Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.702
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Edit: [ split από το θέμα Σε δοκιμαστική λειτουργία το gov.gr ]

    Να κάνω λίγο μια ερώτηση για αυτά που λέτε… Αυτά με την υπογραφή, κάνουν ας πούμε για να υπογράφω τιμολόγια και από τον υπολογιστή; Ας πούμε να ανοίγω ένα pdf τιμολόγιο και να το υπογράφω όποτε να μπορούν να μου το δέχονται ως ηλεκτρονική τιμολόγηση;

  2. #2
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω λίγο μια ερώτηση για αυτά που λέτε… Αυτά με την υπογραφή, κάνουν ας πούμε για να υπογράφω τιμολόγια και από τον υπολογιστή; Ας πούμε να ανοίγω ένα pdf τιμολόγιο και να το υπογράφω όποτε να μπορούν να μου το δέχονται ως ηλεκτρονική τιμολόγηση;
    Ακριβώς γι'αυτό το χρησιμοποιώ κι εγώ, για την υπογραφή των τιμολογίων. Βέβαια το έχουμε στήσει να γίνεται αυτόματα, αλλά και με το χέρι γίνεται αν δεν εκδίδεις πολλά τιμολόγια.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.318
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή σίγουρα ενδιαφέρει πολλούς και για να μη χαθεί η πληροφορία, μήπως να μπει αυτή η συζήτηση σε ένα νέο thread?
    hnesne

  4. #4
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.702
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ναι και εμένα με ενδιαφέρει. Βέβαια εγώ είμαι μια ιδιάζουσα περίπτωση όπου κοβω 12 τιμολόγια το χρόνο, οπότε με ενδιαφέρει κάτι απλό και αν βγαίνει σχετικά φθηνό, μέχρι γύρω στα 100€ το χρόνο. Αν ανοίγεται κάποιο θέμα, ποσταρετε το για να μείνουμε ενημερωμένοι..!

  5. #5
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Γιατι να υπογράφει κάποιος ψηφιακά τα τιμολόγια από τη στιγμή που υποβάλλονται υποχρεωτικά στο mydata και πέρνουν UID?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και εμένα με ενδιαφέρει. Βέβαια εγώ είμαι μια ιδιάζουσα περίπτωση όπου κοβω 12 τιμολόγια το χρόνο, οπότε με ενδιαφέρει κάτι απλό και αν βγαίνει σχετικά φθηνό, μέχρι γύρω στα 100€ το χρόνο. Αν ανοίγεται κάποιο θέμα, ποσταρετε το για να μείνουμε ενημερωμένοι..!
    Αν πρόκειται για λίγα τιμολόγια νομίζω η καλύτερη λύση είναι η συνδρομή σε μια τιμολογιέρα τύπου Elorus.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.702
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr Arkadin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι να υπογράφει κάποιος ψηφιακά τα τιμολόγια από τη στιγμή που υποβάλλονται υποχρεωτικά στο mydata και πέρνουν UID?



    Αν πρόκειται για λίγα τιμολόγια νομίζω η καλύτερη λύση είναι η συνδρομή σε μια τιμολογιέρα τύπου Elorus.
    Άλλο η ηλεκτρονική τιμολόγηση και άλλο ή ηλεκτρονική μηχανογράφηση. Συγκεκριμένα επειδή το ανέφερες, βγάζω τα τιμολόγια μου στην πλατφόρμα της elorus. Αν θες να έχεις ηλεκτρονική τιμολόγηση, θα πρέπει να είσαι συνδεδεμένος με κάποιον πάροχο που να σου προσφέρει ηλεκτρονική υπογραφή. Στη συγκεκριμένη «τιμολογιερα» δουλεύουν με της bytes αν δεν κάνω λάθος, αλλά το κόστος απόκτησης της σε σχέση με το να τα στέλνω με κούριερ ήταν μεγαλύτερη όταν είχα ρωτήσει.

    Επίσης, προσωπικά ο λογιστής μου καταχωρεί τα τιμολόγια αυτός στο my data. Τα τιμολόγια μου έχουν κάποιου είδους φόρους επάνω όπου δεν είναι οι κλασικοί ΦΠΑ κτλ για να καταχωρούνται αυτόματα στην πλατφόρμα, όποτε όταν κάνω τη διασύνδεση με το my data, δε μπορεί να προχωρήσει στην έκδοση τους.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Εκτός από elorus κλπ. υπάρχει πλέον και η εφαρμογή "timologio" της ΑΑΔΕ, που είναι και δωρεάν.
    Για μεγάλη επιχείρηση προφανώς μάλλον δεν βολεύει, αλλά για τον φίλο που λέει πως κόβει 12 τιμολόγιο ανά έτος, ίσως είναι η καλύτερη λύση.

    Αυτό βέβαια όσον αφορά το myData, όχι την ηλεκτρονική τιμολόγηση. Τσέκαρα τώρα ένα τιμολόγιο που έβγαλα από το "timologio" και δεν έχει υπογραφή, οπότε θεωρητικά δεν θεωρείται ηλεκτρονικό τιμολόγιο.

    Μεταξύ μας όμως, οι μισοί και πλέον από όσους μας στέλνουν τιμολόγια μας στέλνουν ένα pdf, χωρίς υπογραφή, χωρίς τίποτα. Μέχρι και ο λογιστής μας!
    Θεωρητικά θα έπρεπε να τα επιστρέφουμε, αλλά δεν το κάνουμε.

    Οπότε αν ήμουν μικρή εταιρεία, θα τα έστελνα κι εγώ έτσι χύμα κι αν κάποιος μου έκανε νερά θα τα έστελνα με courier. Δεν θα ασχολιόμουν με υπογραφές.

    Εξάλλου σε κάποιες περιπτώσεις δεν το γλιτώνεις καν αυτό. Έχουμε περίπτωση πελάτη που του στέλνουμε τιμολόγιο με ηλ. υπογραφή και δεν το δέχεται, το θέλει hard copy. Χωρίς αιτιολόγηση, έτσι, δεν του αρέσει.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από elorus κλπ. υπάρχει πλέον και η εφαρμογή "timologio" της ΑΑΔΕ, που είναι και δωρεάν.
    Για μεγάλη επιχείρηση προφανώς μάλλον δεν βολεύει, αλλά για τον φίλο που λέει πως κόβει 12 τιμολόγιο ανά έτος, ίσως είναι η καλύτερη λύση.

    Αυτό βέβαια όσον αφορά το myData, όχι την ηλεκτρονική τιμολόγηση. Τσέκαρα τώρα ένα τιμολόγιο που έβγαλα από το "timologio" και δεν έχει υπογραφή, οπότε θεωρητικά δεν θεωρείται ηλεκτρονικό τιμολόγιο.

    Μεταξύ μας όμως, οι μισοί και πλέον από όσους μας στέλνουν τιμολόγια μας στέλνουν ένα pdf, χωρίς υπογραφή, χωρίς τίποτα. Μέχρι και ο λογιστής μας!
    Θεωρητικά θα έπρεπε να τα επιστρέφουμε, αλλά δεν το κάνουμε.

    Οπότε αν ήμουν μικρή εταιρεία, θα τα έστελνα κι εγώ έτσι χύμα κι αν κάποιος μου έκανε νερά θα τα έστελνα με courier. Δεν θα ασχολιόμουν με υπογραφές.

    Εξάλλου σε κάποιες περιπτώσεις δεν το γλιτώνεις καν αυτό. Έχουμε περίπτωση πελάτη που του στέλνουμε τιμολόγιο με ηλ. υπογραφή και δεν το δέχεται, το θέλει hard copy. Χωρίς αιτιολόγηση, έτσι, δεν του αρέσει.
    Αν σου στείλει κάποιος το Pdf είναι νόμιμο, εκτός αν είναι σε αυτές τις κατηγορίες που είναι υποχρεωτική η χρήση παροχου ηλεκτρονικής τιμολόγησης

  9. #9
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου στείλει κάποιος το Pdf είναι νόμιμο, εκτός αν είναι σε αυτές τις κατηγορίες που είναι υποχρεωτική η χρήση παροχου ηλεκτρονικής τιμολόγησης
    Επειδή το είχα ψάξει πάρα πολύ, ΔΕΝ είναι νόμιμο, καθώς δεν διασφαλίζονται η αυθεντικότητα και η ακεραιότητα.

    ΟΚ, ο καθένας μπορεί να δώσει διάφορες ερμηνείες στα παραπάνω, αλλά αν διαβάσεις τον νόμο, που δίνει και συγκεκριμένες "προτάσεις" (μια εκ των οποίων είναι και η ηλεκτρονική υπογραφή με ΑΔΔΥ), θα δεις ότι ένα email με ένα σκέτο pdf δεν τα διασφαλίζει.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.702
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ένα τιμολόγιο όταν σταλεί ηλεκτρονικά κανονικά θέλει να έχει ηλεκτρονική υπογραφή επάνω. Κατά τα άλλα αν εκτυπώσεις το pdf, για να το στείλεις πχ ταχυδρομικά χωρίς να έχει ηλεκτρονική υπογραφή, χρειάζεται κανονικά υπογραφή και σφραγίδα.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Στο μεταξύ μόλις σήμερα ανακοινώθηκε η ηλεκτρονική υπογραφή μεσω docs.gov.gr στην οπίοα μπορείς να "υπογράψεις" οποιοδήποτε pdf.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.318
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα τιμολόγιο όταν σταλεί ηλεκτρονικά κανονικά θέλει να έχει ηλεκτρονική υπογραφή επάνω. Κατά τα άλλα αν εκτυπώσεις το pdf, για να το στείλεις πχ ταχυδρομικά χωρίς να έχει ηλεκτρονική υπογραφή, χρειάζεται κανονικά υπογραφή και σφραγίδα.
    Προσωπικά έχω ενσωματωμένη μια έγχρωμη υπογραφή στα τιμολόγια και τους λέω "παρακαλώ να το εκτυπώσετε και να το προωθήσετε στο λογιστήριό σας ως πρωτότυπο". Κάποιες ελάχιστες εταιρείες επιμένουν να πάρουν στα χέρια τους το τυπωμένο από μένα "πρωτότυπο", δέχονται όμως PDF για να το προχωρήσουν και το πρωτότυπο σε δεύτερη φάση. Από τη στιγμή που δηλώνονται τα ίδια ποσά εκατέρωθεν δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Για τα τιμολόγια η χρήση παρόχου έχει τα φορολογικά πλεονεκτήματα (παραγραφή νωρίτερα). Αν ποτέ βρω πάροχο με πρόγραμμα στα μέτρα μου αγόρασα το πρόγραμμα χτες, προς το παρόν πιο πολλές δυνατότητες έχει η δωρεάν εφαρμογή του MyData. Το καλό που έκαναν (γιατί για πολλούς είναι δώρο άδωρο με τα όρια στους αριθμούς τιμολογίων) είναι που ανέβασαν τον πήχη για τις διάφορες εταιρείες.
    hnesne

  13. #13
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλό που έκαναν (γιατί για πολλούς είναι δώρο άδωρο με τα όρια στους αριθμούς τιμολογίων) είναι που ανέβασαν τον πήχη για τις διάφορες εταιρείες.
    Νομίζω το έχεις μπερδέψει λίγο.

    Δεν υπάρχει όριο για να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή της ΑΑΔΕ (timologio).

    Το όριο είναι για να δηλώνεις τα τιμολόγια σου στο myData "με το χέρι". Να τα κόβεις δηλαδή από ένα δικό σου πρόγραμμα που δεν έχει διασύνδεση με το myData (ή χειρόγραφα) και να μπαίνεις μετά με το χέρι να τα δηλώνεις. Αν χρησιμοποιείς την εφαρμογή όμως για να τα εκδώσεις (οπότε δηλώνονται και real-time στο myData) δεν ισχύουν τα όρια. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα η έκδοση από το "timologio" και η δήλωση στο myData.

  14. #14
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    7.318
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Σωστά, διαφορετικά πράγματα, αλλά δεν λογίζεται πάροχος η ΑΑΔΕ, έτσι δεν είναι; Ούτε με τη χρήση της εφαρμογής της ούτε με το ανέβασμα με το χέρι δεν έχεις το φορολογικό πλεονέκτημα. Εγώ για την εφαρμογή τους σε σύγκριση με τα software μίλησα.
    hnesne

  15. #15
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, διαφορετικά πράγματα, αλλά δεν λογίζεται πάροχος η ΑΑΔΕ, έτσι δεν είναι; Ούτε με τη χρήση της εφαρμογής της ούτε με το ανέβασμα με το χέρι δεν έχεις το φορολογικό πλεονέκτημα. Εγώ για την εφαρμογή τους σε σύγκριση με τα software μίλησα.
    Όχι, δεν λογίζεται ως ΥΠΑΗΕΣ αλλά ούτε και πολλές από τις άλλες εφαρμογές (ERP, τιμολογιέρες κλπ.) είναι ΥΠΑΗΕΣ, ακόμα και αν έχουν διασύνδεση με το mydata.

    Π.χ. και το elorus που αναφέρθηκε παραπάνω δεν ξέρω αν είναι ΥΠΑΗΕΣ. Μπορείς δηλαδή να το χρησιμοποιείς για να κόβεις τιμολόγια, να διαβιβάζονται αυτά αυτόματα στο mydata κλπ., χωρίς όμως να έχεις τα φορολογικά κίνητρα.

    Η λίστα σε κάθε περίπτωση είναι εδώ και δεν είναι πολύ μεγάλη:
    https://www.aade.gr/adeiodotimena-lo...is-timologisis

    Επίσης εκτός από το να είναι στη λίστα το software, πρέπει να το χρησιμοποιείς και αποκλειστικά.

    Δεν ξέρω τι παραπάνω χρειάζεται να έχει ένα software για να θεωρηθεί ΥΠΑΗΕΣ, πέραν της διασύνδεσης. Ίσως η εταιρεία να πληροί κάποια κριτήρια ασφαλείας; Δεν ξέρω.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας