Σελ. 96 από 287 ΠρώτηΠρώτη ... 7686919495969798101106116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.426-1.440 από 4293
  1. #1426
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλασσικός απλός είναι και το μοντέλο είναι το Nobel Aelios 160x2. To manual του είναι εδώ

    Μέχρι σήμερα δεν χρειάστηκε να ανάψει ακόμα, γυρίζουμε σπίτι και έχει 70oC αν έχει ήλιο και γύρω στους 40-45c αν έχει συννεφιά που φτάνει για να κάνεις μπάνιο... Επίσης ΔΕΝ ανοίγουμε για πλάκα το ζεστό, ούτε για πιάτα ούτε για τίποτα και τον έχουμε μόνο για μπάνιο, έχω ένα βραστήρα αν θέλουμε να πλύνουμε τα πιάτα.

    Το θέμα είναι πως από την ώρα που έκανα το post, διαβάζω, διαβάζω και έχω πέσει από τα σύννεφα... δεν έχω ούτε δοχείο διαστολής, ούτε ρυθμιστή πίεσης.... οπότε αυτά θα μπούνε άμεσα.

    Τώρα όσο αναφορά το προηγούμενο... βρήκα μελέτη ενός Ισραηλινού για το θέμα.. με λίγα λόγια το όλα σε ένα όπως είμαι εγώ.. δηλαδή η αποθήκευση του νερού και η κάδος θέρμανσης να είναι ένα πράγμα (όπως είμαστε οι περισσότεροι άλλωστε) είναι το πρόβλημα και έχει μεγάλη απώλεια θερμότητας. Στη μελέτη του ο Ισραηλινός έβαλε μια ανεπίστροφη βαλβίδα στο εσωτερικό κύκλωμα!!! οπότε εμπόδισε το ζεστό όταν το βράδυ το πάνελ είναι κρύο να πηγαίνει κάτω.... Βέβαια στο πείραμά του το καζάνι αυτό του ηλιακού είναι πίσω από το πάνελ ενώ σε εμάς είναι ψηλά επάνω....Όπως και να έχει η ηλιακός μου έχει πολύ καλή μόνωση και δεν πιστεύω πως χάνει από το καζάνι αλλά από κάπου αλλού τόσο έντονα την θερμοκρασία του....
    Το δοχείο διαστολής είναι απαραίτητο για να μην ανεβαίνει υπερβολικά η πίεση στο ΖΝΧ με τη θέρμανση του νερού. Ο ρυθμιστής (μειωτής) πίεσης είναι απαραίτητος μόνο αν έχεις πολύ υψηλές πιέσεις από το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ (αν ξεπερνάει τα 4 bar), αλλιώς δεν είναι. Κάποιοι που δεν καταλαβαίνουν σωστά το ρόλο και την αναγακιότητα του ΔΔ (και δεν είναι λίγοι, ακόμη και επαγγελματίες υδραυλικοί) θα σου πουν ότι ο ρυθμιστής πίεσης είναι απαραίτητος για να μην ανεβαίνει η πίεση στο καζάνι, αλλά δεν ισχύει! Ακόμη και με max 4 bar στην είσοδο (με ρυθμιστή ή όχι) αν δεν υπάρχει ΔΔ η πίεση θα περάσει εύκολα τα 10 bar όταν ζεσταθεί!
    Αντεπίστροφο στο κλειστό κύκλωμα των συλλεκτών δεν χρειάζεται, το έχει φροντίσει η φύση, όπως προειπώθηκε: όταν το ΖΝΧ στο καζάνι έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία από τους συλλέκτες, το μέσο του κλειστού κυκλώματος (παραφλού ή νερό) ΔΕΝ κυκλοφορεί βαρυτικά, γιατί το ζεστό κάθεται επάνω.
    Θεωρώ ότι δεν έχεις ανακυκλοφορία ΖΝΧ, έτσι;
    Επίσης, ότι έχεις επιβεβαιώσει ότι δεν έχεις διαρροή κάπου στη γραμμήτου ζεστού.
    Ακόμη, ελπίζω το αισθητήριο της θερμοκρασίας να μην είναι πολύ χαμηλά, κάτω από τη μέση του ύψους του καζανιού (ιδανικά στα 2/3 του ύψους προς τα επάνω), γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα σου δείχνει πιο χαμηλή θερμοκρασία μετά από λίγη κατανάλωση λόγω διαστρωμάτωσης (δεν έχει όλο το νερό στο καζάνι την ίδια θερμοκρασία, το ζεστό πάει επάνω και το κρύο κάθεται κάτω, όταν μείνει ακίνητο).
    Εάν δεν συντρέχει κάποιος αππό τους παραπάνω παράγοντες απώλειας θερμότητας (ανακυκλοφορία, διαρροή) ή λάθους μέτρησης (αισθητήριο χαμηλά), τότε όντως έχεις πολύ μεγάλη απώλεια από το σώμα του καζανιού, κοίτα τη μόνωση.

  2. #1427
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Paul84ATH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που με προβληματίζει, είναι ότι ο Siemens δέχεται 3 καλώδια (Φάση, Ουδέτερο, Εντολή) ενώ ο Sonoff 4 (Είσοδο Φάσης, Είσοδο Ουδετέρου, Έξοδο Φάσης και Έξοδο Ουδετέρου).

    Είναι με κάποιο τρόπο εφικτή η σύνδεση του Sonoff στα υπάρχοντα 3 καλώδια;

    Ευχαριστώ πολύ!!!
    Την εξοδο ουδετερου που την ειδες στο sonoff ? η εξοδος ειναι για το 2ο ρελε .

    Καπου ειχα ποσταρει την αλλαγη του θερμοστατη μου . πρεπει να ειχα τον ιδιο. μισο να το βρω .

    edit : το βρηκα .

    ΕΔΩ ειναι το ποστ

    ασχετα απο την πατεντα που εκανα για να "χωρισω" την οθονη απο το υπολοιπο .... η συνδεση ειναι ακριβως η ιδια .

    ΦΑΣΗ - ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ - ΕΞΟΔΟΣ 1


    Υ.Γ. Εμενα η τροφοδοσια 220ν ερχεται απο τον καυστηρα . Οποτε οταν κατεβαζουμε τον γενικο σβηνει τελειως το nspanel .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 16-11-22 στις 14:23.
    The gr81 .

  3. #1428
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.028
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δοχείο διαστολής είναι απαραίτητο για να μην ανεβαίνει υπερβολικά η πίεση στο ΖΝΧ με τη θέρμανση του νερού. Ο ρυθμιστής (μειωτής) πίεσης είναι απαραίτητος μόνο αν έχεις πολύ υψηλές πιέσεις από το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ (αν ξεπερνάει τα 4 bar), αλλιώς δεν είναι. Κάποιοι που δεν καταλαβαίνουν σωστά το ρόλο και την αναγακιότητα του ΔΔ (και δεν είναι λίγοι, ακόμη και επαγγελματίες υδραυλικοί) θα σου πουν ότι ο ρυθμιστής πίεσης είναι απαραίτητος για να μην ανεβαίνει η πίεση στο καζάνι, αλλά δεν ισχύει! Ακόμη και με max 4 bar στην είσοδο (με ρυθμιστή ή όχι) αν δεν υπάρχει ΔΔ η πίεση θα περάσει εύκολα τα 10 bar όταν ζεσταθεί!
    Αντεπίστροφο στο κλειστό κύκλωμα των συλλεκτών δεν χρειάζεται, το έχει φροντίσει η φύση, όπως προειπώθηκε: όταν το ΖΝΧ στο καζάνι έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία από τους συλλέκτες, το μέσο του κλειστού κυκλώματος (παραφλού ή νερό) ΔΕΝ κυκλοφορεί βαρυτικά, γιατί το ζεστό κάθεται επάνω.
    Θεωρώ ότι δεν έχεις ανακυκλοφορία ΖΝΧ, έτσι;
    Επίσης, ότι έχεις επιβεβαιώσει ότι δεν έχεις διαρροή κάπου στη γραμμήτου ζεστού.
    Ακόμη, ελπίζω το αισθητήριο της θερμοκρασίας να μην είναι πολύ χαμηλά, κάτω από τη μέση του ύψους του καζανιού (ιδανικά στα 2/3 του ύψους προς τα επάνω), γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα σου δείχνει πιο χαμηλή θερμοκρασία μετά από λίγη κατανάλωση λόγω διαστρωμάτωσης (δεν έχει όλο το νερό στο καζάνι την ίδια θερμοκρασία, το ζεστό πάει επάνω και το κρύο κάθεται κάτω, όταν μείνει ακίνητο).
    Εάν δεν συντρέχει κάποιος αππό τους παραπάνω παράγοντες απώλειας θερμότητας (ανακυκλοφορία, διαρροή) ή λάθους μέτρησης (αισθητήριο χαμηλά), τότε όντως έχεις πολύ μεγάλη απώλεια από το σώμα του καζανιού, κοίτα τη μόνωση.
    Ευχαριστώ.. Θα φωνάξω κάποιον να κάνει τσεκ όλο το κύκλωμα για απώλειας γιατί γενικά συμπληρώνω.. τώρα συμπληρώνω είτε γιατί εγώ το σκάω στο γέμισμα οπότε λόγο έλλειψης ΔΔ πετάει νερό από το κλειστό κύκλωμα όταν διαστέλλεται ή το χάνει, δεν το ξέρω.

    1ο βήμα θα είναι να κάνω ένα βράδυ (σήμερα ίσως αν είμαι σίγουρος πως δεν θα βρέξει) ένα τύλιγμα με κάτι του καζανιού μέχρι αύριο το πρωί να δω τι απώλειες θα έχω έτσι...
    2ο μου βήμα θα είναι ένα ΔΔ....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #1429
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    70000/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    9db(dB) / 20db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την εξοδο ουδετερου που την ειδες στο sonoff ? η εξοδος ειναι για το 2ο ρελε .

    Καπου ειχα ποσταρει την αλλαγη του θερμοστατη μου . πρεπει να ειχα τον ιδιο. μισο να το βρω .

    edit : το βρηκα .

    ΕΔΩ ειναι το ποστ

    ασχετα απο την πατεντα που εκανα για να "χωρισω" την οθονη απο το υπολοιπο .... η συνδεση ειναι ακριβως η ιδια .

    ΦΑΣΗ - ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ - ΕΞΟΔΟΣ 1


    Υ.Γ. Εμενα η τροφοδοσια 220ν ερχεται απο τον καυστηρα . Οποτε οταν κατεβαζουμε τον γενικο σβηνει τελειως το nspanel .
    Σε ευχαριστώ πολύ!!!

  5. #1430
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα φωνάξω κάποιον να κάνει τσεκ όλο το κύκλωμα για απώλειας γιατί γενικά συμπληρώνω.. τώρα συμπληρώνω είτε γιατί εγώ το σκάω στο γέμισμα οπότε λόγο έλλειψης ΔΔ πετάει νερό από το κλειστό κύκλωμα όταν διαστέλλεται ή το χάνει, δεν το ξέρω.
    Μην τα συγχέεις, συμπληρώνεις στο κλειστό κύκλωμα (ακριβώς λόγω της έλλειψης ΔΔ, για το λόγο που λες). Εγώ μιλάω για πιθανή διαρροή στο ΖΝΧ, με αποτέλεσμα να χάνεις ζεστό νερό από το καζάνι και αυτό να αναπληρώνεται από κρύο. Εύκολος έλεγχος: κλείσε την παροχή τη ζνύχτα, και δες αν αλάζει συμπεριφορά ως προς την πτώση της θερμοκρασίας του νερού στο καζάνι.

  6. #1431
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.028
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην τα συγχέεις, συμπληρώνεις στο κλειστό κύκλωμα (ακριβώς λόγω της έλλειψης ΔΔ, για το λόγο που λες). Εγώ μιλάω για πιθανή διαρροή στο ΖΝΧ, με αποτέλεσμα να χάνεις ζεστό νερό από το καζάνι και αυτό να αναπληρώνεται από κρύο. Εύκολος έλεγχος: κλείσε την παροχή τη ζνύχτα, και δες αν αλάζει συμπεριφορά ως προς την πτώση της θερμοκρασίας του νερού στο καζάνι.
    Ευχαριστώ... οκ έχω βάνα επάνω οπότε θα το κλείσω σήμερα...

    - - - Updated - - -

    Οκ από ότι φαίνεται έχω θέμα....χτες έκλεισα στο ηλιακό τη βάνα στην είσοδο νερού του πάνω στην ταράτσα οπότε ζεστό γιοκ στο σπίτι για χτες.

    Από τις 9 λοιπόν μέχρι τις 9 σήμερα το πρωί έχασε μόνο 5 βαθμούς θερμοκρασία το νερό (50--->45).

    Στη μέτρηση την προχτεσινή από τις 9 το βράδυ μέχρι τις 9 το πρωί έχασε 16 βαθμούς θερμοκρασία το νερό (52--->36)
    Έχω ενθέσει και την γραμμή της θερμοκρασίας όπου εκεί υπάρχει μια διαφορά 4-5 βαθμών ποιο κρύο στην προχτεσινή ημέρα από την χτεσινή οπότε δεν νομίζω αυτό να επηρεάζει πολύ...

    Τι κάνω τώρα οέο??? δεν χάνουμε κάπου νερό στο σπίτι, ούτε ανοίγουμε βρύσες τη νύχτα αλλά ούτε βλέπω τον ηλιακό κάπου να δακρύζει ή κάτι........

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WaterTemp3.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  69,4 KB 
ID: 243330

    - - - Updated - - -

    Μήπως μου έχει χαλάσει η ανεπίστροφη βαλβίδα?

    - - - Updated - - -

    To έκανα στο Grafana και φαίνεται καλύτερα η διαφορά πτώσης και από τη γωνία...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WaterTemp4.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  187,8 KB 
ID: 243331
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #1432
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων

    Από τις 9 λοιπόν μέχρι τις 9 σήμερα το πρωί έχασε μόνο 5 βαθμούς θερμοκρασία το νερό (50--->45).

    Στη μέτρηση την προχτεσινή από τις 9 το βράδυ μέχρι τις 9 το πρωί έχασε 16 βαθμούς θερμοκρασία το νερό (52--->36)
    Έχω ενθέσει και την γραμμή της θερμοκρασίας όπου εκεί υπάρχει μια διαφορά 4-5 βαθμών ποιο κρύο στην προχτεσινή ημέρα από την χτεσινή οπότε δεν νομίζω αυτό να επηρεάζει πολύ...
    Αυτη η διαφορα στην εξωτερικη θερμοκρασια επηρεαζει πολυ περισσοτερο απο οτι νομιζεις .

    Δεν παμε απλα να αφαιρεσουμε την διαφορα απο τις 2 μερες . Δεν πεφτει γραμμικα η θερμοκρασια , αλλα λογαριθμητικα .

    ΓΤνωμη μου ειναι οτι ειναι μια χαρα ο θερμοσιφωνας .
    The gr81 .

  8. #1433
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.622
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    και εμενα καλα μου φαινεται ο θερμοσιφωνας , χωρις διαρροες .
    και ας μην ξεχναμε οτι για καθε ποσοτητα ζεστο νερο που τραβαμε ,περα οτι θα σπρωξει προηγουμενως , και θα μεινει επειτα και στις σωληνωσεις καποια ποσοτητα, θα προστεθει και αντιστοιχη ποσοτητα κρυου νερου απο το δικτυο στο ζεστο νερο του θερμοσιφωνα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #1434
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.028
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη η διαφορα στην εξωτερικη θερμοκρασια επηρεαζει πολυ περισσοτερο απο οτι νομιζεις .

    Δεν παμε απλα να αφαιρεσουμε την διαφορα απο τις 2 μερες . Δεν πεφτει γραμμικα η θερμοκρασια , αλλα λογαριθμητικα .

    ΓΤνωμη μου ειναι οτι ειναι μια χαρα ο θερμοσιφωνας .
    Άκυρο, η θερμοκρασία είχε ελάχιστη διαφορά μεταξύ των 2 νυχτών σχεδόν, εκτός 9 με 1 το βράδυ που είχε διαφορά 2 με 2.5 βαθμούς???

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WaterTemp6.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  125,2 KB 
ID: 243338
    Ώρα15-16 Νοεμ. Θερμ. Περιβ.16-17 Νοεμ. Θερμ. Περ.
    2115,317
    2215,217
    2315,117,5
    241516,7
    114,716,2
    214,714,9
    314,514,1
    414,514,4
    514,414,3
    613,913,7
    713,513,7
    81414,6
    91817,8

    Πέρασα και την ταχύτητα ανέμου από το μετεωρολογικό μου που βρίσκεται στα 2 μέτρα από τον ηλιακό, για να δω μην είχε διαφορά αέρα μεταξύ των 2 ημερών... δεν είναι ούτε αυτό και μάλιστα είχε ποιο περίεργους ανέμους όπως φαίνεται στο γράφημα της σημερινής νύχτας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WaterTemp5.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  190,1 KB 
ID: 243337

    Δεν νομίζω πως υπάρχει και κάτι άλλο να τσεκάρω... μίλησα και με τον γαμπρό μου που είναι υδραυλικός και οι 2 μας τον βάλαμε και θα αλλάξω την ανεπίστροφη (τώρα μου είπε μετά από 4 χρόνια "ααα να την αλλάξεις χαλάει για πλάκα" (&*#^(*&#), θα βάλω και δοχείο διαστολής απλά θα προσθέσω μια γωνία στην έξοδο γιατί εμένα δεν βγάζει την εκτόνωση από πάνω του εσωτερικού κυκλώματος αλλά στο πλάι και βλέπουμε πάλι.

    Ευχαριστώ για την βοήθεια και την ηθική υποστήριξη όλους
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #1435
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.028
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Ok έφαγα θεϊκή πιπ@ από το πρωί... Τελικά τα άλλαξα όλα. Η ανεπιστροφη βαλβίδα ήταν τελείως κατεστραμμένη αλλά αυτό ήταν το λιγότερο. Το ανοδιο και η αντίσταση ήταν ένα πράγμα από άλατα και πέτρες....αναθεμα τι είχαν επανω. Τα άλλαξα και τα 2. Έβαλα και το Δοχείο διαστολής.
    Καθαρισα και τον κάδο μέσα που είχε 2 δάχτυλα πέτρες και άλατα... Δύσκολο αυτό και τα έκανα με μια κουτάλα... Καθαρισα και άλλαξα και όλο το κλειστό κύκλωμα, ευτυχώς εδώ δεν υπήρχε θέμα.
    Έβαλα και τη βρύση που ήθελα και πάω να λιώσω λολ
    Να δω αύριο πως θα πάει και θα τσεκαρω και διαρροές.

    Υ.Γ. 4 χρόνων ο ηλιακός...αδυνατώ να φανταστώ τι έχουν μέσα κάτι ηλιακοί 10-20 χρόνων που δεν τους έχουν πειράξει ποτέ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20221119_104028.jpg  

    20221119_121301.jpg  

    20221119_133705.jpg  


  11. #1436
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok έφαγα θεϊκή πιπ@ από το πρωί... Τελικά τα άλλαξα όλα. Η ανεπιστροφη βαλβίδα ήταν τελείως κατεστραμμένη αλλά αυτό ήταν το λιγότερο. Το ανοδιο και η αντίσταση ήταν ένα πράγμα από άλατα και πέτρες....αναθεμα τι είχαν επανω. Τα άλλαξα και τα 2. Έβαλα και το Δοχείο διαστολής.
    Καθαρισα και τον κάδο μέσα που είχε 2 δάχτυλα πέτρες και άλατα... Δύσκολο αυτό και τα έκανα με μια κουτάλα... Καθαρισα και άλλαξα και όλο το κλειστό κύκλωμα, ευτυχώς εδώ δεν υπήρχε θέμα.
    Έβαλα και τη βρύση που ήθελα και πάω να λιώσω λολ
    Να δω αύριο πως θα πάει και θα τσεκαρω και διαρροές.

    Υ.Γ. 4 χρόνων ο ηλιακός...αδυνατώ να φανταστώ τι έχουν μέσα κάτι ηλιακοί 10-20 χρόνων που δεν τους έχουν πειράξει ποτέ.
    ωχ ωχ και εμένα έχει τουλάχιστον 3 χρόνια να καθαριστεί & να συντηρηθεί. Δεν θέλω να ξέρω τι θα βρω μέσα τις επόμενες μέρες που θα γίνει συντήρηση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20221119_121301.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  551,6 KB 
ID: 243398

    Μια που έβαλες την φωτό, σε ποιο σημείο έβαλες τον αισθητήρα θερμότητας;
    Ανάμεσα στο κίτρινο (που είναι η μόνωση) και το άσπρο (που είναι το boiler);
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  12. #1437
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.028
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωχ ωχ και εμένα έχει τουλάχιστον 3 χρόνια να καθαριστεί & να συντηρηθεί. Δεν θέλω να ξέρω τι θα βρω μέσα τις επόμενες μέρες που θα γίνει συντήρηση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20221119_121301.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  551,6 KB 
ID: 243398

    Μια που έβαλες την φωτό, σε ποιο σημείο έβαλες τον αισθητήρα θερμότητας;
    Ανάμεσα στο κίτρινο (που είναι η μόνωση) και το άσπρο (που είναι το boiler);
    Κάτω από το άσπρο στην πανω μεριά και το έσπρωξα όσο πήγαινε προς τα πάνω. Το έκανα έτσι γιατί από ότι κατάλαβα όλο το καζάνι έχει το άσπρο παντού και μετά το αφρολεξ.

  13. #1438
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Έχει κανείς εμπειρία από χρήση Amazon Echo Dot (aka. Alexa) στη Ελλάδα;
    Το σκέφτομαι να το φέρω για δώρο στην Ελλάδα τις γιορτές, κυρίως για χρήση μουσικής - web radio κλπ.
    Δε ξέρω όμως αν υπάρχουν plug-ins που να υποστηρίζουν Ελληνικούς σταθμούς.

  14. #1439
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.028
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανείς εμπειρία από χρήση Amazon Echo Dot (aka. Alexa) στη Ελλάδα;
    Το σκέφτομαι να το φέρω για δώρο στην Ελλάδα τις γιορτές, κυρίως για χρήση μουσικής - web radio κλπ.
    Δε ξέρω όμως αν υπάρχουν plug-ins που να υποστηρίζουν Ελληνικούς σταθμούς.
    Υπάρχει plugin αλλά τα λες όλα στα αγγλικά. Γενικώς είναι μια ταλαιπωρία για ραδιόφωνο οπότε δεν το συνιστώ. Αν έχεις και μικρά παιδιά, το σκίζουν στις βλακείες.

  15. #1440
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει plugin αλλά τα λες όλα στα αγγλικά. Γενικώς είναι μια ταλαιπωρία για ραδιόφωνο οπότε δεν το συνιστώ. Αν έχεις και μικρά παιδιά, το σκίζουν στις βλακείες.
    Δεν είναι για παιδιά αλλά για συγγενικό μου πρόσωπο που μιλάει βασικά αγγλικά, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα ως προς αυτό.
    Έχεις το όνομα του plugin ώστε να το δοκιμάσω;

Σελ. 96 από 287 ΠρώτηΠρώτη ... 7686919495969798101106116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας