Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.278
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό έγραψα κι εγώ. Αν είναι να βάλεις software να είναι ένα που και να σε βολεύει και να έχεις τα φορολογικά πλεονεκτήματα. Προσωπικά μου είπε ο λογιστής μου να βάλω της Epsilon που είναι στη λίστα και έχει κι αυτός, αλλά δεν κάνει τουλάχιστον η φτηνή του έκδοση βασικά πράγματα, για τα δικά μου κριτήρια πάντα. Το μοναδικό που έχω βρει συμπαθητικό είναι το i-spirit αλλά δεν είναι στη λίστα ο κατασκευαστής του και υπολείπεται κι αυτό από τις δικές μου απαιτήσεις. Δεν ξέρω γιατί δυσκολεύονται τόσο πολύ να βάλουν 2-3 βασικά πραγματάκια.

    Πάντως με όλη αυτή την κατάσταση, άλλα λογισμικά απλά να ανεβάζουν στοιχεία στο myData, άλλα να είναι και πάροχοι και να υπάρχει και η δυνατότητα να το κάνεις και μόνος σου είναι μεγάλο μπέρδεμα για τον επαγγελματία. Και δεν σου καταργεί και τον φορολογικό μηχανισμό αν ενημερώνεις άμεσα, άλλο κουλό αυτό.

    Για το κριτήριο μάλλον είναι όντως θέμα ασφαλείας, να μη μπορούν να βγουν πλαστά/εικονικά, έχουν δει τα μάτια τους κι αυτών...
    hnesne

  2. #17
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό έγραψα κι εγώ. Αν είναι να βάλεις software να είναι ένα που και να σε βολεύει και να έχεις τα φορολογικά πλεονεκτήματα. Προσωπικά μου είπε ο λογιστής μου να βάλω της Epsilon που είναι στη λίστα και έχει κι αυτός, αλλά δεν κάνει τουλάχιστον η φτηνή του έκδοση βασικά πράγματα, για τα δικά μου κριτήρια πάντα. Το μοναδικό που έχω βρει συμπαθητικό είναι το i-spirit αλλά δεν είναι στη λίστα ο κατασκευαστής του και υπολείπεται κι αυτό από τις δικές μου απαιτήσεις. Δεν ξέρω γιατί δυσκολεύονται τόσο πολύ να βάλουν 2-3 βασικά πραγματάκια.

    Πάντως με όλη αυτή την κατάσταση, άλλα λογισμικά απλά να ανεβάζουν στοιχεία στο myData, άλλα να είναι και πάροχοι και να υπάρχει και η δυνατότητα να το κάνεις και μόνος σου είναι μεγάλο μπέρδεμα για τον επαγγελματία. Και δεν σου καταργεί και τον φορολογικό μηχανισμό αν ενημερώνεις άμεσα, άλλο κουλό αυτό.

    Για το κριτήριο μάλλον είναι όντως θέμα ασφαλείας, να μη μπορούν να βγουν πλαστά/εικονικά, έχουν δει τα μάτια τους κι αυτών...
    Και γω είμαι στην φάση να διαλέξω το timologio που με καλύπτει απόλυτα για λίγα τιμολόγιο π.υ. και μερικά τιμολόγια χονδρικής από την δεύτερη δραστηριότητα αλλά επειδη έχω και κατάστημα λιανικής με την δεύτερη δραστηριότητα σκέφτομαι μην αρχίσω να χτίζω στο timologio και μετά από λίγο καιρό θα πρέπει να ξαναρχίσω στο epsilon(και μένα μου το πρότεινε ο λογιστής) αν θελήσω και eshop ή κάτι άλλο. Βέβαια τα 80 € το χρόνο που είναι για αρχή για μένα το epsilon δεν είναι και κάτι φοβερό.

  3. #18
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.278
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αν κάνει αυτά που θες δεν είναι κακό. Ούτε τα 80 ευρώ είναι πολλά. Αυτό με το χώρο που δίνει 50 mb κι αν θες παραπάνω πρέπει να τα πληρώνεις το είδες; Δεν ξεκαθαρίζουν αν κόβεις π.χ. 100 τιμολόγια το μήνα κι έχεις 50 πελάτες τι χώρο θα χρειαστείς σε 1 χρόνο. Και κάποια από τα πράγματα που ήθελα εγώ, π.χ. προσαρμοσμένες φόρμες, τα έχει αλλά είναι κλειδωμένα, ίσως σε πιο ακριβή από τη φτηνή έκδοση.
    hnesne

  4. #19
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνει αυτά που θες δεν είναι κακό. Ούτε τα 80 ευρώ είναι πολλά. Αυτό με το χώρο που δίνει 50 mb κι αν θες παραπάνω πρέπει να τα πληρώνεις το είδες; Δεν ξεκαθαρίζουν αν κόβεις π.χ. 100 τιμολόγια το μήνα κι έχεις 50 πελάτες τι χώρο θα χρειαστείς σε 1 χρόνο. Και κάποια από τα πράγματα που ήθελα εγώ, π.χ. προσαρμοσμένες φόρμες, τα έχει αλλά είναι κλειδωμένα, ίσως σε πιο ακριβή από τη φτηνή έκδοση.
    Όντως αν και θεωρώ για τα δικά μου τα δεδομένα ίσως να μεταφέρεις αλλού τα παλιά παραστατικά που έχεις εκδώσει(στο gdrive π.χ.) και να κρατάς μόνο τα πρόσφατα αν επιτρέπεται αυτό. Αυτό που φοβάμαι με τις εφαρμογές του δημοσίου είναι ότι μπορεί αυτό που αρχίζει καλά να τελειώσει άδοξα ή να σταματήσει να αναπτύσετται όταν αλλάξουν οι καταστάσεις.

  5. #20
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.278
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Απορώ γιατί έχουν οι συγκεκριμένες εταιρείες τόσο πολύ τους πιθανούς πελάτες στο φτύσιμο. Στην Epsilonnet τους είχα κάνει κάποιες ερωτήσεις, απάντησαν άλλα αντ' άλλων - έστειλαν το καρμπόν email τους. Στην businesscloud που μου έστειλαν spam (ποιος ξέρει από πού έχουν τα στοιχεία μου) τους ρώτησα στο chat πολύ συγκεκριμένα πράγματα, κι αυτοί έστειλαν το καρμπόν email τους χωρίς να απαντούν ούτε στο βασικό (αν είναι ή όχι το software τους πιστοποιημένο ως πάροχος). Και δεν έχουν ούτε στο site τους ούτε στα email πουθενά στοιχεία εταιρείας (έχουν τηλέφωνο και email μόνο), είναι δυνατόν ποτέ να περιμένουν έστω και ένα ευρώ από πελάτη που δεν ξέρει σε ποιον τα δίνει; Τόσο πολύ έχουν χεστεί στο τάληρο που δεν τους ενδιαφέρει;
    hnesne

  6. #21
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορώ γιατί έχουν οι συγκεκριμένες εταιρείες τόσο πολύ τους πιθανούς πελάτες στο φτύσιμο. Στην Epsilonnet τους είχα κάνει κάποιες ερωτήσεις, απάντησαν άλλα αντ' άλλων - έστειλαν το καρμπόν email τους. Στην businesscloud που μου έστειλαν spam (ποιος ξέρει από πού έχουν τα στοιχεία μου) τους ρώτησα στο chat πολύ συγκεκριμένα πράγματα, κι αυτοί έστειλαν το καρμπόν email τους χωρίς να απαντούν ούτε στο βασικό (αν είναι ή όχι το software τους πιστοποιημένο ως πάροχος). Και δεν έχουν ούτε στο site τους ούτε στα email πουθενά στοιχεία εταιρείας (έχουν τηλέφωνο και email μόνο), είναι δυνατόν ποτέ να περιμένουν έστω και ένα ευρώ από πελάτη που δεν ξέρει σε ποιον τα δίνει; Τόσο πολύ έχουν χεστεί στο τάληρο που δεν τους ενδιαφέρει;
    Μάλλον θεωρούν ότι αργά ή γρήγορα θα καταλήξουμε σε αυτούς όπως και οι υπόλοιποι. Τι να πω, εγώ τελικά χρησιμοποίησα το timologio και έκανα την δουλειά μου χωρίς πολλά πολλά. Στην epsilon λόγω των ιδιαιτεροτήτων μου με παροχή υπηρεσιών και χονδρική-λιανική θα έπρεπε να πληρώνω 15 το μήνα για ένα τιμολόγιο.

  7. #22
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Για την έκδοση τιμολογίου έβγαλα άκρη απο το mydata με τη χρήση της εφαρμογής τους, timologio.

    Για το πέρασμα εξόδων εχεις κανεις ιδέα πως μπορει να γίνει;

    Δεν αναφέρεται πουθενά ευκρινώς στο mydata και αυτο που καταλαβαίνω διαβάζοντας στο διαδίκτυο ειναι οτι γινεται απο τους λογιστές χρησιμοποιώντας τις δικές τους εφαρμογές.

    Εαν κάποιος το κάνει εγγενώς στο mydata ή με κάποιον απλό τρόπο χρησιμοποιώντας το api του ή τουλαχιστον προσπάθησε, θα ήμουν υπόχρεος αν μοιραζόταν μαζι μας την εμπειρία του.

    Ευχαριστώ!
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #23
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την έκδοση τιμολογίου έβγαλα άκρη απο το mydata με τη χρήση της εφαρμογής τους, timologio.

    Για το πέρασμα εξόδων εχεις κανεις ιδέα πως μπορει να γίνει;

    Δεν αναφέρεται πουθενά ευκρινώς στο mydata και αυτο που καταλαβαίνω διαβάζοντας στο διαδίκτυο ειναι οτι γινεται απο τους λογιστές χρησιμοποιώντας τις δικές τους εφαρμογές.

    Εαν κάποιος το κάνει εγγενώς στο mydata ή με κάποιον απλό τρόπο χρησιμοποιώντας το api του ή τουλαχιστον προσπάθησε, θα ήμουν υπόχρεος αν μοιραζόταν μαζι μας την εμπειρία του.

    Ευχαριστώ!
    Τα έσοδα είναι υποχρέωση δικιά σου να τα ανεβάζεις στο MyDATA. Τα έξοδα υποχρέωση του λογιστή, οπότε του δίνεις τα τιμολόγια σε φυσική μορφή, τα περνάει στο πρόγραμμα του και τα ανεβάζει στο MyDATA.

  9. #24
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CyberCr33p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έσοδα είναι υποχρέωση δικιά σου να τα ανεβάζεις στο MyDATA. Τα έξοδα υποχρέωση του λογιστή, οπότε του δίνεις τα τιμολόγια σε φυσική μορφή, τα περνάει στο πρόγραμμα του και τα ανεβάζει στο MyDATA.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

    Φαντάζομαι ότι θα μπορούσε να απλοποιηθεί πχ με το σκαναρισμα ενός qr κώδικα του τιμολογίου αλλά τέλος πάντων
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  10. #25
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Συνήθως τα έξοδα δεν είναι πολλά οπότε δεν παίρνει πολύ χρόνο η χειροκίνητη εισαγωγή τους στο πρόγραμμα του λογιστή. Όσο αφορά τα έσοδα εάν είναι μικρός ο αριθμός των παραστατικών μπορεί να τα περνάει και αυτά χειροκίνητα στο πρόγραμμα του ή εάν είναι πολλά να τα τραβάει απευθείας από το MyDATA (αφού θα τα έχεις ανεβάσει εσύ) ή εάν το πρόγραμμα σου και το πρόγραμμα του είναι συμβατά (π.χ. από την ίδια εταιρία) συνήθως μπορεί να τα κάνεις export και αυτός import ή και μέσω cloud της εταιρίας που έφτιαξε το πρόγραμμα.

  11. #26
    Εγγραφή
    28-01-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.586
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΙΧΙΟ
    Router
    Linksys wag160N
    SNR / Attn
    3,8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγω ξεκινησα με το Prosvasis Go και την εκδοση Grow στην αρχη ειχει διαφορα θεματα αλλα διορθωνουν πραγματα και το αναβαθμιζουν συνεχεια πολυ τιμιο και σχετικα φθηνο σηκωνει ακομα πολυ βελτιωση βεβαια το δουλευει κανεις αλλος

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας