Σελ. 284 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 264274279282283284285286 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.246-4.260 από 4328
  1. #4246
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.208
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλη κουβέντα είπες... δεν έχω HTTPS στο HA μου.. δεν ρίχνω κάποιο domain σπίτι οπότε τι να βάλω εκεί? το Dynsns ?
    Στο Nginx proxy manager έχω φορτώσει το ssl cert απο το cloudflare και έτσι έχω https απο παντού.

    Βέβαια απο το lan είναι προτιμότερο να μπαίνω απευθείας και όχι μέσω cloudflare. Στο android HA έχω προσθέσει τα home wifi AP και το lan iport για να μπαίνει αυτόματα.

  2. #4247
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.230
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Nginx proxy manager έχω φορτώσει το ssl cert απο το cloudflare και έτσι έχω https απο παντού.

    Βέβαια απο το lan είναι προτιμότερο να μπαίνω απευθείας και όχι μέσω cloudflare. Στο android HA έχω προσθέσει τα home wifi AP και το lan iport για να μπαίνει αυτόματα.
    Και εγώ έτσι έχω το app.. ... να δοκιμάσω το SSL της cloudflare, δίκιο έχεις.. θα το δω το βράδυ γιατί πρέπει να αλλάξω το address στο Kiosk του Tablet που έχω στο ψυγείο και του NS Panel Pro.....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #4248
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.208
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ έτσι έχω το app.. ... να δοκιμάσω το SSL της cloudflare, δίκιο έχεις.. θα το δω το βράδυ γιατί πρέπει να αλλάξω το address στο Kiosk του Tablet που έχω στο ψυγείο και του NS Panel Pro.....
    Επειδή το ταμπλετ μου για κάποιο λόγο δεν έμπαινε με την lan ip του αφαίρεσα το cloudflare (δεν είχε και νόημα αφού δεν βγαίνει απο τον τοίχο) και έβλεπα κίνηση στο router χωρίς λόγο. Και μπόλικη γιατί έχω μία κάμερα να παίζει στην 1η σελίδα.

    Δεν έχω καταφέρει να χρησιμοποιώ το ssl και να μπαίνω απευθείας μέσω lan. Μου δουλεύει μόνο όταν χρησιμοποιώ το domain https://ha.teodor.gr που χτυπάει στο cloudflare.

    Το αναφέρω γιατί δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να αλλάξεις τη διεύθυνση στις δύο σταθερές συσκευές που λές.

  4. #4249
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.230
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το ταμπλετ μου για κάποιο λόγο δεν έμπαινε με την lan ip του αφαίρεσα το cloudflare (δεν είχε και νόημα αφού δεν βγαίνει απο τον τοίχο) και έβλεπα κίνηση στο router χωρίς λόγο. Και μπόλικη γιατί έχω μία κάμερα να παίζει στην 1η σελίδα.

    Δεν έχω καταφέρει να χρησιμοποιώ το ssl και να μπαίνω απευθείας μέσω lan. Μου δουλεύει μόνο όταν χρησιμοποιώ το domain https://ha.teodor.gr που χτυπάει στο cloudflare.

    Το αναφέρω γιατί δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να αλλάξεις τη διεύθυνση στις δύο σταθερές συσκευές που λές.
    Mε IP direct μπαίνουν αυτές τώρα http://homeassistanturl:8123 οπότε αν βάλω SSL θα πρέπει τουλάχιστον να γίνει https η διεύθυνση..
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #4250
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.208
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε IP direct μπαίνουν αυτές τώρα http://homeassistanturl:8123 οπότε αν βάλω SSL θα πρέπει τουλάχιστον να γίνει https η διεύθυνση..
    Δεν θα σταματήσει να λειτουργεί το ip direct.
    Απλά θα προσθέσεις και https.

    Όπως έγραψα πιο πάνω, χρησιμοποιώ το Ip direct για απο το lan πρόσβαση όπως στην εικόνα
    (την πήρα απο εδώ https://community.home-assistant.io/...-casa/262956/9 )



  6. #4251
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.230
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα σταματήσει να λειτουργεί το ip direct.
    Απλά θα προσθέσεις και https.

    Όπως έγραψα πιο πάνω, χρησιμοποιώ το Ip direct για απο το lan πρόσβαση όπως στην εικόνα
    (την πήρα απο εδώ https://community.home-assistant.io/...-casa/262956/9 )


    Βρε ναι αλλά θα πάει η γυναίκα και το παιδί πρώτοι σπίτι .. θα βγάλουν πχ το συναγερμό και το λάπτοπ ΔΕΝ θα φωνάξει πως ο συναγερμός απενεργοποιήθηκε πχ... ή θα πάνε να δουν στο τάμπλετ αν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός και θα είναι νεκρό... και διάφορα άλλα. Θα γυρίσω σπίτι και το βράδυ που θα κοιμηθούν χαλαρά θα τα φτιάξω

    Άλλο θέμα τώρα μεγάλο και αυτό αφορά το ίντερνετ στο ΗΑ... αυτή τη στιγμή στο σπίτι.. παρόλο που όλες μου οι συσκευές.. είτε zigbee είτε shelly, συνδέονται με IP στο ΗΑ, αν κοπεί το ίντερνετ ΔΕΝ έχω έλεγχο στις συσκευές και όσο περνάει ο χρόνος το ΗΑ τις χάνει. Αυτό συμβαίνει γιατί εφόσον είναι ασύρματες, ενώ το unifi είναι ανοιχτό και τους δίνει πρόσβαση στο εσωτερικό lan.. αυτές βλέπουν από ότι φαντάζομαι πως ΔΕΝ υπάρχει ίντερνετ και κάνουν disconnect από το wifi σε DT.

    Μόνο εγώ έχω αυτό το θέμα? προσπαθώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω για να μην το κάνουν αυτό.. το unifi φταίει?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #4252
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε ναι αλλά θα πάει η γυναίκα και το παιδί πρώτοι σπίτι .. θα βγάλουν πχ το συναγερμό και το λάπτοπ ΔΕΝ θα φωνάξει πως ο συναγερμός απενεργοποιήθηκε πχ... ή θα πάνε να δουν στο τάμπλετ αν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός και θα είναι νεκρό... και διάφορα άλλα. Θα γυρίσω σπίτι και το βράδυ που θα κοιμηθούν χαλαρά θα τα φτιάξω

    Άλλο θέμα τώρα μεγάλο και αυτό αφορά το ίντερνετ στο ΗΑ... αυτή τη στιγμή στο σπίτι.. παρόλο που όλες μου οι συσκευές.. είτε zigbee είτε shelly, συνδέονται με IP στο ΗΑ, αν κοπεί το ίντερνετ ΔΕΝ έχω έλεγχο στις συσκευές και όσο περνάει ο χρόνος το ΗΑ τις χάνει. Αυτό συμβαίνει γιατί εφόσον είναι ασύρματες, ενώ το unifi είναι ανοιχτό και τους δίνει πρόσβαση στο εσωτερικό lan.. αυτές βλέπουν από ότι φαντάζομαι πως ΔΕΝ υπάρχει ίντερνετ και κάνουν disconnect από το wifi σε DT.

    Μόνο εγώ έχω αυτό το θέμα? προσπαθώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω για να μην το κάνουν αυτό.. το unifi φταίει?
    Εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα πάντως. Χωρίς καθόλου internet zigbee και shelly δουλεύουν κανονικά.
    To ασύρματο είναι Ubiquiti, αλλά το routing όχι. Εν γένει πάντως και στα shelly δεν χρησιμοποιώ το cloud τους.

  8. #4253
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.230
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα πάντως. Χωρίς καθόλου internet zigbee και shelly δουλεύουν κανονικά.
    To ασύρματο είναι Ubiquiti, αλλά το routing όχι. Εν γένει πάντως και στα shelly δεν χρησιμοποιώ το cloud τους.
    Και εμένα το Unifi δεν κάνει το routing ... τώρα πλάκα πλάκα όσες φορές το έχω πάθει είναι γιατί έχω κλείσει το untangle μου.. οπότε καλώς μου συμβαίνει γιατί δεν υπάρχει τρόπος το ένα vlan να δει το άλλο..... αλλά έχω λύση .. αν στο Ui Enterprise switch βάλω αυτό να κάνει τα routing των vlan και το σταματήσω στο untangle οπότε και κλειστό να είναι δεν θα υπάρχει θέμα...

    Να με την κουβέντα κατάλαβα τι πρέπει να κάνω..

    Γενικά τον τελευταίο καιρό που παίζω μεταξύ ESXi και Proxmox και έχω διπλά τα Vm και στα 2 (μια δουλεύω με esxi, μια με proxmox και κλείνω τα μεν και ανοίγω τα δε) , έχω δει διάφορα να συμβαίνουν.. κάποτε πρέπει να το λήξω το θέμα αυτό.....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #4254
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.648
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    bluechris φανταζομαι δεν χρειαζεσαι καν firewall , το routing απο μονο του φτανει για να χασει καθε ανυποψιαστος επιτιθεμενος , τον δρομο να γυρισει πισω στην προσωπικη του ασφαλεια .
    αντε να εχεις αφησει κανα bot-μινωταυρο να περιφερεται στο δικτυο για να τσεκαρει τα links και να βγαζει απο την απελπισια της αιωνιας λουπας τους χαμενους χακερς που εκαναν το λαθος και περασαν την γραμμη της μη επιστροφης .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #4255
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.039
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    το routing απο μονο του φτανει για να χασει καθε ανυποψιαστος επιτιθεμενος , τον δρομο να γυρισει πισω στην προσωπικη του ασφαλεια .
    αντε να εχεις αφησει κανα bot-μινωταυρο να περιφερεται στο δικτυο για να τσεκαρει τα links και να βγαζει απο την απελπισια της αιωνιας λουπας τους χαμενους χακερς που εκαναν το λαθος και περασαν την γραμμη της μη επιστροφης .
    Το ξέρεις ότι έχεις ποιητική φλέβα, ε?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  11. #4256
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.230
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Πάνω σε αυτό που έλεγα πριν πως χάνω το rooting όταν είναι κλειστό το firewall .. η βλακεία ξεκινάει γιατί έχω το HA στο απλό vlan... αν γυρίσω το HA στο ίδιο vlan με τις ΙοΤ συσκευές τότε θα παίζει μια χαρά... ώρες ώρες η ποιο απλή λύση είναι μπροστά στα μάτια μου και δεν την βλέπω
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #4257
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.648
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρεις ότι έχεις ποιητική φλέβα, ε?
    ναι,ειναι αυτη με την θρομβωση
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #4258
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.698
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Θυμάμαι να έχει πάρει το μάτι μου να συζητάτε για σενσορες για λουλούδια, αν χρειάζονται πότισμα κτλ. Μπορεί κανείς να μου δώσει τα φώτα του για το τι ήταν και πως δουλεύουν;

  14. #4259
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.230
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ απλά έχω πάρει Mi Flora sensors της Xiaomi που είναι bluetooth και από εκεί ελέγχω την zigbee ηλεκτροβάνα

    Είναι ακριβά λίγο όλα... σένσορες 2 έχω μόνο.. έναν στις αριστερές γλάστρες και έναν στις δεξιές στο μπαλκόνι... με λίγο δούλεμα στις ρυθμίσεις των μπεκ στις υπόλοιπες γλάστρες, έχω φτάσει σε ένα σημείο που είναι μια χαρά όλες με το σωστό νερό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #4260
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.698
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Α εγώ θέλω για κάτι γλάστρες μέσα στο σπίτι περισσότερο, οπότε θέλω κυρίως να βλέπω την υγρασία τους για να ξέρω πότε θέλουν πότισμα.

Σελ. 284 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 264274279282283284285286 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας