Σελ. 93 από 279 ΠρώτηΠρώτη ... 738388919293949598103113 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.381-1.395 από 4175
  1. #1381
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήστο, ως ο επίσημος γκουρού των Shelly, όποτε δεις τίποτα καλές προσφορές πχ Black Friday, γράψε το εδώ σε παρακαλώ.
    ---
    Ερώτηση: Ο αισθητήρας κίνησης που βγάζουν, αντιλαμβάνεται έναν άνθρωπο που πχ κάθεται και τρώει ή βλέπει κάτι στην tv ή μόνο μεγάλες κινήσεις;
    Δεν έχω πάρει Shelly motion... Παίζω με Xiaomi zigbee εκεί που είναι πιο φτηνά.. Έχει βγάλει και ένα η xiaomi που αναγνωρίζει και ζώο ή άνθρωπο και θέλω να το πάρω.
    Όσο για το BF, περιμένω να ανοίξουν τις προσφορές και θα ενημερώσω... Θέλω πολλά Shelly L να πάρω για φώτα που δεν έχουν ουδέτερο.

  2. #1382
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ αγαπητέ, φτάνει να θέσουμε

    Κώδικας:
    recorder:
      purge_keep_days: 30

    στο configuration.yaml μας (με default setup) για να έχουμε history 1 μήνα;

    https://www.home-assistant.io/integrations/recorder/
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το βάζω δοκιμαστικά...

    Λοιπόν αυτό δείχνει να δουλεύει. Ήδη έχει κρατήσει 2 εβδομάδες (από τις 10 μέρες που είναι το default) αλλά τα γραφήματα ήδη ζορίζονται.
    Μου κάνει εντύπωση επειδή μιλάμε για HA που τρέχει (virtualized) σε AMD Ryzen 7 PRO 5850U (4 cores) και 4GΒ Ram.
    Δλδ καμία σχέση με Raspberry που αναφέρεστε εσείς.

    Καταλαβαίνω ότι πρέπει να αλλάξω τη βάση αλλά δεν θέλω να κάνω πολλές πατέντες μην αρχίζουν και σπάνε πράγματα στα updates

    - - - Updated - - -

    H DB είναι μόνο 160MB...

    - - - Updated - - -

    Ααα και ο δίσκος είναι M2...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 07-11-22 στις 21:15.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #1383
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν αυτό δείχνει να δουλεύει. Ήδη έχει κρατήσει 2 εβδομάδες (από τις 10 μέρες που είναι το default) αλλά τα γραφήματα ήδη ζορίζονται.
    Μου κάνει εντύπωση επειδή μιλάμε για HA που τρέχει (virtualized) σε AMD Ryzen 7 PRO 5850U (4 cores) και 4GΒ Ram.
    Δλδ καμία σχέση με Raspberry που αναφέρεστε εσείς.

    Καταλαβαίνω ότι πρέπει να αλλάξω τη βάση αλλά δεν θέλω να κάνω πολλές πατέντες μην αρχίζουν και σπάνε πράγματα στα updates

    - - - Updated - - -

    H DB είναι μόνο 160MB...

    - - - Updated - - -

    Ααα και ο δίσκος είναι M2...
    Καλά δεν κάνουν και τσακ μπαμ αν γυρίσεις σε mysql, μην νομίζεις αλλά είναι πιο γρήγορο από την μαμά βάση σίγουρα. Εμένα τρέχει σε dell i5 8ετιας σε vm σε 950 Samsung μαζί με άλλα 6 vm ... Μια χαρά, δεν έχουμε λεφτά για ρεύμα. Πιο πριν στο ryzen πέταγε αλλά οικονομία είπαμε
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #1384
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτου, πάει το πρωτάθλημα, πήραν μπροστά τα μεγάλα μέσα!!!!


    https://www.newsit.gr/athlitika/thyr...alpes/3635700/
    Αν πάρουν πρωτάθλημα, θα χαλάσει η mysql μου;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουραιους!
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #1385
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν αυτό δείχνει να δουλεύει. Ήδη έχει κρατήσει 2 εβδομάδες (από τις 10 μέρες που είναι το default) αλλά τα γραφήματα ήδη ζορίζονται.
    Μου κάνει εντύπωση επειδή μιλάμε για HA που τρέχει (virtualized) σε AMD Ryzen 7 PRO 5850U (4 cores) και 4GΒ Ram.
    Δλδ καμία σχέση με Raspberry που αναφέρεστε εσείς.

    Καταλαβαίνω ότι πρέπει να αλλάξω τη βάση αλλά δεν θέλω να κάνω πολλές πατέντες μην αρχίζουν και σπάνε πράγματα στα updates

    - - - Updated - - -

    H DB είναι μόνο 160MB...

    - - - Updated - - -

    Ααα και ο δίσκος είναι M2...
    Με τόσο μικρή DB και να τρέχει και σε M2 δεν θα έπρεπε να έχεις καθόλου θέματα καθυστέρησης. Σε εμένα που έχει φτάσει τα 9,8GB οι καθυστερήσεις είναι σε λογικό επίπεδο.

    Τρέχεις μαμά DB ή σε mysql;

  6. #1386
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Την μαμα έχω. Είναι SQLite. Σε γενικές γραμμές μια χαρά πηγαίνει το HomeAssistant.
    Το πρόβλημα προκύπτει σε ένα tab που έχει γραφήματα mini-graph-card (https://github.com/kalkih/mini-graph-card) που επεκτείνονται σε βάθος ενός μήνα. Π.χ. μέση θερμοκρασία που καταγράφει ένας sensor ανά ημέρα για 1 μήνα.

    Οπότε τώρα που αρχίζει να γεμίζει τα stats από τους sensors (θερμοκρασίες και άλλα) από τις 10 μέρες history προς 30 μέρες που πια έχω ορίσει, τα συγκεκριμένα γραφήματα ζορίζονται.

    Σκεφτόμουν ότι ίσως θα μπορούσα να κάνω ένα monitor τη βάση και τα queries που τρέχουν και να φτιάξω κανένα index που να βοηθήσει τα aggregate queries
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #1387
    Εγγραφή
    28-10-2005
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    DSL-AC68U
    Καλησπέρα,
    Έχω διαβάσει όσες περισσότερες σελίδες μπορώ και θα σου συνεχισω και άλλο αλλά χρειάζομαι λίγο την βοήθεια σας.

    Θα αγοράσω ένα Shelly EM και ένα extra clamp 120A το οποίο θα βάλω στη κεντρική παροχή. Το 50Α θα το βάλω να μετράει κάτι άλλο πχ θερμοσίφωνα.

    Θα βάλω το Shelly να παιρνει ρεύμα από ένα ασφάλειαδιακοπτη πχ για φώτα των 10Α και το Shelly θα ανοίγει ένα ρελέ των 25Α που θα ανοιγοκλείνει αντίστοιχα τον θερμοσιφωνα.
    Ο τρέχων ασφαλειοδιακοπτης που έχω 25Α που θα μπει; Μετά το ρελέ; Είναι σωστό έτσι; Με βολεύει με αυτό τον τρόπο για να βλέπω και από το λαμπάκι του εάν είναι ανοιχτός ο θερμοσίφωνας.

    Εάν βάλω αντί για ένα απλό ρελέ, ένα ρελέ διακόπτη διπλή πίεσης όπως αυτό εδω θα μπορώ να ανοιγοκλείνω και από τον πίνακα το ρελέ σωστά; (Βέβαια δεν μπορώ να βρω πουθενά τέτοιο ρελέ 25Α)

    https://www.skroutz.gr/s/29226188/Ha...B7-SVN433.html

  8. #1388
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petaloudaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τρέχων ασφαλειοδιακοπτης που έχω 25Α που θα μπει; Μετά το ρελέ; Είναι σωστό έτσι; Με βολεύει με αυτό τον τρόπο για να βλέπω και από το λαμπάκι του εάν είναι ανοιχτός ο θερμοσίφωνας.
    ΜΕΤΑ τον ασφαλειοδιακοπτη θα προσθεσεις το ρελε . Ουτως ωστε να ειναι ολα ασφαλισμενα .

    Για να μην μπλεξεις με διακοπτες , μπορεις να βαλεις αυτο το ρελε που εχει ενσωματωμενο διακοπτη. .

    οσο για το ενδεικτικο λαμπακι , ειτε θα προσθεσεις ενα ακομα για να βλεπεις πότε ειναι οπλισμενο το ρελε , ειτε μπορεις να αλλαξεις το υπαρχον και να το συνδεσεις στην εξοδο ειτε του shelly ειτε του ρελε.
    The gr81 .

  9. #1389
    Εγγραφή
    28-10-2005
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    DSL-AC68U
    Ευχαριστώ για την απάντηση..

    Αν καταλαβαίνω σωστά αυτό που μου έστειλες, έχοντας το στο auto θα μπορώ να το χειρίζομαι από το shelly. Αν μπει στο 1 ανοίγει το θερμοσίφωνα αλλά εκεί δεν θα μπορώ να το κλείσω από το Shelly σωστά;

    Και εάν βγάλω τον ασφαλειοδιακοπτη τελείως, βάζοντας αυτό το ρελέ που έστειλες, η ασφάλεια ποια θα είναι; (Ψιλοασχετος εδώ από ότι καταλαβαίνετε..)

  10. #1390
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petaloudaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καταλαβαίνω σωστά αυτό που μου έστειλες, έχοντας το στο auto θα μπορώ να το χειρίζομαι από το shelly. Αν μπει στο 1 ανοίγει το θερμοσίφωνα αλλά εκεί δεν θα μπορώ να το κλείσω από το Shelly σωστά;
    Εφοσον το εχεις στο "1" σημαινει οτι χειροκινητα το εχεις παρακαμψει το ρελε και το εχει ενεργοποιησει. Αρα ΔΕΝ ειναι δυνατος ο τηλεχειρισμος .
    Ειναι το ιδιο αποτελεσμα που θα ειχες αν εβαζες το μπουτον που ειπες .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petaloudaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εάν βγάλω τον ασφαλειοδιακοπτη τελείως, βάζοντας αυτό το ρελέ που έστειλες, η ασφάλεια ποια θα είναι; (Ψιλοασχετος εδώ από ότι καταλαβαίνετε..)
    ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΕΙΟΔΙΑΚΟΠΤΗ . καμμια προστασια μετα !!!!!!!

    Αν δεν καταλαβαινεις πως λειτουργουν και γιατι υπαρχουν εκει καποια στοιχεια , καλυτερα να απευθυνθεις σε ηλεκτρολογο .
    The gr81 .

  11. #1391
    Εγγραφή
    11-11-2022
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΕΙΟΔΙΑΚΟΠΤΗ . καμμια προστασια μετα !!!!!!!
    Αν δεν καταλαβαινεις πως λειτουργουν και γιατι υπαρχουν εκει καποια στοιχεια , καλυτερα να απευθυνθεις σε ηλεκτρολογο .
    Να ρωτήσω και εγώ πάνω σε αυτό:
    Η σωστή σειρά θα είναι ασφαλειοδιακόπτης --> shelly που ελέγχει το ρελέ --> ρελέ --> λαμπάκι --> θερμοσίφωνας; (ηλεκτρολόγος θα το κάνει εμένα απλά θέλω να έχω και εγώ εικόνα να μην μου κάνει ότι θελει εκείνος)

    Επίσης καθώς εμένα ο ασφαλειοδιακόπτης ειναι 20Α, άρα και το ρελε αυτό με τον διακοπτη/κουμπακι πρέπει να ειναι 20Α, δεν υπαρχει ομως καπου οπως βλεπω! Καυκας λογικά θα το εχει πχ; ειναι κοινο ε;
    Επίσης το ρελε πρέπει να ειναι NO?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης λόγο του ότι έχω traccar server με όλα μου τα οχήματα και το HA έχει μαμά plugin για το traccar, μου έχει εμφανίσει και τα οχήματα το HA.. οπότε πας στο χρήστη και τα δηλώνεις και τέλος.
    Στο screenshot από κάτω έχω μόνο το κινητό και το έχει κόψει ευθεία με το που μπήκα στην Αττική οδό από Αγίους για Μαγούλα γιατί μπαίνει η εφαρμογή σε sleep και ενώ έχω απενεργοποιημένα τα πάντα στο ρημάδι το κινητό σε ότι αφορά battery saver, μου κόβεται... θα το βρω που θα πάει. Πάντως μέσω traccar παίζει λαμπάδα με τα teltonika tracker που έχω.

    Συνημμένο Αρχείο 234159Συνημμένο Αρχείο 234160
    Ερώτηση...
    τα teltonika ειναι ευκολα στη χρήση και στη ρύθμιση; τι κάρτα χρειάζονται για να λειτουργησουν; οι planetsim δουλευουν σε αυτα γνωρίζεις;

  12. #1392
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΕΤΑ τον ασφαλειοδιακοπτη θα προσθεσεις το ρελε . Ουτως ωστε να ειναι ολα ασφαλισμενα .
    Οι απόψεις και η πρακτική των ηλεκτρολόγων, διίστανται όσον αφορά την θέση πριν ή μετά της ασφάλειας.
    Ναι η ασφάλεια προστατεύει την γραμμή μέχρι τον θερμοσίφωνα, αλλά τι γίνεται στην περίπτωση βραχυκυκλώματος και ο ρελέ είναι ανενεργός; Δεν θα φάει πρώτα αυτός όλο το ζόρι;

    Ο κανονισμός δεν ξεκαθαρίζει την σειρά συρμάτωσης εντός του πίνακα μετά τον ΔΔΕ. Ωστόσο αναφέρεται στην είσοδο αυτού, όπου η σειρά είναι Γενικός διακόπτης > Γενική ασφάλεια > ΔΔΕ. Με απλά λόγια πρώτα έρχεται ο χειρισμός και κατόπιν η επιτήρηση της γραμμής κατανάλωσης.
    Εντός του πίνακα οι αποστάσεις μεταξύ διακόπτη και ασφάλειας είναι ελάχιστες, σε αντίθεση από την ασφάλεια (ή τον διακόπτη) μέχρι την κατανάλωση. Βραχυκύκλωμα εντός του πίνακα σπανίως θα συμβεί (και αυτό από λάθος ανθρώπινο της στιγμής) και το μόνο θέμα είναι η θερμοκρασία λόγω μακροχρόνιας φόρτισης. Αλλά αν τα καλώδια σύνδεσης έχουν την προβλεπόμενη διατομή και ο θερμοστάτης δουλεύει σωστά, ουδέποτε θα υπάρξει θέμα. Και για τον λόγο αυτό ο κανονισμός δίνει επιλογή π.χ. στην γραμμή του θερμοσίφωνα, εντός του πίνακα να έχουμε σύνδεση των υλικών ακόμη και με 2,5-3άρι καλώδιο, ενώ από τον πίνακα μέχρι τον θερμοσίφωνα 4-6άρι.

    Για το δια ταύτα. Προσωπικά θεωρώ ότι διακόπτης (και ο ρελέ) μπαίνει πριν την ασφάλεια, αλλά δεν υπάρχει απαγορευτικό για το αντίθετο.

  13. #1393
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το δια ταύτα. Προσωπικά θεωρώ ότι διακόπτης (και ο ρελέ) μπαίνει πριν την ασφάλεια, αλλά δεν υπάρχει απαγορευτικό για το αντίθετο.
    Εγώ τους βάζω μετά για να μην τρώει ρεύματα απότομα η ασφάλεια ... δεν είμαι ηλεκτρολόγος, πες το διαίσθηση
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #1394
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι απόψεις και η πρακτική των ηλεκτρολόγων, διίστανται όσον αφορά την θέση πριν ή μετά της ασφάλειας.
    Ναι η ασφάλεια προστατεύει την γραμμή μέχρι τον θερμοσίφωνα, αλλά τι γίνεται στην περίπτωση βραχυκυκλώματος και ο ρελέ είναι ανενεργός; Δεν θα φάει πρώτα αυτός όλο το ζόρι;

    Ο κανονισμός δεν ξεκαθαρίζει την σειρά συρμάτωσης εντός του πίνακα μετά τον ΔΔΕ. Ωστόσο αναφέρεται στην είσοδο αυτού, όπου η σειρά είναι Γενικός διακόπτης > Γενική ασφάλεια > ΔΔΕ. Με απλά λόγια πρώτα έρχεται ο χειρισμός και κατόπιν η επιτήρηση της γραμμής κατανάλωσης.
    Εντός του πίνακα οι αποστάσεις μεταξύ διακόπτη και ασφάλειας είναι ελάχιστες, σε αντίθεση από την ασφάλεια (ή τον διακόπτη) μέχρι την κατανάλωση. Βραχυκύκλωμα εντός του πίνακα σπανίως θα συμβεί (και αυτό από λάθος ανθρώπινο της στιγμής) και το μόνο θέμα είναι η θερμοκρασία λόγω μακροχρόνιας φόρτισης. Αλλά αν τα καλώδια σύνδεσης έχουν την προβλεπόμενη διατομή και ο θερμοστάτης δουλεύει σωστά, ουδέποτε θα υπάρξει θέμα. Και για τον λόγο αυτό ο κανονισμός δίνει επιλογή π.χ. στην γραμμή του θερμοσίφωνα, εντός του πίνακα να έχουμε σύνδεση των υλικών ακόμη και με 2,5-3άρι καλώδιο, ενώ από τον πίνακα μέχρι τον θερμοσίφωνα 4-6άρι.

    Για το δια ταύτα. Προσωπικά θεωρώ ότι διακόπτης (και ο ρελέ) μπαίνει πριν την ασφάλεια, αλλά δεν υπάρχει απαγορευτικό για το αντίθετο.
    Αν ακαι απειροελαχιστη η πιθανοτητα να αστοχησει το ρελε ... αν ειναι μετα την ασφαλεια του θερμοσιφωνα , απλα τον κατεβαζεις και εχεις απομονωσει το συγκεκριμενο κυκλωμα .
    Η οποιαδηποτε αλλη αστοχια , η βραχυκυκλωμα απο λαθος τοποθετηση κλπ κλπ ...

    Επισης στην πραξη ειναι πιο ευκολη η τοποθετηση , καθως απλα κατεβαζεις την ασφαλεια και προσθετεις τα εξαρτηματα .
    Ενω αν μπει πριν την ασφαλεια , θα πρεπει να κατεβασεις γενικο για νακανεις τις εργασιες τοποθετησης .
    The gr81 .

  15. #1395
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ακαι απειροελαχιστη η πιθανοτητα να αστοχησει το ρελε ... αν ειναι μετα την ασφαλεια του θερμοσιφωνα , απλα τον κατεβαζεις και εχεις απομονωσει το συγκεκριμενο κυκλωμα .
    Μα αν τον κατεβάσεις χάνεις όλο το πλεονέκτημα της smart λειτουργία του θερμοσίφωνα.
    Όσον αφορά την περίπτωση προβλήματος, δεν αναφέρομαι για αστοχία του ρελέ και ποτέ μη λες ποτέ ότι δεν μπορεί να συμβεί.

    Στην τελική δεν υπάρχει σωστό ή λάθος όσον αφορά την θέση του αφού ο κανονισμός δεν αναφέρεται ρητά επί του θέματος. Είναι στην ευχέρεια του ηλεκτρολόγου ή του χρήστη που θα μπει και ανέφερα ότι προσωπικά τον θέλω πριν.

    Και κάτι τελευταίο σε περίπτωση απλού ρελέ ισχύος. Ο υπάρχον διακόπτης που είναι; Όπου κι αν είναι (πριν ή μετά την ασφάλεια) ο ρελέ θα μπει παράλληλα με αυτόν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τους βάζω μετά για να μην τρώει ρεύματα απότομα η ασφάλεια ... δεν είμαι ηλεκτρολόγος, πες το διαίσθηση
    Αυτή είναι η αποστολή της ασφάλειας (και του ΔΔΕ). Να τρώει ξύλο και να κόβει σχεδόν ακαριαία το κύκλωμα, για δική μας προστασία και της εγκατάστασης.

Σελ. 93 από 279 ΠρώτηΠρώτη ... 738388919293949598103113 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας