Σελ. 3 από 288 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 4315
  1. #31
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσπαθήσω να το ξεκαθαρίσω.
    Ας πούμε ότι έχεις μία συσκευή ή ένα φως για την οποία έχεις αυτή τη στιγμή ένα διακόπτη που την ενεργοποιείς/απενεργοποιείς. Αν θέλεις να κάνεις smart αυτή τη συσκευή με Shelly και να βλέπεις και την κατανάλωσή της χρειάζεσαι ένα Shelly 1PM/1PM Plus. Αυτό με την προϋπόθεση ότι η συσκευή είναι μέχρι 16Α.
    Το Shelly EM είναι μόνο μια smart συσκευή μέτρησης κατανάλωσης και μόνο απομακρυσμένου ελέγχου μέσω αυτής της συσκευής, δε συνδέεται πάνω της διακόπτης, παρά μόνο πριν τη συσκευή. Αν συνδέσεις όμως διακόπτη ή ασφαλειοδιακόπτη πριν το ΕΜ, τότε με κάθε πάτημα του διακόπτη θα ενεργοποιείται/απενεργοποιείται το ΕΜ. Αν το απενεργοποιείς από το διακόπτη θα είναι σβηστό το ΕΜ και δεν θα φαίνεται από την εφαρμογή.
    Με προβλημάτισες τώρα... Διάβασα αυτό που λεει ο φίλος πιο πάνω:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω βάλει αυτόν που λειτουργεί και σαν κανονικός διακόπτης είτε ως relay
    https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...ac-2no_145058/
    Επίσης ένας απλός διακόπτης ράγας μπορεί να συνδεθεί στις επαφές ελέγχου του Shelly και να τον ανοιγοκλείνει χειροκίνητα.
    Και υπέθεσα ότι μπορεί να συνδεθεί το shelly αντίστοιχα αντί για τέτοιο, σε push διακόπτη (ή όπως μου τον είπε ο ηλεκτρολόγος τελος πάντων... )
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  2. #32
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με προβλημάτισες τώρα... Διάβασα αυτό που λεει ο φίλος πιο πάνω:


    Και υπέθεσα ότι μπορεί να συνδεθεί το shelly αντίστοιχα αντί για τέτοιο, σε push διακόπτη (ή όπως μου τον είπε ο ηλεκτρολόγος τελος πάντων... )
    Ναι, γίνεται αλλά δεν πρέπει διακόπτης να κόβει το ρεύμα στο Shelly.

  3. #33
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, γίνεται αλλά δεν πρέπει διακόπτης να κόβει το ρεύμα στο Shelly.
    Θα ανοιγοκλείνει και το Shelly μαζί και επομένως όταν θα είναι κλειστό το Shelly δεν θα μπορεί να το ελέγχει απομακρυσμένα και να το ανοίξει

  4. #34
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Την σειρά της σύνδεσης δεν τη συζήτησα ακριβώς με τον ηλεκτρολόγο να σας πω την αλήθεια. Αυτός μου είπε ότι αυτό που θέλω γίνεται (αλλά προφανώς με την προϋπόθεση να υποστηρίζεται από το Shelly? για το οποίο δεν του είπα specs και υπέθεσε ότι γνωρίζω πως το υποστηρίζει????...)
    Εγώ αυτό που φανταζόμουν είναι το εξής:
    Shelly --> Διακόπτης --> Ρελέ που δίνει την εντολή στο θερμοσίφωνα
    Πατάς on το Shelly, o διακόπτης είναι σαν pass-through, καταλαβαίνει ότι πήρε εντολή το ρελέ και άναψε ο θερμοσίφωνας, ανάβει το λαμπάκι του διακόπτη
    Πατάς μια το διακόπτη, δίνει εντολή στο ρελέ να κλείσει το θερμοσίφωνα, σβήνει το λαμπάκι του διακόπτη, το shelly το αντιλαμβάνεται και δείχνει στο interface του ότι ο θερμοσίφωνας είναι off.

    Για να το κάνω αυτό δηλαδή χρειάζομαι το Shelly 1PM? Λες ότι αυτό είναι 16Α. Ο θερμοσίφωνας είναι σίγουρα πάνω από 16Α. Αφού αυτό μόνο την εντολή θα δίνει στο διακόπτη και κατ' επέκταση στο ρελέ, είναι εφικτό;
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  5. #35
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την σειρά της σύνδεσης δεν τη συζήτησα ακριβώς με τον ηλεκτρολόγο να σας πω την αλήθεια. Αυτός μου είπε ότι αυτό που θέλω γίνεται (αλλά προφανώς με την προϋπόθεση να υποστηρίζεται από το Shelly? για το οποίο δεν του είπα specs και υπέθεσε ότι γνωρίζω πως το υποστηρίζει????...)
    Εγώ αυτό που φανταζόμουν είναι το εξής:
    Shelly --> Διακόπτης --> Ρελέ που δίνει την εντολή στο θερμοσίφωνα
    Πατάς on το Shelly, o διακόπτης είναι σαν pass-through, καταλαβαίνει ότι πήρε εντολή το ρελέ και άναψε ο θερμοσίφωνας, ανάβει το λαμπάκι του διακόπτη
    Πατάς μια το διακόπτη, δίνει εντολή στο ρελέ να κλείσει το θερμοσίφωνα, σβήνει το λαμπάκι του διακόπτη, το shelly το αντιλαμβάνεται και δείχνει στο interface του ότι ο θερμοσίφωνας είναι off.

    Για να το κάνω αυτό δηλαδή χρειάζομαι το Shelly 1PM? Λες ότι αυτό είναι 16Α. Ο θερμοσίφωνας είναι σίγουρα πάνω από 16Α. Αφού αυτό μόνο την εντολή θα δίνει στο διακόπτη και κατ' επέκταση στο ρελέ, είναι εφικτό;
    Εγώ νομίζω ότι με το ΕΜ δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Μόνο με το 1ΡΜ μπορείς.
    Αν είναι πάνω από 16Α ο θερμοσίφωνας, θα βάλεις το 1ΡΜ να "οδηγεί" ένα άλλο ρελέ για περισσότερα Α και το ρελέ θα συνδεθεί στο θερμοσίφωνα

  6. #36
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, αυτό μου είπε και ο φίλος, δεν μας νοιάζουν τα αμπερ αυτό μόνο εντολή μου λεει θα δίνει...
    Οπότε λοιπόν για να πω ότι συνδέω 3 συσκευές (ηλεκτρικό θερμοσίφωνο, ηλιακό θερμοσίφωνο και ηλεκτρική κουζίνα), θα χρειαστώ 3 Shelly 1PM, 3 ρελέ και 3 διακόπτες.. Και μέτρηση κατανάλωσης βλέπω γίνεται και από το 1PM.

    Και για να είμαι σίγουρος, το πολύ-πολύ θα χώσω το φιλαράκι να πάρει τηλέφωνο να μιλήσει με το μαγαζί να του επιβεβαιώσουν ότι όντως έτσι είναι για να μην ψωνίζουμε τσάμπα..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  7. #37
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.150
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν αγαπητέ, ένα update επί του θέματος..
    Έκανα ένα μίτινγκ με το φιλαράκι τον ηλεκτρολόγο.. Του εξήγησα τι θέλω να κάνω και μου είπε όλα ΟΚ.. Του ανέφερα επίσης ότι πέρα από το on/off μέσω του shelly, θέλω να διατηρήσω και δυνατότητα τύπου αλε-ρετούρ, δηλαδή να μπορεί π.χ. η γυναίκα μου (ή η πεθερά μου αν έρθει σπίτι και χρειαστεί) να χρησιμοποιεί και χειροκίνητη λειτουργία on/off. Μου είπε ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα διακόπτη (push in νομίζω τον είπε??? ) ο οποίος αν είναι κλειστός ο θερμοσίφωνας τον ανοίγει, αν είναι ανοιχτός τον κλείνει. Θα έχει λαμπάκι για να φαίνεται αν είναι on και αντίστοιχα στο shelly εγώ θα βλέπω κανονικά τι συμβαίνει και θα μπορώ να επεμβαίνω αν θέλω. Μου ανέφερε και για sonoff ότι έχουν αντίστοιχους ράγας με κουμπί, οπότε μου βγαίνει φτηνότερα, του είπα θέλω το shelly, δεν πειράζει...
    Επίσης κανονίσαμε να τσεκάρουμε μπας και συνδέσω με το ρεύμα και τον ηλιακό μου. Αυτό πρέπει να το δούμε για να δω αν όντως έχω αναμονες καλώδια στον πίνακα γιατί πλέον δε θυμάμαι - είναι καμιά 10ετία που έχω να ασχοληθώ με τον ηλιακό γενικώς.. Και θα δούμε μήπως πέρα από να τον συνδέσουμε με το ρεύμα μήπως κάνουμε το ίδιο και στον ηλιακό για remote. Το κακό είναι ότι εγώ δεν μπορώ να το πάω ένα βήμα παραπέρα όπως εσύ με τον ηλιακό (να βλέπω δηλαδή τη θερμοκρασία και αν τη βλέπω χαμηλή να τον ανοίγω - χειροκίνητα ή αυτόματα). Αυτό γιατί εμένα ο ηλιακός είναι 5 ορόφους πάνω...
    Επίσης μου είπε ότι θα ήταν καλή ιδέα να κάνω το ίδιο και για την κουζίνα. Επειδή τα παιδιά μου είναι λίγο πιο μεγάλα τώρα και μπορεί να μείνουν για λίγο μόνα τους στο σπίτι καμιά φορά, μου λέει καλό είναι να μπορείς να την ελέγξεις απομακρυσμένα την κουζίνα, μην πάει καμιά φορά κανένα και ανοίξει καμιά κουζίνα και την ξεχάσει κα πάρουμε καμιά φωτιά....
    Επιπλέον μου είπε για τα ρελέ που χρειάζομαι και ότι αν δεν έχω χώρο στον πίνακα μπορώ να αλλάξω το 3πλο ρελε-ασφάλεια που έχω, με άλλο που πιάνει μόνο μία θέση για να κάνουμε έξτρα χώρο αν χρειαστεί...

    Αυτά.
    Ερώτηξη: Για 2 συσκευές που θέλω να ελέγχω απομακρυσμένα, θερμοσίφωνα και ηλιακό θερμοσίφωνα μου φτάνει ένα shelly, έτσι; Απλά θα χρειαστεί να αγοράσω έξτρα και δεύτερο μετρητή, σωστά;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο Shelly μιλάς; Το 3EM; Αυτό δεν έχει δυνατότητα να συνδέσεις διακόπτη.
    Αν μιλάμε για το 1PM και η συσκευή είναι μέχρι 16Α, τότε σε αυτό μπορείς να συνδέσεις διακόπτη και να βλέπεις και την κατανάλωση.
    Αλλά πάντα μία συσκευή ανά 1ΡΜ, όχι δύο
    To Shelly 3EM έχει κανονικά ρελέ όπως και EM το απλό. Στο σχεδιάγραμμα είναι η έξοδος με το Ο αριστερά κάτω. Αν τώρα είναι μούφα αυτό που βλέπω, τι να πω δεν το έχω δουλέψει το συγκεκριμένο αλλά εκτός από το σχεδιάγραμμα, στα παρακάτω βίντεο λένε πως είναι ρελές

    Από το 3ο λεπτό και μετά


    Από το 7ο λεπτό και μετά


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3EM-3phasing.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  221,5 KB 
ID: 232597

    Τώρα όσο αναφορά να είσαι dublex, εγώ προς στιγμή έχω διατηρήσει όπως είπα τον χρονοδιακόπτη που είχα στο θερμοσίφωνο και είναι μαζί με το Shelly παράλληλα. Δηλαδή στον αυτόματο ρελέ που υπάρχει, δίνουν καλώδιο εντολής ON/Off και το shelly και ο χρονοδιακόπτης. Λειτουργεί ως εξής

    Χρονοδιακόπτης OFF και Shelly Off = Θερμοσίφωνο κλειστό
    Χρονοδιακόπτης OFF και Shelly on = Θερμοσίφωνο ανοιχτό
    Χρονοδιακόπτης On και Shelly Off = Θερμοσίφωνο ανοιχτό
    Χρονοδιακόπτης On και Shelly On = Θερμοσίφωνο ανοιχτό

    Οπότε έχω το χρονοδιακόπτη Off μόνιμα, αν χρειαστεί να ανάψει με την εφαρμογή της Shelly με το κινητό το ανάβω ή με την αυτοματοποίηση που θα κάνω σε λίγο καιρό, αλλά αν θέλει η γυναίκα μου για οποιοδήποτε λόγο να το ανάψει χωρίς πολλές ταλαιπωρίες, απλά βάζει το χρονοδιακόπτη τον παλιό στο ON.
    Ελπίζω να κατάλαβες

    Τέλος άνοιξε το Black Friday στην Shelly και ψώνισα εγώ προσωπικά παπάδες αλλά ψώνισα και από την Digital Hellas. Βασικά ήξερα τι ήθελα και πήρα τα ποιο πολλά από την Shelly αλλά όπου υπήρχε μέχρι 3-4€ διαφορά από τον Έλληνα.
    https://shop.shelly.cloud/
    https://www.hellasdigital.gr/promos/...s_hash=43-1102

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα να πω τι χρειάζεσαι

    Έναν αυτόματο ρελέ με διακόπτη επάνω, για να μπορεί να ανάβει όποτε θέλετε και ένα Shelly 3EM και τέλος.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #38
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Thanks μαν!
    Ωχ, παιδιά σόρι μπερδεύτηκα, το ΕΜ θέλω εγώ, δεν έχω τριφασικό.. αλλά ο BlueChris λεει ότι και αυτό τα ίδια υποστηρίζει..

    - - - Updated - - -

    Συνονόματε, για να χειριστώ 2 θερμοσίφωνες, συν την ηλεκτρική κουζίνα, λοιπόν, χρειάζομαι 2 EM και ένα έξτρα clamp, σωστά;
    Τους αυτόματους διακόπτες ή τους άλλους που είπε ο ηλεκτρολόγος θα τα πάρω από κανα καφκά..

    - - - Updated - - -

    Καλά το https://shop.shelly.cloud/ έχει γονατίσει..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  9. #39
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.150
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνονόματε, για να χειριστώ 2 θερμοσίφωνες, συν την ηλεκτρική κουζίνα, λοιπόν, χρειάζομαι 2 EM και ένα έξτρα clamp, σωστά;
    Τους αυτόματους διακόπτες ή τους άλλους που είπε ο ηλεκτρολόγος θα τα πάρω από κανα καφκά..
    θες να ελέγξεις 3 πράγματα λοιπόν... με 2 EM θα μπορείς να ελέγξεις 2 και να μετρήσεις ρεύμα σε 4 σημεία (με 2 έξτρα 50Α κλέμες) οπότε σου λείπει κάτι ακόμα. Λογικά χρειάζεσαι ακόμα άλλο ένα Shelly 1 το ποιο φτηνό, που θα ελέγξει τον ρελέ τον 3ο της κουζίνας.

    Οπότε χρειάζεσαι τα εξής:
    2 x Shelly EM (Προσφορά στο Shelly Cloud 29€ το ένα) = 58€
    3 x 50A clamps (τα 2 τα έχουν μέσα τους τα 2 EM οπότε θες ένα έξτρα... εγώ θα έπαιρνα 2 και θα μέτραγα και κάτι τέταρτο) 10€ η μία κλέμα. = 20€ οι 2
    3 x Αυτόματους ρελέδες με διακόπτη. Κάνα 20άρικο ο ένας? = 60€

    Σύνολο περίπου στα 140€ με τις τιμές που έχουμε τώρα που μιλάμε.

    Εγώ είχα το ίδιο δίλημμα για να ελέγξω και την κατανάλωση του Boiler του ηλιακού αλλά και το ανοιγόκλεισμα του και κατέληξα Sonoff POWR3 που και μετράει κατανάλωση αλλά επειδή είναι 20A switch μπορεί να κοντρολάρει το θερμοσίφωνο μόνος του απευθείας χωρίς αυτόματο ρελέ ενδιάμεσα.... το δικό μου θερμοσίφωνο καίει 4000Watt που είναι γύρω στα 17Α με 230V. Βέβαια εγώ το πάντρεμα τον sonoff με τα shelly και ότι άλλο έχω, το κάνω στο Home Assistant οπότε δεν με νοιάζει. Εσύ θα πρέπει να έχει 2 προγράμματα στο κινητό, της Shelly για τους 2 θερμοσίφωνες και της Sonoff για την κουζίνα που δεν λέει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #40
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Α Οκ, νόμιζα ότι μπορώ να ελέγξω 2 συσκευές από το 1 ΕΜ αλλα μπορώ να μετρήσω κατανάλωση σε 2 όμως να χειριστώ μόνο μια..
    Είχα βάλει 2 ΕΜ στο καλάθι και 2 έξτρα clamps όντως μήπως ήθελα να μετρήσω κανα 4ο.
    Θα το κάνω αλλιώς ομως μάλλον.. για να είναι όλα shelly.. θα πάρω 3 ΕΜ με τα clamps. 4η συσκευή δεν θέλω ούτως η άλλως να μετρήσω οποτε με τα 3 σετακια θα είμαι ΟΚ.
    Και αν ποτε χρειαστεί παραπάνω παίρνω σκέτα clamps από Ελλάδα..
    Οποτε για αυτά είμαι γύρω στο 100αρικο με τα μεταφορικά και ότι είναι τα υπόλοιπα μετα (ρελεδες , διακόπτες κλπ)

  11. #41
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.150
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α Οκ, νόμιζα ότι μπορώ να ελέγξω 2 συσκευές από το 1 ΕΜ αλλα μπορώ να μετρήσω κατανάλωση σε 2 όμως να χειριστώ μόνο μια..
    Είχα βάλει 2 ΕΜ στο καλάθι και 2 έξτρα clamps όντως μήπως ήθελα να μετρήσω κανα 4ο.
    Θα το κάνω αλλιώς ομως μάλλον.. για να είναι όλα shelly.. θα πάρω 3 ΕΜ με τα clamps. 4η συσκευή δεν θέλω ούτως η άλλως να μετρήσω οποτε με τα 3 σετακια θα είμαι ΟΚ.
    Και αν ποτε χρειαστεί παραπάνω παίρνω σκέτα clamps από Ελλάδα..
    Οποτε για αυτά είμαι γύρω στο 100αρικο με τα μεταφορικά και ότι είναι τα υπόλοιπα μετα (ρελεδες , διακόπτες κλπ)
    Μια χαρά σε βρίσκω.

    - - - Updated - - -

    Παρέλαβα τις πρίζες σήμερα ... θα γίνει πάρτυ στο σπίτι.. θα βγάλω ότι έχω σε sonoff και coolseer και θα μπουν αυτές στη θέση τους για να έχω και κατανάλωση.
    Τις είχα πάρει πριν μια βδομάδα από εδώ πριν το Black Friday που ήταν η καλύτερη τιμή που τις είχα βρει στην Ευρώπη, 18€ πήγε σύνολο η μια με μεταφορικά κλπ.
    https://www.reichelt.com/gr/en/shell...ct=pol_1&nbc=1

    αλλά τώρα τις έχει το ευρωπαϊκό κατάστημα στα 11€ τη μία (στο bundle με τις 2), που είναι φοβερή τιμή.
    https://shop.shelly.cloud/shelly-plu...automation#153
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #42
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρέλαβα τις πρίζες σήμερα ... θα γίνει πάρτυ στο σπίτι.. θα βγάλω ότι έχω σε sonoff και coolseer και θα μπουν αυτές στη θέση τους για να έχω και κατανάλωση.
    Τις είχα πάρει πριν μια βδομάδα από εδώ πριν το Black Friday που ήταν η καλύτερη τιμή που τις είχα βρει στην Ευρώπη, 18€ πήγε σύνολο η μια με μεταφορικά κλπ.
    https://www.reichelt.com/gr/en/shell...ct=pol_1&nbc=1

    αλλά τώρα τις έχει το ευρωπαϊκό κατάστημα στα 11€ τη μία (στο bundle με τις 2), που είναι φοβερή τιμή.
    https://shop.shelly.cloud/shelly-plu...automation#153
    Αυτές κουμπώνουν κανονικά σε υπάρχουσα σούκο ε;
    Εξέχουν πολύ; Αν/όταν μπορείς βάλε καμιά φωτό με το πως φαίνονται εγκατεστημένες..
    Έλεγα μπας και χτυπήσω κι εγώ 2 τέτοιες γιατί καμιά φορά η μια κάμερα τρώει κάποια φρίκη και θέλει να κάνεις power cycle..

    - - - Updated - - -

    Μέχρι στιγμής είμαι στα €118 σύνολο με αυτά... Πρέπει να την κάνω σιγά - σιγά την παραγγελία γιατί με σένα που έχουμε μπλέξει, κάθε ώρα το ποσό αυξάνεται...

    - - - Updated - - -

    Και ένα τελευταίο πριν προχωρήσω στην παραγγελία, σχετικά με αυτό που έγραψες:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Shelly 3EM έχει κανονικά ρελέ όπως και EM το απλό. Στο σχεδιάγραμμα είναι η έξοδος με το Ο αριστερά κάτω. Αν τώρα είναι μούφα αυτό που βλέπω, τι να πω δεν το έχω δουλέψει το συγκεκριμένο αλλά εκτός από το σχεδιάγραμμα, στα παρακάτω βίντεο λένε πως είναι ρελές
    Για το απλό το ΕΜ βλέπω αυτό στο wiring diagram:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  shelly_em_wiring.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  105,1 KB 
ID: 232622
    Σίγουρα κάνει λοιπόν; Το 0 που βλέπω εδώ αυτό σημαίνει; (είπαμε είμαι και ψιλοάσχετος με αυτά...)
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  13. #43
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.150
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές κουμπώνουν κανονικά σε υπάρχουσα σούκο ε;
    Εξέχουν πολύ; Αν/όταν μπορείς βάλε καμιά φωτό με το πως φαίνονται εγκατεστημένες..
    Έλεγα μπας και χτυπήσω κι εγώ 2 τέτοιες γιατί καμιά φορά η μια κάμερα τρώει κάποια φρίκη και θέλει να κάνεις power cycle..

    - - - Updated - - -

    Μέχρι στιγμής είμαι στα €118 σύνολο με αυτά... Πρέπει να την κάνω σιγά - σιγά την παραγγελία γιατί με σένα που έχουμε μπλέξει, κάθε ώρα το ποσό αυξάνεται...
    Εξέχουν 3cm περίπου.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20211126_114311.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  111,7 KB 
ID: 232620

    Εμένα δεν με νοιάζει το άναψε σβήσε αλλά η μέτρηση της κατανάλωσης στατιστικά σε κάποιες συσκευές, πχ ψυγείο, AC, ηλεκρικά καλοριφέρ και γενικά οτιδήποτε τρώει ρεύμα.
    Μέχρι τώρα στο Home Assistant έχω με το 1 shelly EM που έχω, μέτρηση της γενικής κατανάλωσης και με το 2ο clamp που του έβαλα έχω μέτρηση τι καίει η ηλεκτρική κουζίνα.
    Στο σπίτι πχ τώρα από τις 11 του μήνα που έχω βάλει το EM και το Home Assistant, έχω κάψει σύνολο 189.5KW και από αυτές αν δεις κάτω στο Screenshot, η ηλεκτρική κουζίνα έχει φάει σχεδόν 16KW. Μόλις βάλω και τις πρίζες θα έχω μεγαλύτερη ανάλυση οπότε εκεί θα υπάρξει οργάνωση στο σπίτι με σύστημα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Individual.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  132,1 KB 
ID: 232619

    Η γυναίκα μου έχει ήδη μια κίτρινη γιατί άναψε 2 ημέρες σερί το θερμοσίφωνο ... στις 3 κίτρινες πέφτει κόκκινη.... δεν έχω αποφασίσει τις ποινές ακόμα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #44
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με αυτή τη λογική η δικιά μου γυναίκα έπρεπε να είναι ήδη τσιμεντωμένη.. Το θερμοσίφωνο ανάβει κάθε μέρα και για πολλές ώρες..
    Υ.Γ: Ρίξε μια ματιά και στο τελευταίο update με το διάγραμμα που έχω μια ερώτηση..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  15. #45
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές κουμπώνουν κανονικά σε υπάρχουσα σούκο ε;

    - - - Updated - - -

    Και ένα τελευταίο πριν προχωρήσω στην παραγγελία, σχετικά με αυτό που έγραψες:

    Για το απλό το ΕΜ βλέπω αυτό στο wiring diagram:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  shelly_em_wiring.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  105,1 KB 
ID: 232622
    Σίγουρα κάνει λοιπόν; Το 0 που βλέπω εδώ αυτό σημαίνει; (είπαμε είμαι και ψιλοάσχετος με αυτά...)
    Αυτό που ξέρω από άλλα Shelly είναι ότι το Ο είναι έξοδος. Είναι αυτό που οδηγεί τη "συσκευή" που θα βάλεις μπροστά του ή το ρελέ. Δηλαδή όταν είναι ενεργό το Shelly, είναι κλειστό το εσωτερικό του ρελέ και κλείνει το κύκλωμα με το Ο. Αν από την εφαρμογή απενεργοποιήσεις το ρελέ του Shelly, τότε ανοίγει το κύκλωμα του Ο και δεν τροφοδοτείται η συνδεδεμένη συσκευή.
    Θα επιμείνω ότι δεν είναι διακόπτης. Αν δείτε άλλα Shelly, π.χ. το 1 ή το 2.5 έχουν ξεχωριστή επαφή SW, όπου συνδέεται ο διακόπτης. Αν θες δηλαδή να λειτουργεί αμφίδρομα το Shelly και ο συνδεδεμένος διακόπτης, δηλαδή να χειρίζεσαι τη συνδεδεμένη συσκευή και από το Shelly και από ένα συνδεδεμένο διακόπτη και να φαίνεται το status στο Shelly όταν το λειτουργείς από το διακόπτη, αυτό δε γίνεται με το ΕΜ.
    Κοινώς αν συνδέσεις ένα θερμοσίφωνα έχοντας μια ασφάλεια ανάμεσα στο Shelly και στο θερμοσίφωνα όπως στο σχήμα που παρέθεσες, αν κάποιος "κατεβάσει" την ασφάλεια δε θα λειτουργεί το Shelly

    Να σημειώσω ότι δεν είμαι ηλεκτρολόγος, έχω μεν κάποιες γνώσεις λόγω αντικειμένου εργασίας, απλά έχω εγκαταστήσει πάνω από 30 Shelly σπίτι μου και έχω καταλάβει αρκετά τη λογική τους.

Σελ. 3 από 288 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας