Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-04-2004
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Router
    TP-LINK VR900
    Καλησπέρα σε όλους.

    Μιας και ανακαινίζω το διαμέρισμά μου, είπα στον ηλεκτρολόγο να μου περάσει κι ένα καινούριο UTP (cat6a) καλώδιο μέχρι τη ρεγκλέτα στο ισόγειο, για τη γραμμή του ΟΤΕ που έρχεται στο διαμέρισμα.

    Σήμερα σκέφτηκα πως καλό θα ήταν να υπάρχει (αν γίνεται), πρόβλεψη για FTTH για το διαμέρισμά μου (θα ήθελα να αποφύγω την περίπτωση να περάσει από το μπαλκόνι, όπως βλέπω ότι συχνά γίνεται.)

    Τι ακριβώς θα πρέπει να πω στον ηλεκτρολόγο μου;

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος metsam : 18-11-21 στις 23:53.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.012
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Από όσα έχουν γράψει εμπειρότερα μέλη από εμένα ή μέλη που έχουν συνδεθεί ήδη στο FTTH, συνήθως στις συνδέσεις FTTH ο πάροχος σου φέρνει την οπτική ίνα μέσα στο διαμέρισμα κοντά στο σημείο που είναι τοποθετημένη η πρώτη πρίζα του ΟΤΕ. Σε αυτό το σημείο θα συνδεθεί πρώτα το ONT και από πίσω του το ρούτερ που δίνει ο κάθε πάροχος για να σου δώσει τηλεφωνία, δίκτυο και wifi. Έχουν αναφερθεί και περιπτώσεις που ο πάροχος σου φέρνει την οπτική ίνα στο σημείο που θα τους υποδείξεις εσύ, αλλά αυτές είναι σπάνιες.

    Οπότε ανάλογα με την διαρρύθμιση που έχει το διαμέρισμά σου και τα τετραγωνικά του, φροντίζεις να υπάρχει στο σημείο της πρώτης πρίζας του ΟΤΕ, ένα κεντρικό σημείο που θα τροφοδοτεί με ενσύρματο δίκτυο ολόκληρο το διαμέρισμα. Π.χ., στο δικό μου διαμέρισμα που είναι 112 τ.μ. και έχει πολύ κακή διαρρύθμιση, χρειάστηκα εκτός από το ρούτερ του παρόχου, τρία ακόμα AP, ένα στην κουζίνα, ένα στη κρεβατοκάμαρα, και ένα στο σαλόνι για να έχω άριστο wifi παντού στο σπίτι, ακόμα και στα μπαλκόνια.

    Ένα ακόμα σημείο που μπορείς να προβλέψεις εκ των προτέρων, ειδικά στην περίπτωση που θελήσεις αργότερα να βάλεις 200άρα FTTH γραμμή και να εκμεταλλεύεσαι όλες τις δυνατότητές της, είναι όλα τα AP που ίσως χρειαστεί να βάλεις στο σπίτι να έχουν gigabit θύρες καθώς και 5G wifi. Εγώ την πάτησα στο συγκεκριμένο σημείο, μια και έστησα το δίκτυο στο σπίτι πριν αρκετά χρόνια, και έτσι από τα τρία ΑΡ που έχει το σπίτι, μόνο το ένα, αυτό της κρεβατοκάμαρας, έχει gigabit θύρες και 5G, τα άλλα δύο είναι με απλές 100άρες θύρες και wifi 2,4G.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-05-2005
    Περιοχή
    Ath.
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    εχω γράψει κ σε άλλο θέμα.ενα σπιραλ φ16 απο εκεί που έχεις σκοπό να μπει η μπρίζα μέχρι εξω απο το σπίτι σου στο κλιμακοστάσιο.μετα οταν έρθει η ωρα της οπτικής θα περαστεί με μια ατσάλινα

  4. #4
    Εγγραφή
    06-04-2004
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Router
    TP-LINK VR900
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dingo Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω γράψει κ σε άλλο θέμα.ενα σπιραλ φ16 απο εκεί που έχεις σκοπό να μπει η μπρίζα μέχρι εξω απο το σπίτι σου στο κλιμακοστάσιο.μετα οταν έρθει η ωρα της οπτικής θα περαστεί με μια ατσάλινα
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα μπορούσες να με παραπέμψεις και στο άλλο θέμα που έχεις γράψει; Ευχαριστώ!!

    - - - Updated - - -

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

    Θεωρώ πως με ένα AP και το router, θα είμαι καλυμμένος όσον αφορά το WiFi. Σκέφτομαι να βάλω 200άρα και θέλω να προλάβω καταστάσεις...
    Πάντως, έχω φροντίσει να... γεμίσω το σπίτι μπριζάκια, μάλιστα θα χρησιμοποιήσω καλώδιο cat6a που σηκώνει μέχρι και 10GbE, δεν ξέρεις τι θα θέλουμε σε... 5( και λίγα λέω χρόνια...

  5. #5
    Εγγραφή
    10-05-2005
    Περιοχή
    Ath.
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ειχε ρωτήσει κ κάποιος άλλος το ίδιο νομίζω στο cosmote ftth δεν ήταν ολόκληρο θέμα οπως αυτο.εαν έχεις περάσει utp κ δε σε καλύπτει το wifi θα βάλεις σε κάποια μπριζα ενα επιπλέον access point κ θα είσαι μια χαρά

  6. #6
    Εγγραφή
    06-04-2004
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Router
    TP-LINK VR900
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dingo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχε ρωτήσει κ κάποιος άλλος το ίδιο νομίζω στο cosmote ftth δεν ήταν ολόκληρο θέμα οπως αυτο.εαν έχεις περάσει utp κ δε σε καλύπτει το wifi θα βάλεις σε κάποια μπριζα ενα επιπλέον access point κ θα είσαι μια χαρά
    Καλά ναι, το θέμα είναι να φτάσει η οπτική ίνα μέσα στο σπίτι.
    Τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε, υπάρχει έτσι κι αλλιώς υποδομή σε όλα τα δωμάτια, μέχρι και 10GbE, όπως είπα.

    Άρα, ένα σπιράλ από το μέρος που θα είναι το πριζάκι, ρούτερ κλπ μέχρι έξω από το διαμέρισμα, στον όροφο μου.

    Για να δούμε ...

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας