Σελ. 2 από 288 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 4306
  1. #16
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.080
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε βρε παιδί...
    Θεωρητικά, το Shelly δίνει εντολή στο ρελέ να ανοίξει, ΟΚ.
    Αλλά η ασφάλεια/ρελέ του μπόιλερ έχει ήδη διακόπτη. Αν σηκώσεις αυτή την ασφάλεια, δεν ενεργοποιείται και έτσι;
    Ή δεν μπορεί να μπει ένα έξτρα ρελέ που να δίνει την εντολή και το υπάρχον να συνεχίσει να λειτουργεί όπως πριν;
    Κάπως πρέπει να γίνεται...
    Ο διακόπτης είναι τελευταίος. Πριν από αυτόν μπαίνουν όλα τα άλλα. Εγώ τουλάχιστον έτσι τον έχω.
    Αν ο αυτόματος που θα πάρεις είναι με κουμπάκι on/off ή χρονοδιακόπτη, μπορείς να τον ανάψεις από αυτό το μικρό κουμπάκι, το θέμα με εμένα είναι πως ο υπάρχων αυτόματος και ένα shelly 1PM με το addon μέτρησης θερμοκρασίας που παρέλαβα σήμερα, θα μπουν ταράτσα γιατί θα μετράω τη θερμοκρασία του νερού στο boiler και θα ανάβω το boiler τελείως αυτόματα..... να το τελειώσω και θα πω τι έκανα.

    Έχω ακόμα να πάρω, 1 κουτί να μπουν όλα μέσα, ένα διακόπτη, μια μπρίζα σούκο για να μπει στο κουτί αυτό που πάνω του θα βάλω ένα devolo POE wifi που θα μου δώσει ίντερνετ στη ταράτσα.

    Με λίγα λόγια, στήνω 2ο πίνακα στην Ταράτσα χρησιμοποιώντας τα καλώδια τα υπάρχοντα του ηλιακού οπότε κάτω θα μείνει μόνο ο γενικός διακόπτης του ηλιακού, γιατί σε αυτόν τον πίνακα θα μπει και η είσοδος τον Ηλιακών πάνελ που την παραγωγή τους θα την μετράει το Shelly 1PM (είναι μέχρι 16Α οπότε παραφτάνει για τη μέτρηση)

    - - - Updated - - -

    Άσχετο, μίλησα τώρα με την Hellas Digital που από αυτούς παίρνω τα περισσότερα shelly γιατί μου έστειλαν κάτι λάθος και μου είπαν απέξω απέξω αφού τους ρώτησα αγαπησιάρικα lol πως στο Black Friday που θα κάνουν θα έχουν παπάδες και από Shelly και γενικά πράγματα οπότε κάντε υπομονή όσοι θέλετε να αγοράσετε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 19-11-21 στις 16:59.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #17
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Πλέον τα sonoff και οι yeelight λάμπες δουλεύουν και με LAN control, χωρίς Internet.

  3. #18
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.080
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον τα sonoff και οι yeelight λάμπες δουλεύουν και με LAN control, χωρίς Internet.
    Πως το κάνεις? καλά θα το ψάξω γιατί τώρα με το ewelink τα βλέπω εγώ και μέσο ewelink μου τα είδε και το Home Assistant και η Amazon
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #19
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετο, μίλησα τώρα με την Hellas Digital που από αυτούς παίρνω τα περισσότερα shelly γιατί μου έστειλαν κάτι λάθος και μου είπαν απέξω απέξω αφού τους ρώτησα αγαπησιάρικα lol πως στο Black Friday που θα κάνουν θα έχουν παπάδες και από Shelly και γενικά πράγματα οπότε κάντε υπομονή όσοι θέλετε να αγοράσετε
    Χμμμ.. με βλέπω να το χτυπάω στο black Friday τότε το μπλιμπλίκι.. Μόνο αυτό χρειάζομαι που έχει μαζί και τον contactor, σωστά;
    Θα ρωτήσω πάντως και το φιλαράκι τον ηλεκτρολόγο πως μπορούμε να το κάνουμε/ τι έξτρα υλικά χρειάζομαι ώστε να συνεχίσω να ανοίγω τον θερμοσίφωνα κατά βούληση με τον παραδοσιακό τρόπο...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  5. #20
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.080
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ.. με βλέπω να το χτυπάω στο black Friday τότε το μπλιμπλίκι.. Μόνο αυτό χρειάζομαι που έχει μαζί και τον contactor, σωστά;
    Θα ρωτήσω πάντως και το φιλαράκι τον ηλεκτρολόγο πως μπορούμε να το κάνουμε/ τι έξτρα υλικά χρειάζομαι ώστε να συνεχίσω να ανοίγω τον θερμοσίφωνα κατά βούληση με τον παραδοσιακό τρόπο...
    Θες αυτό που λες και ένα ρελέ. Εγώ αυτόν έχω νομίζω γιατί ήθελα παλιά τον χρονοδιακόπτη αλλά εσύ δεν θες χρονοδιακόπτη μιας που και να θες χρονοπρογραμματισμό το κάνεις από το shelly.
    Εσύ λογικά θες τον απλό σαν αυτόν αλλά ρώτα το φιλαράκι σου για σιγουριά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #21
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Thanks man!
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  7. #22
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εγώ έχω βάλει αυτόν που λειτουργεί και σαν κανονικός διακόπτης είτε ως relay
    https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...ac-2no_145058/
    Επίσης ένας απλός διακόπτης ράγας μπορεί να συνδεθεί στις επαφές ελέγχου του Shelly και να τον ανοιγοκλείνει χειροκίνητα.

  8. #23
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.080
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω βάλει αυτόν που λειτουργεί και σαν κανονικός διακόπτης είτε ως relay
    https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...ac-2no_145058/
    Επίσης ένας απλός διακόπτης ράγας μπορεί να συνδεθεί στις επαφές ελέγχου του Shelly και να τον ανοιγοκλείνει χειροκίνητα.
    Ναι τέτοιου τύπου ανεξαιρέτως μάρκας.

    Μου ήρθε σήμερα το Shelly 1 PM που μαζί με το σενσορα θερμοκρασίας θα πάει στον ηλιακο. Ε έφαγα 2.5 ώρες γιατί με τιποτα δεν γινόταν add στο cloud της Shelly. Βρε από δω βρε από κει, τοπικα έπαιζε αλλά δεν ήθελε να μπει. Τελικά ήθελε firmware update γιατί ήταν πάνω από 2 χρόνια μάλλον στην αποθήκη του προμηθευτή και για να τα καταφέρω βρήκα τα firmware και τι command πρέπει να του στείλεις μέσω web για να το κάνει.
    Θα γράψω όλη την διαδικασία γιατί πολλοί μπορεί να πέσουν στη ίδια φάση με παλιές συσκευές. Βασικά λόγο παλιού firmware δεν τον δέχονταν το cloud αλλά δεν του έκανε κιόλας update γιατί δεν είχε γίνει add στο cloud. Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 19-11-21 στις 21:31.

  9. #24
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Υπόψιν όμως ότι αν το κλείσει κανείς χειροκίνητα από το relay δεν θα μπορεί να το ανοίγει από τον αυτοματισμό, καλύτερο να μπει και πρόσθετος διακόπτης ελέγχου και το διακόπτη του relay να το χρησιμοποιεί κανείς μόνο ως backup.

  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως το κάνεις? καλά θα το ψάξω γιατί τώρα με το ewelink τα βλέπω εγώ και μέσο ewelink μου τα είδε και το Home Assistant και η Amazon
    H νέες σειρές παίζουν σε DIY Mode και σιγά-σιγά όλες θα λάβουν την δυνατότητα.
    Για όλες σχεδόν τις συσκευές ούτως ή άλλως υπάρχει το SonoffLAN για το Home Assistant που παίζουν και σε Local only mode.

  11. #26
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.080
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Θα εξηγήσω τον τρόπο αν το Shelly χρειάζεται manual update γιατί λόγο πολύ παλιού Firmware δεν μπορεί να συνδεθεί στο cloud οπότε δεν μπορεί να αναβαθμιστεί αυτόματα αλλά ούτε και με τον ημιαυτόματο τρόπο της ίδιας της Shelly.

    Καταρχήν τα βασικά Firmware για τα shelly βρίσκονται εδώ.
    https://www.shelly-support.eu/fileba...elly-firmware/

    και εδώ είναι το shelly firmware generator με όλα τα firmware για όλες τις συσκευές που εμπεριέχει και τις τελευταίες εκδόσεις.
    http://archive.shelly-tools.de/

    Στο generator δηλώνεις την ip που έχει το shelly σου, μετά δηλώνεις τη συσκευή και τέλος σου δίνει επιλογή ποιο firmware θες να κατεβάσεις
    πχ εμένα το shelly βρίσκεται στην ip 192.168.5.104 έχω το shelly EM και θέλω πχ το firmware 1.11.7
    H γραμμή που μου βγάζει ο generator είναι αυτή
    Κώδικας:
    http://192.168.5.104/ota?url=http://archive.shelly-tools.de/version/v1.11.7/SHEM.zip
    Με το που την κάνεις paste σε ένα νέο παράθυρο στο chrome ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο κάνεις browsing στο internet, δίνει εντολή στο shelly και του λέει από που να πάρει το firmware.
    Αυτό κανονικά φτάνει και το shelly κάνει update, δυστυχώς όμως σε κάποιες περιπτώσεις δεν λειτουργεί αυτό χωρίς να έχω καταλάβει ακόμα γιατί και το shelly δεν θέλει να αναβαθμιστεί αλλά βρήκα άλλο τρόπο.

    Κατεβάζεις ένα πρόγραμμα που λέγεται HFS το οποίο δεν είναι τίποτα άλλο από ένας HTTP File Server σε ένα .exe και τέλος.
    Μόλις τον τρέξεις στο PC σου , τότε σερβίρεις στο δίκτυό σου μια web σελίδα λευκή.
    Το αφήνουμε αυτό να τρέχει και κατεβάζουμε το firmware που θέλουμε στο desktop πχ.
    Κατόπιν σέρνουμε το zip του firmware στο HFS οπότε αυτόματα μοιράζουμε αυτό το αρχείο στο δίκτυό μας. Αν πάτε πχ σε άλλο pc στο σπίτι σας και γράψτε στο chrome απλά την ip του pc που τρέχει το HFS, θα δείτε μια σελίδα με 1 αρχείο (ή όσα firmware έχετε σύρει πάνω στο HFS)
    Έχουμε λοιπόν και λέμε τώρα, το IP του pc μου είναι το 192.168.5.39 και το ip του Shelly EM μου είναι το 192.168.5.104
    Βάζω λοιπόν την εξής διεύθυνση στον chrome για να κάνω το Shelly να πάρει το αρχείο από το pc μου

    Κώδικας:
    http://192.168.5.104/ota?url=http://192.168.5.39/SHEM.zip
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  shellyupdate02.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  140,5 KB 
ID: 232435

    Αυτό ήταν, το shelly κάνει επιτέλους update και μετά από reboot είναι έτοιμο.

    Φυσικά εννοείται πως σπίτι του αν κάποιος έχει web server , βάζει το zip εκεί και δεν χρειάζεται το HFS.

    Αν τύχει σε κανέναν άλλον και δεν τα καταφέρνει μου λέει και το κάνουμε μαζί.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #27
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν αγαπητέ, ένα update επί του θέματος..
    Έκανα ένα μίτινγκ με το φιλαράκι τον ηλεκτρολόγο.. Του εξήγησα τι θέλω να κάνω και μου είπε όλα ΟΚ.. Του ανέφερα επίσης ότι πέρα από το on/off μέσω του shelly, θέλω να διατηρήσω και δυνατότητα τύπου αλε-ρετούρ, δηλαδή να μπορεί π.χ. η γυναίκα μου (ή η πεθερά μου αν έρθει σπίτι και χρειαστεί) να χρησιμοποιεί και χειροκίνητη λειτουργία on/off. Μου είπε ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα διακόπτη (push in νομίζω τον είπε??? ) ο οποίος αν είναι κλειστός ο θερμοσίφωνας τον ανοίγει, αν είναι ανοιχτός τον κλείνει. Θα έχει λαμπάκι για να φαίνεται αν είναι on και αντίστοιχα στο shelly εγώ θα βλέπω κανονικά τι συμβαίνει και θα μπορώ να επεμβαίνω αν θέλω. Μου ανέφερε και για sonoff ότι έχουν αντίστοιχους ράγας με κουμπί, οπότε μου βγαίνει φτηνότερα, του είπα θέλω το shelly, δεν πειράζει...
    Επίσης κανονίσαμε να τσεκάρουμε μπας και συνδέσω με το ρεύμα και τον ηλιακό μου. Αυτό πρέπει να το δούμε για να δω αν όντως έχω αναμονες καλώδια στον πίνακα γιατί πλέον δε θυμάμαι - είναι καμιά 10ετία που έχω να ασχοληθώ με τον ηλιακό γενικώς.. Και θα δούμε μήπως πέρα από να τον συνδέσουμε με το ρεύμα μήπως κάνουμε το ίδιο και στον ηλιακό για remote. Το κακό είναι ότι εγώ δεν μπορώ να το πάω ένα βήμα παραπέρα όπως εσύ με τον ηλιακό (να βλέπω δηλαδή τη θερμοκρασία και αν τη βλέπω χαμηλή να τον ανοίγω - χειροκίνητα ή αυτόματα). Αυτό γιατί εμένα ο ηλιακός είναι 5 ορόφους πάνω...
    Επίσης μου είπε ότι θα ήταν καλή ιδέα να κάνω το ίδιο και για την κουζίνα. Επειδή τα παιδιά μου είναι λίγο πιο μεγάλα τώρα και μπορεί να μείνουν για λίγο μόνα τους στο σπίτι καμιά φορά, μου λέει καλό είναι να μπορείς να την ελέγξεις απομακρυσμένα την κουζίνα, μην πάει καμιά φορά κανένα και ανοίξει καμιά κουζίνα και την ξεχάσει κα πάρουμε καμιά φωτιά....
    Επιπλέον μου είπε για τα ρελέ που χρειάζομαι και ότι αν δεν έχω χώρο στον πίνακα μπορώ να αλλάξω το 3πλο ρελε-ασφάλεια που έχω, με άλλο που πιάνει μόνο μία θέση για να κάνουμε έξτρα χώρο αν χρειαστεί...

    Αυτά.
    Ερώτηξη: Για 2 συσκευές που θέλω να ελέγχω απομακρυσμένα, θερμοσίφωνα και ηλιακό θερμοσίφωνα μου φτάνει ένα shelly, έτσι; Απλά θα χρειαστεί να αγοράσω έξτρα και δεύτερο μετρητή, σωστά;
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  13. #28
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν αγαπητέ, ένα update επί του θέματος..
    Έκανα ένα μίτινγκ με το φιλαράκι τον ηλεκτρολόγο.. Του εξήγησα τι θέλω να κάνω και μου είπε όλα ΟΚ.. Του ανέφερα επίσης ότι πέρα από το on/off μέσω του shelly, θέλω να διατηρήσω και δυνατότητα τύπου αλε-ρετούρ, δηλαδή να μπορεί π.χ. η γυναίκα μου (ή η πεθερά μου αν έρθει σπίτι και χρειαστεί) να χρησιμοποιεί και χειροκίνητη λειτουργία on/off. Μου είπε ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα διακόπτη (push in νομίζω τον είπε??? ) ο οποίος αν είναι κλειστός ο θερμοσίφωνας τον ανοίγει, αν είναι ανοιχτός τον κλείνει. Θα έχει λαμπάκι για να φαίνεται αν είναι on και αντίστοιχα στο shelly εγώ θα βλέπω κανονικά τι συμβαίνει και θα μπορώ να επεμβαίνω αν θέλω. Μου ανέφερε και για sonoff ότι έχουν αντίστοιχους ράγας με κουμπί, οπότε μου βγαίνει φτηνότερα, του είπα θέλω το shelly, δεν πειράζει...
    Επίσης κανονίσαμε να τσεκάρουμε μπας και συνδέσω με το ρεύμα και τον ηλιακό μου. Αυτό πρέπει να το δούμε για να δω αν όντως έχω αναμονες καλώδια στον πίνακα γιατί πλέον δε θυμάμαι - είναι καμιά 10ετία που έχω να ασχοληθώ με τον ηλιακό γενικώς.. Και θα δούμε μήπως πέρα από να τον συνδέσουμε με το ρεύμα μήπως κάνουμε το ίδιο και στον ηλιακό για remote. Το κακό είναι ότι εγώ δεν μπορώ να το πάω ένα βήμα παραπέρα όπως εσύ με τον ηλιακό (να βλέπω δηλαδή τη θερμοκρασία και αν τη βλέπω χαμηλή να τον ανοίγω - χειροκίνητα ή αυτόματα). Αυτό γιατί εμένα ο ηλιακός είναι 5 ορόφους πάνω...
    Επίσης μου είπε ότι θα ήταν καλή ιδέα να κάνω το ίδιο και για την κουζίνα. Επειδή τα παιδιά μου είναι λίγο πιο μεγάλα τώρα και μπορεί να μείνουν για λίγο μόνα τους στο σπίτι καμιά φορά, μου λέει καλό είναι να μπορείς να την ελέγξεις απομακρυσμένα την κουζίνα, μην πάει καμιά φορά κανένα και ανοίξει καμιά κουζίνα και την ξεχάσει κα πάρουμε καμιά φωτιά....
    Επιπλέον μου είπε για τα ρελέ που χρειάζομαι και ότι αν δεν έχω χώρο στον πίνακα μπορώ να αλλάξω το 3πλο ρελε-ασφάλεια που έχω, με άλλο που πιάνει μόνο μία θέση για να κάνουμε έξτρα χώρο αν χρειαστεί...

    Αυτά.
    Ερώτηξη: Για 2 συσκευές που θέλω να ελέγχω απομακρυσμένα, θερμοσίφωνα και ηλιακό θερμοσίφωνα μου φτάνει ένα shelly, έτσι; Απλά θα χρειαστεί να αγοράσω έξτρα και δεύτερο μετρητή, σωστά;
    Για ποιο Shelly μιλάς; Το 3EM; Αυτό δεν έχει δυνατότητα να συνδέσεις διακόπτη.
    Αν μιλάμε για το 1PM και η συσκευή είναι μέχρι 16Α, τότε σε αυτό μπορείς να συνδέσεις διακόπτη και να βλέπεις και την κατανάλωση.
    Αλλά πάντα μία συσκευή ανά 1ΡΜ, όχι δύο

  14. #29
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μιλάω για το Shelly EM.. από ηλετρολογικά δεν ξέρω, τά' παμε..
    Αλλά αν το καταλαβαίνω σωστά, δεν θέλουμε να συνδέσουμε απ' ευθείας στο Shelly, θα χρησιμοποιήσουμε και τα απαραίτητα ρελέ, το shelly μόνο την εντολή θα δίνει... Ή καταλαβαίνω λάθος;

    Γενικώς η ερώτηση είναι αν μπορώ να ελέγξω απομακρυσμένα πάνω από μια συσκευή..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  15. #30
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω για το Shelly EM.. από ηλετρολογικά δεν ξέρω, τά' παμε..
    Αλλά αν το καταλαβαίνω σωστά, δεν θέλουμε να συνδέσουμε απ' ευθείας στο Shelly, θα χρησιμοποιήσουμε και τα απαραίτητα ρελέ, το shelly μόνο την εντολή θα δίνει... Ή καταλαβαίνω λάθος;

    Γενικώς η ερώτηση είναι αν μπορώ να ελέγξω απομακρυσμένα πάνω από μια συσκευή..
    Να προσπαθήσω να το ξεκαθαρίσω.
    Ας πούμε ότι έχεις μία συσκευή ή ένα φως για την οποία έχεις αυτή τη στιγμή ένα διακόπτη που την ενεργοποιείς/απενεργοποιείς. Αν θέλεις να κάνεις smart αυτή τη συσκευή με Shelly και να βλέπεις και την κατανάλωσή της χρειάζεσαι ένα Shelly 1PM/1PM Plus. Αυτό με την προϋπόθεση ότι η συσκευή είναι μέχρι 16Α.
    Το Shelly EM είναι μόνο μια smart συσκευή μέτρησης κατανάλωσης και μόνο απομακρυσμένου ελέγχου μέσω αυτής της συσκευής, δε συνδέεται πάνω της διακόπτης, παρά μόνο πριν τη συσκευή. Αν συνδέσεις όμως διακόπτη ή ασφαλειοδιακόπτη πριν το ΕΜ, τότε με κάθε πάτημα του διακόπτη θα ενεργοποιείται/απενεργοποιείται το ΕΜ. Αν το απενεργοποιείς από το διακόπτη θα είναι σβηστό το ΕΜ και δεν θα φαίνεται από την εφαρμογή.

Σελ. 2 από 288 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας