Σελ. 248 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 228238243246247248249250253258268 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.706-3.720 από 4324
  1. #3706
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Είσαι σίγουρος για το IKEA? https://www.home-assistant.io/integrations/tradfri/

  2. #3707
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ οτιδήποτε ΙΚΕΑ έχω πάρει μπαίνει μπαμ πάνω στο HA μου με το δικό μου gateway κανονικά..

    - - - Updated - - -

    Home Assistant Core Update 2023.12.3

    it was sexfull

    Άσχετο αλλά εδώ και κάποιες εκδόσεις δεν μου ξεκινάει το ZHA σωστά. Όχι πάντα... και θέλει απλά να πας στο service και να του πεις ένα reload.
    Το παθαίνει κανείς αυτό? είμαι με Sonoff ZBBridge με tasmota και τελευταίο firmware.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #3708
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Δεν τα είχα ακούσει. Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Δεν με ενδιαφέρει το αν θα έχω ιντερνετ ή όχι όσο ότι θα ήθελα να μην περνάω από 10 υπηρεσίες κάπου στον κόσμο για πράγματα που συμβαίνουν στο σπίτι μου. Επίσης έχω διαβάσει ότι τα response times είναι λίγο τραγικά.
    Ο βασικότερος λόγος είναι ότι όταν μπω να ασχοληθώ θέλω να το κάνω σαν project για μένα με δύο πιθανούς τρόπους
    * Κάτι σε PI με homeassistant και όλα πρέπει να συνδέονται τοπικά. Αυτό μάλλον βγάζει από την εξίσωση πολλές συσκευές όπως πχ ΙΚΕΑ και ειναι ένα θέμα
    * Host σε κάποιο cloud το homeassistant και τότε τα integration θα ειναι από την εφαρμογή/πλατφόρμα της κάθε εταιρίας.
    Έχεις μπερδευτεί λίγο με το local/cloud.
    Αφενός είπαμε IKEA παίζουν και local.
    Αφετέρου, δεν χρειάζεται o Home Assistant να είναι στο cloud, απλά κάποιες συσκευές απαιτούν να μιλήσεις με το δικό τους cloud για να δουλέψουν, ακόμη κι αν τις έχεις προσθέσει στον Home Assistant.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ οτιδήποτε ΙΚΕΑ έχω πάρει μπαίνει μπαμ πάνω στο HA μου με το δικό μου gateway κανονικά..

    - - - Updated - - -

    Home Assistant Core Update 2023.12.3

    it was sexfull

    Άσχετο αλλά εδώ και κάποιες εκδόσεις δεν μου ξεκινάει το ZHA σωστά. Όχι πάντα... και θέλει απλά να πας στο service και να του πεις ένα reload.
    Το παθαίνει κανείς αυτό? είμαι με Sonoff ZBBridge με tasmota και τελευταίο firmware.
    Εμένα το Sonoff dongle με default firmware και ZHA δεν έχει πρόβλημα.

  4. #3709
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Ούτε εγώ με Sonoff Bridge Pro και Tasmota (σχετικά πρόσφατο) έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα με το ΖΗΑ.
    Ανυπόγραφος

  5. #3710
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εγώ με Sonoff Bridge Pro και Tasmota (σχετικά πρόσφατο) έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα με το ΖΗΑ.
    Ποια έκδοση Tasmota έχεις?

    - - - Updated - - -

    Σε άλλα νέα έκανα ένα μάζεμα στο τι έχω περισσευούμενα από Shelly και είναι πολλά... νομίζω πως στα 3 black friday 21,22,23 υπερέβαλλα λίγο (oκ δικαιολογούμε λίγο γιατί τα μισά νόμιζα πως τα είχα πετάξει) οπότε όποιος έχει ανάγκη σε κάτι εδώ είμαι.. ειδικά Shelly Plus 1PM και Shelly 2.5 έχω άπειρα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  viber_image_2023-12-15_22-29-57-730.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  421,3 KB 
ID: 252716
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #3711
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Και έλεγα ότι εγώ έχω στοκ
    Εσύ ανοίγεις αντιπροσωπεία Shelly αν θες
    Τα i3/4 τα έχεις αξιοποιήσει; έχω και εγώ 2-3 και κάθονται γιατί έτσι κι αλλιώς έχουν και τα άλλα Shelly πράγματα custom πατήματα.

  7. #3712
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και έλεγα ότι εγώ έχω στοκ
    Εσύ ανοίγεις αντιπροσωπεία Shelly αν θες
    Τα i3/4 τα έχεις αξιοποιήσει; έχω και εγώ 2-3 και κάθονται γιατί έτσι κι αλλιώς έχουν και τα άλλα Shelly πράγματα custom πατήματα.
    Αυτο σκεφτηκα και εγω.

    Silicon Labs partners with Nabu Casa to support Home Assistant development
    https://www.cnx-software.com/2023/12...t-development/

    Μαλλον καλα νεα.

  8. #3713
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια έκδοση Tasmota έχεις?

    Tasmota 13.1.0.1
    Ανυπόγραφος

  9. #3714
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tasmota 13.1.0.1
    Ευχαριστώ, είχα για πάρα πολύ καιρό 11.0.x χωρίς θέματα και σε κάποια φάση αναβαθμισα στην 13.2 ... Έβαλα τώρα την τελευταία 13.3 αλλά αν μου το ξανακάνει θα γυρίσω πίσω ή στη δικιά σου ή στην 11 που μου έπαιζε μια χαρά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #3715
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπίτι έχω ένα a/c που δεν έχει wifi module και το χειρίζομαι με το τηλεκοντρολ του.

    Τι έχετε να μου προτείνεται να ησυχάσω και από αυτό?

    Απο'τι εχω καταλάβει υπάρχουν μικρά συσκευούλια που απο τη μια έχουν wifi και integrations στο HA και απο την αλλη μιλάνε με την συσκευή με IR σαν να ήταν το τηλεκοντρολ.

    Τι έχετε να μου προτείνετε ? Θα ήθελα να έχω οσο γίνεται πλήρη έλεγχο απο το HA, δηλαδή να επιλέγω modes (heat/cold/fan/dry), θερμοκρασία, fan speed και εί δυνατόν να μπορώ να ρυθμίζω και το sleep timer.

    Τα συσκευούλια αυτά "μαθαίνουν" το τηλεκοντρολ και τις λειτουργίες του με κάποιον τρόπο και παρουσιάζουν τα controls στο HA? Μπορούν να χειριστούν και πολλά μαζί ταυτόχρονα? πχ δύο a/c? Θέλει φαντάζομαι οπτική επαφή και με τα δύο, σωστά?


    Εγώ έχω πάρει αυτό
    https://www.e-shop.gr/coolseer-wifi-...e-p-PER.591568
    Συνδέθηκε άμεσα στο δίκτυο και βρήκε εύκολα το Hitachi ac μου. Δεν δοκίμασα να κάνω manual την αντιστοίχιση των κουμπιών, βρήκε τα βασικά αυτόματα και τα άφησα. Αλλαγή ανάμεσα σε ζεστό/κρύο, αυξομείωση θερμοκρασίας και αλλαγή ταχύτητας. Το swing δεν το βρήκε.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  11. #3716
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω πάρει αυτό
    https://www.e-shop.gr/coolseer-wifi-...e-p-PER.591568
    Συνδέθηκε άμεσα στο δίκτυο και βρήκε εύκολα το Hitachi ac μου. Δεν δοκίμασα να κάνω manual την αντιστοίχιση των κουμπιών, βρήκε τα βασικά αυτόματα και τα άφησα. Αλλαγή ανάμεσα σε ζεστό/κρύο, αυξομείωση θερμοκρασίας και αλλαγή ταχύτητας. Το swing δεν το βρήκε.
    Αυτά όλα από το SmartLife ε? Έχεις HA?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #3717
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά όλα από το SmartLife ε? Έχεις HA?
    Λογικά είναι ίδιο με το δικό μου, που περιέγραψα παραπάνω.

  13. #3718
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω πάρει αυτό
    https://www.e-shop.gr/coolseer-wifi-...e-p-PER.591568
    Συνδέθηκε άμεσα στο δίκτυο και βρήκε εύκολα το Hitachi ac μου. Δεν δοκίμασα να κάνω manual την αντιστοίχιση των κουμπιών, βρήκε τα βασικά αυτόματα και τα άφησα. Αλλαγή ανάμεσα σε ζεστό/κρύο, αυξομείωση θερμοκρασίας και αλλαγή ταχύτητας. Το swing δεν το βρήκε.
    Αυτό έχω και εγώ.
    Το βλέπω στο tuya μια χαρά, αλλά δεν κατάφερα να δουλέψει στο HA.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  14. #3719
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις μπερδευτεί λίγο με το local/cloud.
    Αφενός είπαμε IKEA παίζουν και local.
    Αφετέρου, δεν χρειάζεται o Home Assistant να είναι στο cloud, απλά κάποιες συσκευές απαιτούν να μιλήσεις με το δικό τους cloud για να δουλέψουν, ακόμη κι αν τις έχεις προσθέσει στον Home Assistant.
    Φτου έχασα το μήνυμα με το mobile theme και είχα γράψει σεντόνι στο τραμ.


    Δεν θα έλεγα μπερδευτεί αλλά σίγουρα μου διαφεύγει ορολογία και πως ακριβώς δουλεύει ένα πρωτόκολλο τύπου zigbee.

    Στο παρακάτω, θα αναφέρομαι με HA σε κάθες μορφής smart home λογισμικό, με ZigBee σε κάθε μορφής πρωτόκολλο επικοινωνίας εντός της κατοικίας IOT συσκευώς, με IOT σε κάθε μορφή αισθητήρα ή συσκευή που κάνει κάτι πχ μέσα στο σπίτι και με IOT Gateway την "cloud" υπηρεσία που λαμβάνει πληροφορία από τις εκάστοτε συσκευές της κάθε εταιρείας και γενικά ας το πουμε το server side κομμάτι τους.

    Χωρίς να το έχω μελετήσει αλλά από την δουλειά μου καταλαβαίνω ότι υπάρχουν οι εξείς επιλογές για το πως μια συσκευή λειτουργεί μέσα σε ένα σπίτι.
    1 Η συσκευή μιλάει με WIFI-Internet με το δικό της IOT Gateway
    2. Η συσκευή μιλάει με Wifi-Local, δηλαδή με κάτι που μέσα στο ίδιο home network. Σπάνιο θα έλεγα εκτός και αν το φτιάξεις εσύ.
    3. Η συσκευή μιλάει με κάποιο gateway το οποίο η εταιρεία δίνει για να ελέγχει μαζικά πολλές και διαφορετικές συσκευές. Δεν ξέρω αν αυτή η επικοινωνία έχει πάντα κάποιο στάνταρ ή ειναι ιδιωτική εκδοχή τους. Αυτό το gateway έχει internet access και πρόσβαση στο δικό τους iot gateway
    4. H συσκευή μιλάει με Zigbee τοπικα μέσα στο σπίτι.

    Το HA είναι στημένο σε κάποιο μηχάνημα, πχ PI 3 ή 4 και ουασιαστικά μπορεί να αποτελέσει τον στόχο των 2 και 4 directly. Ίσως κάποιες φορές να γίνεται και το 3 όπως πχ λέτε για το IKEA. Στην περίπτωση που δεν γινεται, υπάρχει integration μέσω ιντερνετ με τον IOT Gateway (API) της εταιρίας. Ειδικά σε αυτή την περίπτωση, η πληροφορία του αισθητήρα και ανάποδα μια εντολή θα πάει από την IOT συσκευή, στο IOT Gateway μέσω 1 ή 3 και μετά θα έρθει στο HA. Δηλαδή μέσω κωλοπετινίστας. Προσωπικά, αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω. Θα προτιμούσα να μην εξαρτάμαι από τον IOT Gateway μιας εταιρίας που συνήθως συνοδεύεται με κάθε χαζή εφαρμογή.

    Αυτό που σιγουρα δεν έχω καταλάβει ειναι το πως ένα HA στημένο σε PI ή σε μηχανάκι δουλεύει με το Zigbee και κάθε zigbee. Από όσο ξέρω δεν έχει το απαραίτητο hardware αλλά όταν κοιτάζω το site της HA ουσιαστικά λέει πάρε το pi και στήσε το. Επίσης δίνει κάποια δικά της, που ίσως έχουν αυτό που κάποια φάση διάβασα ως Zigbee bridge για το Zigbee συγκεκριμένα.
    Όταν έγραψα HA στο cloud, ουσιαστικά αναφερόμουν σε private deployment σε κάποιο cloud αντί να έχεις το πχ pi μέσα στο σπίτι. Σε αυτή την περίπτωση, και ανάλογα με το προηγούμεν ερώτημα, θα χρειαστώ κάτι σαν zigbee bridge μέσα στο σπίτι που μιλάει με το private HA deployment μου και τις IOT συσκευές τοπικά. Όποτε θέλω, μεταφέρομαι σε local deployment. Η εναλλακτική ειναι συσκευές με σύνδεση 1 και το integration.

    Δεν ξέρω αν το εξήγησα καλά ή όχι. Τώρα γιατί δεν το έχω ψάξει πολύ λεπτομερώς και ίσως σου πρήζω τον έρωτα; Λόγοι υγείας που δυσκολεύουν το διαβασμα και έχουν πάρει αναβολή αλλά ελπίζω να λυθούην σύντομα. Ήταν να έχουν λυθεί το Οκτωβρη όμως. Συγνώμη κιόλας.
    Αν ξέρω τους όρους λάθος ή υπάρχει standard ορολογία σε παρακαλώ πες μου. Έχω background σε Architecture και θα ξέρω. Απλά όπως σε όλα στον χώρο μου, η ορολογία είναι ανάμικτη και ειδικά αυτή η λέξη Gateway που τα κάνει όλα αχταρμα.

  15. #3720
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Ιp Camera σπιτιού συμβατή με Tuya app ξέρετε μέχρι 30υρώ;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

Σελ. 248 από 289 ΠρώτηΠρώτη ... 228238243246247248249250253258268 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας