Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα στην παρέα.

    Ένας πολύ καλός φίλος έχει μια ADSL στο χωριό του με πάροχο ΟΤΕ και modem/router το Speedport Entry 2i.

    Είχε μεγάλο θέμα με αποσυγχρονισμούς. Έκαναν από τον ΟΤΕ κάποιες ενέργειες και είχε μειωθεί το πρόβλημα. Επειδή κατά καιρούς συνεχιζόταν, έψαξε την καλωδίωση του σπιτιού και βρήκε τέρατα...

    Από το σημείο που έρχεται το εναέριο του ΟΤΕ πέρασε καινούργιο καλώδιο μέχρι μέσα στο σπίτι το οποίο πάει κατευθείαν στην θύρα DSL του Speedport και παρέκαμψε όλη την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού.

    Για τηλεφωνία, έχει βάλει στην PHONE1 ένα ασύρματο και στην PHONE2 έχει συνδέσει την παλιά εσωτερική καλωδίωση για να στέλνει σε έναν άλλο χώρο.

    Παρ' όλα ότι έχει κάνει ο συγχρονισμός παραμένει αρκετά χαμηλός και (πολύ αραιά) έχει αποσυγχρονισμούς.

    Μου έστειλε screenshot με τα στατιστικά της γραμμής.

    Μπορεί κάποιος γνώστης να τα δει και να μας πει γνώμη;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adsl_entry2i.png 
Εμφανίσεις:  83 
Μέγεθος:  23,4 KB 
ID: 232311

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Να παρει τον Οτε και να ζητησει να του κατεβασουν το snr στο 9.Θα παρει λιγο σε ταχυτητα..

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PEPES Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να παρει τον Οτε και να ζητησει να του κατεβασουν το snr στο 9.Θα παρει λιγο σε ταχυτητα..
    Αυτό το γνωρίζω και το έχω πει στον φίλο μου.

    Το θέμα κυρίως δεν είναι η ταχύτητα, αλλά η σταθερότητα.

    Βλέπει κάποιος κάτι περίεργο στα στατιστικά; Μου κάνει εντύπωση το 508 kbps upload, συνήθως το upload είναι κοντά στο μέγιστο, εδώ είναι κάτω από την μέση...

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το γνωρίζω και το έχω πει στον φίλο μου.

    Το θέμα κυρίως δεν είναι η ταχύτητα, αλλά η σταθερότητα.

    Βλέπει κάποιος κάτι περίεργο στα στατιστικά; Μου κάνει εντύπωση το 508 kbps upload, συνήθως το upload είναι κοντά στο μέγιστο, εδώ είναι κάτω από την μέση...
    Μοιάζει κλειδωμένο προφίλ (6144/512).Να ζητήσει ελευθερο 24αρι και snr 9.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PEPES : 16-11-21 στις 18:50.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στα υπόλοιπα στατιστικά φαίνεται κάτι περίεργο;

  6. #6
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα υπόλοιπα στατιστικά φαίνεται κάτι περίεργο;
    ναι η γραμμη φτανει εως τα 11 mbs περιπου παρε τηλεφωνο το 137888 βλαβες οτε που ειναι και δωρεαν απο κινητο τηλεφωνο και ζητησε να του βαλουνε προφιλ 10ρι ή 9 να ειναι κοντα στην ονομαστικη ταχυτητα που φτανει η η γραμμη σου και οχι λιγοτερο. Επισης συνδεσε το ρουτερ στην πρωτη πριζα του σπιτιου , αφαιρεσε ολα τα φιλτρα και το splitter και συνδεσε ενα τηλεφωνο κατευθειαν στην θυρα phone 1 ή 2 και τιποτα αλλο και αφησε το να δεις πως παει , εγω αυτο εχω κανει και εχω ηρεμησει ποτε αποσυνδεσεις!! και αλλαξα και την καλωδιωση με νεα και με χονδρο καλωδιο και εκανα παραπονα στο οτε να μου αλλαξει το καλωδιο εξω απο την κολωνα μεχρι το τοιχο μου διοτι με βροχη κοβοτανε το ιντερνετ! και εκτος αυτου πηρα και ενωτικα καλωδιων που δεν περναει υγρασια και απο τοτε 0 αποσυνδεσεις!! ( αν και εχω βαλει και το booster για μεγαλυτερες ταχυτητες! ) . αυτα τα ενωτικα των καλωδιων εχουνε 0,08 ευρω το καθενα και δεν ξεγυμνωνεις το καλωδιο αλλα το βαζεις απο την μια πλευρα και απο την αλλη και το πατας με την πενσα , τα ειχα παρει απο καυκα!.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι η γραμμη φτανει εως τα 11 mbs περιπου παρε τηλεφωνο το 137888 βλαβες οτε που ειναι και δωρεαν απο κινητο τηλεφωνο και ζητησε να του βαλουνε προφιλ 10ρι ή 9 να ειναι κοντα στην ονομαστικη ταχυτητα που φτανει η η γραμμη σου και οχι λιγοτερο. Επισης συνδεσε το ρουτερ στην πρωτη πριζα του σπιτιου , αφαιρεσε ολα τα φιλτρα και το splitter και συνδεσε ενα τηλεφωνο κατευθειαν στην θυρα phone 1 ή 2 και τιποτα αλλο και αφησε το να δεις πως παει , εγω αυτο εχω κανει και εχω ηρεμησει ποτε αποσυνδεσεις!! και αλλαξα και την καλωδιωση με νεα και με χονδρο καλωδιο και εκανα παραπονα στο οτε να μου αλλαξει το καλωδιο εξω απο την κολωνα μεχρι το τοιχο μου διοτι με βροχη κοβοτανε το ιντερνετ! και εκτος αυτου πηρα και ενωτικα καλωδιων που δεν περναει υγρασια και απο τοτε 0 αποσυνδεσεις!! ( αν και εχω βαλει και το booster για μεγαλυτερες ταχυτητες! ) . αυτα τα ενωτικα των καλωδιων εχουνε 0,08 ευρω το καθενα και δεν ξεγυμνωνεις το καλωδιο αλλα το βαζεις απο την μια πλευρα και απο την αλλη και το πατας με την πενσα , τα ειχα παρει απο καυκα!.
    Έχω γράψει στο πρώτο μήνυμα σχετικά με την καλωδίωση του σπιτιού του φίλου μου.

    Επίσης το καλώδιο που πάει καρφωτά στο router είναι συνδεδεμένο με scotchlock στο καλώδιο του ΟΤΕ.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω γράψει στο πρώτο μήνυμα σχετικά με την καλωδίωση του σπιτιού του φίλου μου.

    Επίσης το καλώδιο που πάει καρφωτά στο router είναι συνδεδεμένο με scotchlock στο καλώδιο του ΟΤΕ.
    αρα δεν εχει θεμα η καλωδιωση , οποτε καλεσε το 13788 και ζητα να σου ξεκλειδωσουνε το προφιλ σου και να συνχρονιζεις παραπανω , αμα ομως δεν αποσυνδεσεις και μπορεις να κανεις την δουλεια σου αφησε το οπως ειναι .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας