Σελ. 138 από 288 ΠρώτηΠρώτη ... 118128133136137138139140143148158 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.056-2.070 από 4315
  1. #2056
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Θυμάμαι το είχα βάλει σε container και κάποια πράγματα δεν υπήρχαν διαθέσιμα (νομίζω το HACS, δε θυμάμαι ακριβώς) και τελικά το πήγα σε δικό του VM.

    Edit: [ Δες εδώ για τις διαφορές. ]

    Edit: [ Έλειπαν τα add-ons γενικά από το container, οπότε πήγα σε alternative installation σε dedicated VM στο QNAP NAS. ]
    Ανυπόγραφος

  2. #2057
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Αν δεν έχεις και πολύ εμπειρία στην διαχείριση του λειτουργικού και του package manager θα πρότεινα docker. Βάλτο με docker στην αρχή να το δεις/μάθεις/ συνηθίσεις και μετά αν νομίζεις οτι χρειάζεται/θέλεις να το γυρίσεις σε core το γυρνάς σχετικά εύκολα. Όλο το config/database/ιστορικό είναι και στις δύο περιπτώσεις ο ίδιος κατάλογος /config.

    Εγώ το έχω σε container (με docker composer για την ακρίβεια) και το HACS λειτουργεί κανονικά.

    Σε αυτή την περίπτωση ναι, δεν υπάρχουν τα addons αλλά έτσι κι αλλιως από την στιγμή που έχεις άμεση πρόσβαση στο σύστημα θεωρητικά δεν τα χρειάζεσαι, τα βάζεις και μόνος σου στο σύστημα μέσω του package manager - τα addons είναι χρήσιμα για το HA supervised/VM οπου εκεί ο χρήστης δεν έχει τόσο χαμηλή πρόσβαση και διαχειρίζεται όλο το σύστημα από το UI.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 06-02-23 στις 13:27.

  3. #2058
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Ναι, τελικά δεν ήταν το HACS (λάθος θυμόμουν), αλλά τα addons. Η συζήτηση ξεκίνησε από εδώ και συνεχίστηκε παρακάτω.
    Ανυπόγραφος

  4. #2059
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Καλώς, θα παίξω λίγο με τις εναλλακτικές μέχρι να δω τι θα κρατήσω.
    off topic, μόλις βλέπω ότι το site της hellasdigital είναι blocked λόγω phishing threat...
    https://phish.opendns.com/main?url=w...tagging=&nref#

  5. #2060
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς, θα παίξω λίγο με τις εναλλακτικές μέχρι να δω τι θα κρατήσω.
    off topic, μόλις βλέπω ότι το site της hellasdigital είναι blocked λόγω phishing threat...
    https://phish.opendns.com/main?url=w...tagging=&nref#
    Μια χαρά μου παίζει εμένα.... false είναι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #2061
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Έχω την παρακάτω Xiaomi λάμπα ταβανιού, που την έχω τοποθετήσει σε ένα δωμάτιο με συμβατικό διακόπτη.
    https://www.mistore-greece.gr/Produc...t-(350mm).aspx

    Γνωρίζει κανείς αν παίζει ή που να κοιτάξω για το αν παίζει με αυτόν τον διακόπτη;
    https://www.skroutz.gr/s/21838692/Ye...-YLKG07YL.html

    Υπάρχει άλλος καλύτερος διακόπτης που να τον βλέπει και το Mi Home;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #2062
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την παρακάτω Xiaomi λάμπα ταβανιού, που την έχω τοποθετήσει σε ένα δωμάτιο με συμβατικό διακόπτη.
    https://www.mistore-greece.gr/Produc...t-(350mm).aspx

    Γνωρίζει κανείς αν παίζει ή που να κοιτάξω για το αν παίζει με αυτόν τον διακόπτη;
    https://www.skroutz.gr/s/21838692/Ye...-YLKG07YL.html

    Υπάρχει άλλος καλύτερος διακόπτης που να τον βλέπει και το Mi Home;
    Έχεις γενικό zigbee στημένο ή μόνο το Mi Home? αν έχεις μόνο το Μi δεν θα παίξει.

    - - - Updated - - -

    Άκυρο, πρέπει να παίξει κανονικά αυτός που λες. Η μόνη συνθήκη που μπορεί να μην παίξει είναι ο λογαριασμός σου στην Mi να είναι στον ευρωπαϊκό σέρβερ αλλά εύκολα γυρίζεις στον κινέζικο που θα βγούν όλα τα προϊόντα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #2063
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την παρακάτω Xiaomi λάμπα ταβανιού, που την έχω τοποθετήσει σε ένα δωμάτιο με συμβατικό διακόπτη.
    https://www.mistore-greece.gr/Produc...t-(350mm).aspx

    Γνωρίζει κανείς αν παίζει ή που να κοιτάξω για το αν παίζει με αυτόν τον διακόπτη;
    https://www.skroutz.gr/s/21838692/Ye...-YLKG07YL.html

    Υπάρχει άλλος καλύτερος διακόπτης που να τον βλέπει και το Mi Home;
    Παίζει μέσω Bluetooth, direct σύνδεση με τη λάμπα όπως το μικρό τηλεχειριστήριο που είχε μέσα... Αυτό σημαίνει ότι δεν θα βλέπεις το χειριστήριο στο Mi Account.

    Έχω το ίδιο σε παλαιότερη λάμπα στην κουζίνα (που κι εκείνη είχε το μικρό στο κουτί).

  9. #2064
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει μέσω Bluetooth, direct σύνδεση με τη λάμπα όπως το μικρό τηλεχειριστήριο που είχε μέσα... Αυτό σημαίνει ότι δεν θα βλέπεις το χειριστήριο στο Mi Account.

    Έχω το ίδιο σε παλαιότερη λάμπα στην κουζίνα (που κι εκείνη είχε το μικρό στο κουτί).
    Ώπα κάτσε... δεν είχε τηλεχειριστήριο μέσα η λάμπα. Λες να είναι άλλη; Πριν 3 χρόνια την πήρα και δεν έχω ιδέα που είναι το κουτί της.

    Το dimmer θα δουλέψει και πως από το Mi Home θα βλέπω και το dimmer και τη λάμπα; Όχι πως παίζει ιδιαίτερο ρόλο, απλά θέλω να τη χειρίζομαι και με φυσικό διακόπτη και μέσω του Mi Home.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #2065
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ώπα κάτσε... δεν είχε τηλεχειριστήριο μέσα η λάμπα. Λες να είναι άλλη; Πριν 3 χρόνια την πήρα και δεν έχω ιδέα που είναι το κουτί της.

    Το dimmer θα δουλέψει και πως από το Mi Home θα βλέπω και το dimmer και τη λάμπα; Όχι πως παίζει ιδιαίτερο ρόλο, απλά θέλω να τη χειρίζομαι και με φυσικό διακόπτη και μέσω του Mi Home.
    Μάλλον είναι άλλη λάμπα. Στο λινκ που έβαλες, δείχνει ένα μικρό τηλεχειριστήριο.

    Το χειριστήριο από το 2ο λινκ που παρέθεσες ΔΕΝ συνδέεται με το mi home αλλά απ'ευθείας με τη λάμπα μέσω ΒΤ.

    Από το mi home την ελέγχεις ανεξάρτητα αν έχεις τηλεχειριστήριο ή όχι.

  11. #2066
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τη στερέωση με τη θήκη σκέφτομαι να βρω κάποια λεπτή μαγνητική πλάκα και να τη βάλω ανάμεσα στο τοίχωμα της θήκης και τη ρουβίτσα. Στο μπαλκόνι και στην αυλή υπάρχουν κάποιες μεταλλικές κατασκευές, οπότε μπορώ να τα στηρίξω εκεί χωρίς τρύπες ή δεματικά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή ιδέα, αν είναι λεπτή η πλάκα θα το χωρέσει μάλλον. Θα το έχεις δεί μάλλον αλλά και για να γνωρίζουν και οι άλλοι, η σιλικονάτη θήκη μπορεί να στερεωθεί με πολλούς τρόπους:
    Συνημμένο Αρχείο 245434

    Μήπως όμως πειράζει που τα ηλεκτρονικά ή η μπαταρία θα είναι μόνιμα 24x7 τόσο κοντά σε μαγνητικό πεδίο? Μπα, ε? για την μπαταρία δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση αλλά για τα ηλεκτρονικά ανησυχώ περισσότερο. ειδικά για τo όποιου είδους storage chip έχει για να σώζει/γράφει πχ το firmware. κανα δυο bits να κάνουν flip πάει το firmware. Ας ρωτήσουμε τους engineers της ruuvi να μας πουν την γνώμη τους.
    Επανέρχομαι στις ρουβίτσες, επειδή ρώτησα τους αρμόδιους σχετικά με το μαγνήτη και αν επηρεάζει τη λειτουργία τους:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2023-02-07-23-04-26-46_948cd9899890cbd5c2798760b2b95377.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  359,5 KB 
ID: 245644

    Με έβαλε σε σκέψεις αυτή η απάντηση, ομολογώ δεν το είχα σκεφτεί.

    Βλέποντας όμως την εικόνα για τους διαφορετικούς τρόπους στήριξης, σκέφτηκα το κρέμασμα σε εξωτερικό χώρο: σε συνδυασμό με τον αισθητήρα κίνησης θα μπορείς να καταλαβαίνεις αν φυσάει
    Ανυπόγραφος

  12. #2067
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Λοιπόν στο raspi έβαλα το ΗΑ σε docker, τώρα κάνω και Core εγκατάσταση στη διάρκεα της οποίας έπλεξα ένα πουλόβερ μέχρι να κάνει compile την Python 3.10.

  13. #2068
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν στο raspi έβαλα το ΗΑ σε docker, τώρα κάνω και Core εγκατάσταση στη διάρκεα της οποίας έπλεξα ένα πουλόβερ μέχρι να κάνει compile την Python 3.10.
    Καλή εποχή διάλεξες λοιπόν. Σκέψου να ήταν καλοκαίρι, τι θα το έκανες το πουλόβερ;

    Docker & Core φαντάζομαι για να δοκιμάσεις/συγκρίνεις;
    Ανυπόγραφος

  14. #2069
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι στις ρουβίτσες, επειδή ρώτησα τους αρμόδιους σχετικά με το μαγνήτη και αν επηρεάζει τη λειτουργία τους:

    Με έβαλε σε σκέψεις αυτή η απάντηση, ομολογώ δεν το είχα σκεφτεί.
    Ένα δίκιο το έχει ο Henri αλλά εκτιμώ τον τρόμαξες με τον όρο "metal structure", ίσως φαντάστηκε κάτι συναρπαστικό ενώ στην ουσία εσυ εννοούσες ένα απλό κάγκελο υποθέτω Go for it, δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα είτε με τον μαγνήτη, είτε με το καγγελο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέποντας όμως την εικόνα για τους διαφορετικούς τρόπους στήριξης, σκέφτηκα το κρέμασμα σε εξωτερικό χώρο: σε συνδυασμό με τον αισθητήρα κίνησης θα μπορείς να καταλαβαίνεις αν φυσάει
    λολ σε πρόλαβα. το εξωτερικό ruuvitag το έχω βάλει έτσι εξω (να κρέμεται από κορδόνι), θα στείλω φωτο αύριο που θα έχει φώς.

    Θα απογοητευτείς όμως όπως απογοητεύτηκα και εγώ. Δεν περίμενα φυσικά ότι θα είχα ανεμόμετρο ακριβείας αλλά έλεγα γιατί να μην αξιοποίησω και τον 4ο σένσορα που έχει και οτι μια γενική ιδέα για τον αέρα έξω θα την έχω.

    Δυστυχώς το γράφημα είναι άχρηστο:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ruuvi-movement-Screenshot 2023-02-08 001911.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  91,7 KB 
ID: 245646

    Και είναι άχρηστο γιατί:

    - καταρχήν όπως βλέπεις ο counter είναι γραμμικά αυξανόμενος. Παίρνεις μια ιδέα ότι κάτι γίνεται έξω αλλά το αν φυσάει ελάχιστα, λίγο, μέτρια ή δυνατά δύσκολο να το καταλάβεις. Αυτό όμως ας πούμε ότι ξεπερνιέται, είμαι σίγουρος κάποιον τρόπο μέσω του configuration.yaml ή plugin θα έχει το HA ώστε να μετατρέψεις έναν γραμμικό counter σε average σε συνάρτηση με τον χρόνο (gauge νομίζω είναι ο σωστός όρος?) και τελικά να φτιάχνει ένα γράφημα με κορυφές και υφέσεις. Άλλα είναι τα προβλήματα:

    - ο counter είναι 1 byte ! μόλις οι "κινήσεις" γίνουν 256 ο counter μηδενίζει (!) και ξαναρχίζει από την αρχή να μετράει. Αυτό φυσικά καταστρέφει την ανωτέρω φόρμουλα που υποθετικά θα βρίσκαμε. Επίσης όπως θα δείς και στο γράφημα για κάποιο λόγο μηδενίζει και σε άλλες -μικρότερες- τιμές στο άσχετο. Δεν κατάλαβα γιατι το κάνει αυτό. Παρατήρησα όμως οτι όταν μηδενίζει έτσι στο ασχετο σημαίνει οτι δεν έχει σταματήσει να κουνιέται για πολύ (πάρα πολύ) ώρα. Εκείνη την ημερα που δείχνω στο γράφημα η Θεσσαλονική είχε τρελο βαρδάρη όλη μερα και το καημένο είμαι σίγουρος δεν σταμάτησε λεπτό να κουνιέται.

    - η αύξηση του counter είναι λίγο περίεργη: όσο η ρουβιτσα κουνιέται, ο counter δεν αυξάνεται. Πρέπει πρώτα να σταματήσει και τότε θα αυξήσει τον counter +1. αποτέλεσμα: στο κορδόνι που το έχω κουνιέται με το παραμικρό θρόισμα σαν εκκρεμές για πολύ (πάρα πολύ) ώρα. είτε θρόισμα είτε μεγάλη ριπή ανέμου εφόσον δεν έχει σταματήσει ακόμα τότε όλο αυτό θεωρείται μια κίνηση και στο τελος θα αυξήσει κατα ένα τον counter. Δεν μπορείς ετσι να κάνεις δουλειά

    Για να κάνει monitor τις πόρτες πάντως είναι οκ:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ruuvi-fridge-Screenshot 2023-02-08 004715.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  94,6 KB 
ID: 245647
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 08-02-23 στις 01:51.

  15. #2070
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ιδέα!

    Το στερεώνετε κάπου σταθερά να μήν κουνιέται μόνο του και βάζετε δίπλα να το κοπανάει ένα τέτοιο.
    Έτσι ανάλογα τις κινήσεις ανα λεπτό έχετε την ένταση του αέρα.
    Θα πρέπει αν του βάλετε ένα κάλυμμα για να μήν κάνει σημάδια.

    Ακόμα καλύτερα ο όποιος ανεμόμυλος να μήν το χτυπάει άμεσα αλλά τη βάση του.

    Το θέμα του προγραμματισμού λύνεται στο HA με λίγο δουλίτσα.
    Ενδειτικό λινκ με wind rate
    https://community.home-assistant.io/...peed/395693/21

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  413149000037-huge.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  95,9 KB 
ID: 245648

Σελ. 138 από 288 ΠρώτηΠρώτη ... 118128133136137138139140143148158 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας