Σελ. 134 από 288 ΠρώτηΠρώτη ... 114124129132133134135136139144154 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.996-2.010 από 4308
  1. #1996
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.104
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Έχω ένα θεματακι σπίτι... Στο δωμάτιο του παιδιού ανάβουν που και που οι λάμπες μόνες τους ...
    Είναι διακόπτες ale retour Με 2 λάμπες zigbee. Μια φορά άναψαν γιατί η γυναίκα μου άνοιξε απλά την ασφάλεια της κουζίνας... Μετά μου το είπε και ανειγοκλεινα τους διακόπτες και κιχ... Τώρα έκανε reboot το Shelly 1l για κάποιο λόγο? Μάλλον γιατί αυτές οι ledvance αν τους κοπεί το ρεύμα και επανέλθει τότε ανάβουν τέρμα....

    Το παρακολουθώ....

  2. #1997
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα θεματακι σπίτι... Στο δωμάτιο του παιδιού ανάβουν που και που οι λάμπες μόνες τους ...
    Είναι διακόπτες ale retour Με 2 λάμπες zigbee. Μια φορά άναψαν γιατί η γυναίκα μου άνοιξε απλά την ασφάλεια της κουζίνας... Μετά μου το είπε και ανειγοκλεινα τους διακόπτες και κιχ... Τώρα έκανε reboot το Shelly 1l για κάποιο λόγο? Μάλλον γιατί αυτές οι ledvance αν τους κοπεί το ρεύμα και επανέλθει τότε ανάβουν τέρμα....

    Το παρακολουθώ....
    Δες μήπως έχουν επιλογή για το τι να κάνουν όταν έχουν διακοπή ρεύματος, λογικά μέσα απο την εφαρμογή τους

  3. #1998
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ο λόγος να κάνουν τέτοια αρίθμηση???
    Πάλι τα μπερδεύεις. Η περιοχή συχνοτήτων είναι ή ίδια στα 2 πρωτόκολλα επικοινωνίας. Ωστόσο οι χρησιμοποιούμενες συχνότητες δεν είναι οι ίδιες.
    Κάθε πρωτόκολλο χρησιμοποιεί τις δικές του συχνότητες οπότε έχουν και διαφορετικό κανάλι.

    Για παράδειγμα το πρώτο κανάλι 1 του WiFi έχει κεντρική συχνότητα 2412MHz. Το πόσο συνολικά συχνότητες θα πιάσει εκατέρωθεν της κεντρικής έχει να κάνει με το εύρος ζώνης σε MHz (5, 10, 20, 40 κλπ).
    Το πρώτο κανάλι 11 του Zigbee έχει κεντρική συχνότητα 2405MHz και εύρος ζώνης στάνταρτ 2MHz, άρα παίζει από 2404-2406MHz.

    Για παρόμοιο λόγο η μπάντα συχνοτήτων UHF χρησιμοποιείται από διάφορα πρωτόκολλα (τηλεόραση, ασύρματοι πομποδέκτες, κινητή κλπ). Ωστόσο το καθένα κάνει χρήση διαφορετικής κεντρικής συχνότητας, οπότε έχουν και διαφορετική αρίθμηση καναλιού.

  4. #1999
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.104
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες μήπως έχουν επιλογή για το τι να κάνουν όταν έχουν διακοπή ρεύματος, λογικά μέσα απο την εφαρμογή τους
    Δεν έχουν. Ok Ledvance, Phillips, Osram το έχουν να ανάβει στο power on νταβατζιλικι για λόγους ασφαλείας. Είναι όλες γερμανικές μάρκες οπότε κάποιο νόμο θα έχουν εκεί... Πήρα και εγώ μια φορά γερμανικά προϊόντα και έκατσα στο παγωτό (ασχέτως πλάκας έχουν το καλύτερο φως πάντως και το καλύτερο dimming)
    Τεσπα δεν έχω θέμα γιατί κάθε 5 sec το HA τσεκαρει το status του διακοπτη και των φώτων και αν δεν συμβαδίζουν τότε τις αλλάζει.

    Μάλλον τρελανα το σπίτι με τα συνεχόμενα update στα Unifi μου με τα early access firmware με τους βλάκες στην UI που δεν μπορούν να πετύχουν ένα σωστό firmware. Δηλαδή το πρόβλημα δεν είναι οι λάμπες αλλά το Shelly 1L.

  5. #2000
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Βγήκε επίσημα υποστήριξη Android Auto στο Home Assistant: https://www.home-assistant.io/blog/2.../android-auto/

    Δεν έχει Lovelace, μόνο κάποια entities ομαδοποιημένα σε κατηγορίες, πχ διακόπτες, φώτα, κλειδαριές, κλπ.

    Το δοκίμασα σήμερα, είναι ακόμα σε πολύ πρώιμο στάδιο, αλλά δείχνει να έχει προοπτικές. Έκανα και πλάκα στη γυναίκα μου αναβοσβηνοντας φώτα στο σπίτι ενώ ήμουν στο αυτοκίνητο.
    Ανυπόγραφος

  6. #2001
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Απορία.
    Πήρα πριν 2 εβδομάδες 2 sonoff SNZB-02, τα heat & humidity senors με ZigBee. Ο σκοπός ήταν να τα βάλω στα μπαλκόνια για να παίρνω και εξωτερική θερμοκρασία.

    Απο απροσεξία παρήγγειλα κομμάτια χωρίς μπαταρία, οπότε πήρα και μια Varta CR2450, την κούμπωσα στο ενα απο τα δύο, το κολλησα και σε έναν εξωτερικό τοίχο, το είδε και το Sonoff Hub και λέω ας το αφήσω λίγες μέρες να δω πως θα πάει.

    Μετα απο 1 μέρα είδα ότι σταμάτησε να καταγράφει και υπέθεσα πως το έχασε λόγω εμβέλειας (περίπου 6 μέτρα απόσταση με 3 εσωτερικούς τοίχους και εναν εξωτερικό τοίχο ανάμεσα). Δεν ασχολήθηκα από τότε το μόνο που έκανα ηταν να μετακινήσω το hub σχεδόν δίπλα στον αισθητήρα. Τότε είδα πως ο αισθητήρας δεν έκανε reset, και υπέθεσα πως είτε τα παιξε ο αισθητήρας είτε τα παιξε η μπαταρία του.

    Τελικά μόλις διαπίστωσα πως η μπαταρία που πήρα έχει ξελιγωθει. Και διερωτωμαι, άραγε έπεσα σε ελαττωματική μπαταρία, μήπως η μπαταρία δεν είναι για κάτω από 6-7 βαθμούς και τα παιξε ή μήπως ξελιγωθηκε γιατί ήταν πολύ αδύναμο το σήμα απο το hub;

    Άσχετο, αυτή η 3M κόλλα που βάζουν, ξεκόλλησε την μπογιά από τον τοίχο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας : 28-01-23 στις 16:43.

  7. #2002
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.018
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μόλις διαπίστωσα πως η μπαταρία που πήρα έχει ξελιγωθει. Και διερωτωμαι, άραγε έπεσα σε ελαττωματική μπαταρία, μήπως η μπαταρία δεν είναι για κάτω από 6-7 βαθμούς και τα παιξε ή μήπως ξελιγωθηκε γιατί ήταν πολύ αδύναμο το σήμα απο το hub;
    Σύμφωνα πάντως με το data sheet της συγκεκριμένης μπαταρίας, το discharge temperature range είναι από -20oC ως 70οC. Φυσικά, όπως συμβαίνει σε όλες τις μπαταρίες, όταν η θερμοκρασία είναι στα άκρα ή τέλος πάντων απέχει αρκετά από τους 23οC η διάρκεια της μπαταρίας μειώνεται πχ για την συγκεκριμένη:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  varta-cr2450-Screenshot 2023-01-28 164413.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  32,0 KB 
ID: 245284


    Θα έλεγα ότι ένας συνδυασμός θερμοκρασίας και αδύναμου σήματος ίσως στην ξελίγωσαν. Πιθανόν βέβαια να έπεσες και σε ελαττωματική.

  8. #2003
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.104
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία.
    Πήρα πριν 2 εβδομάδες 2 sonoff SNZB-02, τα heat & humidity senors με ZigBee. Ο σκοπός ήταν να τα βάλω στα μπαλκόνια για να παίρνω και εξωτερική θερμοκρασία.

    Απο απροσεξία παρήγγειλα κομμάτια χωρίς μπαταρία, οπότε πήρα και μια Varta CR2450, την κούμπωσα στο ενα απο τα δύο, το κολλησα και σε έναν εξωτερικό τοίχο, το είδε και το Sonoff Hub και λέω ας το αφήσω λίγες μέρες να δω πως θα πάει.

    Μετα απο 1 μέρα είδα ότι σταμάτησε να καταγράφει και υπέθεσα πως το έχασε λόγω εμβέλειας (περίπου 6 μέτρα απόσταση με 3 εσωτερικούς τοίχους και εναν εξωτερικό τοίχο ανάμεσα). Δεν ασχολήθηκα από τότε το μόνο που έκανα ηταν να μετακινήσω το hub σχεδόν δίπλα στον αισθητήρα. Τότε είδα πως ο αισθητήρας δεν έκανε reset, και υπέθεσα πως είτε τα παιξε ο αισθητήρας είτε τα παιξε η μπαταρία του.

    Τελικά μόλις διαπίστωσα πως η μπαταρία που πήρα έχει ξελιγωθει. Και διερωτωμαι, άραγε έπεσα σε ελαττωματική μπαταρία, μήπως η μπαταρία δεν είναι για κάτω από 6-7 βαθμούς και τα παιξε ή μήπως ξελιγωθηκε γιατί ήταν πολύ αδύναμο το σήμα απο το hub;

    Άσχετο, αυτή η 3M κόλλα που βάζουν, ξεκόλλησε την μπογιά από τον τοίχο
    Η μπαταρία φταίει. Μόνο varta και τίποτα άλλο. Εγώ πάθαινα τα ίδια με μπαταρίες του Σκλαβενίτη. Στο δρόμο δοκίμασα όλες τις μάρκες και μόνο οι varta είναι οκ.
    Πλέον αγοράζω από Hellas digital μπαταρίες.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #2004
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μπαταρία φταίει. Μόνο varta και τίποτα άλλο. Εγώ πάθαινα τα ίδια με μπαταρίες του Σκλαβενίτη. Στο δρόμο δοκίμασα όλες τις μάρκες και μόνο οι varta είναι οκ.
    Πλέον αγοράζω από Hellas digital μπαταρίες.
    Μα Varta έβαλα
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #2005
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.104
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα Varta έβαλα
    λολ... i give up then ...
    Να είχε κομπλάρει και να έστελνε σήμα συνέχεια το κακόμοιρο και να πέθανε? πολύ περίεργο... καλά Sonoff είναι το μόνο θερμόμετρο που δεν έχω αλλά τα Aqara Temperature and Humidity Sensor που παίρνουν την ποιο μικρή 2032, δεν έχω αλλάξει μπαταρία αφού έβαλα Varta από πέρυσι τα Χριστούγεννα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #2006
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    ZigBee λάμπα φάντασμα.
    Έχω 7 ZigBee πράγματα, 5 αισθητήρες κίνησης και 2 θερμοκρασίας.
    Από σήμερα όταν κάνω προσθήκη συσκευής στο hub, βρίσκει και βάζει μια συσκευή με το όνομα light, μοιάζει να είναι λάμπα με ρυθμιζόμενη ένταση. Ανοίγει, κλείνει κανονικά.
    Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στο σπίτι.
    Να είναι από γείτονα; Και μπαίνει σε pairing από μόνο του;

  12. #2007
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    ZigBee λάμπα φάντασμα.
    Έχω 7 ZigBee πράγματα, 5 αισθητήρες κίνησης και 2 θερμοκρασίας.
    Από σήμερα όταν κάνω προσθήκη συσκευής στο hub, βρίσκει και βάζει μια συσκευή με το όνομα light, μοιάζει να είναι λάμπα με ρυθμιζόμενη ένταση. Ανοίγει, κλείνει κανονικά.
    Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στο σπίτι.
    Να είναι από γείτονα; Και μπαίνει σε pairing από μόνο του;
    Βαλτην να τρεμοπαιζει το βράδυ και περίμενε τις τσιριδες.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  13. #2008
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.104
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    ZigBee λάμπα φάντασμα.
    Έχω 7 ZigBee πράγματα, 5 αισθητήρες κίνησης και 2 θερμοκρασίας.
    Από σήμερα όταν κάνω προσθήκη συσκευής στο hub, βρίσκει και βάζει μια συσκευή με το όνομα light, μοιάζει να είναι λάμπα με ρυθμιζόμενη ένταση. Ανοίγει, κλείνει κανονικά.
    Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στο σπίτι.
    Να είναι από γείτονα; Και μπαίνει σε pairing από μόνο του;
    Ή έχεις ξεχάσει κάποια λάμπα ή όντως είναι από γείτονα που ή δεν ξέρει τι πήρε ή του έγινε reset οπότε ήταν σε pairing mode.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #2009
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα ρωτήσω, με εσας τους σατανάδες εδώ, ψήνομαι να παίξω με ΗΑ, αλλά χωρίς να χαλάσω το υπάρχον setup που βασίζεται σε cloud λειτουργίες συσκευών Shelly, Smartife, Sonoff, Broadlink συντονισμό με IFTTT και Sequematic και έλεγχο κυρίως με Google Home.
    O HA παίζει με τα παραπάνω default interfaces;
    Για τα Shelly και το Google Home μπορώ με σιγουριά να σου απαντήσω ότι δεν αλλάζει τίποτα στην default λειτουργία τους με το ΗΑ.
    Το ΗΑ χρησιμοποιεί τη δυνατότητα των Shelly να μιλήσουν τοπικά με CoIoT τα Gen1 και με RPC τα Gen2. Το Google Home, ούτως ή άλλως τα βλέπει μέσα από το cloud τους.

  15. #2010
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.104
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα Shelly και το Google Home μπορώ με σιγουριά να σου απαντήσω ότι δεν αλλάζει τίποτα στην default λειτουργία τους με το ΗΑ.
    Το ΗΑ χρησιμοποιεί τη δυνατότητα των Shelly να μιλήσουν τοπικά με CoIoT τα Gen1 και με RPC τα Gen2. Το Google Home, ούτως ή άλλως τα βλέπει μέσα από το cloud τους.
    Δεν έχω google home αλλά μήπως έχει το ίδιο κόλπο με της Amazon? δλδ, δεν έχεις τις συσκευές δηλωμένες στο cloud της κάθε εταιρείας και παίζεις direct με ΗΑ αλλά πας στο Alexa, δηλώνεις το ΗΑ σου και τα βλέπει όλα έτσι? (καλά δεν είμαι και 100% σίγουρος πως το δουλεύει έτσι και ομολογώ πως έχω μπερδευτεί λίγο...)
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 134 από 288 ΠρώτηΠρώτη ... 114124129132133134135136139144154 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας