Σελ. 1 από 279 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 4181
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.704
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Η τεχνολογία έχει προχωρήσει οπότε αυτό μας δίνει πλέον την δυνατότητα να ελέγξουμε και να μετρήσουμε την κατανάλωση του σπιτιού μας σε γενικό επίπεδο στην είσοδο της παροχής αλλά και ειδικότερα μέχρι και ανα πρίζα ή ανα ρελέ.

    Εγώ προσωπικά χρόνια είχα μέτρηση κατανάλωσης γενικής τους σπιτιού αλλά πλέον έχω βάλει Wifi μετρητές της Shelly, της Coolseer και της Sonoff.

    Θα γράψω αναλυτικές λεπτομέρειες σήμερα το τι έχω κάνει, του τι βλέπω και που πάω σαν πλάνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 18-11-21 στις 16:15.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.205
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωραίος..
    Άντε μπας και βγάλουμε άκρη για κάτι απλό και εμείς οι άσχετοι με το άθλημα..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q1 update: Q1 θα είναι, για έτος δεν ξερω...

  3. #3
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.629
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Στη Νέα Υόρκη η τοπική ΔΕΗ μας δίνει εν μέρει αυτή τη δυνατότητα μέσω του site της, έλεγχος κατανάλωσης ανά ώρα

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ίσως κάάάάποια στιγμή στο μέλλον, το δούμε κι εμείς (και σε όλη την Ευρώπη) όταν γίνει πλήρης μετάβαση σε ηλεκτρονική καταμέτρηση μέσω των νέων ψηφιακών μετρητών. Μέχρι τότε απαιτείται επί τόπου παρουσία για την καταμέτρηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.704
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ δεν το θέλω τον νέο ψηφιακό γιατί το Grid Tie Inverter επιστρέφει το ρεύμα στη ΔΕΗ και γυρίζει το ρολόι ανάποδα αφαιρώντας αν παράγεις πιο πολύ από ότι καταναλώνεις.
    Οι νέοι μετρητές ντεν γυρίζουν πίσω.
    Αυτό φυσικά αφορά όσους έχουν ηλιακά πάνελ μέχρι 4-5 γιατί αν έχεις καμία 10αρια+ δεν αποφεύγεις τον επίσημο δρόμο.

    - - - Updated - - -

    Για μετρήσεις λοιπόν εγώ χρησιμοποιώ τους αισθητήρες της Shelly.

    Εγώ πήρα αυτό γιατί έχω μονοφασικό.
    Shelly EM, γύρω στα 55€

    Όσοι έχετε τριφασικό θέλετε αυτό που είναι πιο ακριβό.
    Shelly 3EM, γύρω στα 120€

    Η εγκατάσταση είναι εύκολη και λίγο να πιάνουν τα χέρια σου τα βάζεις μόνος σου εφόσον ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΡΕΛΕ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΠΡΩΤΑ. Θέλουν απλά ρεύμα που το παίρνεις από την έξοδο μιας ασφαλείας και ουδέτερο. Κρύβεται μέσα στο πίνακα (το μονοφασικό, το 3φασικό το κουμπώνεις σε κενή θέση στη ράγα).
    Και τα 2 μετρούν το ρεύμα επαγωγικά, δηλαδή υπάρχει ένα κλιπ που απλά αγκαλιάζει το καλώδιο στην είσοδο του πίνακα του ρεύματος. Το μονοφασικό μπορεί να πάρει και 2ο σένσορα μέτρησης που εγώ πχ τον έχω βάλει να μετράει την κατανάλωση της ηλεκτρικής κουζίνας.

    Αφού το σετάρεις με το κινητό σου με το πρόγραμμα της Shelly και μπει στο wifi του σπιτιού το βλέπεις πλέον από παντού μέσο του Shelly Cloud αν είσαι εκτός σπιτιού και τοπικά αν είσαι στο wifi του σπιτιού σου.

    Και τα 2 παραπάνω Shelly έχουν και ένα ρελέ. Εγώ τον σύνδεσα με το boiler του ηλιακού όποτε ανάβω το θερμοσίφωνο όποτε θέλω ή με χρονοπρογραμματισμό. Προσοχή, δεν συνδέεις το Shelly να περάσει το ρεύμα του Boiler από μέσα του γιατί θα ανατιναζόταν λόγο του ότι είναι πάνω από 2Α ρεύμα που μπορεί να περάσει. Για το λόγο αυτό χρειάζεσαι έναν αυτόματο ρελέ. Ο ρελές ελέγχει το άναψε κλείσε του θερμοσίφωνου και έχει είσοδο για εντολή από άλλη συσκευή, εκεί λοιπόν συνδέουμε την έξοδο του Shelly για να στέλνει την εντολή στο ρελέ. Όποιος χρειάζεται φωτογραφίες ή οτιδήποτε, εδώ είμαι αλλά και εγώ ερασιτέχνης ψαράς είμαι με τα ηλεκτρολογικά.

    Τώρα μέχρι εδώ έχουμε δει πως να πάρουμε τη μέτρηση της κατανάλωσης με μικρό σχετικά κόστος αλλά και πως μπορούμε να ελέγξουμε μια συσκευή μέσω του πίνακα.

    Εγώ προχώρησα ένα στάδιο παραπάνω και έχω πρίζες Shelly που ελέγχουν συσκευές μαζί με σένσορες θερμοκρασίες και υγρασίας της shelly. Αυτά δυστυχώς είναι ακριβά Ελλάδα και τα βρήκα ποιο φτηνά όπου πήρα 4 ζευγάρια από Γερμανία από εδώ που μου βγήκαν γύρω στα 18€ η μία.

    Τώρα εφόσον όλα σου τα εξαρτήματα είναι shelly, με την εφαρμογή της shelly στο κινητό κάνεις ότι θες πραγματικά. Μπορείς να πεις πχ αν η θερμοκρασία στο τάδε δωμάτιο πέσει κάτω από 17 βαθμούς, να ανάψει ένα καλοριφέρ που το έχεις πάνω σε μια ελεγχόμενη πρίζα. Ή αν η υγρασία πάει πάνω από τόσο % να ανάψει ο αφυγραντήρας.

    Όλα τα παραπάνω γίνονται πολύ εύκολα από το κινητό ή από το PC από το shelly cloud. Τώρα θα ρωτήσει κάποιος γιατί τόσο ακριβές πρίζες της shelly ή γιατί σένσορα θερμοκρασίας από αυτήν γιατί είναι ακριβά. Ο λόγος είναι πως αν δεν έχεις κάποιο άλλο software όπως πχ το Home Assistant, τότε πως θα μπλέξεις να έχεις έλεγχο σε διαφορετικές μάρκες συσκευές να κάνουν ότι θέλεις? εγώ έχω Home assistant και έχω και sonoff και coolseer διακόπτες όλα δηλωμένα στο Home assistant μου και δεν ασχολούμαι καθόλου με τη shelly εφαρμογή.

    Το Home assistant δεν είναι κάτι τρομερό αλλά είναι πολύ ωραίο και δέχεται άπειρες διαφορετικές συσκευές ελέγχου και μέτρησης και μπορεί να τρέξει απλά σε ένα raspberry. Εγώ έχω πάρει και ένα IR Transponder της Broadlink (RB4 Pro) γύρω στα 28€ που με αυτό ανάβω αυτόματα με IR το aircodition ή οτιδήποτε δέχεται σήμα τηλεκοντρόλ.

    Σας δείχνω κάποια Screenshot και χρωστάω την αυτοματοποίηση του Boiler του ηλιακού με σένσορα θερμοκρασίας στο Boiler που το ετοιμάζω να μπει στην ταράτσα όπως επίσης και τα ηλιακά πάνελ.

    Shelly
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  shelly03.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  82,2 KB 
ID: 232414Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  shelly02.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  106,8 KB 
ID: 232415

    Home Assistant

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  HA01.jpg 
Εμφανίσεις:  82 
Μέγεθος:  275,3 KB 
ID: 232413
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  HA02.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  176,9 KB 
ID: 232412
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  shelly02.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  106,8 KB 
ID: 232415

    Α ξέχασα να πω πως πέρυσι το EU Shop της Shelly, έκανε εκπτώσεις στο Black Friday γύρω στο 45% οπότε αν είναι κανείς να ψωνίσει κάτι, ας περιμένει μια βδομάδα ή λιγότερο και να κοιτάει το site τους.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails HA03.jpg  

    shelly04.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 19-11-21 στις 13:52.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #6
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.205
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σ' ωραίος λέμε... ερώτηση για το Shelly, αν γνωρίζεις..
    Απ' έξω δουλεύει μόνο με το Cloud τους ή μπορείς να το χειριστείς απευθείας; Γιατί ΟΚ, παίζει με το home assistant, αλλά αν εγώ π.χ. θέλω να βάλω μόνο ένα για το θερμοσίφωνο, δεν σκοπεύω να στήσω ολόκληρο home assistant...
    Η μόνη άλλη συσκευή για έλεγχο θα μπορούσε να είναι ο αφυγραντήρας, αλλά δουλεύει ούτως ή άλλως μόνο αν ξεπεράσει η υγρασία ένα συγκεκριμένο επίπεδο...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q1 update: Q1 θα είναι, για έτος δεν ξερω...

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.704
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' ωραίος λέμε... ερώτηση για το Shelly, αν γνωρίζεις..
    Απ' έξω δουλεύει μόνο με το Cloud τους ή μπορείς να το χειριστείς απευθείας; Γιατί ΟΚ, παίζει με το home assistant, αλλά αν εγώ π.χ. θέλω να βάλω μόνο ένα για το θερμοσίφωνο, δεν σκοπεύω να στήσω ολόκληρο home assistant...
    Η μόνη άλλη συσκευή για έλεγχο θα μπορούσε να είναι ο αφυγραντήρας, αλλά δουλεύει ούτως ή άλλως μόνο αν ξεπεράσει η υγρασία ένα συγκεκριμένο επίπεδο...
    Ναι σόρρυ ξέχασα να το βάλω, τα shelly τα χειρίζεσαι απευθείας χωρίς καν να τα έχεις κάνει register στο cloud τους. Έχουν web σελίδα με ρυθμίσεις κανονικά. Στην εφαρμογή της Shelly στο κινητό, κάνεις τα Shelly devices add καρφωτά με IP και τα ελέγχει κανονικά.
    Επίσης κάθε shelly έχει web σελίδα κανονικά

    Δες τι βλέπω μόλις απλά πάω στο ip του ώπου switch0 είναι ο ρελές που για σένα όπως και για μένα είναι το θερμοσίφωνο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  shelly05.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  83,5 KB 
ID: 232419

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  shelly06.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  120,3 KB 
ID: 232418
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.205
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωραία, θενκς!
    Με βλέπω κοντά στα Χριστούγεννα να μου πάρω κανα τέτοιο δώρο για τη γιορτή μου (μας) χεχε.
    Ψιλοακριβό είναι σε σχέση με τα sonoff, αλλά εφόσον το έχεις και συ και μπορείς να βοηθήσεις αν χρειαστεί, δεν πειράζει.. Ετοιμάσου ψυχολογικά να στα κάνω τσουρέκια..
    Όχι μωρέ πλάκα κάνω... Ψιλοαπλό το βλέπω.. Μια εντολή στο ρελέ θα δίνει και αυτό είναι.. Θα φωνάξω και ένα φιλαράκι που είναι ηλεκτρολόγος να το βάλουμε στον πίνακα γιατί ότι έχει να κάνει με τον πίνακα για μένα είναι τζιζ...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q1 update: Q1 θα είναι, για έτος δεν ξερω...

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.704
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Μα για αυτό έκανα το νήμα για οποιαδήποτε ερώτηση κλπ. Καταρχήν με τα ηλεκτρικά εγώ είμαι μεγάλη κότα.. αλλά υπό τη καθοδήγηση του κολλητού που είναι ηλεκτρολόγος και ήταν δίπλα μου στην 1η εγκατάσταση, ξεψάρωσα.
    Εννοείται ρεύμα OFF πάντα στην τοποθέτηση.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα βίντεο εγκατάστασης του ΕΜ... αγνόησε τα περί Home Assistant που λέει.. απλά βλέπεις τι έκανε στον πίνακά του να το βάλει μετά το 1ο λεπτό
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #10
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.205
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    OK, δεν πρόκειται να το κάνω γιατί με τον πίνακα, όπως είπα, δεν θέλω να μπλέξω, αλλά βατό φαίνεται..
    Αν κατάλαβα σωστά λοιπόν, το κλέφτη τον βάζει στην έξοδο του κεντρικού ρελέ.
    Για την ασφάλεια του θερμοσίφωνα πάει στην είσοδο της ασφάλειας το καλώδιο από το Shelly;


    - - - Updated - - -

    Βλέπω ότι δίνουν και τον κλέφτη μαζί που είναι 50Α οπότε υπεραρκετός
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q1 update: Q1 θα είναι, για έτος δεν ξερω...

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εγώ έχω όλα τα φώτα στο σπίτι, 6 πρίζες, και έλεγχο του θερμοσίφωνα και της κεντρικής εισόδου (open - closed) με μια μείξη sonoff - shelly - yeelight.
    Στα δωμάτια υπάρχουν google ηχειάκια, στα υπνοδωμάτια smart ξυπνητήρια Lenovo.
    Ο έλεγχος γίνεται φωνητικά/απτικά μέσω google home και διάφοροι αυτοματισμοί μέσω tasker/IFTT.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.704
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω ότι δίνουν και τον κλέφτη μαζί που είναι 50Α οπότε υπεραρκετός
    Απλά επειδή το ΕΜ έχει και 2η είσοδο για μέτρηση, μπορείς να πάρεις 2ο κλέφτη. Εγώ πχ τον έβαλα στο καλώδιο της ηλεκτρικής κουζίνας και έτσι μετράω τι καίει πχ. Μπορείς να το βάλεις και στο καλώδιου του θερμοσίφωνου αν θες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω όλα τα φώτα στο σπίτι, 6 πρίζες, και έλεγχο του θερμοσίφωνα και της κεντρικής εισόδου (open - closed) με μια μείξη sonoff - shelly - yeelight.
    Στα δωμάτια υπάρχουν google ηχειάκια, στα υπνοδωμάτια smart ξυπνητήρια Lenovo.
    Ο έλεγχος γίνεται φωνητικά/απτικά μέσω google home και διάφοροι αυτοματισμοί μέσω tasker/IFTT.
    Σωστός... αλλά έχω ερώτηση. Τι λειτουργεί από όλα αυτά αν οι sonoff δεν έχουν ιντερνετ? σου έπεσε για χψζ λόγους το ίντερνετ. Πάνω σε αυτό και επειδή είχα μπλέξει και εγώ sonoff με coolseer και shelly, κατάλαβα πως πρέπει να έχω κάτι που να λειτουργεί και χωρίς ιντερνετ και για αυτό πετάω τα πάντα μή shelly και αγόρασα shelly πριζες. Τη φωνητική την έχω κάνει με Amazon Alexa εγώ που συνδέθηκε στο Home Assistant και είδε τα πάντα με τη μία.

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα να πω πως ο 2ο λόγος που πετάω όλες τις άλλες πρίζες είναι γιατί οι Shelly όλες κάνουν και power metering.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #13
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.205
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν καμιά διετία που κοίταξα για το συγκεκριμένο πρότζεκτ αρχικά, οι Sonoff όντως ήθελαν internet και γι' αυτό νομίζω τους έβαζαν άλλο firmware (tasmota)
    Σε επόμενες εκδόσεις του firmware τους όμως νομίζω το άλλαξαν αυτό και πλέον δεν είναι το ίντερνετ απαραίτητο..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q1 update: Q1 θα είναι, για έτος δεν ξερω...

  14. #14
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.704
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν καμιά διετία που κοίταξα για το συγκεκριμένο πρότζεκτ αρχικά, οι Sonoff όντως ήθελαν internet και γι' αυτό νομίζω τους έβαζαν άλλο firmware (tasmota)
    Σε επόμενες εκδόσεις του firmware τους όμως νομίζω το άλλαξαν αυτό και πλέον δεν είναι το ίντερνετ απαραίτητο..
    Α καλό αυτό... αυτό με το Tasmota το είδα και εγώ αλλά ποτέ δεν έκατσα να φτιάξω τον programmer usb που θέλει... είδα κάτι βίντεο που κολλάς pin πάνω στα sonoff κλπ και δεν είχα χρόνο. Εντάξει να μην έχεις ίντερνετ δεν είναι τώρα εύκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις και εμένα με τρομάζει η γυναίκα. Στην τελική εγκατάσταση που θα έχω, με Shelly στην ταράτσα να ελέγχει το άνοιγμα του boiler του ηλιακού, θα της βάλω ένα shelly button κάτω στο πίνακα ασύρματο που αν θα θέλει επείγον να το ανοίξει θα το πατάει. Δεν θέλει με τίποτα να κάνει κάτι με το κινητό ή οτιδήποτε #*()&(#*&.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #15
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.205
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάτσε βρε παιδί...
    Θεωρητικά, το Shelly δίνει εντολή στο ρελέ να ανοίξει, ΟΚ.
    Αλλά η ασφάλεια/ρελέ του μπόιλερ έχει ήδη διακόπτη. Αν σηκώσεις αυτή την ασφάλεια, δεν ενεργοποιείται και έτσι;
    Ή δεν μπορεί να μπει ένα έξτρα ρελέ που να δίνει την εντολή και το υπάρχον να συνεχίσει να λειτουργεί όπως πριν;
    Κάπως πρέπει να γίνεται...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q1 update: Q1 θα είναι, για έτος δεν ξερω...

Σελ. 1 από 279 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας