Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    23-11-2021
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Χαίρεται,

    Έχω πρόβλημα με το ίντερνετ στο σπίτι μου.
    Ενώ στο κουτί του ΟΤΕ συγχρονίζει κοντά στα 50mbps, στην πρίζα στο σπίτι συγχρονίζει στα 25-27mbps. Ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ στον χώρο και μου είπε πως είναι πρόβλημα του σπιτιού και θα χρειαστεί να τραβήξω νέα γραμμή καλωδίωσης από το κουτί κατευθείαν στο δωμάτιο που θέλω.

    Το σπίτι είναι χτισμένο το 2005, διόροφο με υπόγειο και η καλωδίωση έχει ως εξής: από το κουτί φεύγει καλώδιο στο σπίτι όπου το μοιράζει στο υπόγειο και στους 2 ορόφους. Το σπίτι έχει 12 πρίζες αν δε κάνω λάθος και όπως με ενημέρωσε ο τεχνικός δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα στο vdsl σε αντίθεση με το adsl που δεν είναι τόσο εμφανές το πρόβλημα και γι'αυτό δεν είχε παρατηρηθεί τόσα χρόνια.

    Θα ηθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό να το κάνω ο ίδιος ή αν θα χρειαστεί να έρθει ηλεκτρολόγος για την εγκατάσταση και εάν μπορώ ο ίδιος, τότε τι καλώδιο θα χρειαστώ και τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;
    Εγώ στο μυαλό μου έχω την εντύπωση πως αποσυνδεω το υπάρχον καλώδιο και περνάω τη νέα γραμμή ως το σημείο που θέλω. Κατά πόσο ισχύει η εντύπωση αυτή;

    Ευχαριστώ πολυ

    Υ.Γ: να σημειωθεί πως δεν με νοιάζουν οι υπόλοιπες πριζες στο σπίτι, μου αρκεί η μία για το ρούτερ και voip

  2. #2
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λες ότι το σπιτι εχει 12 πρίζες.
    Για να είμαστε σίγουροι για τι πράγμα μιλάμε... 12 τηλεφωνικές πρίζες;
    Η πρώτη ξέρεις ποια ειναι;
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  3. #3
    Εγγραφή
    23-11-2021
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες ότι το σπιτι εχει 12 πρίζες.
    Για να είμαστε σίγουροι για τι πράγμα μιλάμε... 12 τηλεφωνικές πρίζες;
    Η πρώτη ξέρεις ποια ειναι;
    12 τηλεφωνικές ναι. Επίσης όχι δε ξέρω ποια είναι η πρώτη.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NPExte Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θα χρειαστεί να έρθει ηλεκτρολόγος για την εγκατάσταση και εάν μπορώ ο ίδιος
    Αν θα καλέσεις τον ηλεκτρολόγο πες του να κοιτάξει και για bridge taps αν δεν ξέρει τι είναι άλλαξε τον και πάρε κάποιον με ειδίκευση στα xdsl.
    Μόνος δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Περισσότερα θα σου που οι πιο ειδικοί πάνω στο xdsl.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #5
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια λύση είναι να απενεργοποιήσεις όλες τις πρίζες να τραβήξεις εξωτερικά καλώδιο από το κουτί στο σπίτι σου σε μέρος που σε βολεύει και μετά αφού έχεις συνδεθεί να μοιραστείς το ίντερνετ μέσω extenders.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε λιγάκι υπομονή, σίγουρα θα μπουν και κάποιοι επαγγελματίες του χώρου να σου απαντήσουν.
    Θεωρητικά όμως, το τηλεφωνικό καλώδιο έρχεται από τον κατανεμητή σου στην πρώτη πρίζα. Μετά από κει θα έχει άλλο/α καλώδιο που φεύγει προς την επόμενη, από την επόμενη άλλο στην επόμενη και ούτω καθεξής.
    Οπότε αν δεν γνωρίζεις εσύ ποια είναι η πρώτη πρίζα (σίγουρα θα έχεις κάποια αίσθηση πάντως πιστεύω), φωνάζεις ένα ηλεκτρολόγο. Αυτοί ξέρουν/μπορούν να το βρουν αυτό.
    Σε αυτή την πρώτη πρίζα λοιπόν θα πρέπει να έχεις:
    • Ένα ή δύο ζεύγη που έρχονται από τον κατανεμητή σου. Αν είναι 2 μπορεί το ένα να είναι στον αέρα σαν αναμονή/εφεδρικό, ή μπορεί να τα έχουν βάλει και τα 2 μαζί. Από τη μεριά του κατανεμητή μόνο το ένα θα είναι συνδεμένο όμως.
    • Τουλάχιστον άλλο ένα ζεύγος που θα φεύγει για την επόμενη πρίζα

    Το ποιο είναι συνδεμένο στον κατανεμητή το βρίσκει ο ηλεκτρολόγος με γεννήτρια.
    Σε αυτή την πρίζα λοιπόν, είτε ξεσυνδέεις εντελώς το ζεύγος που συνεχίζει προς τις υπόλοιπες, είτε παίρνεις διπλή πρίζα και αφήνεις στη μια το ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή και στην άλλη το ζεύγος που δίνει στις υπόλοιπες.
    Σε αυτή την πρώτη πρίζα θα συνδεθεί ο ρούτερ σου..
    Αυτό για αρχή για να δεις αν σου έρχεται μέσα η προβλεπόμενη ταχύτητα...
    Δώσε λίγο χρόνο όπως είπα να μπουν κι άλλοι να σου απαντήσουν και να επιβεβαιώσουν (ή διορθώσουν) αυτά που σου έγραψα

    Υ.Γ.1: Αυτή η διαδικασία που σου περιέγραψα είναι εύκολη και μπορείς να την κάνεις και μόνος, αρκεί να ξέρεις την πρώτη πρίζα. Εγώ ας πούμε σπίτι μου βρήκα μόνος ποια καλώδια πάνε που και τι είναι το καθένα, αλλά, πάλι, εγώ έχω μόνο 3 πρίζες... . Είχε έρθει φίλος ηλεκτρολόγος με γεννήτρια, αλλά για άλλο λόγο που δεν είναι της παρούσης.
    Υ.Γ.2: Λογικά αυτό το "ξεχώρισμα" του ζεύγους που έρχεται στον κατανεμητή από ένα που συνεχίζει στην επόμενη, μπορείς να το κάνεις και στην 2η, 3η ή 5η πρίζα, αν είναι πιο "κεντρικά" στο σπίτι σου, ώστε να συνδέσεις εκεί το ρούτερ. Αυτό θα στο επιβεβαιώσουν αν είναι τα άλλα παιδιά που ενδεχομένως θα απαντήσουν
    Υ.Γ.3: Το πως θα μεταφέρεις κατόπιν το ίντερνετ στα υπόλοιπα μέρη του σπιτιού είναι σε δεύτερη φάση
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σπιτι με 12 τηλεφωνικες πριζες? Ελληνας κροισος με 12 δωματια?

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν έχει μεζονέτα και πρίζες στο όλους τους χώρους εκτός των μπάνιων (κάποιοι θέλουν και εκεί), δεν είναι παράξενο.
    Σε συνάδελφο σε μικρή μεζονέτα 120 τ.μ. (από 60 κάθε όροφος), έχει 8 τηλεφωνικές πρίζες και 12+ δικτύου.
    Μόνο που σε τέτοια περίπτωση θεωρώ ότι δεν υπάρχει ένα καλώδιο που τρέχει από πρίζα σε πρίζα, αλλά όλα συγκεντρώνονται κάπου.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν συγκεντρώνονται κάπου, τότε είναι ακόμη πιο εύκολο να απομονώσει μια πρίζα που θέλει, λογικά, ε;
    Επιπλέον, αν είναι τυχερός και ο εγκαταστάτης χρησιμοποίησε κανα Cat5E για τα τηλέφωνα, ίσως να μπορεί να μετατρέψει τις υπόλοιπες τηλεφωνικές σε δικτύου εύκολα.. (εξαρτάται βέβαια τι αλχημείες έκαναν κατά την εγκατάσταση...)
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  10. #10
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.747
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε λιγάκι υπομονή, σίγουρα θα μπουν και κάποιοι επαγγελματίες του χώρου να σου απαντήσουν.
    Θεωρητικά όμως, το τηλεφωνικό καλώδιο έρχεται από τον κατανεμητή σου στην πρώτη πρίζα. Μετά από κει θα έχει άλλο/α καλώδιο που φεύγει προς την επόμενη, από την επόμενη άλλο στην επόμενη και ούτω καθεξής.
    Οπότε αν δεν γνωρίζεις εσύ ποια είναι η πρώτη πρίζα (σίγουρα θα έχεις κάποια αίσθηση πάντως πιστεύω), φωνάζεις ένα ηλεκτρολόγο. Αυτοί ξέρουν/μπορούν να το βρουν αυτό.
    Σε αυτή την πρώτη πρίζα λοιπόν θα πρέπει να έχεις:
    • Ένα ή δύο ζεύγη που έρχονται από τον κατανεμητή σου. Αν είναι 2 μπορεί το ένα να είναι στον αέρα σαν αναμονή/εφεδρικό, ή μπορεί να τα έχουν βάλει και τα 2 μαζί. Από τη μεριά του κατανεμητή μόνο το ένα θα είναι συνδεμένο όμως.
    • Τουλάχιστον άλλο ένα ζεύγος που θα φεύγει για την επόμενη πρίζα

    Το ποιο είναι συνδεμένο στον κατανεμητή το βρίσκει ο ηλεκτρολόγος με γεννήτρια.
    Σε αυτή την πρίζα λοιπόν, είτε ξεσυνδέεις εντελώς το ζεύγος που συνεχίζει προς τις υπόλοιπες, είτε παίρνεις διπλή πρίζα και αφήνεις στη μια το ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή και στην άλλη το ζεύγος που δίνει στις υπόλοιπες.
    Σε αυτή την πρώτη πρίζα θα συνδεθεί ο ρούτερ σου..
    Αυτό για αρχή για να δεις αν σου έρχεται μέσα η προβλεπόμενη ταχύτητα...
    Δώσε λίγο χρόνο όπως είπα να μπουν κι άλλοι να σου απαντήσουν και να επιβεβαιώσουν (ή διορθώσουν) αυτά που σου έγραψα

    Υ.Γ.1: Αυτή η διαδικασία που σου περιέγραψα είναι εύκολη και μπορείς να την κάνεις και μόνος, αρκεί να ξέρεις την πρώτη πρίζα. Εγώ ας πούμε σπίτι μου βρήκα μόνος ποια καλώδια πάνε που και τι είναι το καθένα, αλλά, πάλι, εγώ έχω μόνο 3 πρίζες... . Είχε έρθει φίλος ηλεκτρολόγος με γεννήτρια, αλλά για άλλο λόγο που δεν είναι της παρούσης.
    Υ.Γ.2: Λογικά αυτό το "ξεχώρισμα" του ζεύγους που έρχεται στον κατανεμητή από ένα που συνεχίζει στην επόμενη, μπορείς να το κάνεις και στην 2η, 3η ή 5η πρίζα, αν είναι πιο "κεντρικά" στο σπίτι σου, ώστε να συνδέσεις εκεί το ρούτερ. Αυτό θα στο επιβεβαιώσουν αν είναι τα άλλα παιδιά που ενδεχομένως θα απαντήσουν
    Υ.Γ.3: Το πως θα μεταφέρεις κατόπιν το ίντερνετ στα υπόλοιπα μέρη του σπιτιού είναι σε δεύτερη φάση
    Ναι, λογικά εάν είναι έτσι η σύνδεση των γραμμών θα μπορούσε να κάνει αυτή την σύνδεση.. (σε VoIP)

    Το ρούτερ μόνο του στην γραμμή που έρχεται από το κουτί, και μετά μοιράζει τηλεφωνία..
    Εδώ είναι το Speedport entry που έχει 2 θύρες για να συνδέσεις τηλέφωνα για VoIP.

    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  11. #11
    Εγγραφή
    23-11-2021
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε λιγάκι υπομονή, σίγουρα θα μπουν και κάποιοι επαγγελματίες του χώρου να σου απαντήσουν.
    Θεωρητικά όμως, το τηλεφωνικό καλώδιο έρχεται από τον κατανεμητή σου στην πρώτη πρίζα. Μετά από κει θα έχει άλλο/α καλώδιο που φεύγει προς την επόμενη, από την επόμενη άλλο στην επόμενη και ούτω καθεξής.
    Οπότε αν δεν γνωρίζεις εσύ ποια είναι η πρώτη πρίζα (σίγουρα θα έχεις κάποια αίσθηση πάντως πιστεύω), φωνάζεις ένα ηλεκτρολόγο. Αυτοί ξέρουν/μπορούν να το βρουν αυτό.
    Σε αυτή την πρώτη πρίζα λοιπόν θα πρέπει να έχεις:
    • Ένα ή δύο ζεύγη που έρχονται από τον κατανεμητή σου. Αν είναι 2 μπορεί το ένα να είναι στον αέρα σαν αναμονή/εφεδρικό, ή μπορεί να τα έχουν βάλει και τα 2 μαζί. Από τη μεριά του κατανεμητή μόνο το ένα θα είναι συνδεμένο όμως.
    • Τουλάχιστον άλλο ένα ζεύγος που θα φεύγει για την επόμενη πρίζα

    Το ποιο είναι συνδεμένο στον κατανεμητή το βρίσκει ο ηλεκτρολόγος με γεννήτρια.
    Σε αυτή την πρίζα λοιπόν, είτε ξεσυνδέεις εντελώς το ζεύγος που συνεχίζει προς τις υπόλοιπες, είτε παίρνεις διπλή πρίζα και αφήνεις στη μια το ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή και στην άλλη το ζεύγος που δίνει στις υπόλοιπες.
    Σε αυτή την πρώτη πρίζα θα συνδεθεί ο ρούτερ σου..
    Αυτό για αρχή για να δεις αν σου έρχεται μέσα η προβλεπόμενη ταχύτητα...
    Δώσε λίγο χρόνο όπως είπα να μπουν κι άλλοι να σου απαντήσουν και να επιβεβαιώσουν (ή διορθώσουν) αυτά που σου έγραψα

    Υ.Γ.1: Αυτή η διαδικασία που σου περιέγραψα είναι εύκολη και μπορείς να την κάνεις και μόνος, αρκεί να ξέρεις την πρώτη πρίζα. Εγώ ας πούμε σπίτι μου βρήκα μόνος ποια καλώδια πάνε που και τι είναι το καθένα, αλλά, πάλι, εγώ έχω μόνο 3 πρίζες... . Είχε έρθει φίλος ηλεκτρολόγος με γεννήτρια, αλλά για άλλο λόγο που δεν είναι της παρούσης.
    Υ.Γ.2: Λογικά αυτό το "ξεχώρισμα" του ζεύγους που έρχεται στον κατανεμητή από ένα που συνεχίζει στην επόμενη, μπορείς να το κάνεις και στην 2η, 3η ή 5η πρίζα, αν είναι πιο "κεντρικά" στο σπίτι σου, ώστε να συνδέσεις εκεί το ρούτερ. Αυτό θα στο επιβεβαιώσουν αν είναι τα άλλα παιδιά που ενδεχομένως θα απαντήσουν
    Υ.Γ.3: Το πως θα μεταφέρεις κατόπιν το ίντερνετ στα υπόλοιπα μέρη του σπιτιού είναι σε δεύτερη φάση
    Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σου, δυστυχώς δεν ξέρω ποια είναι η πρώτη πρίζα μιας και πρόσφατα μπήκαμε στο σπίτι με την κοπέλα μου και το άτομο που ήξερε τα πάντα για το σπίτι δεν βρίσκεται στη ζωή. Σκέφτομαι να τραβήξω ένα εξωτερικό καλώδιο απο το κουτί ως το δωμάτιο με το router και μετά για voip να συνδέσω τις υπόλοιπες πρίζες απο το port στο router.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STILO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια λύση είναι να απενεργοποιήσεις όλες τις πρίζες να τραβήξεις εξωτερικά καλώδιο από το κουτί στο σπίτι σου σε μέρος που σε βολεύει και μετά αφού έχεις συνδεθεί να μοιραστείς το ίντερνετ μέσω extenders.
    Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να κάνω ως την πιο απλή λύση και κάτι που θα μπορώ να κάνω ο ίδιος.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το πιο σωστό είναι αυτό..



    Με μια διπλή κεντρική πρίζα γίνεται η δουλειά.. Στη μια θα πάει το καλώδιο της dsl από το κατανεμητή και στην άλλη υποδοχή θα δώσει από τη phone του ρουτερ σε όλα τα τηλέφωνα.. Αν γίνει σωστά φίλτρο/α δεν θα χρειαστούν..

    Οι υπόλοιπες υλοποιήσεις δεν τα πάνε και πολύ καλά με το vdsl..
    Μπορεί να δουλεύει αλλά το σωστό είναι το παραπάνω για να είμαστε future proof που λένε..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STILO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια λύση είναι να απενεργοποιήσεις όλες τις πρίζες να τραβήξεις εξωτερικά καλώδιο από το κουτί στο σπίτι σου σε μέρος που σε βολεύει και μετά αφού έχεις συνδεθεί να μοιραστείς το ίντερνετ μέσω extenders.
    Άλλο το κομμάτι της γραμμής και άλλο του δικτύου μετά για το ίντερνετ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 25-11-21 στις 02:56.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #13
    Εγγραφή
    23-11-2021
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο σωστό είναι αυτό..



    Με μια διπλή κεντρική πρίζα γίνεται η δουλειά.. Στη μια θα πάει το καλώδιο της dsl από το κατανεμητή και στην άλλη υποδοχή θα δώσει από τη phone του ρουτερ σε όλα τα τηλέφωνα.. Αν γίνει σωστά φίλτρο/α δεν θα χρειαστούν..
    Αυτό θα κάνω λογικά. Θα πάρω ένα pet utp και θα το συνδέσω από το κουτι του ΟΤΕ απευθείας στο ρούτερ. Μετά από αυτό θα τροφοδότησω τις ήδη εγκατεστημένες πρίζες από το voip του ρούτερ. Φαντάζομαι δεν θα υπάρχει πρόβλημα, σωστά;

    Κώδικας:
    Noise Margin(Up/Down) 10.2/9.8 dB 
    Line Attenuation(Up/Down) 8.8/15.9 dB 
    Output Power(Up/Down) 7.4/14.2 dBm
    Εδώ είναι οι μετρήσεις από το ρούτερ, πέραν του snr είναι σχετικά καλές αν δεν κάνω λάθος. Το snr πρόκειται να ανέβει εάν γίνει απευθείας σύνδεση από το κουτί στο ρούτερ ή δεν το επιρεαζει η οικιακή καλωδιοση;

  14. #14
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NPExte Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα κάνω λογικά. Θα πάρω ένα pet utp και θα το συνδέσω από το κουτι του ΟΤΕ απευθείας στο ρούτερ. Μετά από αυτό θα τροφοδότησω τις ήδη εγκατεστημένες πρίζες από το voip του ρούτερ. Φαντάζομαι δεν θα υπάρχει πρόβλημα, σωστά;

    Κώδικας:
    Noise Margin(Up/Down) 10.2/9.8 dB 
    Line Attenuation(Up/Down) 8.8/15.9 dB 
    Output Power(Up/Down) 7.4/14.2 dBm
    Εδώ είναι οι μετρήσεις από το ρούτερ, πέραν του snr είναι σχετικά καλές αν δεν κάνω λάθος. Το snr πρόκειται να ανέβει εάν γίνει απευθείας σύνδεση από το κουτί στο ρούτερ ή δεν το επιρεαζει η οικιακή καλωδιοση;
    Μετά από τη διπλή πριζα θα δώσεις τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι..
    Να σημειωθεί ότι το νέο καλώδιο δεν πρέπει να επικοινωνεί πουθενά με το παλιό που θα παίρνουν τα τηλέφωνα και η άκρη του παλιού στο κατανεμητή θα πρέπει να αποσυνδεθεί και να μονωθει με ταινία.. Ελπίζω να κατάλαβες..

    Τα στατιστικά δείχνουν οκ..
    Το σνρ ανεβαίνει όταν η γραμμή είναι καλή και σηκώνει παραπάνω ταχύτητα.. Και πέφτει σε περίπτωση θορύβου η προβλήματος..
    Συνήθως ορίζεται σε μια τιμή πχ9 από το πάροχο και μετά ανάλογα τις συνθήκες μεταβάλλεται όπως είπα..
    Αν η καλωδίωση σου τώρα έχει θέμα και το διορθώσεις σωστά λογικά το σνρ θα ανέβει και μαζί του και το attainable..

    Πάντως από ότι βλέπω δεν πρέπει να είσαι και δίπλα στη καμπίνα ε; Κάνα μισό χιλιόμετρο απόσταση πρέπει να το έχει ο χαλκός..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 26-11-21 στις 03:53.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #15
    Εγγραφή
    23-11-2021
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από τη διπλή πριζα θα δώσεις τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι..
    Να σημειωθεί ότι το νέο καλώδιο δεν πρέπει να επικοινωνεί πουθενά με το παλιό που θα παίρνουν τα τηλέφωνα και η άκρη του παλιού στο κατανεμητή θα πρέπει να αποσυνδεθεί και να μονωθει με ταινία.. Ελπίζω να κατάλαβες..

    Τα στατιστικά δείχνουν οκ..
    Το σνρ ανεβαίνει όταν η γραμμή είναι καλή και σηκώνει παραπάνω ταχύτητα.. Και πέφτει σε περίπτωση θορύβου η προβλήματος..
    Συνήθως ορίζεται σε μια τιμή πχ9 από το πάροχο και μετά ανάλογα τις συνθήκες μεταβάλλεται όπως είπα..
    Αν η καλωδίωση σου τώρα έχει θέμα και το διορθώσεις σωστά λογικά το σνρ θα ανέβει και μαζί του και το attainable..

    Πάντως από ότι βλέπω δεν πρέπει να είσαι και δίπλα στη καμπίνα ε; Κάνα μισό χιλιόμετρο απόσταση πρέπει να το έχει ο χαλκός..
    Ναι είμαι κοντά στο χιλιόμετρο και έχω καμπίνα στα 100 μέτρα και δε με συνδέουν. Να φανταστείς η μάνα μου μένει 3 δρόμους πιο κάτω και έχει 120mbps attainable

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας