Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-40 από 40
  1. #31
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    ναιιιιιιιιιιιιιιιι τα κατάφερα. Έκανα παραγγελία

    ThinkBook 15 G3 ACL στα 950

    Νομίζω χωράω με τα 512GB SSD

    Η μνήμη ειναι λίγο θέμα
    One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable
    αλλά πραγματικά για wifi6, 15", ryzen vega 8, USB Charging και HDMI2 ή DP δεν έχεις και πάρα πολλές επιλογές. Για 5800U με Zen3 δεν υπάρχει τίποτα όμως και ειναι να αναρωτιέται κανείς αν θα υπάρξει ποτέ στην Ευρώπη.Έχει περάσει 1 χρόνος σχεδόν.

    Υπάρχουν προτάσεις για βελτιώσεις; Πχ να βάλω απευθείας άλλο SSD? και τι; Να βάλω πχ απευθείας ένα 1TB; Αξίζει. Πως το ψάχνουμε αυτό;

    512GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0x4 NVMe + Empty M.2 2280 PCIe 3.0x2 SSD Slot
    Εχουν δύο διαφορές.
    1. 2242 και 2280 που σημαίνει ότι το ελεύθερο set παίρνει 8cm SSD με πλάτος 2.2
    2. 3.0x4 και 3.0x2 που υποψιάζομαι ότι αναφέρεται σε pci lanes? Ξέρω ότι για τις κάρτες γραφικών έχει σημασία αλλά για SSD δεν ξέρω τι σημασία έχει.


    Γενικά θεωρώ το λάπτοπ λίγο μεταβατικό μέχρι ίσως κάποια μέρια να μην έχουμε chip shortages και να μπορέσουμε να αγοράσουμε σαν άνθρωποι. Γιαυτό και δεν ξέρω αν ξέρω αν αξίζει η αναβάθμιση σε δίσκο.
    Ίσως στο τότε μακρυνό μέλλον, στην Ευρώπη να πουλιούνται μόνο QWERTY laptops μπας και να μπορούμε να αγοράσουμε στις χώρες που μένουμε εργαλεία διαθέσιμα στην Αμερική και Αυστραλία κτλ και να έχουμε και μια επαφή με τα βίντεο και τα review.

  2. #32
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ρε παιδιά έχω φάει κόλλημα και χρειάζομαι βοήθεια γιατί δεν βρίσκω τίποτα online.

    Συμφωνά με τα spec, το laptop έχει HDMI 1.4b που σημαίνει ότι σηκώνει 3440x1440x60Hz αλλά όταν βάζω ίδιο καλώδιο από διαφορετικό laptop δεν δίνει ποτέ ανάλυση μεγάλυτερη από 1920x1080. Έχουν περάσει διάφορα laptop από αυτή την οθόνη και το καλώδιο και η ανάλυση πάντα έβγαινε. Αυτό είναι το πρώτο με AMD Ryzen και αναρωτιέμαι μήπως τελικά έχουμε άλλο ένα τεράσιτο booboo από την AMD και οι integrated Vega 8 δεν σηκώνουν μεγαλύτερες αναλύσεις και πέφτει πάλι πολύ youtube διαφήμιση;

    - - - Updated - - -

    Εδώ https://www.notebookcheck.net/AMD-Ry....510416.0.html λέει

    The graphics adapter definitely supports UHD 2160p monitors at 60 Hz, and will gladly HW-decode AVC, HEVC and VP9-encoded videos. There is no AV1 support here though.

  3. #33
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το πρώτο με AMD Ryzen και αναρωτιέμαι μήπως τελικά έχουμε άλλο ένα τεράσιτο booboo από την AMD και οι integrated Vega 8 δεν σηκώνουν μεγαλύτερες αναλύσεις και πέφτει πάλι πολύ youtube διαφήμιση;
    Περιμένεις σοβαρή απάντηση για το αν ο κατασκευαστής δηλώνει ψέμματα ότι υποστηρίζει 4Κ ενώ εσύ "υποψιάζεσαι" ότι υποστηρίζει Full HD?

    https://psref.lenovo.com/syspool/Sys...fb#l2_Graphics
    Monitor Support
    Supports up to 4 independent displays via native display and 3 external monitors; supports external monitors via HDMI® (up to 4K@30Hz) or USB-C (up to 4K@60Hz)

    2x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4)

    αλλάζεις το καλώδιο με κάτι ποιοτικότερο
    ακόμα καλύτερα, παίρνεις ποιοτικό adapter 4Κ ή καλώδιο "USB-C to Displayport 1.4" (θεωρώντας ότι η οθόνη έχει και είσοδο displayport)
    https://www.amazon.de/s?k=usb-c+to+displayport+1.4
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 10-02-22 στις 00:37.

  4. #34
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένεις σοβαρή απάντηση για το αν ο κατασκευαστής δηλώνει ψέμματα ότι υποστηρίζει 4Κ ενώ εσύ "υποψιάζεσαι" ότι υποστηρίζει Full HD?

    https://psref.lenovo.com/syspool/Sys...fb#l2_Graphics
    Monitor Support
    Supports up to 4 independent displays via native display and 3 external monitors; supports external monitors via HDMI® (up to 4K@30Hz) or USB-C (up to 4K@60Hz)
    Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.
    Πάντως το λινκ που έδωσες ειναι πιο καλό από αυτό που έχω παραθέσει εγώ και τα δύο από το psref της lenovo. Πως και εσύ βρήκες αυτό μου κάνει εντύπωση.

    Υποψιάζομαι ότι ειναι θέμα Windows 11. https://www.adslgr.com/forum/threads...38#post7203638

  5. #35
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.
    Ότι αυτά που αναφέρεις ότι η AMD θα μπορούσε να λέει ψέμματα για την υποστηριζόμενη ανάλυση μάλλον απέχουν από την πραγματικότητα.

  6. #36
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι αυτά που αναφέρεις ότι η AMD θα μπορούσε να λέει ψέμματα για την υποστηριζόμενη ανάλυση μάλλον απέχουν από την πραγματικότητα.
    Στο αρχικό λινκ psref που ειχα παραθέσει στην πραγματικότητα δεν λεει.
    https://psref.lenovo.com/Detail/Thin...L?M=21A4014MMH

    Αλλά τώρα κατάλαβα πως έφτασες στο πιο αναλυτικο λινκ. Δεν είχα προσέξει ότι το View Platform Specifications ήταν actionable.

  7. #37
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    677
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    lenovo και windows 11; οχιιιιιιιιιι

  8. #38
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    lenovo και windows 11; οχιιιιιιιιιι
    Το επέστρεψα. Γιατί όμως;

    Το επέστρεψα γιατί αποφάσισα να αναθεωρήσω τις απαιτήσεις μου.
    Αλλιώς του πέρναγα 10ρια.

  9. #39
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    677
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το επέστρεψα. Γιατί όμως;

    Το επέστρεψα γιατί αποφάσισα να αναθεωρήσω τις απαιτήσεις μου.
    Αλλιώς του πέρναγα 10ρια.
    Γιατί είναι συνδυασμός που σκοτώνει. Για τα 11 δεν χρειάζεται να πούμε πολλά. Έχω ένα lenovo thinkbook i7 1165G7, 16gb, 512 m.2, καινουργιο, ενημερωμένο με όλους τους οδηγούς. Θηρίο, στα χαρτιά. Κατασκευαστικά, κακό. Θορυβώδες λόγω κακού συστήματος ψύξης. Αναξιόπιστο: ο m.2 ssd "κολλαει" αν και είναι samsung. Το intel iris plus, χλιαρό. Περίπτωση δλδ δυνατών υλικών ονομαστικά αλλά κακού integration.

  10. #40
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.061
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί είναι συνδυασμός που σκοτώνει. Για τα 11 δεν χρειάζεται να πούμε πολλά. Έχω ένα lenovo thinkbook i7 1165G7, 16gb, 512 m.2, καινουργιο, ενημερωμένο με όλους τους οδηγούς. Θηρίο, στα χαρτιά. Κατασκευαστικά, κακό. Θορυβώδες λόγω κακού συστήματος ψύξης. Αναξιόπιστο: ο m.2 ssd "κολλαει" αν και είναι samsung. Το intel iris plus, χλιαρό. Περίπτωση δλδ δυνατών υλικών ονομαστικά αλλά κακού integration.
    Εγώ είχα κολλήσει να πάρω AMD αλλά μετά από αυτό αισθάνομαι ότι είναι 2ντζα στην υποστήριξη. Υπάρχει πάντα το ερώτημα. Μάλλον είμαι λάθος αλλά κάπως έτσι μου κόλλησε στο μυαλό. Ωραία τα specs αλλά προτιμώ την ηρεμία.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας