Σελ. 8 από 288 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 4315
  1. #106
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είδους κλέμες χρησιμοποιείτε για να κάνετε τις γέφυρες; Σκέφτομαι να πάρω τέτοια (ή αντίστοιχα): https://www.skroutz.gr/s/29879984/Wa...-2273-205.html
    Μια χαρά φαίνονται αν και εγώ προσωπικά είμαι παραδοσιακός και παίρνω τις ωραίες τις παλιές με βίδωμα. Που θα σου χρειαστούν σε αυτά που πήρες οι κλέμες?

    Γέφυρες εννοείς να τσιμπήσεις ρεύμα από κάπου για το shelly στον πίνακα? εγώ δεν έβαλα κλέμες, απλά ξεβίδωσα τη βίδα στην υπάρχουσα ασφάλεια που ήθελα να βάλω έξτρα κάτι και έβαζα τα 2 καλώδια μαζί στην είσοδο και βίδωνα μετά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #107
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά φαίνονται αν και εγώ προσωπικά είμαι παραδοσιακός και παίρνω τις ωραίες τις παλιές με βίδωμα. Που θα σου χρειαστούν σε αυτά που πήρες οι κλέμες?

    Γέφυρες εννοείς να τσιμπήσεις ρεύμα από κάπου για το shelly στον πίνακα? εγώ δεν έβαλα κλέμες, απλά ξεβίδωσα τη βίδα στην υπάρχουσα ασφάλεια που ήθελα να βάλω έξτρα κάτι και έβαζα τα 2 καλώδια μαζί στην είσοδο και βίδωνα μετά.
    Έχω πάρει μερικά Shelly 1 Plus για να τα βάλω πίσω από διακόπτες.
    Ανυπόγραφος

  3. #108
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    810
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είδους κλέμες χρησιμοποιείτε για να κάνετε τις γέφυρες; Σκέφτομαι να πάρω τέτοια (ή αντίστοιχα): https://www.skroutz.gr/s/29879984/Wa...-2273-205.html
    Κάτι τέτοιο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ή και https://www.skroutz.gr/s/23978597/Wa...r-221-413.html το οποίο ανοιγοκλείνει και βγάζεις πιο εύκολα το καλώδιο.

    Θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα διακόπτη και να μετρήσεις το συνολικό βάθος του κουτιού από πίσω, γιατί στην περίπτωση μου ήταν κατι λιγότερο από ένα εκατοστό πιο ρηχό από όσο χρειαζοταν και δεν έμπαινε στο πίσω το Shelly
    Επίσης να τσεκαρεις αν έχεις ουδέτερο στο διακόπτη

  4. #109
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι τέτοιο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ή και https://www.skroutz.gr/s/23978597/Wa...r-221-413.html το οποίο ανοιγοκλείνει και βγάζεις πιο εύκολα το καλώδιο.

    Θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα διακόπτη και να μετρήσεις το συνολικό βάθος του κουτιού από πίσω, γιατί στην περίπτωση μου ήταν κατι λιγότερο από ένα εκατοστό πιο ρηχό από όσο χρειαζοταν και δεν έμπαινε στο πίσω το Shelly
    Επίσης να τσεκαρεις αν έχεις ουδέτερο στο διακόπτη
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Είχα σκεφτεί κατά βάση τα "απλά" γιατί μου φαίνονται ελαφρώς μικρότερα από αυτά που ανοιγοκλείνουν.

    Όσο για το κουτί και τον ουδέτερο, είναι μέρος του πρότζεκτ για το ΣΚ
    Ανυπόγραφος

  5. #110
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Και περίεργο σήμερα συνέβηκε αφού έβαλα χτες τις πριζες όλες σε διάφορα μέρη. Όλες έχουν overpower protection στα 2500w.
    Πήγε η γυναίκα μου να ζεστάνει στην τοστιέρα ψωμί για πρωινό στο παιδί και έφαγα μήνυμα overpower στο κινητό πως ο τάδε διακόπτης έκλεισε από overpower.
    Μέχρι να προλάβω να πάω, η πριζα πέταγε προς το μπαλκόνι
    Εντέλει μόλις τελείωσε την ξαναβάζω και ανοίγω πάλι τοστιέρα και ξαναεκλεισε... Λεω χάλασε η τοστιερα που είναι 2000w, αλλά πήγα τελικά στα settings της πρίζας και ήταν η ρύθμιση overpower ενεργή με custom ρύθμιση στα 1800w?????.
    Αυτό δεν το έκανα εγώ. Ολες οι πρίζες είχαν την ίδια ρύθμιση και το έχω φρέσκο στο μυαλό μου γιατί χτες στη δουλειά τους ρύθμισα.
    Προσωρινά έκανα σε όλες το overpower Off και θα το δω πάλι ήσυχος το βράδυ.
    Απλά το είπα για όσους πήραν πριζες. Είναι όλες με τελευταίο firmware 1.11.7.

    Και κάτι τελευταίο περί update. Μόλις βάζεις ένα Shelly, η εφαρμογή στο κινητό σου λέει πάντα πως δεν υπάρχει update που είναι λαθος. Αν μπεις όμως με web στο ip της συσκευής και πας στο update, εκεί εμφανίζετε και το κάνει κανονικά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #111
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.757
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως φίλε δεν θα εμπιστευοόμουν πρίζα με μόλις 10A ανοχή, για οτιδήποτε άλλο εκτός από κάνα πορτατίφ. Απαράδεκτα χαμηλή αντοχή για τις σύγχρονες ανάγκες.

    Χαρά στο κουράγιο και στην τσέπη σου που τα έκανες όλα αυτά, αλλά περισσότερο σε "παιχνιδάκι" μου κάνει, παρά σε λειτουργική και ασφαλή εγκατάσταση για το σπίτι σου. Επίσης διακόπτες και πρίζες σε WiFi, στο έλεος του οποιουδήποτε exploit μοορούν να έχουν.

    Καλοί οι αυτοματισμοί, αλλά για να είναι πραγματικά λειτουργικοί και ασφαλείς και και, θέλουν ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ και όχι gadgetάκια.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #112
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως φίλε δεν θα εμπιστευοόμουν πρίζα με μόλις 10A ανοχή, για οτιδήποτε άλλο εκτός από κάνα πορτατίφ. Απαράδεκτα χαμηλή αντοχή για τις σύγχρονες ανάγκες.

    Χαρά στο κουράγιο και στην τσέπη σου που τα έκανες όλα αυτά, αλλά περισσότερο σε "παιχνιδάκι" μου κάνει, παρά σε λειτουργική και ασφαλή εγκατάσταση για το σπίτι σου. Επίσης διακόπτες και πρίζες σε WiFi, στο έλεος του οποιουδήποτε exploit μοορούν να έχουν.

    Καλοί οι αυτοματισμοί, αλλά για να είναι πραγματικά λειτουργικοί και ασφαλείς και και, θέλουν ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ και όχι gadgetάκια.
    δεν ειναι η αντοχη 10Α, ειναι προστασια , λογικα θα εχει και καποια ασφαλεια που θα επεται της ρυθμισης για overpower protection .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #113
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.757
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι η αντοχη 10Α, ειναι προστασια , λογικα θα εχει και καποια ασφαλεια που θα επεται της ρυθμισης για overpower protection .
    overpower protection 2500W, 11A δηλαδή. Αστεία πράγματα, οκ δεν θα λιώσει αφού θα κόψει την παροχή, αλλά τι να εμπιστευτείς και τι να βάλεις επάνω.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #114
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    overpower protection 2500W, 11A δηλαδή. Αστεία πράγματα, οκ δεν θα λιώσει αφού θα κόψει την παροχή, αλλά τι να εμπιστευτείς και τι να βάλεις επάνω.
    φανταζομαι θα προκυπτει απο καποιες παγιες προδιαγραφες των ηλεκτρονικων relay που συνηθως βασιζονται αυτες οι συσκευες
    οπως των 10Αμπερ ,των 16Αμπερ
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #115
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως φίλε δεν θα εμπιστευοόμουν πρίζα με μόλις 10A ανοχή, για οτιδήποτε άλλο εκτός από κάνα πορτατίφ. Απαράδεκτα χαμηλή αντοχή για τις σύγχρονες ανάγκες.

    Χαρά στο κουράγιο και στην τσέπη σου που τα έκανες όλα αυτά, αλλά περισσότερο σε "παιχνιδάκι" μου κάνει, παρά σε λειτουργική και ασφαλή εγκατάσταση για το σπίτι σου. Επίσης διακόπτες και πρίζες σε WiFi, στο έλεος του οποιουδήποτε exploit μοορούν να έχουν.

    Καλοί οι αυτοματισμοί, αλλά για να είναι πραγματικά λειτουργικοί και ασφαλείς και και, θέλουν ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ και όχι gadgetάκια.
    Μα δεν υπάρχει κάτι σε πρίζα που να καίει πάνω από 2000w. Παρόλα αυτά θα αντικαταστήσω με εσωτερικό μετρητή τη συγκεκριμένη πρίζα.
    Όλο το έκανα για να παρακολουθήσω τι καίει το σπίτι καθαρά για να ξέρω.
    Γκατζετακιας είμαι μεγάλος αλλά έτσι είμαι τι να κάνω?
    Σχετικά με τα exploit και αλλά, για αυτό έβαλα home assistant και όλα θα ξεχάσουν το cloud σύντομα από firewall.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #116
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν υπάρχει κάτι σε πρίζα που να καίει πάνω από 2000w. Παρόλα αυτά θα αντικαταστήσω με εσωτερικό μετρητή τη συγκεκριμένη πρίζα.
    Όλο το έκανα για να παρακολουθήσω τι καίει το σπίτι καθαρά για να ξέρω.
    Γκατζετακιας είμαι μεγάλος αλλά έτσι είμαι τι να κάνω?
    Σχετικά με τα exploit και αλλά, για αυτό έβαλα home assistant και όλα θα ξεχάσουν το cloud σύντομα από firewall.
    Εχώ ενα σίδερο με μποιλερ που πιάνει τα 3000W, μια επαγωγική που πάει στο 2400, το πλυντήριο και αυτό στα 2400
    Οι πρίζες (tuya, esp) που έχω εγώ είναι 16Α

  12. #117
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.757
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλο το έκανα για να παρακολουθήσω τι καίει το σπίτι καθαρά για να ξέρω.
    Το ρολοί που άλλαξα το 2018 που έβαλα και νυχτερινό, έχει real-time καταμέτρηση κατανάλωσης

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γκατζετακιας είμαι μεγάλος αλλά έτσι είμαι τι να κάνω?
    Δεν σε παρεξηγώ, me2
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #118
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Να σας δείξω και το προτελευταίο μου project, μοίρασα μια σειρά led strip (almost individually controlled) στα δύο ηχεία, της Blitzwolf, εδώ εν δράσει η λειτουργία φωτορυθμικού.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  PXL_20211127_141531877.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  244,7 KB 
ID: 232659

    ΥΓ1. Η σκόνη είναι λόγω του τελευταίου project, μεγαλώνω τις τρύπες για σποτάκια στην ψευδοοροφή από πάνω.

    ΥΓ2. Αυτά με δική σας ευθύνη αν δεν απουσιάζει η γυναίκα του σπιτιού.

    ΥΓ3. Φαίνoνται ένα μπλιμπλίκι Broadlink ir controller και ένα film slide cube πάνω στο δεξί ηχείο, δική μου πατέντα με φωτάκι που ανάβει με ir και φαίνονται οι φωτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gcf : 27-11-21 στις 17:38.

  14. #119
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    @bluechris

    το home assistant το τρέχεις σε container;;;
    Χρειαζόταν add on για τα shelly;;;

  15. #120
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    @bluechris

    το home assistant το τρέχεις σε container;;;
    Χρειαζόταν add on για τα shelly;;;
    Το τρέχω με το vm της home assistant στον esxi μου και απλά πας integrations και λες add Shelly, δεν το θυμάμαι. Μπορεί να μου το πέταξε μόνο του να τα βάλει γιατί μόλις βάζω στα Shelly με το τελευταίο firmware στο internet στο developer settings, στο Coiot πως το λένε, το ipτουhomeassistant:5683, το home assistant τα βρίσκει αυτόματα.

    Θέλω τώρα να γυρίσω 1η του μήνα τη βάση του home assistant σε mysql, γιατί την κόβω να σκάει σε κάνα 6μηνο η απλή βασουλα που έχει μαμά με τόσα μπινελικια που έχω.

Σελ. 8 από 288 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας