Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    01-12-2007
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Γεια σας και καλό σαββατοκύριακο κιόλας ,
    Είμαι στη φάση της αλλαγής σκληρού δίσκου SSD στον οπίων είναι εγκατεστημένα τα Windows 7 profetional κανονικά και δηλωμένα.
    Με χρήση κάποιου παλιού προγράμματος image πού με βόλεψε μέχρι και σήμερα συγκεκριμένα Norton (Ghost.exe) επέλεξα ΠΑΛΙΟ δίσκο SSD δημιουργήθηκε ένα image.gho σωσμένο στον δευτερεύον δίσκο και έπειτα το image.gho το αποσυμπίεσα στο ΝΕΟ δίσκο SSD.
    Το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν με τον νέο δίσκο SSD μπήκα στα windows 7 pro έγιναν unregister, ζητώντας μου να το ξανά ενεργοποιήσω και αυτό δε μπορεί να γίνει διότι μου βγάζει ένα μήνυμα σφάλματος και ούτε μέσο τηλεφώνου .
    Υπάρχει κάποιος τρόπος ή κάποιο άλλο πρόγραμμα image δίσκων που να μη μου χαλάει το register των windows 7 ;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κανονικά μόνο με αλλαγή δίσκου δεν θα έπρεπε να γίνουν unregistered ή αν γίνονταν τότε θα έπρεπε να ενεργοποιηθούν κανονικά. Εγώ σε έναν παλιό υπολογιστή, με νόμιμα Windows 7, είχα αλλάξει δίσκο, κάρτα γραφικών και είχα προσθέσει και έξτρα ram (μόνο μητρική είχα κρατήσει την ίδια), μου ζήτησε πάλι ενεργοποίηση λόγω αλλαγής στο hardware και ενεργοποιήθηκαν κανονικά. Δοκίμασε να κάνεις clone με το Acronis, υπάρχουν δωρεάν εκδόσεις αν έχεις κοτσαρισμένο δίσκο WD ή Seagate.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x9V3V8x Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή κάποιο άλλο πρόγραμμα image δίσκων
    https://www.adslgr.com/forum/threads...00#post6836500
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εγώ θα γράψω τη προσωπική μου εμπειρία.
    Στο λάπτοπ όταν βαρεσε κανόνι το σμαρτ του τότε wd320 sata δίσκου και κυριολεκτικά ο δίσκος κλείδωσε, μάλλον το bios τον κλείδωσε για προστασία, δεν σε άφηνε να κάνεις τπτ, ούτε διάβασμα ούτε γράψιμο.
    Επί της ευκαιρίας πήρα έναν 500αρη samsung 850 evo που βρήκα σε προσφορά.
    Με τη βοήθεια του hirens boot cd μπήκα με το gparted live αν το θυμάμαι καλά και έκανα clone όλα τα περιεχόμενα από τον ένα δίσκο στον άλλο... Σε raw τα δείχνει νομίζω; Δεν θυμάμαι.. Ο ssd στο λάπτοπ και ο παλιός εξωτερικά σε enclosure. Η το ανάποδο δεν θυμάμαι τώρα..
    Εμένα με δυσκόλεψε μέχρι να πάρει μπρος και να αρχίζει να διαβάζει ο σκληρός λόγω bad sectors, αλλά με λίγη επιμονή ξεκίνησε να διαβάζει και εγώ άρχισα να κάνω το σταυρό μου.. Τα δεδομένα αντιγραφηκαν κανονικά, δεν χάθηκε τίποτα.
    Από όσο θυμάμαι τα windows έπαιξαν κανονικά. Μόνο που όταν κάνεις το cloning από hdd σε ssd κάτι νομίζω πρέπει να προσέξεις με το να είναι aligned ο ssd..
    Επειδή έχει διαφορά το alignment με τους σκληρούς.. Νομίζω με το minitool partition wizard το τσεκαρα και ήταν οκ..
    Το άλλο που με παιδεψε επίσης ήταν ότι επειδή είχα και ubuntu μαζί χάθηκε το grub, και έπρεπε να μπω κάπως στα ubuntu να κάνω repair τo grub.. Όντως το έκανα.. Το πώς μη με ρωτήσεις δεν θυμάμαι πάνε χρόνια από τότε.. Αλλά έγινε και στη τελική πήγαν όλα οκ..
    Σημαντικό μετά την αλλαγή να κλείσεις αν δεν έχουν κλείσει μόνα τους defrag, indexing ίσως;, μόνο στον ssd, και δεν θυμάμαι και τι άλλο που πλέον δεν χρειάζεται με τον ssd.. Αν έχεις μπόλικη μνήμη ίσως να εκλεινες και το pagefile, η να το μεταφέρεις σε κάποιο σκληρό αν υπάρχει.. Προσωπικά με 8γιγα μόνο που έχω το έχω κρατήσει στον ssd..
    Γιατί με τα πολλά παράθυρα που ανοίγω στους browsers τη τρώνε τη μνήμη για πλάκα τα windows..
    Επίσης δεν ξέρω τι κάνεις και με το hibernation αν το θες η όχι.. Εγώ σε λάπτοπ το κράτησα..
    Α.. Και μη τον γεμίσεις τελείως.. Άσε λίγα γιγα ελεύθερα για να κάνει το trim του πως το λέει.. Η garbage collection.. Αυτό..
    Για ότι άλλο χρειαστείς με ψάξιμο στο google θα το βρεις..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 21-11-21 στις 15:10.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #5
    Εγγραφή
    01-12-2007
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ καταρχάς για την άμεση ανταπόκριση σας.
    goku κρατώντας το «Κανονικά μόνο με αλλαγή δίσκου δεν θα έπρεπε να γίνουν unregistered» Έκανα ξανά αποσυμπιέσει image παρατηρώντας και κάνοντας ιδιότητα κάτω κάτω στο σημείο που λέει για Ενεργοποιήσει των Windows εκεί δίπλα εμφανίζει ένα εικονίδιο που λέει «Ζήτησε γνήσιο λογισμικό». Από αυτό θυμήθηκα ότι τα Windows 7 μπορεί τα είχα αγοράσει κανονικά αλλά επειδή τα είχα εγκαταστήσει ορισμένες φορές οι άδειες με συριακό αριθμό τελείωσαν και έτσι για αν μη ξεκινήσω να εγκαθιστώ από την αρχή όλα είχα εκτέλεση ένα bat με κάτι εντολές δίνοντας μου έτσι την δυνατότητα να συνεχίσω να δουλεύω τα windows χωρίς περιορισμούς. Εκτελώντας αυτό το bat file είναι οκ.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Δυο απλές κουβέντες για όσους έχουν καψούρα με τα Win 7 Pro.
    Απο το 2020 η Microsoft υποχρεούται να ανανεώνει (registration) σε όλα συστήματα Win7 Pro με RETAIL κλειδί (συσκευασία στο μπλε κουτί τους).

    Λαπτοπ και άλλες OEM άδειες, δεν ανανεώνονται.
    Αυτά.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυο απλές κουβέντες για όσους έχουν καψούρα με τα Win 7 Pro.
    Απο το 2020 η Microsoft υποχρεούται να ανανεώνει (registration) σε όλα συστήματα Win7 Pro με RETAIL κλειδί (συσκευασία στο μπλε κουτί τους).

    Λαπτοπ και άλλες OEM άδειες, δεν ανανεώνονται.
    Αυτά.
    Meaning?
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #8
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Meaning?
    https://www.adslgr.com/forum/threads...77#post5709877

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το bat file ειναι προφανως kms activator...
    Πειρατικο μεν, αδιαφορο δε.
    Αλλα εχουμε 2022. Ελεος με τα win7 καπου. ο κινδινος του ransomware ειναι πολυ μεγαλος με τέτοιες επιλογές.

  10. #10
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το bat file ειναι προφανως kms activator...
    Πειρατικο μεν, αδιαφορο δε.
    Αλλα εχουμε 2022. Ελεος με τα win7 καπου. ο κινδινος του ransomware ειναι πολυ μεγαλος με τέτοιες επιλογές.

    Και εμείς έχουμε activator... στην καβάτζα, για όταν σταματήσει η Microsoft να κρατάει τον λόγο της.

    Τα δικά μου αγοράστηκαν Μάιο 2020 από Αγγλία, στην Ελλάδα κανένας Έλληνας δεν αγόρασε ποτέ Win7 Pro EN RETAIL Windows. από την Ελληνική αγορά
    Τα πειρατικά δεν είναι αδιάφορο γεγονός, με κλέφτες δεν κάνω παρέα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  My-Win7Pro-RETAIL-UK-4-20_1.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  599,1 KB 
ID: 233959

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας