Σελ. 271 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 251261266269270271272273276281 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.051-4.065 από 4326
  1. #4051
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ενημερώσω σε κάτι σχετικά με Shelly. Επίσημα έχω τις πρώτες 2 πραγματικές απώλειες σε shelly συσκευή.. λέω πραγματικές γιατί ένα shelly 2.5 και ένα Shelly PM τα χάλασα εγώ γιατί τα κατέστρεψα όταν έκλεισα το γενικό την ώρα που έκαναν update..

    Είναι 2 λάμπες GU10 spot που είχα πάρει τον 11ο του 2019... από τις πρώτες μου συσκευές δηλαδή. Η 1η εδώ και μήνες τρεμοπαίζει... τα λευκά της led βασικά, τα RGB ήταν ΟΚ και έχω μια να την αλλάξω και από προχτές 2η τέτοια λάμπα η οποία δεν ανάβει καν. Αν πως στο shelly 2.5 στο διακόπτη να τους κόψει το ρεύμα.. μπορεί να ανάψει 1 στις 10 αλλά νομίζω πως τελείωσε. Συνολικά σαν κύκλωμα δεν έχουν δουλέψει πολλές ώρες αλλά είναι πολλά χρόνια ανοιχτές γιατί δεν τους κόβω το ρεύμα αλλά το άνοιγμα του διακόπτη δίνει εντολή στο ΗΑ που το ΗΑ λέει μετά στην λάμπα κάνε ΟΝ.
    Δεν ξέρει οι κοινές led πόσο αντέχουν αλλά 4 χρόνια δεν μου φαίνονται πολλά σαν αντοχή... ίσως αυτό που κάνω με το να παίρνουν πάντα ρεύμα να λειτουργεί εναντίον τους. Να φταίει γιατί κάθε μέρα αναβοσβήνουν? τις έχω στο συναγερμό.. όταν βάζεις συναγερμό αυτές αναβοσβήνουν 10 φορές (1 άναψε/σβήσε κάθε 3sec) με πράσινο χρώμα αργά οπότε πρέπει να βγεις από το σπίτι. Αν μπεις πάλι στο σπίτι και δεν ξεχάσεις να βγάλεις το συναγερμό τότε κάνουν το ίδιο αναβόσβημα αλλά με κόκκινο χρώμα..... Να φταίει αυτό το παίδεμα? δεν ξέρω.
    Παίζει μεγάλο ρόλο, περίπου όπως και στους σκληρούς δίσκους
    Τα LED πλέον έχουν ονομαστικό χρόνο ζωής χιλιάδες ώρες, αλλά και πεπερασμένα (χιλιάδες) αναβοσβήματα. Και αυτά συντελούν στην καταπόνηση των ηλεκτρονικών τους.
    Πάντως κι εμένα μερικές φτηνές χαζές LED που είχα πάρει, είχαν πολύ συχνότερες βλάβες απ' ότι θα περίμενε κανείς βάσει των ονομαστικών χαρακτηριστικών τους.

    btw @teodor_ch thanks for the tip

  2. #4052
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει μεγάλο ρόλο, περίπου όπως και στους σκληρούς δίσκους
    Τα LED πλέον έχουν ονομαστικό χρόνο ζωής χιλιάδες ώρες, αλλά και πεπερασμένα (χιλιάδες) αναβοσβήματα. Και αυτά συντελούν στην καταπόνηση των ηλεκτρονικών τους.
    Πάντως κι εμένα μερικές φτηνές χαζές LED που είχα πάρει, είχαν πολύ συχνότερες βλάβες απ' ότι θα περίμενε κανείς βάσει των ονομαστικών χαρακτηριστικών τους.

    btw @teodor_ch thanks for the tip
    Ναι αλλά από ότι φαίνεται δεν άντεξαν σαν πλακέτες όχι από το αναβόσβημα (που το κάνω μόνο κάποιους μήνες τελευταία) αλλά το ότι ήταν συνέχεια ανοιχτές.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #4053
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Όντως λίγο είναι. Αντέχουν 30.000 ώρες υποτίθεται (3,5 έτη περίπου) συνεχούς λειτουργίας. Δεν αναφέρει πόσα on/off αλλά συνήθως είναι τόσα που όσα και να κάνεις δεν τα φτάνεις εύκολα. Δεν κάνεις μια κρούση στην Shelly? Δεν χάνεις τίποτα…

  4. #4054
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως λίγο είναι. Αντέχουν 30.000 ώρες υποτίθεται (3,5 έτη περίπου) συνεχούς λειτουργίας. Δεν αναφέρει πόσα on/off αλλά συνήθως είναι τόσα που όσα και να κάνεις δεν τα φτάνεις εύκολα. Δεν κάνεις μια κρούση στην Shelly? Δεν χάνεις τίποτα…
    Αυτά είναι τα θεωρητικά πάντα σε ιδανικές συνθήκες.. αν μια συσκευή τρώει ρεύμα που κάθε μέρα παίζει μεταξύ 230-240v και λειτουργεί άλλοτε στους 20c άλλοτε στου 15 και άλλοτε στους 35 αυτά πάνε για τσάι το τι λέει ο κατασκευαστής.

    Κοιτάξτε 4 χρόνια είναι καλός χρόνος για λάμπα.. απλά ήλπιζα να αντέξουν περισσότερο. Οι Ε27 shelly που έχω.. μόνο 2 βασικά που από τότε είναι στην κρεβατοκάμαρα και τις έχω όχι πάντα ΟΝ αλλά τρώνε ρεύμα κανονικά από το διακόπτη, δεν έχουν δείξει κάποιο σημάδι φθοράς με χιλιάδες παραπάνω αναβοσβήματα...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #4055
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σίγουρα αλλά και πάλι είναι μεγάλο το νούμερο. Βέβαια αυτό ισχύει για το τμήμα του LED. Το θέμα είναι και το controller-άκουσε που έχει. Μπορεί δηλαδή σαν λάμπα να είναι μια χαρά αλλά να έχει ψοφήσει το controller, όπως συμβαίνει με κάτι WeMo που έχω… Ψόφησε το zigbee τους, ψόφησε το bridge αλλά συνεχίζουν και ανάβουν σαν απλές λάμπες. E27.

    Ανέβαζαν θερμοκρασίες;

  6. #4056
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα αλλά και πάλι είναι μεγάλο το νούμερο. Βέβαια αυτό ισχύει για το τμήμα του LED. Το θέμα είναι και το controller-άκουσε που έχει. Μπορεί δηλαδή σαν λάμπα να είναι μια χαρά αλλά να έχει ψοφήσει το controller, όπως συμβαίνει με κάτι WeMo που έχω… Ψόφησε το zigbee τους, ψόφησε το bridge αλλά συνεχίζουν και ανάβουν σαν απλές λάμπες. E27.

    Ανέβαζαν θερμοκρασίες;
    Δεν ξέρω και δεν νομίζω.. είναι 4 σε ψευδοροφή αλλά έχει μεγάλους χώρους μέσα οπότε δεν νομίζω... το αντίθετο πρέπει να συμβαίνει γιατί είναι κοντά στο τοίχο που κοιτάει βορρά και τρώμε δόξα πατρί την Πάρνηθα και ότι κατεβαίνει από εκεί.. τον τοίχο το μετράω καμιά φορά και έχει 13-15 βαθμούς... ότι και να κάνω από θέρμανση αυτός δεν ζεσταίνεται ποτέ το χειμώνα οπότε μπορεί το καλοκαίρι να παίζουν
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #4057
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ο καυστηρας πετρελαιου δεν εχω υπολογισει με ακριβεια ποσο ηλεκτρικη ενεργεια καταναλωνει , γιατι εχει κυκλοφορητη , αντλια , σπινθηρα με πολλαπλασιαστη , αισθητηρες , control panel , και φανταζομαι ειναι επι το πλειστον σε τεχνολογια των 90ς και πρωτιτερα , και δεν εχω προσθεσει καμια αυτοματοποιηση , ειναι 20 ετων , οχι και πολυ δουλεμενος
    εχω την εντυπωση οτι μπορει να φτανει ή ακομη χειροτερα , να ξεκινα απο καπου στα 2kw την ημερα , σε οχι πολυ εντονη λειτουργια .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #4058
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Home Assistant Core Update 2024.2

    Μόλις το έβαλα και είμαι οκ. Μόνο το Unifi Client Integration άργησε πάρα πολύ να ξεκινήσει.
    Το μόνο πράγμα που δεν μου λειτουργεί από το προηγούμενο update και συνεχίζει έτσι, είναι η σύνδεση του ΗΑ με τον Traccar Server μου... θα δοκιμάσω από Δευτέρα να τον αναβαθμίσω να δω τι θα γίνει αλλά ΔΕΝ μπορώ αυτό το modern look ρε γμτ.... Δάχτυλος του Πούτιν στον Ρώσο προγραμματιστή θα ήταν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ενημερώσω σε κάτι σχετικά με Shelly. Επίσημα έχω τις πρώτες 2 πραγματικές απώλειες σε shelly συσκευή.. λέω πραγματικές γιατί ένα shelly 2.5 και ένα Shelly PM τα χάλασα εγώ γιατί τα κατέστρεψα όταν έκλεισα το γενικό την ώρα που έκαναν update..

    Είναι 2 λάμπες GU10 spot που είχα πάρει τον 11ο του 2019... από τις πρώτες μου συσκευές δηλαδή. Η 1η εδώ και μήνες τρεμοπαίζει... τα λευκά της led βασικά, τα RGB ήταν ΟΚ και έχω μια να την αλλάξω και από προχτές 2η τέτοια λάμπα η οποία δεν ανάβει καν. Αν πως στο shelly 2.5 στο διακόπτη να τους κόψει το ρεύμα.. μπορεί να ανάψει 1 στις 10 αλλά νομίζω πως τελείωσε. Συνολικά σαν κύκλωμα δεν έχουν δουλέψει πολλές ώρες αλλά είναι πολλά χρόνια ανοιχτές γιατί δεν τους κόβω το ρεύμα αλλά το άνοιγμα του διακόπτη δίνει εντολή στο ΗΑ που το ΗΑ λέει μετά στην λάμπα κάνε ΟΝ.
    Δεν ξέρει οι κοινές led πόσο αντέχουν αλλά 4 χρόνια δεν μου φαίνονται πολλά σαν αντοχή... ίσως αυτό που κάνω με το να παίρνουν πάντα ρεύμα να λειτουργεί εναντίον τους. Να φταίει γιατί κάθε μέρα αναβοσβήνουν? τις έχω στο συναγερμό.. όταν βάζεις συναγερμό αυτές αναβοσβήνουν 10 φορές (1 άναψε/σβήσε κάθε 3sec) με πράσινο χρώμα αργά οπότε πρέπει να βγεις από το σπίτι. Αν μπεις πάλι στο σπίτι και δεν ξεχάσεις να βγάλεις το συναγερμό τότε κάνουν το ίδιο αναβόσβημα αλλά με κόκκινο χρώμα..... Να φταίει αυτό το παίδεμα? δεν ξέρω.
    Λοιπόν μετά από reset τον λαμπών (5 φορές δώσε/σβήσε ρεύμα) η συγκεκριμένη λειτουργεί κανονικά. Δεν ξέρω γιατί το έκανε αυτό να πω την αλήθεια. Μπορεί να ήταν λόλα του Unifi γιατί όλο πειράματα κάνω τελευταία.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #4059
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Καλησπέρα. Με ποιο τρόπο μπορώ να παρακολουθώ online τις καταναλώσεις του σπιτιού;

    Έχετε βάλει κάποιο smart meter να προτείνεται;

  10. #4060
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το αναφέρω μήν την πατήσει κανείς όπως και εγώ.
    Έχασα μία ώρα το πρωί προσπαθώντας να βγάλω άκρη με τις μετρήσεις του ΔΕΔΔΗΕ, του μετρητή του φωτοβολταικού, του shelly 3em και του HA!!!!
    Άνοιγα excel, τα έβαζα δίπλα δίπλα, κατέβαζα report απο το portal της fronius, πάλι excel, να ψάχνω τα custom helpers και τα custom sensors για τον fronius...
    Ενώ για 1 μήνα ή για 1 μέρα ήταν όλα σωστά όταν έβαζα την περίοδο που μέτρησε ο ΔΕΔΔΗΕ γαμ..... το ΗΑ και έβγαζε λάθος τιμές!



    Τελικά έχει bug το HA και το έκανα report...
    https://github.com/home-assistant/frontend/issues/19850

  11. #4061
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    @teodor_ch την παραγωγή των φωτοβολταϊκών πώς τη φέρνεις στον ΗΑ;
    Ανυπόγραφος

  12. #4062
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Την παραγωγή την δίνει ο fronius μέσω local API. Όπως και την κίνηση απο/προς τις μπαταρίες.

    Μετά τις καταναλώσεις τις βλέπει ο παρακάτω μετρητής και τις παίρνω πάλι απο τον inverter (που βλέπει τον μετρητή απο δικό του bus).

    https://www.fronius.com/en/solar-ene...t-meter-50ka-3

    Δεν θα τον έβαζα (γιατί είχα το shelly 3em) αλλά αφού μπήκαν μπαταρίες είχα τη δυνατότητα να έχω Full Backup σε περίπτωση διακοπής ρεύματος και έτσι τον πρόσθεσα. Τώρα κάποια στιγμή θα ξηλώσω το shelly αλλά το κρατάω για επαλήθευση των μετρήσεων ακόμα (συν ότι βαριέμαι).

    Για τον fronius υπάρχει integration
    https://www.home-assistant.io/integrations/fronius/

  13. #4063
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    ΟΚ, ευχαριστώ. Ρωτάω επειδή κοιτάω μια λύση φωτοβολταϊκών για το σπίτι, και η προσφορά που έχω περιλαμβάνει inverter της Solis. Αυτός παίζει με tracking από cloud, αλλά και με RS485 και βλέπω ότι κάποιοι φέρνουν τα δεδομένα από τον inverter στον ΗΑ μέσω modbus.
    Ανυπόγραφος

  14. #4064
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ήταν ένα κριτήριο η σωστή σύνδεση με το ΗΑ η επιλογή του ινβερτερ.

    Τώρα χωρίς να αγοράζω έξτρα συσκευές της fronius όπως το παρακάτω
    https://www.fronius.com/en/solar-ene...th-solar-power
    ή αυτό
    https://www.fronius.com/en/solar-ene...uide-wattpilot

    βλέπω τα πάντα (παραγωγή, μπαταρίες και καταναλώσεις) και μπορώ να ορίσω αυτοματισμούς όπως

    Αν η μπαταρία είναι >80% και η παραγωγή είναι >2000w και οι καταναλώσεις <500w και η εξωτερική θερμοκρασία είναι >5 βαθμούς να ανοίξει το AC στους 21 βαθμούς.

    Με τον ταυτοχρονισμό η kwh βγαίνει δωρεάν τελείως.
    Σε αυτό βοηθούν πάρα πολύ οι μπαταρίες. Δεν χρειάζεται να είναι πολλές kwh γιατί χρειάζεται απλά να βοηθήσουν σε λίγες στιγμές που δεν φτάνει η παραγωγή. Κάτι σαν ένα μεγάλο πυκνωτή.

    Το AC για παράδειγμα που είναι 24άρι στην αρχή τραβάει πολύ ρεύμα και δίνουν και οι μπαταρίες ενέργεια. Μετά απο λίγο ηρεμεί και οι μπαταρίες ξαναφορτίζουν.

    - - - Updated - - -

    Τώρα που το σκέφτομαι τον επόμενο χειμώνα που θα έχω καβάντζα με kwh του καλοκαιριού,
    θα προσπαθήσω να μήν δίνω καμία kwh στο δίκτυο και είτε να ζεσταίνω το ΖΝΧ είτε να ανοίγω AC.

    Απο Νοέμβρη δηλαδή θα έχω στόχο να μήν δίνω καμία kwh στο δίκτυο (εφόσον τις χρειάζομαι κιόλας).

    Είμαι ακόμα σε φάση εκπαίδευσης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος teodor_ch : 22-02-24 στις 11:15.

  15. #4065
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω ένα morris αφυγραντήρα στο παιδικό, ο οποίος είναι tuya και δουλεύει κανονικά στο ΗΑ κλπ..
    Είναι δίπλα σε μια συρταριέρα. Χτες ο μικρός μου ο γιος παει να πάρει την τσάντα του που ήταν πάνω στη συρταριέρα και όπως ήταν ανοιχτή έφυγε από μέσα ένα μεταλλικό μπουκάλι για νερό και έσκασε πάνω στον αφυγραντήρα..
    Ε λοιπόν ο αφυγραντήρας την άκουσε και έκανα κάτι σαν factory reset...
    Χρειάστηκε ξανά pair με την εφαρμογή και ξανά εισαγωγή στο HA... OK, το είδαμε κι αυτό...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

Σελ. 271 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 251261266269270271272273276281 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας