Σελ. 5 από 288 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 4315
  1. #61
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Επίσης είναι εκνευριστικό να ανάβει χωρίς να το θες, εμένα πχ που έχω το ίδιο με door sensor, τυχαίνει σε ώρα που βλέπω ταινία σε προβολέα να ανάβει το φως.
    Υπάρχουν τρόποι να το απενεργοποιείς αλλά από ένα σημείο και πέρα η πολυπλοκότητα δεν αξίζει τον κόπο.

    Aν οι άνθρωποι είναι σχετικά ακίνητοι, πχ καθισμένοι τους αντιλαμβάνεται ο sensor;

  2. #62
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά εγώ για μεγάλα φορτία, για λόγους ασφαλείας, δεν εμπιστεύομαι ούτε το Sonoff ούτε τα Shelly, ούτε κανένα, χωρίς ρελέ μπροστά τους.
    Αυτό είναι κάτι που πάντα με τρόμαζε κι εμένα..
    Σε κάθε περίπτωση, τώρα εγώ με το ΕΜ και ρελέ συν διακόπτη κατάλληλους για το ρεύμα που σηκώνει η κουζίνα, με βάση αυτά που είπαμε πριν, είμαι καλυμένος, έτσι..;
    Απλά το POWR3 που λέει ο Χρήστος και αν υποθέσουμε ότι το εμπιστεύεσαι, είναι μια πιο οικονομική λύση αντί για το ΕΜ συν ρελέ, σωστά;
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  3. #63
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Αν θες μέτρηση ναι, αλλιώς ένα απλό sonoff/shelly και ένα ρελέ κάνουν 20-25 ευρώ και τα δύο μαζί.

  4. #64
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα Shelly motion και ένα Shelly 1 συνδεδεμένο στο φωτιστικό. Έχουν όλα τα Shelly action URLs, όπου του ορίζεις όταν ανιχνεύσει κίνηση να στείλει την εντολή στο Shelly 1 να ενεργοποιηθεί.
    Το ίδιο πράγμα έχω κάνει σε φώτα υπογείου με ένα Shelly 1, ένα temperature add-on και ένα ανιχνευτή κίνησης όπως αυτός και όταν ανιχνεύει κίνηση στα action URLs έχω ορίσει http://localhost/relay/0?turn=on&timer=60 .
    Έτσι ανάβει το φως και το σβήνει μετά από 60 δευτερόλεπτα.

    Όσο είμαι στο χώρο και ανιχνεύει κίνηση ανανεώνει το χρόνο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης είναι εκνευριστικό να ανάβει χωρίς να το θες, εμένα πχ που έχω το ίδιο με door sensor, τυχαίνει σε ώρα που βλέπω ταινία σε προβολέα να ανάβει το φως.
    Υπάρχουν τρόποι να το απενεργοποιείς αλλά από ένα σημείο και πέρα η πολυπλοκότητα δεν αξίζει τον κόπο.

    Aν οι άνθρωποι είναι σχετικά ακίνητοι, πχ καθισμένοι τους αντιλαμβάνεται ο sensor;
    Πρόκειται για φωτιστικό δαπέδου που συνδέεται σε πρίζα τοίχου (το φωτιστικό έχει δικό του ενσωματωμένο διακόπτη, και προς το παρόν χρησιμοποιώ αυτόν). Έλεγα να βάλω στην πρίζα αυτό και να το συνδυάσω με το motion sensor.
    Ανυπόγραφος

  5. #65
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι κάτι που πάντα με τρόμαζε κι εμένα..
    Σε κάθε περίπτωση, τώρα εγώ με το ΕΜ και ρελέ συν διακόπτη κατάλληλους για το ρεύμα που σηκώνει η κουζίνα, με βάση αυτά που είπαμε πριν, είμαι καλυμένος, έτσι..;
    Απλά το POWR3 που λέει ο Χρήστος και αν υποθέσουμε ότι το εμπιστεύεσαι, είναι μια πιο οικονομική λύση αντί για το ΕΜ συν ρελέ, σωστά;
    Υποθέτω πως ναι, σε όλα τα ερωτήματά σου. Σίγουρα πάντως ο ηλεκτρολόγος σου ξέρει καλύτερα, έχοντας και εικόνα της εγκατάστασης.
    Όσο για το POWR3, δεν το γνωρίζω, αλλά το "φτηνό" είναι που με φοβίζει για μεγάλα φορτία. Προσωπικά θα ένοιωθα πιο ασφαλής να οδηγεί τα φορτία το ανάλογο επώνυμο, σίγουρα πιο ακριβό, ρελέ ράγας από τη smart συσκευή.
    Αναφέρομαι αποκλειστικά σε φορτία >16Α και όχι για μικρά. Σε φώτα, ηλεκτρικά πατζούρια κτλ κτλ άλλωστε χρησιμοποιώ ήδη Shelly

  6. #66
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόκειται για φωτιστικό δαπέδου που συνδέεται σε πρίζα τοίχου (το φωτιστικό έχει δικό του ενσωματωμένο διακόπτη, και προς το παρόν χρησιμοποιώ αυτόν). Έλεγα να βάλω στην πρίζα αυτό και να το συνδυάσω με το motion sensor.
    Θα δουλέψει, αλλά θα ανάβει πάντα. Αν δεν το θες θα πρέπει να το κλείνεις απο το διακόπτη του, και μετά την επόμενη φορά δεν θα ανοίξει αν δεν το πατήσεις και από το διακόπτη.
    Εμένα το αντίστοιχο έχει αρχίσει να με κουράζει. Περιμένω το Shelly button για απομακρυσμένο έλεγχο.

  7. #67
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόκειται για φωτιστικό δαπέδου που συνδέεται σε πρίζα τοίχου (το φωτιστικό έχει δικό του ενσωματωμένο διακόπτη, και προς το παρόν χρησιμοποιώ αυτόν). Έλεγα να βάλω στην πρίζα αυτό και να το συνδυάσω με το motion sensor.
    Μια χαρά γίνεται αυτό που ζητάς. Έχει πολύ πληροφορία για τις εντολές που μπορείς να χρησιμοποιήσεις στα action URLs εδώ, αλλά και εδώ πιο συνοπτικά
    Δεν έχω δουλέψει όμως το Shelly Motion και από αυτά που διαβάζω στη Shelly support group στο Facebook, είναι λίγο μοιρασμένες οι απόψεις σχετικά με την αξιοπιστία του. Κατά τη γνώμη μου επειδή είναι συσκευή με μπαταρία, σίγουρα θα έχει κάποιους περιορισμούς. Από την άλλη όμως, συσκευή με μπαταρία είναι και το Shelly Button 1, το οποίο στην αρχή όταν το πήρα ήθελα να το πετάξω με την αργή του ανταπόκριση, αλλά σύντομα με τις αναβαθμίσεις που έβγαλαν έχει γίνει απόλυτα άμεσο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δουλέψει, αλλά θα ανάβει πάντα. Αν δεν το θες θα πρέπει να το κλείνεις απο το διακόπτη του, και μετά την επόμενη φορά δεν θα ανοίξει αν δεν το πατήσεις και από το διακόπτη.
    Εμένα το αντίστοιχο έχει αρχίσει να με κουράζει. Περιμένω το Shelly button για απομακρυσμένο έλεγχο.
    Δεν ισχύει απόλυτα αυτό. Μπορείς να το κάνεις να σβήνει με δύο τρόπους.
    Ο πρώτος είναι αν ορίσεις Auto off στο Shelly Plug μετά από x δευτερόλεπτα
    Ο δεύτερος είναι στο motion sensor, η εντολή που θα στέλνει στο Plug να έχει στο τέλος την παράμετρο timer, π.χ. http://ip_address_of_Shelly_Plug/rel...rn=on&timer=60

  8. #68
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Ναι, εγώ λέω ότι η ανίχνευση κίνησης θα ανοίγει το φως πάντα => κάθε φορά (όχι ότι δεν θα σβήνει ποτέ), ακόμη και όταν δεν θα ήταν επιθυμητό, πχ κατά τη διάρκεια μιας προβολής.

  9. #69
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, εγώ λέω ότι η ανίχνευση κίνησης θα ανοίγει το φως πάντα => κάθε φορά (όχι ότι δεν θα σβήνει ποτέ), ακόμη και όταν δεν θα ήταν επιθυμητό, πχ κατά τη διάρκεια μιας προβολής.
    OK, συγγνώμη, κατάλαβα λάθος!

    Κάπου διάβασα ότι το Shelly Motion έχει ρύθμιση της ευαισθησίας του, ακόμη και για να μην ανιχνεύει σκυλιά, γατιά κτλ.
    Επίσης σε κάθε περίπτωση, η σωστή θέση του ανιχνευτή είναι πάντα σημαντική. Αν τον βάλουμε απέναντι από μια τηλεόραση, λογικά θα υπάρχουν και false on/off.

    Το βρήκα. Λέει στο site τους για το Shelly Motion:
    256 levels of sensitivity allow adjustment of the distance and the movement to which the sensor reacts
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sxbcl : 26-11-21 στις 16:27. Αιτία: more info

  10. #70
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Υπόψην ότι στη θέση του url μπορεί να είναι κάτι όχι μόνο στο lan αλλά και κάποιο IFTT webhook.
    Εγώ στέλνω custom webhooks σε δικό μου hosted server που μετά στέλνει ένα ή και περισσότερα webhooks στο IFTT και έτσι μπορώ να ελέγχω και μη Shelly συσκευές.
    Το delay είναι στα 500ms περίπου.
    Όταν φεύγω, μια εντολή κλείνει 12 yeelight λάμπες, 8 sonoff και 6 shelly με μιας. Βέβαια αυτό γίνεται εύκολα και φωνητικά αλλά προτιμώ να κλείνω ένα διακόπτη στην κεντρική πόρτα.

  11. #71
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω πως ναι, σε όλα τα ερωτήματά σου. Σίγουρα πάντως ο ηλεκτρολόγος σου ξέρει καλύτερα, έχοντας και εικόνα της εγκατάστασης.
    Όσο για το POWR3, δεν το γνωρίζω, αλλά το "φτηνό" είναι που με φοβίζει για μεγάλα φορτία. Προσωπικά θα ένοιωθα πιο ασφαλής να οδηγεί τα φορτία το ανάλογο επώνυμο, σίγουρα πιο ακριβό, ρελέ ράγας από τη smart συσκευή.
    Αναφέρομαι αποκλειστικά σε φορτία >16Α και όχι για μικρά. Σε φώτα, ηλεκτρικά πατζούρια κτλ κτλ άλλωστε χρησιμοποιώ ήδη Shelly
    Και γω έτσι νομίζω ότι ο ηλεκτρολόγος όντως ξέρει.. Εμένα τα φορτία (αν όχι όλα, τουλάχιστον της κουζίνας) είναι σίγουρα πάνω από 16Α. Και αυτός αυτό που μου είπε, είναι αυτό που - υποθέτω - λες κι εσύ: Δεν θα βασιστούμε στα shelly για το ρεύμα. Δε μας νοιάζει τι σηκώνουν αυτά γιατί θα έχουμε ρελέ για το φορτίο, αυτά μόνο εντολή θα δίνουν..
    Και δεν με νοιάζει το ότι μπορώ να κάνω ενδεχομένως την ίδια δουλειά με κάποιο φτηνότερο συνδυασμό.
    Με νοιάζει που τα έχω σε αναμονή στο καλάθι και φοβάμαι μην τα παραγγείλω όλα και τελικά είναι άχρηστα.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  12. #72
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, εγώ λέω ότι η ανίχνευση κίνησης θα ανοίγει το φως πάντα => κάθε φορά (όχι ότι δεν θα σβήνει ποτέ), ακόμη και όταν δεν θα ήταν επιθυμητό, πχ κατά τη διάρκεια μιας προβολής.
    Κατανοητό. Εξαρτάται από την περίπτωση βέβαια. Στη δική μου για εκεί που το θέλω*, είναι επιθυμητό να ανάβει συνεχώς (όπως το εννοείς). Αλλά φαντάζομαι σε άλλες περιπτώσεις όπως η δική σου, είναι όντως σπάσιμο νεύρων (είχα κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα με προβολέα εξωτερικού χώρου με αισθητήρα - με λίγο αέρα η κίνηση των κλαδιών στα δέντρα έδινε έναυσμα στον προβολέα...).


    *πρόκεται για το χωλ της δευτερεύουσας εισόδου του σπιτιού, την οποία σπάνια χρησιμοποιούμε. Ο διακόπτης για τα φώτα (και οι πρίζες) είναι σωστά τοποθετημένος δίπλα στην πόρτα. Όμως επειδή σπάνια μπαίνουμε από την πόρτα, αλλά πηγαίνουμε σε εκείνο το χώρο μέσα από το σπίτι, ο διακόπτης για τον έλεγχο είναι μακρυά, και ο χώρος είναι συνήθως σκοτεινός.
    Ανυπόγραφος

  13. #73
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γω έτσι νομίζω ότι ο ηλεκτρολόγος όντως ξέρει.. Εμένα τα φορτία (αν όχι όλα, τουλάχιστον της κουζίνας) είναι σίγουρα πάνω από 16Α. Και αυτός αυτό που μου είπε, είναι αυτό που - υποθέτω - λες κι εσύ: Δεν θα βασιστούμε στα shelly για το ρεύμα. Δε μας νοιάζει τι σηκώνουν αυτά γιατί θα έχουμε ρελέ για το φορτίο, αυτά μόνο εντολή θα δίνουν..
    Και δεν με νοιάζει το ότι μπορώ να κάνω ενδεχομένως την ίδια δουλειά με κάποιο φτηνότερο συνδυασμό.
    Με νοιάζει που τα έχω σε αναμονή στο καλάθι και φοβάμαι μην τα παραγγείλω όλα και τελικά είναι άχρηστα.
    Παράγγειλέ τα και βλέπω εδώ αρκετούς να ασχολούμαστε. Αν δεν σου κάνουν κάποιος θα βρεθεί να τα πάρει από εσένα...με την ανάλογη έκπτωση φυσικά

    Έκανα κι εγώ μια παραγγελία από το site τους πριν ένα δίωρο και πριν 5 λεπτά μου ήρθε κιόλας το tracking number της αποστολής!

  14. #74
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράγγειλέ τα και βλέπω εδώ αρκετούς να ασχολούμαστε. Αν δεν σου κάνουν κάποιος θα βρεθεί να τα πάρει από εσένα...με την ανάλογη έκπτωση φυσικά
    Χαχαχαχχ σωστό κι αυτό...
    Οπότε λες να τα παραγγείλω ε;
    Θα τα παραγγείλω σε λίγο αν είναι... κι ο Θεός βοηθός...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  15. #75
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Sorry που άργησα να απαντήσω, αλλά έφαγα 3 ώρες στη δουλειά για να προρυθμίσω τις 8 πρίζες... να τις κάνω add στο shelly, update firmware και να τις ρυθμίσω... είναι όμορφες όμως με ωραία λαμπάκια. Έχουν ένα μπλε που δείχνει αν είναι συνδεδεμένες στο wifi και κόκκινο αν δίνει ή όχι ρεύμα.

    Εδώ είναι όλες οι πρίζες σουβλάκι όπως τις έκανα να τις ρυθμίσω.. και βλέπετε και τι καίνε σαν κατανάλωση.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20211126-145034863.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  410,2 KB 
ID: 232630
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20211126_145202.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  84,9 KB 
ID: 232631


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ταυτόχρονα εμφανίζεται στο Shelly EM η χειροκίνητη ένδειξη; Δηλαδή όταν δεν πατήσει κάποιος το κουμπί δείχνει off στο app της Shelly και όταν πατήσει το κουμπί τότε δείχνει on; Μου κάνει εντύπωση αν ισχύει αυτό, αλλά δεν επιμένω κι όλας γιατί όπως είπα δεν έχω εγκαταστήσει ΕΜ
    Λογικά όχι, θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι σήμερα και θα σου πω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έκανα bold όντως με βάση αυτά που λες στο παρακάτω quote @BlueChris, ίσως και να μη γίνεται (αλλά μάλλον δεν είναι dealbreaker):

    Από αυτά που καταλαβαίνω, λοιπόν:
    Με βάση τα 3 & 4, αν πάει η γυναίκα μου και σηκώσει χειροκίνητα τον διακόπτη, τότε ο θερμοσίφωνας θα ανοίξει, αλλά δεν θα μπορώ να τον κλείσω από την εφαρμογή
    Με βάση τα 1 & 2, αν δεν πειράξει τίποτα η γυναίκα μου και ο διακόπτης είναι κατεβασμένος, από την εφαρμογή μπορώ να ανοίξω και να κλείσω κανονικά τον θερμοσίφωνα
    Οπότε αυτό που δεν μπορώ να κάνω είναι να κλείσω τον θερμοσίφωνα αν πειραχτεί ο διακόπτης χειροκίνητα, αλλά όποτε χρειάζεται να τον ανοίξω δεν έχω κανένα πρόβλημα ανεξάρτητα από τη θέση του διακόπτη (??)

    Στην περίπτωση της κουζίνας, εφόσον ισχύει το ίδιο, μπορώ να δώσω λοιπόν από το Shelly εντολή να ανοίξει το ρελέ και να πάρει ρεύμα η κουζίνα? Ο διακόπτης θα είναι στο off πάντα (περιπτώσεις 1 & 2) γιατί δεν έχω κανένα λόγο να "κατεβάζω" χειροκίνητα την ασφάλεια της κουζίνας και επίσης θα είναι πάντα on από το shelly. Το μόνο που μπορεί να χρειαστώ είναι να την κάνω off μέσω του shelly σε περίπτωση που είναι π.χ. τα παιδιά μόνα τους στο σπίτι και φοβάμαι μην ανάψουν κανα μάτι..

    Παίδες σας ευχαριστώ πολύ και σόρι για τη ζαλάδα..
    Σωστά όλα όπως τα λες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πότε θα κάνεις απόσβεση με τόσα λεφτά σε αυτοματισμό, υπολόγισες ?
    Μπα είναι στα έξοδά μου του R&D και Playschool με σφιγγοφωλιές. Αν υπολόγιζα τι χαλάω απλά γιατί γουστάρω να ασχολούμαι συνέχεια, θα είχα αυτοκτονήσει... πως το έλεγε ο συγχωρεμένος ο Γιαννακόπουλος? έλεγε πως δεν χαλάει λεφτά πουθενά, δεν πάει καφενείο.. δεν παίρνει ρούχα.. τίποτα.. μόνο τον Παναθηναϊκό είχε για χόμπυ... απλά πράγματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι σε άλλη φάση... έχω 2 θερμοσίφωνες... τώρα που θα έρθει ο ηλεκτρολόγος για να μπουν αυτά, θα επιβεβαιώσω αν είναι ΟΚ η εγκατάσταση για να κάνω τον ηλιακό 2πλής ενέργειας. Για την ώρα δουλεύει μόνο με τον ήλιο. Εννοείται ότι αν τελικά η καλωδίωση δεν υπάρχει, δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω 5 ορόφους καλωδίωση
    Όπως και να έχει θα χρειαστεί καλωδίωση έχει δεν έχει. Από εκεί και πέρα μπορείς να κάνεις ότι κάνω εγώ τώρα. Η παροχή προς την ταράτσα θα είναι μόνιμη. Στην ταράτσα θα υπάρχει ένα κουτί κάτω από τον ηλιακό όπου μέσα έχουμε ένα ρελέ τύπου shelly ή sonoff και ένα αυτόματο ρελέ. Ένα από τα 2 θα δίνει εντολή στον αυτόματο να ανάψει την αντίσταση. Τώρα το θέμα είναι πως και το shelly και το sonoff θέλουν wifi και η λύση είναι απλή. Αφού αυτά θα είναι επάνω στην ταράτσα άρα θες ένα κουτάκι ηλεκτρολογικό των 20-30€, τότε μέσα χώνεις και μια σούκο που πάνω θα έχεις ένα PoE. Το PoE θα δίνει wifi στην ταράτσα άρα τα άλλα θα παίζουν και έχεις έλεγχο. Παρακάτω θα πω πως το ανάβεις με χειροκίνητο τρόπο από το σπίτι.
    Το άναμα θα το κάνεις με ένα shelly button. Επειδή είναι λίγο ακριβό.. μπορείς να πάρεις ένα Shelly i3 το οποίο απλά διαβάζει εντολές χωρίς να είναι ρελές ούτε τίποτα και κάνει 10€. Πως λειτουργεί? βρίσκεις ένα διακόπτη στο σπίτι που ΔΕΝ ανάβει τίποτα ή κάπου που έχεις μονό, βάζεις ένα διπλό... τον ξεβιδώνεις και ενώνεις το κουμπί του διακόπτη με το i3. Είναι πολύ στενό και μικρό και χωράει και σε πίσω από πρίζες και πίσω από τοίχους. Μετά στο shelly app του λες πως μόλις γίνει ΟΝ το 1ο κανάλι του i3 τότε κάνε το Shelly EM να στείλει εντολή να ανάψει το θερμοσίφωνο.
    Εγώ με τη παραγγελία από την shelly περιμένω τέτοια για να τα βάλω στο πατέρα μου. Έχει στην κρεβατοκάμαρα και στην τραπεζαρία ανεμιστήρες οροφής παλιούς με τα κορδονάκια που είναι και φώτα. Οι διακόπτες όμως είναι μια γραμμής και μέχρι τώρα τράβαγε κορδονάκια για να ανοίγει τον ανεμιστήρα ή να κλείνει το φως αν ήθελε μόνο αέρα. Πλέον θα μπει διπλός διακόπτης με ένα i3 στον τοίχο. Το ρεύμα θα πάει καρφί στο ταβάνι όπου εκεί θα περιμένει ένα Shelly 2.5 που είναι διπλός ρελές. Αναλόγος λοιπόν ποιο διακόπτη θα ανοίγει στο τοίχο, το i3 θα στέλνει εντολή να ανοίξει το φως ή ο ανεμιστήρας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά εγώ για μεγάλα φορτία, για λόγους ασφαλείας, δεν εμπιστεύομαι ούτε το Sonoff ούτε τα Shelly, ούτε κανένα, χωρίς ρελέ μπροστά τους.
    Έχεις δίκιο και θα δω πως ακριβώς θα το κάνω τελικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για θερμοσίφωνο εννοείται ότι πρέπει να διακόπτεται και η φάση και ο ουδέτερος. Το κάνει αυτό το POWR3? Επίσης θα έβαζα και ένα διακόπτη που να μπορώ να ελέγχω χειροκίνητα το θερμοσίφωνα σε περίπτωση βλάβης του Sonoff.
    ΒΤW χρησιμοποιεί κανείς το Shelly H&T και το motion sensor; Γνώμες;
    Βλέπω στο Powr3 να έχει και φάση και ουδέτερο οπότε θα είναι οκ.
    Έχω το Shelly H&T που το έχω στο δωμάτιο του παιδιού και ελέγχει το ηλεκτρικό καλοριφέρ λαδιού που του έχω. Motion sensor δεν πήρα της Shelly γιατί έχω της Xiaomi σε zigbee και είμαι ΟΚ, πήρα όμως χτες 2 door sensor για να τα βάλω στο σπίτι που εκτός από σένσορες κάνουν 2 έξτρα βασικές λειτουργίες. Είναι και θερμόμετρα και έχουν και μέτρηση φωτός.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να πάρω ένα motion sensor για να ελέγξω ένα φωτιστικό που ο διακόπτης και η πρίζα του είναι μακρυά από την είσοδο του χώρου. Μάλλον σε συνδυασμό με τις έξυπνες πρίζες που έδωσε παραπάνω ο ΜπλεΧρήστος.
    Ναι το κάνεις κανονικά απλά παιδιά οι πρίζες είναι κανονικά πανάκριβες και τώρα είναι τσάμπα... εγώ πήρα όσες πήρα και σκέφτομαι πως θέλω και άλλες...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 5 από 288 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας