Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    *Το ιδιο ποστ εβαλα κατα λαθος στο "Nova ADSL"...

    Γεια σε ολους/ολες.
    Πριν λιγο καιρο αλλαξα αναγκαστικά το μοντεμ/ρουτερ που ηταν το ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν γιατι τα'φτυσε δυστυχως. Ηθελα να παρω το ΖΤΕ ZXHN H288A επειδη το ειδα σε ενα φιλο. Πηγε ο ανηψιος μου (ασχετο) αλλα δεν το ειχαν και του εδωσαν το Huawei DG8245V-10. 20 ευρω εκανε και αυτο οπως και το ΖΤΕ που ηθελα, οπως μου ειπε ο φιλος που το ειχε παρει (μηπως δικαιουμασταν και τσαμπα? τελος παντων). Κατι δεν μου αρεσε ομως. Νταξ, μπορει να ηταν ψυχολογικο στην αρχη, δε λεω...
    Ομως διαπιστωσα οτι δεν μπορεις να ρυθμισεις σχεδον τιποτα εις βαθος. Και βεβαια για να γινει αυτο, προφανως πρεπει να μπεις ως admin... Δεν γινεται ομως (απ'οσο ξερω εγω βεβαια) γιατι λογικα το εχει κλειδωσει ο παροχος (νοβα/φορθνετ) και εχει αλλο user/pass απο αυτα που κυκλοφορουν για τα huawei της αγορας...
    Ασε που το web interface του Huawei ειναι αρκετα πιο αργο απο του ZTE...
    Και κατι ακομα που ισως να μην εχει να κανει με το μοντεμ (μακαρι...), ειναι οτι τον τελευταιο καιρο (καμια βδομαδα και) τη νυχτα γυρω στις 11 περιπου, κανει καποιες διακοπες το ιντερνετ (νοβα). Δεν ξερω αν εχει να κανει με το μοντεμ, πιστευω και ελπιζω πως οχι.
    Θα ημουν υποχρεος αν καποιος εχει καταφερει να μπει στο συγκεκριμενο μοντεμ σαν admin ωστε να εχουμε προσβαση σε πιο προχωρημενες ρυθμισεις. Π.χ. να βαλουμε δικους μας DNS κ.λ.π.
    Ευχαριστω για το χρονο σας!

    *Αν καποιος εχει το ιδιο μοντεμ, παραθετω για συγκριση τα στοιχεια:
    Huawei DG8245V-10
    CPE Description: EchoLife DG8245V-10 Home Gateway
    Hardware Version: 818.D
    Software Version: V100R019C10SPC390

  2. #2
    Εγγραφή
    26-01-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημερα φιλε μου. Για την ιστορια σε λιγους μηνες κλεινω 2 χρονια νοβα 100ρα. με το ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν (απο την αρχη ηθελα και εγω το ΖΤΕ ZXHN H288A αλλα δυστυχως δεν μου το δωσανε, ενω το ειχαν και δινανε αλλου,μαλλον δεν ημουν τυχερος!). Απο δεκεμβριο θελω να τους καλεσω για μειωση σημβολαιο επειδη πληρωνω αρκετα παραπανω απ'οτι δινουν πλεον με την 100ρα. Μου ειπαν οτι μπορει να δωσουν με την ανανεωση ρουτερ, νομιζω μου ειπαν αυτο που αγορασες και εσυ. Το προβλημα μου δεν ειναι τα 20ε εαν πληρωσω, το προβλημα ειναι με το voip. Φοβαμε οτι θα μου πουν οτι για να γινει το registration του voip (sip account) στο καινουργιο ρουτερ, πρεπει να το σβησουν απο το παλιο. Αν καταλαβα καλα απο την τεχνικη υποστηριξη κατι τετοιο μου ειπαν.
    Εσενα σταματησε να λειτουγει ή εκανε θεματα το ζτε? Εμενα ξαφνικα μετα απο επανεκκινηση δεν μπορεσε να συγχρονιση το voip, μετα απο τηλεφωνο και λιγες μερες το λυσανε το προβλημα. Με το ζτε ειμαι πολυ κομπλε, κλειδωνω 49,9999/109999. Βεβαια, τον τελευταια καιρο κανει παρα πολα SRC errors
    (ειμαι τεχνικος η/υ και δικτυων, σπιτι εχω ολα τα πριζακια και τα καλωδια κομπλε. Για πανω απο 1χρ το ειχα με 0 SRC error για μηνες, πεταγε καμια 10ρια αλλα ισως επειδη εχω σπιτι και αλλο εξοπλησμο router-power lines)

  3. #3
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StormAngel7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα φιλε μου. Για την ιστορια σε λιγους μηνες κλεινω 2 χρονια νοβα 100ρα. με το ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν (απο την αρχη ηθελα και εγω το ΖΤΕ ZXHN H288A αλλα δυστυχως δεν μου το δωσανε, ενω το ειχαν και δινανε αλλου,μαλλον δεν ημουν τυχερος!). Απο δεκεμβριο θελω να τους καλεσω για μειωση σημβολαιο επειδη πληρωνω αρκετα παραπανω απ'οτι δινουν πλεον με την 100ρα. Μου ειπαν οτι μπορει να δωσουν με την ανανεωση ρουτερ, νομιζω μου ειπαν αυτο που αγορασες και εσυ. Το προβλημα μου δεν ειναι τα 20ε εαν πληρωσω, το προβλημα ειναι με το voip. Φοβαμε οτι θα μου πουν οτι για να γινει το registration του voip (sip account) στο καινουργιο ρουτερ, πρεπει να το σβησουν απο το παλιο. Αν καταλαβα καλα απο την τεχνικη υποστηριξη κατι τετοιο μου ειπαν.
    Εσενα σταματησε να λειτουγει ή εκανε θεματα το ζτε? Εμενα ξαφνικα μετα απο επανεκκινηση δεν μπορεσε να συγχρονιση το voip, μετα απο τηλεφωνο και λιγες μερες το λυσανε το προβλημα. Με το ζτε ειμαι πολυ κομπλε, κλειδωνω 49,9999/109999. Βεβαια, τον τελευταια καιρο κανει παρα πολα SRC errors
    (ειμαι τεχνικος η/υ και δικτυων, σπιτι εχω ολα τα πριζακια και τα καλωδια κομπλε. Για πανω απο 1χρ το ειχα με 0 SRC error για μηνες, πεταγε καμια 10ρια αλλα ισως επειδη εχω σπιτι και αλλο εξοπλησμο router-power lines)
    crc error οχι src.σωστα σου ειπαν με αλλαγη εξοπλισμου χανει τα Credential το παλιο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tolis13 : 19-11-21 στις 11:33.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-01-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγραψα λιγο γρηγορα απο την δουλεια μου το μηνυμα, σωστη η διορθωση. CRC ειναι. Παντως με το ζτε δεν εχω θεματακι ειναι σκυλος. Μαζι με ενα τπ-λινκ ρουτερακι για το 5Ghz wi-fi, μια χαρα κανεις την δουλεια σου (με το 2.4 ghz του ζτε ειχα download πανω απο 70-80mbp/s), απορω πως γινεται να κανουν τοσο παραπονο στο ιντερνετ για το ασυρματο του (ταχυτητα κτλ).

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StormAngel7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Εσενα σταματησε να λειτουγει ή εκανε θεματα το ζτε? ...
    Εμενα εχασε τελειως το ιντερνετ. Αναβε μεν το μοντεμ/ρουτερ (ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν) αλλα δεν υπηρχε ποτε ιντερνετ... Ουτε με ρισετ ουτε με τιποτα. Ουτε με αλλαγη τροφοδοτικου μηπως ειχαν φουσκωσει τιποτα πυκνωτες μεσα απο τα χρονια. Δοκιμασα εννοειται και αλλαγη φιλτρου, αλλα τζιφος. Ειχε βλαβη τελικα το μοντεμ μεσα.
    Εμενα υπ'οψιν δεν εχει ενεργοποιηθει Voip ακομα (ευτυχως κατα τη γνωμη μου). Η γραμμη ειναι 50αρα, ετσι ενημερωτικα.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας