Σελ. 13 από 288 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 4315
  1. #181
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν έχω διαβάσει.. για πείτε στα γρήγορα το ρεζουμέ....
    No sex............
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  2. #182
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταία και εγώ... να δεις τι μου έκανε η DHL... περίμενα να έρθουν στη δουλειά και παίρνω μήνυμα χτες πως με περιμένουν στο DHL Point στο Μπουρνάζι στη Shell.
    Παλιά ότι έπαιρνα από DHL το έστελνα εκεί... οκ λέω δεν πειράζει θα πάω. Πάω αλλά ποτέ δεν μου έστειλαν το pin να πάρω το δέμα από το αυτόματο. Με τα πολλά και αφού περίμενα κάνα μισάωρο και αφού είχα μιλήσει 3 φορές μαζί τους.. πέτυχα μια κοπελιά που μου λέει
    "Πήγαινε μπροστά στο μηχάνημα"... πάτησε κάτι από τα κεντρικά και άνοιξε το πορτάκι με το δέμα μου.




    Όχι δεν έχω διαβάσει.. για πείτε στα γρήγορα το ρεζουμέ....


    Βρε τι λες τώρα... πες μου ποιο σχέδιο θες και στο βγάζω... παλέτες με καρούλια πλαστικό πήραμε.
    Απλά τελικά εγώ προσωπικά δεν χρειάζομαι κάτι... αν και μου αρέσει αυτό
    https://www.thingiverse.com/thing:1431386

    - - - Updated - - -

    Άκυρο αυτό που είπα... αυτό θα το φτιάξω σίγουρα για το button.... μην το κολλάω στον τοίχο.
    https://www.thingiverse.com/thing:4575759

    Να τα δείξω το πρωί στο συνάδελφο και μιλάμε. Εντο μεταξύ μάλλον από αυτά τα σχέδια μπορεί να πάρει τα βασικά μεγέθη των 1/1PM/Plus1/Plus1PM οπότε μετά είναι εύκολο να μου φτιάξει ότι θέλω....
    Για το button και μένα θα μου ήταν χρήσιμο.

  3. #183
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    No sex............
    Χαχα πιο γρήγορο ρεζουμέ δε γινόταν, εγω είπα πολλά..

  4. #184
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.174
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα ρε συ... Αριστοφανης..
    Που ήταν οργανωτής των γυναικών η Λυσιστράτη και αποφάσισαν κοκο γιοκ στους άντρες αν δεν σταματήσουν τον πόλεμο..
    Ώπα ναι.. οκοκ... τρομάρα μου, τσάμπα τόσες φορές στην Επίδαυρο...

    - - - Updated - - -

    Νομίζω η πιο ωραία συσκευή μέχρι τώρα είναι το Door Window sensor. Αν εξαιρέσει κανείς πως παίρνει 2 μπαταρίες των 3€ (υπάρχουν πιο φτηνές αλλά τόσο τις βρήκα στο Σκλαβενίτη τώρα που βιαζομουνα) μου αρέσει πολύ.

    Μετράει:

    Άνοιξε/κλείσε
    Θερμοκρασία
    Κραδασμό
    Φωτεινότητα
    Γωνιομετρο

    Πολύ καλό.

    - - - Updated - - -

    Πάρα πολύ καλές οδηγίες με καλωδιώσεις για τα shelly σε σχέση με διακόπτες κλπ έχει αυτή η σελίδα που τα έχει όλα σχεδόν.

    https://sequr.be/blog/2020/07/intro-into-shelly/

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, πήγα στα παιδιά δίπλα με τους 3dPrinter και μου έβγαλαν μια βάση για κουμπί μπαμ μπαμ.

    Η κεφαλές που είχαν επάνω και στους 2 printer ήταν 0.8 στον ένα και 1.0 στον άλλο οπότε βγήκε λίγο χοντροκομμένο και χρώμα είχαν και διάφανο επάνω. Αυτά που βγάζουν καθημερινά είναι κάτι καλούπια για μηχανές για αυτό και τα μεγάλα νούμερα.
    Εμένα μου κάνει αυτό μια χαρά... παρόλα αυτά αν θέλει κάποιος, θα αλλάξουν κεφαλή και θα μου το βγάλουν με 0.4 οπότε η λεπτομέρεια θα είναι ποιο σοβαρή. Χρώματα έχουν μαύρο, μπλε, πορτοκαλί και διάφανο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20211201_150746.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  231,3 KB 
ID: 232772

    Υ.Γ. Η πατούρα από κάτω θα κοπεί εννοείται.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #185
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.174
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Καταρχήν χρωσταγα μια φωτογραφία από το Α7 στο ψυγείο οπότε την επισυνάπτω.

    Τώρα να πω λίγα πράγματα για τα Shelly μετά από 15 ημέρες ασχολία μαζί τους.
    Αντιμετώπισα τα εξής θέματα συνολικά και κάποια tips που έχω να δώσω.

    Στο σπίτι μου λόγο του πολύ σφιχτού firewall που έχω, επίσης λόγο του ότι κάνω force redirect όλα τα DNS queries στο 1.1.1.1 , και τέλος λόγο του pihole, στην αρχή αντιμετώπισα μεγάλο θέμα να γίνουν register οι συσκευές στο cloud. Τοπικά έπαιζαν κανονικά. Μέχρι να καταλάβω τι φταίει είχα ταλαιπωρηθεί πολύ και η λύση μου ήταν να τις κάνω register μέσω του mifi της cosmote και όλα δούλεψαν ρολόι.
    Το λέω για να μην ψάχνεται κανείς άδικα όπως εγώ.
    Η πιο δυσκολη συσκευή σε ρύθμιση ήταν το Temperature & humidity sensor γιατί με το που έκανε join στο wifi, έκανε suspend και για να το ξεπεράσεις και να την κρατήσεις ξύπνια πρέπει κάθε 10 δευτερόλεπτα να πατάς μια φορά ένα πινακι που εξέχει και το λαμπακι γίνεται μόνιμα κόκκινο. Στις ρυθμίσεις του μέσα καλό είναι να επιλέξετε να στέλνει θερμοκρασία οπότε αλλάζει κατά 0.2 μονάδες η θερμοκρασία και κατά 5 η υγρασία.

    Αντίστοιχα δύσκολο μη πω πιο δύσκολο ήταν το Door/window sensor γιατί το reset/awake κουμπί το έχει μεσα σε τριπιτσα και θέλει συνδετήρα. Η λύση εδώ για το κρατάς ζωντανό μέχρι να το ρυθμίσεις είναι απλα να πλησιάζεις και καπακι να απομακρύνεις μετά το 2ο του κομμάτι οποτε νομίζει πως η πόρτα ή το παράθυρο ανοιγοκλείνει και μένει ζωντανό.

    Από θέμα ταχύτητας, τα πιο καλά ήταν τα plus. Καμία σχέση με τα EM, PM, I3 που είχα σεταρει μέχρι πρόσφατα. Χωρίς να έχει κάποιο νόημα, η ταχύτητα που απαντάνε μέσω web είναι ακαριαία.
    To πιο αργό Shelly ήταν το i3 και είναι και το μόνο που δεν παίρνει ρύθμιση για backup wifi. Έχει ρύθμιση αλλά δεν μου σώνει το wifi. Θα κάνω ένα reset σε κάποια φάση να ξαναπροσπαθήσω.

    Καλό είναι να δηλώσετε ένα backup wifi, πχ το hotspot του κινητού σας οπότε σε κάποια φάση ανάγκης να έχετε ελεγχο πάνω τους (εξαιρούνται αυτά που τα έχετε συνδέσει και σε μηχανικό διακόπτη.

    Πολλές φορές λένε πως δεν υπάρχει update όταν τα κάνετε register. Εδώ υπάρχει το εξής, από το app στο κινητό σου λέει δεν υπάρχει update αλλά αν πας με web στο ip τους τότε το εμφανίζουν.
    Σε κάποια μου έβγαζε και beta firmware αλλά έμεινα για σιγουριά στην 0.8.1 και 1.11.7

    Όσοι τα βάζετε μέσα σε μπριζες, καλό είναι να βρείτε το μονοκλωνικο καλώδιο που έχουν οι εγκαταστάσεις των σπιτιών. Αν δεν μπορείτε να το βρείτε εύκολα (εμένα στον Καυκα πχ όταν ζήτησα, μου είπαν πως δίνουν από 100 μέτρα και πάνω), τότε πάρτε ή καλωδιο ρεύματος πολυκλωνο ή μια καλή προέκταση ή μια καλή μπαλαντεζα και κοψτε καλώδιο από εκεί για τα κομματάκια που θα χρειαστείτε φτάνει να είναι καλώδιο για 16Α (νομίζω 2mm διάμετρος του εσωτερικού χαλκού. Το πολύ χοντρό μονοκλωνικο καλώδιο για θερμοσίφωνο ή κουζίνα δεν χωράει στις τρύπες των Shelly, την πάτησα για αυτό το λέω γιατί είχα 5 μετά τέτοιο.

    Σε όλα τα Shelly όταν το λαμπάκι αναβοσβηνει σημαίνει πως ή ΔΕΝ έχει συνδεθεί στο wifi ή εκπέμπει το δικό του wifi όπως είναι μαμά ή μετά από reset. Πρέπει να είναι σταθερό κόκκινο για να είναι όλα οκ. Εξαιρούνται τα Shelly plug s που έχουν 2 λαμπάκια, κόκκινο για το wifi και μπλε για το on/off.

    Όσοι έχετε ΕΜ ή 3ΕΜ για κεντρική μέτρηση στο σπίτι και συνάμα μεμονωμένες αλλες Shelly συσκευές που μετρούν ρεύμα πχ 1pm/1plus pm/2.5 κλπ, όταν τις ρυθμίζεται, πηγαίνετε στη ρύθμιση "Consumption Calculation" και πατήστε το τικ στο
    Exclude from total house Consumption". Αν δεν το κάνετε αυτό, θα έχετε λάθος γενική κατανάλωση σπιτιού γιατί αν πχ έχετε ένα EM για τη γενική μέτρηση και ένα Shelly plug και στο Shelly plug έχετε πχ κάτι που καίει 1000watt, τοτε η γενική κατανάλωση θα είναι 2000watt δηλαδή 1000 απο το ΕΜ και 1000 απο το plug που είναι λαθος. Οι δευτερεύουσες συσκευές λοιπόν θα δίνουν μέτρηση μόνο στο δωμάτιο που βρίσκονται (αν έχετε κάνει δωμάτια και δεν τα έχετε όλα χύμα).
    Εγώ που έχω πολλές συσκευές όχι μόνο έχω κάνει δωμάτια αλλά έχω κάνει και δωμάτιο με όνομα power panel που έχει μόνο ότι υπάρχει μέσα στον κεντρικό πίνακα.

    Όποιος έχει απορία για οτιδήποτε ρωτάει ελεύθερα είμαι εδώ.

    - - - Updated - - -

    Ξεχασα τη φωτογραφία.

    Τα 3 κλιπ που το κρατάνε είναι απλα TESA κλιπ με αυτοκόλλητη πλευρά Γι για στήριξη καλωδίων σε τοίχους, γραφεία κλπ που τα έχω ανοιχτά και το ταμπλετ το περνάω μέσα τους από το πλάι. Είναι γερά, φτηνά και το tablet το παίρνεις πολύ εύκολα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20211201_223626.jpg  


  6. #186
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ό,τι αφορά τα battery powered Shelly, αφού κάνεις το αρχικό setup και τα συνδέσεις στο cloud, μπορείς να κάνεις όλες τις ρυθμίσεις που θες από την εφαρμογή, όχι από το Web interface της συσκευής, και όταν την "ξυπνήσεις" θα πάρει τις ρυθμίσεις.

  7. #187
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.174
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ό,τι αφορά τα battery powered Shelly, αφού κάνεις το αρχικό setup και τα συνδέσεις στο cloud, μπορείς να κάνεις όλες τις ρυθμίσεις που θες από την εφαρμογή, όχι από το Web interface της συσκευής, και όταν την "ξυπνήσεις" θα πάρει τις ρυθμίσεις.
    Σωστά αλλά με παιδεψε για να κάνει update. Μετά για να αλλάξω το wifi κλπ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #188
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χαρά στην όρεξη σου να ασχοληθείς Ευχαριστούμε για τις επεξηγήσεις.

    Η γυναίκα σε πετάει από το σπίτι σε 5, 4, 3
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #189
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.174
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαρά στην όρεξη σου να ασχοληθείς Ευχαριστούμε για τις επεξηγήσεις.

    Η γυναίκα σε πετάει από το σπίτι σε 5, 4, 3
    Προς στιγμήν δεν ξέρει τίποτα μόνο το θερμοσίφωνο έχει δει με το κουμπί και ότι έχω βάλει σε πρίζες τα shelly plug για να μετράω την κατανάλωση. Ότι κάνω το κάνω το πρωί αφού πάω το μικρό στο σχολείο, εκείνη έχει πάει δουλειά οπότε χορεύει το ποντίκι 8:20 με 9

    Σήμερα λοιπόν ήταν η ώρα του Γιάννη Βαλαώρα να βάλω 3 Shelly Plus 1PM στην κρεβατοκάμαρα σε 3 πρίζες. ΗΤΤΑ ... αυτό μόνο έχω να πω. Ενώ στην κουζίνα το 1ο τέτοιο Shelly που έβαλα χώρεσε μια χαρά και σας έβαλα και φωτό... στις άλλες ΔΕΝ χωράει να κλείσει η πρίζα. Βασικά κέρδιζα 1+ πόντο λόγο του πλακακιού στην κουζίνα. Οι ρημάδες οι Legrand που έχει το σπίτι είναι καλό μοντέλο και τα 2 αυτάκια που έχει αριστερά δεξιά που από εκεί μόλις βιδώνεις σφίγγει η πρίζα στον τοίχο, έχουν πλαστική πατούρα πίσω από τα ελάσματα !!!! με αποτέλεσμα να βρίσκουν στο Shelly. Δυστυχώς όλο το σπίτι είναι έτσι.
    Όποιος θα κάνει τέτοια δουλειά, να λύσει μια πρίζα να δει αν έχει απλά ελάσματα, αν έχει είναι ΟΚ.

    Τώρα οι πρίζες ευτυχώς είναι φτηνές... στο Καυκά που κοιτάω και σε Legrand και σε Schneider, κάνουν γύρω στα 2-3€ η μία οπότε με 20-25€ θα τις αλλάξω όλες.

    Θέλει λοιπόν πρίζα με απλά νυχάκια/αυτάκια πως τα λένε χωρίς να έχουν τίποτα πίσω τους.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #190
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς στιγμήν δεν ξέρει τίποτα μόνο το θερμοσίφωνο έχει δει με το κουμπί και ότι έχω βάλει σε πρίζες τα shelly plug για να μετράω την κατανάλωση. Ότι κάνω το κάνω το πρωί αφού πάω το μικρό στο σχολείο, εκείνη έχει πάει δουλειά οπότε χορεύει το ποντίκι 8:20 με 9

    Σήμερα λοιπόν ήταν η ώρα του Γιάννη Βαλαώρα να βάλω 3 Shelly Plus 1PM στην κρεβατοκάμαρα σε 3 πρίζες. ΗΤΤΑ ... αυτό μόνο έχω να πω. Ενώ στην κουζίνα το 1ο τέτοιο Shelly που έβαλα χώρεσε μια χαρά και σας έβαλα και φωτό... στις άλλες ΔΕΝ χωράει να κλείσει η πρίζα. Βασικά κέρδιζα 1+ πόντο λόγο του πλακακιού στην κουζίνα. Οι ρημάδες οι Legrand που έχει το σπίτι είναι καλό μοντέλο και τα 2 αυτάκια που έχει αριστερά δεξιά που από εκεί μόλις βιδώνεις σφίγγει η πρίζα στον τοίχο, έχουν πλαστική πατούρα πίσω από τα ελάσματα !!!! με αποτέλεσμα να βρίσκουν στο Shelly. Δυστυχώς όλο το σπίτι είναι έτσι.
    Όποιος θα κάνει τέτοια δουλειά, να λύσει μια πρίζα να δει αν έχει απλά ελάσματα, αν έχει είναι ΟΚ.

    Τώρα οι πρίζες ευτυχώς είναι φτηνές... στο Καυκά που κοιτάω και σε Legrand και σε Schneider, κάνουν γύρω στα 2-3€ η μία οπότε με 20-25€ θα τις αλλάξω όλες.

    Θέλει λοιπόν πρίζα με απλά νυχάκια/αυτάκια πως τα λένε χωρίς να έχουν τίποτα πίσω τους.
    Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ όπως ανέφερα πολύ πιο πάνω.
    Η λύση στην δική μου περίπτωση ήταν να μην βάλω το Shelly πίσω από την πρίζα, αλλά στο μπουάτ που βρίσκεται πάνω ή κάτω από την πρίζα. Σε κάποιες περιπτώσεις χρειάστηκε να τραβήξω και ένα καλώδιο μέσα από το σωληνάκι που υπάρχει για να δώσω φάση ή ουδέτερο αλλά δεν ήταν τίποτα σπουδαίο. Προσωπικά με βόλεψε πολύ περισσότερο αυτό με τα μπουάτ γιατί δούλευα τα Shelly με την άνεσή μου και χωρίς περιορισμούς χώρου.

  11. #191
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.174
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ όπως ανέφερα πολύ πιο πάνω.
    Η λύση στην δική μου περίπτωση ήταν να μην βάλω το Shelly πίσω από την πρίζα, αλλά στο μπουάτ που βρίσκεται πάνω ή κάτω από την πρίζα. Σε κάποιες περιπτώσεις χρειάστηκε να τραβήξω και ένα καλώδιο μέσα από το σωληνάκι που υπάρχει για να δώσω φάση ή ουδέτερο αλλά δεν ήταν τίποτα σπουδαίο. Προσωπικά με βόλεψε πολύ περισσότερο αυτό με τα μπουάτ γιατί δούλευα τα Shelly με την άνεσή μου και χωρίς περιορισμούς χώρου.
    Δεν κατάλαβα τπτ... τι είναι το μπουάτ κλπ.. είμαι παντελώς άσχετος, βγάζω την πρίζα και βλέπω ένα ποτήρι πορτοκαλί με 2 τρύπες, στη μια τρύπα έρχονται τα καλώδια και η άλλη είναι άδεια.... αν έχεις μια φωτό ή κάτι να το καταλάβω θα ήμουν υπόχρεος γιατί μέχρι στιγμής η λύση μου είναι απλά να πάρω πρίζες με απλό άγκιστρο...

    Πρίζα Σούκο 2M Με ασφάλεια παιδιών 16A 230V Λευκή IP20 1,91€

    Πρίζα Σούκο 2M Με ασφάλεια παιδιών 16A 250V Λευκή IP31 2,77€
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #192
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα τπτ... τι είναι το μπουάτ κλπ..
    Aν πειράξεις το μπουάτ, μπορώ να σε φιλοξενήσω μέχρι να βρεις μόνιμη διαμονή.

  13. #193
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα τπτ... τι είναι το μπουάτ κλπ.. είμαι παντελώς άσχετος, βγάζω την πρίζα και βλέπω ένα ποτήρι πορτοκαλί με 2 τρύπες, στη μια τρύπα έρχονται τα καλώδια και η άλλη είναι άδεια.... αν έχεις μια φωτό ή κάτι να το καταλάβω θα ήμουν υπόχρεος γιατί μέχρι στιγμής η λύση μου είναι απλά να πάρω πρίζες με απλό άγκιστρο...

    Πρίζα Σούκο 2M Με ασφάλεια παιδιών 16A 230V Λευκή IP20 1,91€

    Πρίζα Σούκο 2M Με ασφάλεια παιδιών 16A 250V Λευκή IP31 2,77€
    Στην ευθεία πάνω ή κάτω από τον αντίστοιχο διακόπτη πρέπει να υπάρχει ένα καπάκι, λογικά στρόγγυλο, εγώ το ξέρω μπουάτ, αλλιώς κουτί διακλάδωσης, στα αγγλικά νομίζω junction box. Είναι το σημείο όπου διακλαδώνονται τα καλώδια

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν πειράξεις το μπουάτ, μπορώ να σε φιλοξενήσω μέχρι να βρεις μόνιμη διαμονή.
    Η αλήθεια είναι ότι συνήθως είναι λίγο επίπονο να μπλέκεις με το μπουάτ.
    Γι' αυτό τώρα είμαι στη φάση στοκαρίσματος και βαψίματος!

  14. #194
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.174
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sxbcl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ευθεία πάνω ή κάτω από τον αντίστοιχο διακόπτη πρέπει να υπάρχει ένα καπάκι, λογικά στρόγγυλο, εγώ το ξέρω μπουάτ, αλλιώς κουτί διακλάδωσης, στα αγγλικά νομίζω junction box. Είναι το σημείο όπου διακλαδώνονται τα καλώδια
    ΩΠΑ .. κατάλαβα.. μιλάς για το διακλαδωτή πάνω... και ρε συ τι έκανες? ξήλωσες σουβά για να το ανοίξεις για να βάλεις το shelly εκεί και σουβαντίζεις και βάφεις?? !!!!!!!!!!!!! μόνος σου μένεις? Αν πάθει κάτι το Shelly εκεί μέσα θα τα κάνεις πάλι από την αρχή? δεν παίζει αυτό με την καμία.

    Αν το κάνω εγώ αυτό εκτός ότι μένω σε ενοίκιο (άλλη κουβέντα αυτή που αν χρειαστεί να μετακομίσω θα θέλω μια εβδομάδα να ξηλώνω ότι π@π@ρι@ έχω κάνει στο σπίτι) δεν θα ζήσω για πολύ... το ποιο απλό θα είναι να μένω στο αμάξι ή στην αποθήκη για πολύ καιρό (έχω και τον πατέρα μου που είναι μόνος του να πάω πλάκα πλάκα).

    Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #195
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΩΠΑ .. κατάλαβα.. μιλάς για το διακλαδωτή πάνω... και ρε συ τι έκανες? ξήλωσες σουβά για να το ανοίξεις για να βάλεις το shelly εκεί και σουβαντίζεις και βάφεις?? !!!!!!!!!!!!! μόνος σου μένεις? Αν πάθει κάτι το Shelly εκεί μέσα θα τα κάνεις πάλι από την αρχή? δεν παίζει αυτό με την καμία.

    Αν το κάνω εγώ αυτό εκτός ότι μένω σε ενοίκιο (άλλη κουβέντα αυτή που αν χρειαστεί να μετακομίσω θα θέλω μια εβδομάδα να ξηλώνω ότι π@π@ρι@ έχω κάνει στο σπίτι) δεν θα ζήσω για πολύ... το ποιο απλό θα είναι να μένω στο αμάξι ή στην αποθήκη για πολύ καιρό (έχω και τον πατέρα μου που είναι μόνος του να πάω πλάκα πλάκα).

    Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση...
    Επειδή ήμουν πάνω από τους μπογιατζήδες όταν έβαφα το σπίτι, δεν έχουν στοκάρει ολόκληρο το διακλαδωτή από πάνω, απλά γύρω γύρω. Επομένως δεν ξήλωσα τίποτα, σε κάποιες περιπτώσεις, όχι σε όλες, χρειάστηκε ένα μερεμέτι μετά, τίποτα σπουδαίο.
    Απλά με την ευκαιρία τώρα να διορθώσω κάποιες υγρασίες και φουσκώματα γενικά, έκανα κι αυτά ακόμη καλύτερα, όπου χρειαζόταν.

    Και, όχι δε μένω μόνος, παντρεμένος είμαι! Απλά το στεφάνι περιμένει πρώτα να δει αν τα αφήσω μπάχαλο και μετά θα πέσει παντόφλα. Απλά ξέρει πια ότι στο τέλος θα είναι όλα όπως πρώτα!

Σελ. 13 από 288 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας