Σελ. 126 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 106116121124125126127128131136146 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.876-1.890 από 4326
  1. #1876
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χαχχαα, ντεν έχω αλέξα καρντιά μου... (έχω όμως τη γυναίκα μου που τους κράζει να σηκωθούν γρήγορα... )
    Αλλά οι δικοί μου δεν τρώνε πρωινό στο σπίτι (το τρώνε στο πρώτο διάλειμμα), ντύνονται - σχετικά - γρήγορα και οι τσάντες είναι έτοιμες πάντα από το προηγούμενο βράδυ και τοποθετημένες στο σαλόνι κοντά στην εξώπορτα...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  2. #1877
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχχαα, ντεν έχω αλέξα καρντιά μου... (έχω όμως τη γυναίκα μου που τους κράζει να σηκωθούν γρήγορα... )
    Αλλά οι δικοί μου δεν τρώνε πρωινό στο σπίτι (το τρώνε στο πρώτο διάλειμμα), ντύνονται - σχετικά - γρήγορα και οι τσάντες είναι έτοιμες πάντα από το προηγούμενο βράδυ και τοποθετημένες στο σαλόνι κοντά στην εξώπορτα...
    Ούτε 1 ποτήρι ζεστό γάλα!!!?? εμένα η μάνα μου αν δεν έπινα την κανάτα που μου έκανε κάθε πρωί δεν έβγαινα από την πόρτα (μέχρι τα 16-17 μου τουλάχιστον)...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #1878
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπα... γάλα μόνο το ΣΚ με τίποτα δημητριακά.. Σε μένα έμοιασαν... θέλω τουλάχιστον ένα δίωρο από την ώρα που θα σηκωθώ για να θελήσω να φάω κάτι
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  4. #1879
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Για ZigBee τι controllers έχετε, που να είναι συμβατοί και με το ΗΑ;
    Ανυπόγραφος

  5. #1880
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ZigBee τι controllers έχετε, που να είναι συμβατοί και με το ΗΑ;
    Εγω Sonoff zigbee bridge που του πέρασα επάνω Tasmota. Οχι το Pro το καινούργιο αλλά από οτι ειδα παίρνει και αυτό Tasmota με τον ιδιο τροπο.

    Κανένα πρόβλημα πουθενά δεν έχει εμφανίσει και μου αρέσει γιατί έχει wifi και το βάζεις στο κέντρο του σπιτιού χωρίς να εγκλωβιζεσαι όπως τα άλλα που είναι usb.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #1881
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Γιατί tasmota; Δεν παίζει με το μανίσιο firmware;
    Ανυπόγραφος

  7. #1882
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί tasmota; Δεν παίζει με το μανίσιο firmware;
    Για να βλέπει τα πάντα πρώτον και δεύτερον να μην θες plugin τύπου sonofflan κλπ κλπ γιατί αλλιώς αναγκάζεσαι ναι παίζεις μέσο των Κινέζων στο ewelink. Σαν tasmota απλά του δηλώνεις τα mqtt credentials, πας στο ΗΑ το κάνεις add και τέλος.

    Αλλιώς θες το conbee2 usb stick και αν έχεις θέμα με την εμβέλεια τότε βάζεις ή κάνα zigbee socket ή powerplug ή λάμπα ή zigbee διακόπτη που είναι repeaters στο mesh δίκτυο zigbee. Λυση repeater έχει και το ΙΚΕΑ πολύ φτηνή αλλά αν έχετε Aqara ή Xiaomi δεν θέλουν να συνδεθούν πάνω τους.

    Άλλο ένα μείον που έχω διαβάσει για τα usb είναι πως έχουν όριο συσκευών στις 25 συσκευές αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω γιατί δεν είχα ποτέ. Με το Sonoff zbbridge έχω ήδη 39 zigbee συσκευές χωρίς κανένα θέμα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20230116_185456.jpg  


  8. #1883
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Εγώ χρησιμοποιώ το Sonoff ZBDongle-P Smart Hub με πολύ καλά αποτελέσματα. Του έχω περάσει όμως το firmware Zigbee2MQTT που το καθιστά πιο παραμετροποιήσιμο.

  9. #1884
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ χρησιμοποιώ το Sonoff ZBDongle-P Smart Hub με πολύ καλά αποτελέσματα. Του έχω περάσει όμως το firmware Zigbee2MQTT που το καθιστά πιο παραμετροποιήσιμο.
    Υπάρχουν πολλοί τρόποι αλλά το θέμα είναι πως θες universal firmware για να μπορεί να δεχτεί οποιαδήποτε zigbee συσκευή και να μην εγκλωβιζεσαι σε αυτές του κατασκευαστή του gateway είτε είναι sonoff είτε ΙΚΕΑ είτε Xiaomi κλπ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #1885
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ χρησιμοποιώ το Sonoff ZBDongle-P Smart Hub με πολύ καλά αποτελέσματα. Του έχω περάσει όμως το firmware Zigbee2MQTT που το καθιστά πιο παραμετροποιήσιμο.
    Σε τι συσκευή το έχεις συνδεμένο το dongle;

    Έβλεπα το Conbee που αναφέρθηκε παραπάνω και έλεγα να το βάλω στο QNAP, αλλά είναι πολύ μακρυά από τις υπόλοιπες συσκευές στο σπίτι, οπότε θα χρειαστεί κάποια αναμετάδοση (όπως περιγράφει ο Χρήστος παραπάνω).
    Ανυπόγραφος

  11. #1886
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τι συσκευή το έχεις συνδεμένο το dongle;

    Έβλεπα το Conbee που αναφέρθηκε παραπάνω και έλεγα να το βάλω στο QNAP, αλλά είναι πολύ μακρυά από τις υπόλοιπες συσκευές στο σπίτι, οπότε θα χρειαστεί κάποια αναμετάδοση (όπως περιγράφει ο Χρήστος παραπάνω).
    1 λάμπα μόνο να βάλεις στο κέντρο του σπιτιού (δεν ξέρω πως είναι το σπίτι αλλά εμένα πχ το χωλ είναι στο κέντρο) είσαι καλυμμένος φτάνει. Απλά να είναι ΙΚΕΑ αυτή η μία που έχει το κόλπο με το last state οπότε αν έχεις διακοπή ρεύματος να μην ανάψει μόνη της.

    Οκ θες και έναν έξυπνο διακόπτη απλά οι λάμπες είναι μανούλα για αναμετάδοση λόγο ψηλού σημείου που βρίσκονται. Παίζει και πρίζα zigbee οκ αλλά λόγο του χωσιματος στον τοίχο λογικά θα χάνει σε εμβέλεια.

    Τεσπα πάρε πρώτα το conbee και μια λάμπα και δες που φτάνεις σε σήμα. Βαλτην σε ένα ντουι ή ένα πορτατιφ δωματιου (με Ε14 ΙΚΕΑ έχω εγώ 3 πορτατιφ) και το τσεκάρεις ολο το σπίτι εύκολα. Γενικά το zigbee σήμα πάει πολύ πιο μακριά από το wifi που ξέρουμε.

    Διάβαζα για τύπο αμερικανό με τεράστια φάρμα που κάλυψε έτσι όλη τη φάρμα από λάμπα σε λάμπα.

    Α τελευταία υπενθύμιση που την έχω ξαναπεί και είναι το zigbee κανάλι. Εγώ παίζω το zigbee στο 11 και 1, 6 τα AP μου και είμαι οκ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #1887
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Έχω ένα Philips Hue bridge σε χρήση, το οποίο παίζει κι αυτό με zigbee όπως και μερικές λάμπες (επίσης Hue), αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορούν να αναμεταδώσουν. Ουφ, μπελάς είναι το έξυπνο σπίτι
    Ανυπόγραφος

  13. #1888
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα Philips Hue bridge σε χρήση, το οποίο παίζει κι αυτό με zigbee όπως και μερικές λάμπες (επίσης Hue), αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορούν να αναμεταδώσουν. Ουφ, μπελάς είναι το έξυπνο σπίτι
    Από ότι έχω διαβάσει γενικά στο φόρουμ του Home Assistant, τα hue lights παίζουν τέλεια στο ΗΑ με conbee και γενικά με ΗΑ οπότε απλά βγάζεις το hue bridge, κάνεις reset τις λάμπες αν θες και τα βάζεις έτσι στο ΗΑ. Από την άλλη μπορείς να μείνεις με το Hue bridge που το βλέπει το ΗΑ και να σηκώσεις και το conbee απλά δώσε απόσταση στα 2 κανάλια zigbee.
    Οι Hue λάμπες έχουν το remember last state από ότι έχω διαβάσει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #1889
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παιδιά έχει πολύ πλάκα.... πήρα το bundle με τα 2 ... αλλά θα πάρω και άλλα να φτιάξω κάτι να μου ξύνουν την πλάτη



    - - - Updated - - -

    Ενημέρωση... τα έφερα σπίτι τα bot και περίμενα ότι θα εμφανιστούν κάπως στο HA... τίποτα... ξανακοιτάω τα Shelly 1PM αν τα έχω σε active mode και ήταν ΟΚ... έκανα rst, τα πάντα αλλά τζίφος.
    Οπότε ξανάναψα το M5Stack Που είχα πάρει, σε 3 sec τα είδε και μπήκαν στο ΗΑ και δουλεύουν. Το έψαξα λίγο αλλά δεν έβγαλα άκρη... επίσης είδα πως όσο είχα τα Shelly για Bluetooth gateway , το Mi Smart HT έπαιζε οκ αλλά τα 2 MiFlora δίναν τα πάντα στο ΗΑ εκτός της μπαταρίας που δεν με πολυκαίει να πω την αλήθεια αλλά με αυτά και αυτά νοιώθω πως θέλει δουλίτσα αυτό το bluetooth gateway με shelly οπότε αναμένω κάποιο update.
    Θα τους το πω και στο github λογικά.

    - - - Updated - - -

    Κάτι σχετικό με τα Shelly.

    Στις αρχές του νήματος είχα πει πως καλό είναι όσοι έχετε Home Assistant να δηλώνετε όντας συνδεδεμένοι μέσο http στα shelly σας, στο advanced developer settings το ip του HA σας... αυτό δηλαδή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ShellyColoT.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  99,7 KB 
ID: 245024

    Αυτό γενικά βοηθάει στο να παίρνει άμεσα το ΗΑ το status των Shelly συσκευών. ΠΧ αν έχεις ένα διακόπτη σε Detached mode όπως έχω εγώ πολλά Shelly και διαβάζω το input του διακόπτη αλλά την εντολή στο φως να κλείσει την δίνει το HA, τότε ο shelly άμεσα στέλνει στο ΗΑ ενημέρωση και δεν έχουμε καθυστερήσεις. Αν δεν το βάλεις υπάρχει πιθανότητα το HA να αργήσει να λάβει την εντολή γιατί απλά κοιτάει περιοδικά το status των συσκευών.

    Τώρα, το παραπάνω ήταν για Shelly Gen 1 devices αλλά πλέον έχουμε Gen2. Στις Gen2 ο τρόπος άλλαξε και έχουμε RPC call πλέον προς το HA. Εδώ το documentation του HA για αυτό.

    Στην πράξη πάμε στο Gen2 device μας και αφού κάνουμε αυτά που λέει καταλήγουμε ως εξής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ShellyRPC.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  48,0 KB 
ID: 245025

    Και οι δύο παραπάνω διαδικασίες είναι πολύ σημαντικές για την άμεση απόκριση των shelly με το ΗΑ.


    Τέλος επειδή τελείωσα όλα τα φώτα σπίτι σε detached mode, αν θέλει κάποιος βοήθεια για το πως γίνεται μετά το automation στο ΗΑ να ανοιγοκλείνουν οι Smart λάμπες με την εντολή του διακόπτη, ας το πει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #1890
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    θερμόμετρο ZigBee παίζει να παίζει σε κατάψυξη; Είναι κλωβός Faraday, η μπαταρία δεν θα αποδίδει, τα γνωρίζω αυτά, το hub είναι δίπλα πάντως. -20 είναι στο εύρος που καταγράφεται; Νομίζω όχι για τα sonoff.

Σελ. 126 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 106116121124125126127128131136146 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας