Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Το λοιπόν, έχω ένα dedicated server και έφτιαξα μέσω virtualbox ένα vm σε αυτόν έτσι ώστε να κάνει το ρόλο του VPS ,όπως ακριβώς περιγράφεται εδώ:

    https://github.com/Ysurac/openmptcpr...update-the-VPS

    Nα σημειώσω εδώ ότι το vm έχει private ip, 10.0.2.15 , την οποία κλασσικά την δινει το vbox στην ΝΑΤ επιλογή, καθώς με bridged δεν έπαιρνε IP, μάλλον γιατί ο dedi έχει static public IPv4 η οποία δεν αποκτήθηκε από κάποιο DHCP.

    To πρόβλημα είναι ότι μου βγάζει συνέχεια "Multipath seems to be blocked on the connection" , δλδ ότι δεν παίζει η σύζευξη. Δοκίμασα να σετάρω τις VPS υπηρεσίες του ΟpenMPTCPRouter σε ένα VPS από άλλη εταιρία , το οποίο έιχε προφανώς απευθείας public IP και έπαιξε κανονικά.

    Οπότε λοιπόν σκέφτομαι ότι αυτό που θέλω να κάνω μάλλον δεν παίζει σε NATed VPS, παρόλο που όλες οι υπηρεσίες με πόρτες 65ΧΧΧ που σηκώνονται λόγω του εγχειρήματος φαίνονται κανονικά από το OpenTCP router (με port forward στο virtualbox). Επειδή δεν θέλω να νοικιάσω επιπλέον server μόνο για αυτή τη δουλεία (εκτός κι αν δεν υπάρχει άλλη λύση) , θα ήθελα να το φτίαξω να παίζει μέσω του vm από τον dedi μου, τι network configuration θα πρέπει να κάνω στο dedi έτσι ώστε το vm να πάρει απευθείας public ip? Είναι απαραίτητη η αγορά επιπλέον public ΙP από τον πάροχο του dedi , που θα είναι assigned σε άλλο interface του dedi , έτσι ώστε με κάποιο bridge setup, να την πάρει το vm? Ευχαριστώ για την κατανόηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 22-11-21 στις 20:45.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας