Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Kαλησπέρα, στο χώρο της 100ρας , έχω το Ubiquity Edgerouter X-ER-X ως router , πολύ τίμιο μηχανάκι αφού με έχει βολέψει αφάνταστα λόγω του SQM που διαθέτει (μια απλή ρύθμιση στυλ QoS το οποίο δεν ανεβάζει καθόλου το ping κατά τη full χρήση download ή/και upload της γραμμής). Mπορώ μέσω αυτού να κάνω bond την 4g γραμμή από την extra sim με τα απεριόριστα ( η οποία θα έρχεται από ethernet καλώδιο προερχόμενη από ένα 4g router) + την 100ρα vdsl έτσι ώστε να ενώσω αποτελεσματικά τα bandwidth τους? Ή έχει μόνο load balancing features οπότε θα πρέπει να καταφύγω σε μια λύση στυλ OpenMPTCPRouter + VPS? Με ενδιαφέρει κυρίως να κάνω upload οτιδήποτε και να χρησιμοποιούνται τα 10 Mbit upload της 100ρας + ό,τι upload πίασω με την 4g ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ! Eυχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To bonding για να δουλέψει χρειάζεται υποστήριξη σε επίπεδο παρόχου..
    Με σκέτο το ubiquity μόνο load balancing / failover μπορείς να κάνεις.
    Αλλιώς πας στη λύση OpenMPTCPRouter + VPS όπως ανέφερες
    Αλλά σκέψου μήπως τυχόν η προσπάθειά σου για bonding είναι τελικά περιττή.
    Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έχει το ΕR-X, αλλά λογικά θα μπορείς να κάνεις bind κάποιο τύπο traffic σε συγκεκριμένο interface (το οποίο, βέβαια, ΟΚ, εφόσον η σταθερή είναι 100άρα με 10 up χρησιμεύει μόνο αν το upload από το 4G είναι πολύ πιο γρήγορο)
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    To bonding για να δουλέψει χρειάζεται υποστήριξη σε επίπεδο παρόχου..
    Αυτό που λες θα μπορούσε να γίνει , μιας και η 100ρα VDSL αλλά και το 4g προέρχονται από τον ίδιο πάροχο. Αλλά πιστεύω για τα ελληνικά δεδομένα , αν υπάρχει η υπηρεσία πρώτα'απόλα , θα αποτελεί κάποιο πακέτο επαγγελματικού επιπέδου όπως είναι οι γραμμές DIA και τα μισθωμένα κυκλώματα . άρα πολλά (πάρα πολλά) €€€ το μήνα για κάτι που μπορεί να γίνει και σε επίπεδο DIY, με τον ανάλογο εξοπλισμό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά σκέψου μήπως τυχόν η προσπάθειά σου για bonding είναι τελικά περιττή.
    Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έχει το ΕR-X, αλλά λογικά θα μπορείς να κάνεις bind κάποιο τύπο traffic σε συγκεκριμένο interface (το οποίο, βέβαια, ΟΚ, εφόσον η σταθερή είναι 100άρα με 10 up χρησιμεύει μόνο αν το upload από το 4G είναι πολύ πιο γρήγορο)
    Που μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες γι'αυτο? Τροφή για σκέψη και πειραματισμό. Βέβαια στο binding που ανέφερες , θα χρησιμοποειται μόνο το upload της 4G?

  4. #4
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες θα μπορούσε να γίνει , μιας και η 100ρα VDSL αλλά και το 4g προέρχονται από τον ίδιο πάροχο. Αλλά πιστεύω για τα ελληνικά δεδομένα , αν υπάρχει η υπηρεσία πρώτα'απόλα , θα αποτελεί κάποιο πακέτο επαγγελματικού επιπέδου όπως είναι οι γραμμές DIA και τα μισθωμένα κυκλώματα . άρα πολλά (πάρα πολλά) €€€ το μήνα για κάτι που μπορεί να γίνει και σε επίπεδο DIY, με τον ανάλογο εξοπλισμό.
    Σε επίπεδο consumer το κάνει ο ΟΤΕ (το speedbooster που έχω κι εγώ). Νομίζω όμως ότι ούτως ή άλλως δεν το διαθέτει για 100άρες. Οπότε και ΟΤΕ να είχες γιοκ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες γι'αυτο? Τροφή για σκέψη και πειραματισμό.
    Μιλάω για Policy Based Routing. Δεν ξέρω αν έχει το ER-X τέτοια επιλογή.

    Edit: Βρήκα αυτό για το ER-X


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια στο binding που ανέφερες , θα χρησιμοποειται μόνο το upload της 4G?
    Ναι, αλλά επειδή έχεις 100άρα, άρα 10UP, γι' αυτό έγραψα ότι θα είναι χρήσιμο μόνο αν το mobile σου έχει παραπάνω. Εγώ για παράδειγμα έχω ορίσει συγκεκριμένα πράγματα η/και μηχανήματα να χρησιμοποιούν αποκλειστικά τη γραμμή του Speedbooster που έχει 5UP, επειδή η άλλη μου γραμμή (ADSL) έχει μόνο 1UP..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    EdgeRouter - WAN Load-Balancing

    - - - Updated - - -

    Υπάρχει και ένα σχετικό βίντεο.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ για παράδειγμα έχω ορίσει συγκεκριμένα πράγματα η/και μηχανήματα να χρησιμοποιούν αποκλειστικά τη γραμμή του Speedbooster που έχει 5UP, επειδή η άλλη μου γραμμή (ADSL) έχει μόνο 1UP..
    Οπότε μπορώ με αυτόν τον τρόπο που νομίζω είναι το απλό load balancing, να ορίζω την x γραμμή στις x συσκευες (pc/smartphones/smart device/οποιαδήποτε end device) και την y γραμμή σε y συσκευες? Ή στην ίδια συσκευή , μερικά apps/προγράμματα να παίζουν από την x γραμμή και άλλα απο την y?

    Αυτό ίσως δημιουργήσει "bonding" μόνο σε επίπεδο downloading και μάλιστα μόνο όταν χρησιμοποιεις κατεβαστήρια του τύπου ΙDM, οπου εκει χρησιμοποιεις πολλαπλες συνδέσεις ετσι κι αλλιως. Στο uploading , το οποιο ειναι και πιο σημαντικο για μενα να αυξηθει, δεν ξερω αν γινεται...βέβαια το bonding μέσω openmptcp θα κόψει σίγουρα ενα ποσοστό απο το αθροισμα των bandwidth οπότε θεωρητικά badwidth δεν χάνω αν χρησιμοποιειται εναλακτικά όλη η x ή όλη η y συνδεση σε διαφορετικές εφαρμογές/προγράμματα/συσκευες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    EdgeRouter - WAN Load-Balancing

    - - - Updated - - -

    Υπάρχει και ένα σχετικό βίντεο.
    Ευχαριστώ πολυ, θα κάτσω να τα μελετήσω.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να ορίσεις από ποια γραμμή θα βγουν ορισμένες συσκευές/υπηρεσίες, είναι το PBR.
    Με το load balancing/failover, αν υποθέσουμε πως έχεις 2 WAN και φορτωθεί αρκετά το ένα, ο ρούτερ αρχίζει αυτόματα να στέλνει traffic και από το άλλο.
    Και φυσικά στέλνει αυτόματα όλο το traffic από τη μία WAN στην άλλη σε περίπτωση που χρειαστεί failover.

    Σε κατεβαστήρια ναι, ίσως να μπορεί να αξιοποιήσει ταυτόχρονα και τα 2 connections μιας και οι download managers σπάνε ένα download σε πολλά connections.
    Για το upload μπορεί με τον ίδιο τρόπο ίσως να γίνει αλλά δεν το ξέρω/ δεν το έχω δει
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε Load Balancing παίζει με Weight, μοιράζοντας τον φόρτο ανάλογα το ορισμένο ποσοστό που εξαρχής είναι 50-50.
    Επίσης έχει και το Sticky Mode, όπου διατηρείται συνεχώς η επικοινωνία ανάλογα το WAN με το οποίο έχει ξεκινήσει. Αυτό βολεύει σε ειδικές περιπτώσεις κάποιων υπηρεσιών που δεν δέχονται η επικοινωνία να γίνεται από διαφορετική ΙΡ (π.χ. τράπεζες, VPN κλπ) κατά την διάρκεια της σύνδεσης.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Oπότε λοιπόν , συνοψίζοντας, για να εκμεταλλευτώ όλο το bandwidth και των 2 γραμμών, κάνω , αν κατάλαβα καλά από τα προηγούμενα post , τα εξής:

    α) Για ταυτόχρονη χρήση download ή upload των γραμμών, η λύση που πρότεινα αρχικά (οpenmptcprouter + VPS) , αλλά υπάρχουν κάποια μειονεκτήματα:

    i) Μέρος από το αθροιστικό bandwidth θα χαθεί λόγω overhead του πρωτοκόλλου αυτού ή κάτι άλλο που δεν είμαι και τόσο τεχνικός για να καταλάβω/εξηγήσω.

    ii) Θα βγαίνω στο intenet με datacenter IP (του VPS) και όχι residential , ίσως προκαλέσει προβλήματα σε κάποιες εφαρμογές/site.

    iii) Το κλασικό "πισογύρισμα" του routing όταν βλέπω τις στημένες υπηρεσίες των γραμμών από άλλη ελληνική τοποθεσία (αυτό λύνεται αν νοικιάσω ελληνικό VPS αλλά υπάρχουν άλλα προβλήματα εκεί , όπως περιγράφω και σε ανάλογο post, https://www.adslgr.com/forum/threads...44#post7160744) , δλδ 55 ms από μένα για να πάει από δω που μένω αυτό τον καιρό (Κρήτη με γραμμή ΟΤΕ 50/5) στο VPS (hosted Κεντρική Ευρώπη) και άλλα 50-70 ms περιπου για να παει στα wans των γραμμών στην Αθήνα , δλδ συνολικό ping από 100 ms και πάνω , ίσως υπάρξουν προβλήματα με realtime υπηρεσίες.


    β) Kαταμερισμός του internet σε συσκευές/εφαρμογές (PBR) , που πρότεινε ο Chriz και στήσιμό του στο Edgerouter-X (δεν είναι απαραίτητο, ίσως την 4G γραμμη να τη βάλω απευθείας στις συσκευες που θελω χωρις το edge, αν τα βρω σκουρα...) έτσι ώστε κάθε συσκευή/εφαρμογή να ομαδοποιηθεί με τέτοιον τρόπο που κάποιες να παίρνουν από το WAN1 και οι υπόλοιπες WAN2. Προφανώς δεν υπάρχουν τα παραπάνω μειονεκτήματα αφού εκεί κάθε ομάδα συσκευών ανά wan γραμμή θα έχει απλά διαφορετική public ip , ελληνική, άρα με καλό ping προς Ελλάδα και residential + ότι θα έχω όλο το bandwidth αθροιστικά εκμεταλευσιμο αλλά δεν ξέρω αν αυτό συνεπάγεται και διαφορετικό LAN δίκτυο , δλδ θα μπορούν οι συσκευές που βγαίνουν απο το WAN1 να μιλάνε με τις συσκευές του WAN2 στο ίδιο 192.168.100.0/24 δίκτυο ή θα πρέπει να είναι διαφορετικά? Ευχαριστώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 24-11-21 στις 21:24.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ένα κοινό LAN θα υπάρχει, για όλες τις συσκευές. Απλά θα γίνεται κατάλληλη δρομολόγηση μέσω των κανόνων.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα κοινό LAN θα υπάρχει, για όλες τις συσκευές. Απλά θα γίνεται κατάλληλη δρομολόγηση μέσω των κανόνων.
    Αυτό που λέει ο jkoukos, αλλά με την προϋπόθεση ότι τα 2 WAN τα φιλοξενεί το Edge, όμως ε;
    Γιατί αν κάνεις το bold
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... και στήσιμό του στο Edgerouter-X (δεν είναι απαραίτητο, ίσως την 4G γραμμη να τη βάλω απευθείας στις συσκευες που θελω χωρις το edge, αν τα βρω σκουρα...) έτσι ώστε κάθε συσκευή/εφαρμογή να ομαδοποιηθεί με τέτοιον τρόπο που κάποιες να παίρνουν από το WAN1 και οι υπόλοιπες WAN2.
    τότε δεν θα μπορεί το ένα δίκτυο να βλέπει το άλλο.. εκτός αν κάνεις και άλλα πράγματα
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λέει ο jkoukos, αλλά με την προϋπόθεση ότι τα 2 WAN τα φιλοξενεί το Edge, όμως ε;
    Γιατί αν κάνεις το bold

    τότε δεν θα μπορεί το ένα δίκτυο να βλέπει το άλλο.. εκτός αν κάνεις και άλλα πράγματα
    Άρα στην ουσία , το PBR εκτός των άλλων , σου επιτρέπει να κρατήσεις ένα μόνο LAN , πχ το 192.168.10.0/24 (το link του Chris αναφέρει για ξεχωριστά VLANS, αλλά δεν ξέρω αν θα βλέπονται μεταξύ τους) και αναλόγως τα settings , κάποια θα βγαίνουν από το ένα NAT/WAN1 και τα υπόλοιπα από το άλλο ΝΑΤ/WAN2. Πολύ ωραία, ελπίζω να μην έχω θέματα με Port forwards.

    Να ρωτήσω , το failover που λέγατε (δλδ να χρησιμοποειίται η έτερη WAN όταν κάποια έχει πέσει) είναι ξεχωριστό profil ή μπορεί να παίξει ταυτόχρονα με το PBR?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 25-11-21 στις 12:47.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω , το failover που λέγατε (δλδ να χρησιμοποειίται η έτερη WAN όταν κάποια έχει πέσει) είναι ξεχωριστό profil ή μπορεί να παίξει ταυτόχρονα με το PBR?
    Πιστεύω εννοείς:
    Αν ρουτάρω κάποιες συσκευές σε συγκεκριμένη wan, και έχοντας ενεργό το failover, τι θα συμβεί σε περίπτωση που αυτή η wan πέσει; Θα συνεχίσει να προσπαθεί να στείλει τις συσκευές από αυτή, οπότε και αυτές οι συσκευές θα χάσουν το ίντερνετ;
    Η απάντηση είναι ότι προσωπικά δεν γνωρίζω πως το αντιμετωπίζει η ubiquity αυτό, αλλά σίγουρα θα έχει κάποιο τρόπο που θα τον δεις στις ρυθμίσεις, γιατί σίγουρα δεν είσαι ο πρώτος με αυτή την απορία...
    Ο κάθε ένας έχει τις δικές του ρυθμίσεις. Για παράδειγμα στο sophos utm που έχω εγώ ένα αντίστοιχο rule, έχει επιλογή "skip rule on interface error". Αρα αν πέσει το interface του speedbooster, θα πάνε από το άλλο τα παιδιά
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  63 
Μέγεθος:  28,7 KB 
ID: 232588

    Είμαι σίγουρος ότι και στο edge θα έχει κάτι αντίστοιχο..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Load Balancing και Failover δουλεύουν παράλληλα, εκτός κι αν το WAN έχει δηλωθεί ως failover-only.
    Στα Edgerouter ορίζονται 2 Load Balancing Group ώστε όποιο WAN κι αν πέσει, αυτόματα να μεταφερθεί η ενεργή επικοινωνία στο άλλο.

  15. #15
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Το failover στην πράξη φαίνεται καλή ιδέα για να έχεις maximum availability του internet connection αλλά τί γίνεται σε περίπτωση που έχεις κάνει port forward services μιας συσκευής/εφαρμογής να βγαίνουν από τη WAN1 και ξαφνικά πέφτει το net οπότε βγαίνεις από την WAN2? Πρέπει να ορίσω τα ίδια port forwards (προς την WAN2) και για την LAN IP που θα αποκτήσει τότε η συσκευή λόγω εισχώρησης στο άλλο VLAN? Γίνεται μήπως να αποφύγω τα VLANS και να έχω μόνο ένα LAN και τα 2 WANS?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας