Σελ. 85 από 288 ΠρώτηΠρώτη ... 65758083848586879095105 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.261-1.275 από 4315
  1. #1261
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Δεν έχει logs μέσα στο ίδιο το add-on; Σε αυτά θα φανεί κάτι.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  2. #1262
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι addon, integration είναι.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  3. #1263
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα γρηγορα μπας και μας διαβαζει κανενας επαγγελματιας ηλεκτρολογος ......

    Σε γραφειο με 3φασικη παροχη .

    Στην 1η φαση ειναι ολα τα φωτα . μαξιμουμ 1400watt
    Στην 2η φαση ειναι ολες οι πριζες . Με ολα συνδεδεμενα και ανοιχτα , μαξιμουμ 2000watt . ( μαζι με laser εκτυπωτες να εκτυπωνουν ).
    Στην 3η φαση ειναι το κουζινακι με το μπανακι. Ενα μινι μπαρ ψυγειο εχει και εναν βραστηρα και μια τοστιερα .

    Υπαρχει κλιματιστικο 3φασικο μεγαλο οροφης ( 50.000 BTU ) που χαλασε και θα αποσυνδεθει τελειως απο τον πινακα .


    Θα μπει ενα καινουριο κλασσικο 18αρι τοιχου .

    Η ερωτηση ( ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥΣ ) ειναι η εξης .

    Αν μοιρασει τα φορτια της μιας φασης ( πχ φωτα ) στις υπολοιπες 2 ... υπαρχει καποιο τεχνικο θεμα ?

    Αν δηλαδη οι 2 φασεις καταναλωνουν και η 3η ειναι τελειως ανενεργη ? ΜΗΔΕΝ καταναλωση ?


    Spoiler:

    Εχει σχεση με το αν θα αγορασουν το shelly 3EM η οχι που εχει 135€ ενω το Shelly EM + 2 χ clamp 50A τα εχουν ηδη .
    Απλα προς ενημερωση σε περιπτωση που καποιος εχει παρομοια ερωτηση ....

    Πηγε ηλεκτρολογος στο γραφειο και ειπε τα εξης .

    Αφου ΔΕΝ εχουν πλεον καποια συσκευη 3-φασικη , και ολες οι συσκευες "τραβανε" μονοφασικα , μπορουν να παρουν την μετρηση απο τον ουδετερο .
    Οποτε δεν υπαρχει λογος να παρουν τα φορτια απο την μια φαση και να τα πανε στις αλλες δυο .

    Επισης ειπε δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν τραβανε φορτια μονο απο την μια φαση ή μονο απο τις 2 φασεις .
    Καλο θα ειναι να υπαρχει διαμοιρασμος στις 3 φασεις , αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση που ειναι μικρες οι καταναλωσεις ..... δεν παιζει κανενα ρολο.

    Αυτα , και σορυ για το offtopic .
    The gr81 .

  4. #1264
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα προς ενημερωση σε περιπτωση που καποιος εχει παρομοια ερωτηση ....

    Πηγε ηλεκτρολογος στο γραφειο και ειπε τα εξης .

    Αφου ΔΕΝ εχουν πλεον καποια συσκευη 3-φασικη , και ολες οι συσκευες "τραβανε" μονοφασικα , μπορουν να παρουν την μετρηση απο τον ουδετερο .
    Οποτε δεν υπαρχει λογος να παρουν τα φορτια απο την μια φαση και να τα πανε στις αλλες δυο .

    Επισης ειπε δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν τραβανε φορτια μονο απο την μια φαση ή μονο απο τις 2 φασεις .
    Καλο θα ειναι να υπαρχει διαμοιρασμος στις 3 φασεις , αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση που ειναι μικρες οι καταναλωσεις ..... δεν παιζει κανενα ρολο.

    Αυτα , και σορυ για το offtopic .

    χρησιμη καθε εμπειρια
    (με ενδιαφερει για την απομακρη περιπτωση φωτοβολταικης αυτονομιας , οπου και νομιζω για τα μεγαλα φορτια θα πρεπει να υπαρξει καποιος καταμερισμος ο οποιος μπορει να υλοποιηθει με τριφασικο )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #1265
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Για πείτε ρε παιδιά, 8-10kWa την ημέρα για AC είναι πολλά? καλό τα Toyotomi μου αλλά αυτές τις ημέρες με τη ζέστη που το ανάβω στους 27 βαθμούς από τις 3 περίπου μέχρι τις 11 το βράδυ, ξεκινάει να καίει γύρω στα 1800w και σε κάμια ώρα που πλησιάζει τους 27 βαθμούς τότε πέφτει στα 1300-1500w και παραμένει εκεί. Μιλάω για ένα 24άρι inverter Toyotomi που έχω μόνο από το 2008 νομίζω. Το περίεργο είναι πως για ζέστη καίει τα μισά.
    Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν αξίζει να το στείλω με 2 καινούργια (18αρι + 12άρι) με βάση πως θα είναι ποιο οικονομικά αλλά νοιώθω πως πάλι η απόσβεση ακόμα και με την επιδότηση θα γίνει σε καμιά 5ετία και βάλε...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #1266
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αμα ειναι του 2008 το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα ειναι ινβετερ, που σημαινει το μοτερ θα λειτουργει με σταθερη καταναλωση ρευματος κατα την λειτουργια του .
    διαβαζω οτι το ινβερτερ προσφερι 30-40 % οικονομια ,δηλαδη στα 1500w γλιτωνεις 450 με 600w και πας στα 1050 με 900 .


    3 με 11 ειναι 8 ωρες , οποτε αν αυτο γινεται για ολο το καλοκαιρι (90) μερες ,
    με 450 βατ θα γλιτωσεις 324kwh (64,8 ευρω με 0,2 η kwh και εεφοσων δεν σου προκαλει να πας σε αλλη κλιμακα χρεωσης )
    με 600 βατ θα γλιτωσεις 432kwh (86,4 ευρω με 0,2 η kwh και εεφοσων δεν σου προκαλει να πας σε αλλη κλιμακα χρεωσης )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #1267
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Για τους 27 βαθμους που λες ... ειναι αρκετα τα watt .

    Αν σε βοηθαει , αυτο ειναι ενα 12αρι aircondition TOSHIBA 2004 .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  AIR.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  66,6 KB 
ID: 239145


    Στους 25 βαθμους . Ξεκιναει απο τα 700+ watt για καμμια ωρα - μιαμιση και μετα καθεται στα 300 περιπου watt .
    Αυτα την προηγουμενη εβδομαδα που υποτιθεται ειχε ζεστη εξω .
    Απλα ΔΕΝ βλεπει ο ηλιος την εξωτερικη μοναδα .
    The gr81 .

  8. #1268
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα ειναι του 2008 το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα ειναι ινβετερ, που σημαινει το μοτερ θα λειτουργει με σταθερη καταναλωση ρευματος κατα την λειτουργια του .
    διαβαζω οτι το ινβερτερ προσφερι 30-40 % οικονομια ,δηλαδη στα 1500w γλιτωνεις 450 με 600w και πας στα 1050 με 900 .


    3 με 11 ειναι 8 ωρες , οποτε αν αυτο γινεται για ολο το καλοκαιρι (90) μερες ,
    με 450 βατ θα γλιτωσεις 324kwh (64,8 ευρω με 0,2 η kwh και εεφοσων δεν σου προκαλει να πας σε αλλη κλιμακα χρεωσης )
    με 600 βατ θα γλιτωσεις 432kwh (86,4 ευρω με 0,2 η kwh και εεφοσων δεν σου προκαλει να πας σε αλλη κλιμακα χρεωσης )
    Όχι inverter είναι R410 αέριο μέσα. Απλά δεν είχα πέρυσι το καλοκαίρι το σύστημα να ξέρω τι καίει και μου φάνηκε περίεργο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τους 27 βαθμους που λες ... ειναι αρκετα τα watt .

    Αν σε βοηθαει , αυτο ειναι ενα 12αρι aircondition TOSHIBA 2004 .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  AIR.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  66,6 KB 
ID: 239145


    Στους 25 βαθμους . Ξεκιναει απο τα 700+ watt για καμμια ωρα - μιαμιση και μετα καθεται στα 300 περιπου watt .
    Αυτα την προηγουμενη εβδομαδα που υποτιθεται ειχε ζεστη εξω .
    Απλα ΔΕΝ βλεπει ο ηλιος την εξωτερικη μοναδα .
    Αυτή είναι η συμπεριφορά του δικού μου αλλά στη ζέστη.
    Από τι αρχική θερμοκρασία όμως ξεκίνησες? Εγώ από 31.5 και επίσης είναι ένα 24αρι για 70 τετραγωνικά. Είναι στην κουζινοτραπεζαρια και μετά από 1 ώρα αν έχω 27 στην τραπεζαρία, τα δωμάτια που τα βαράει ο ήλιος από την άλλη μεριά έχουν 29. Σε μεγάλες ζέστες έχω ένα ανεμιστήρα στο χωλ που σπρώχνει κρύο στα δωμάτια οπότε πάνε συν 1 βαθμό από την τραπεζαρία.
    Γενικά πιέζεται στο κρύο παρόλο που είναι γαϊδούρι. Κανονικά θέλω ένα ακόμα στα δωμάτια όποτε αυτό θα πέσει κάτω από 1000watt αλλά δεν θα τρώει και κάνα 500αρι 700αρι watt το 2ο? Οπότε θα είναι μια η άλλη συν το κόστος του AC. Απλά τώρα είμαι οριακός και καίω λίγο παραπάνω.

    Αρλουμπες λέω?

  9. #1269
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οι δικές μου ενδείξεις κατανάλωσης την ίδια ακριβώς χρονική περίοδο. Ρύθμιση και στα 2 στους 27° στο auto, με εξωτερική ~36°.
    Πρώτα ένα απλό 12άρι Samsung αγορασμένο το 1996 και δίπλα ένα 9άρι inverter Nobu αγορασμένο το 2019.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Samsung.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  33,3 KB 
ID: 239168 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Nobu.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  32,9 KB 
ID: 239169

    Βάζω επίσης σε σειρά τις θερμοκρασίες: Εξωτερική, μέση εσωτερική του διαμερίσματος και τέλος των δωματίων που είναι τα Samsung και Nobu.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Temp_out.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  17,0 KB 
ID: 239170 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Temp_mean.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  19,8 KB 
ID: 239171
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Temp_Samsung.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  18,7 KB 
ID: 239172 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Temp_Nobu.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  17,7 KB 
ID: 239173

    Το Samsung δείχνει την ηλικία του, αγκομαχώντας να κατεβάσει και να διατηρήσει την θερμοκρασία και με μεγαλύτερη κατανάλωση.

  10. #1270
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι δικές μου ενδείξεις κατανάλωσης την ίδια ακριβώς χρονική περίοδο. Ρύθμιση και στα 2 στους 27° στο auto, με εξωτερική ~36°.
    Πρώτα ένα απλό 12άρι Samsung αγορασμένο το 1996 και δίπλα ένα 9άρι inverter Nobu αγορασμένο το 2019.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Samsung.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  33,3 KB 
ID: 239168 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Nobu.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  32,9 KB 
ID: 239169

    Βάζω επίσης σε σειρά τις θερμοκρασίες: Εξωτερική, μέση εσωτερική του διαμερίσματος και τέλος των δωματίων που είναι τα Samsung και Nobu.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Temp_out.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  17,0 KB 
ID: 239170 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Temp_mean.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  19,8 KB 
ID: 239171
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Temp_Samsung.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  18,7 KB 
ID: 239172 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Temp_Nobu.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  17,7 KB 
ID: 239173

    Το Samsung δείχνει την ηλικία του, αγκομαχώντας να κατεβάσει και να διατηρήσει την θερμοκρασία και με μεγαλύτερη κατανάλωση.
    Ευχαριστώ πολύ.

    Άρα 2 πιο καινούργια θα κάνουν την ίδια δουλειά με σύνολο γύρω στα 1000w σε σχέση με τα 1500 που τρώω τώρα, αυτό καταλαβαίνω εγώ. Έχουμε και την αποσβεση του κόστους αγοράς 2 νέων καλών AC βέβαια.

    Θα του κάνω ένα service βασικά γιατί παλαιότερα έφτανε πολύ πιο γρήγορα τη θερμοκρασία και έσβηνε τελείως θυμάμαι το Toyotomi ενώ τώρα δεν σταματάει ποτέ. Το μόνο που το έχω κάνει τα τελευταία χρόνια είναι κάθε 6 μήνες να ρίχνω αυτό το υγρό για AC που έχει το σούπερ μάρκετ να καθαρίζει η μέσα μονάδα και πρόσφατα έπλυνα την εξωτερική πολύ καλά που δεν το είχα κάνει ποτέ.

  11. #1271
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Όχι τόσο ontopic, περισσότερο θέλω να διασταυρώσω μια διαπίστωση που έκανα περί θερμοκρασίας/υγρασίας.
    Παρακάτω βλέπετε τα γραφήματα θερμοκρασίας/υγρασίας στο παιδικό δωμάτιο. Μέχρι την κόκκινη γραμμή, έχουμε μέρες που φυσούσε ελάχιστα, και το σπίτι ήταν κυρίως με κλειστά παράθυρα ή σε ανάκληση και το A/C δούλευε από το μεσημεροαπόγευμα μέχρι την άλλη ημέρα το πρωί.
    Από την κόκκινη γραμμή και μετά, έχουμε μια μέρα που φυσούσε σχετικά καλά και αφήσαμε ορθάνοιχτα παράθυρα και μπαλκονόπορτες, ενώ το A/C άναψε το βράδυ. Παρατηρείτε πως η θερμοκρασία έπιασε record high και η υγρασία record low, για την εβδομάδα τουλάχιστον.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι πως η αίσθηση μέσα στο δωμάτιο ήταν κατά πολύ πιο ευχάριστη όταν η υγρασία έπεφτε κάτω από το 40%, παρόλο που η θερμοκρασία ήταν σχεδόν 32C! Σκεφτείτε πως αν κοιμίζουμε τον μικρό με θερμοκρασία πάνω από 28C, γίνεται μούσκεμα από τον ιδρώτα!
    Είναι όντως τόσο μεγάλη η επιρροή της υγρασίας, ακόμα και σε τιμές 30-40% ή παίζει να παίρνει λάθος μετρήσεις;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  temp.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  81,9 KB 
ID: 239312
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #1272
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι τόσο ontopic, περισσότερο θέλω να διασταυρώσω μια διαπίστωση που έκανα περί θερμοκρασίας/υγρασίας.
    Παρακάτω βλέπετε τα γραφήματα θερμοκρασίας/υγρασίας στο παιδικό δωμάτιο. Μέχρι την κόκκινη γραμμή, έχουμε μέρες που φυσούσε ελάχιστα, και το σπίτι ήταν κυρίως με κλειστά παράθυρα ή σε ανάκληση και το A/C δούλευε από το μεσημεροαπόγευμα μέχρι την άλλη ημέρα το πρωί.
    Από την κόκκινη γραμμή και μετά, έχουμε μια μέρα που φυσούσε σχετικά καλά και αφήσαμε ορθάνοιχτα παράθυρα και μπαλκονόπορτες, ενώ το A/C άναψε το βράδυ. Παρατηρείτε πως η θερμοκρασία έπιασε record high και η υγρασία record low, για την εβδομάδα τουλάχιστον.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι πως η αίσθηση μέσα στο δωμάτιο ήταν κατά πολύ πιο ευχάριστη όταν η υγρασία έπεφτε κάτω από το 40%, παρόλο που η θερμοκρασία ήταν σχεδόν 32C! Σκεφτείτε πως αν κοιμίζουμε τον μικρό με θερμοκρασία πάνω από 28C, γίνεται μούσκεμα από τον ιδρώτα!
    Είναι όντως τόσο μεγάλη η επιρροή της υγρασίας, ακόμα και σε τιμές 30-40% ή παίζει να παίρνει λάθος μετρήσεις;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  temp.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  81,9 KB 
ID: 239312
    Συμφωνώ απολύτως και το είχα πει πρωτίστως του κάτι παίζετε με την ατμόσφαιρα όταν τα σπίτια είναι κλειστά. Το λέω με γνώμονα και το Aqara Indoor Air Quality Monitor το οποίο τρελαίνεται με το σπίτι κλειστό.

    Στα χτεσινά μου που κοιτάω είμαι όπως εσύ. Το πρωί το σπίτι κλειστό... πηγαίνοντας προς το σπίτι ανάβω το AC με το κινητό και το βράδυ ανοίξαμε τα παράθυρα.
    Αποτέλεσμα να ανεβαίνει η υγρασία το βράδυ και λίγο η θερμοκρασία (το AC το έχω στους 27) αλλά το Air Quality εκεί που είχε 200-250 μονάδες pm2.5 με το σπίτι κλειστό, να πέφτει κάτω από 50 σε διάστημα μισής ώρας.....

    Εγώ σκέφτομαι να πάρω ένα XIAOMI MI AIR PURIFIER που θα χρησιμοποιείται και το καλοκαίρι και το χειμώνα, βασικά όποτε το σπίτι είναι κλειστό αλλά το ρημάδι κάνει δουλειά και το ξέρω από φίλο..... Α μπαίνει και στο HA για έλεγχο παρεπιπτόντως.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #1273
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η θερμική άνεση εξαρτάται από κυρίως 6 παράγοντες.
    Για το ΗΑ υπάρχει integration μέσω του οποίου έχουμε τα σχετικά δεδομένα και ενδείξεις. H πρώτη εικόνα είναι από Αθήνα με ανοικτές μπαλκονόπορτες και η δεύτερη από το χωριό που τώρα το σπίτι είναι κλειστό.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Thermal comfort.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  56,0 KB 
ID: 239314 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Thermal comfort1.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  47,1 KB 
ID: 239315

  14. #1274
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θερμική άνεση εξαρτάται από κυρίως 6 παράγοντες.
    Για το ΗΑ υπάρχει integration μέσω του οποίου έχουμε τα σχετικά δεδομένα και ενδείξεις.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Thermal comfort.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  56,0 KB 
ID: 239314
    Ναι τα έχω και εγώ αυτά με το thermal comfort και έχω μεταφράσει και τα κείμενα για το shimmer zone. Έχω βάλει και άλλο ένα που λέγεται Indoor Air Quality UK Index Που είναι αριστερά η φατσούλα που λέει Μετρια... αλλάζει το κείμενο και η φάτσα ανάλογα με τις συνθήκες.

    Επίσης εκτός από την ποιότητα αέρα του σπιτιού έχω βάλει και τη μέτρηση που κάνει το κράτος στην Αριστοτέλους (δεν έχω βρει άλλο σταθμό ποιο κοντινό) και έχω συγκριτικό στα μικροσωματίδια οπότε μπορεί να υπάρξει περίπτωση το σύστημα να μου φωνάξει "Κλείστε τα παράθυρα γιατί θα πεθάνετε" αν ανέβει το AQI πάνω από 200 Η μέτρηση αυτή είναι το 3ο νταμάκι στο screenshot που το λέω "Εξωτ. Ποιότητα Αέρα"

    Το θέμα είναι ένα... ο εξωτερικός καθαρός αέρας είναι καλύτερα για εμάς παρόλο που μπορεί να νοιώθουμε ποιο ζεστά, από το να έχουμε AC, για αυτό σκέφτομαι την αγορά του purifier της Xiaomi....

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  thermal.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  276,5 KB 
ID: 239316
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #1275
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Τι σένσορες όμως χρειάζονται για όλες αυτές τις μετρήσεις;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

Σελ. 85 από 288 ΠρώτηΠρώτη ... 65758083848586879095105 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας