωτο χρονο) το καλύπτει ο κατασκευαστής, εννοείται αυτό.
    Όποιος σου είπε το αντίθετο (ότι εντός εγγύησης δεν σε καλύπτει ο κατασκευαστής αλλά υποχρεωτικά και μόνο το μαγαζί) λέει βλακείες.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας