Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34

Θέμα: Περί PING...

  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να θίξω το θέμα των πολύ κακών trace routes που έχουμε οι gamers σε όλους τους ευρωπαικούς σέρβερς με αποτέλεσμα τα υψηλότερα Pings σε όλη την Ευρώπη, καρατσεκαρισμένο αρκετά υψηλότερα απο μια τυπική βουλγαρική ή σκοπιανή σύνδεση, ακόμα και ουκρανικές και ρωσικές πολλές φορές. Ακόμα και με fast path γραμμή (φανταστείτε δηλαδή χάλια με interleaved...).
    Το θέμα ειναι , πως μπορεί αυτό να αλλάξει;

    Με την ευκαιρία θα ήθελα να αναφέρω το θέμα που αντιμετωπίζω.
    Έχω γραμμή vodafone vdsl 50 απο kv οτε και είμαι σε fast path. Ο γείτονας ακριβώς απέναντι έχει ακριβώς την ίδια γραμμή, απο την ίδια καμπίνα με την μόνη διαφορά οτι αυτός ειναι σε interleaved.
    Το παράξενο; Έχουμε ίδια ή σχεδόν ίδια pings...
    Κάνοντας λοιπόν speedtest στον server panafon vodafone στην Αθήνα αλλα και ΟΤΕ στην Θεσσαλονίκη πέρνουμε συνήθως τα ίδια pings...με διαφορά 1-2ms ενίοτε... Το ίδιο ισχύει και στους γερμανικούς servers στο online gaming.
    Πως εξηγείται αυτό το πράγμα; Η γραμμή που είναι σταθερότατη και κατεβάζω φουλ. Ανεβάζω και τα stats μήπως μπορεί κάποιος να βγάλει άκρη...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl.jpg 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  84,9 KB 
ID: 232583

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.987
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Η διαφοροποίηση στο Ping/latency ανάμεσα σε fast path / interleaved
    είναι ότι με το fastpath θα γλυτώσεις μερικά ms μέχρι το 1ό hop.
    Απο κεί και πέρα θα είναι το ίδιο και εξαρτάται, α) από το routing του isp,
    και β) από την απόσταση.
    Το β) δεν αλλάζει, για το α) αν έχεις πρόβλημα επικοινωνείς με τον isp.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να δεις βελτίωση στα pings θα πρέπει να αντικαταστήσεις τα σάπια μοντεμ/ρουτερ που δίνουν οι πάροχοι.
    Για δώσε αποτέλεσμα απο την παρακάτω εντολή.
    Κώδικας:
    pathping www.google.com
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δεις βελτίωση στα pings θα πρέπει να αντικαταστήσεις τα σάπια μοντεμ/ρουτερ που δίνουν οι πάροχοι.
    Για δώσε αποτέλεσμα απο την παρακάτω εντολή.
    Κώδικας:
    pathping www.google.com
    Δεν θα αλλάξει κάτι η αλλαγή του modem/router, μόνο η μετακόμιση

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.923
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Ένα tracert στο 35.156.63.252 (Φρανκφούρτη), για παράδειγμα, τι σου βγάζει;

  6. #6
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δεις βελτίωση στα pings θα πρέπει να αντικαταστήσεις τα σάπια μοντεμ/ρουτερ που δίνουν οι πάροχοι.
    Για δώσε αποτέλεσμα απο την παρακάτω εντολή.
    Κώδικας:
    pathping www.google.com
    Δοκίμασα και με το speedport της cosmote που όταν το είχα τα pings μου ήταν σε ΟΛΑ 10ms ΚΑΤΩ. Αλλα παίρνω ακριβώς τα ίδια pings. Σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω και το μαύρο της vodafone που έχει ενας φίλος ο οποίος επίσης σε Interleaved έχει ίδια pings με εμένα, όπως και ο γειτονας μου που ειναι σε interleaved και έχει ίδια pings με εμένα.
    Ορίστε και το pathing αλλα δεν ξέρω να το ερμηνεύω...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  path.jpg 
Εμφανίσεις:  68 
Μέγεθος:  234,2 KB 
ID: 232590

    Άραγε αν καλέσω στην voda να μπορεί να μου αλλάξει την δρομολόγηση ? Ή ίσως αυτά τα hops της hol ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα αλλάξει κάτι η αλλαγή του modem/router, μόνο η μετακόμιση
    Μένω εκτός πολης σε αραιοκατοικημένη περιοχή με μονοκατοικίες με την καμπίνα πολύ κοντά εδω και χρόνια.
    Όταν είχα cosmote ήμουν 10ms κάτω σε ΟΛΑ. Με το που άλλαξα σε vodafone ειμαι 10ms πανω με fast path (το οποίο έβαλα με βύσμα καθώς η voda δεν με γυρνούσε λόγο καμπίνας οτε προφανώς. Φανταστείτε χάλη αν ήμουν σε interleaved)
    To παράδοξο είναι οτι ο γείτονας μου με ΟΛΟΙΔΙΑ γραμμή με εμένα και interleaved (σε αντίθεση με εμενα που ειμαι fast) έχει σχεδόν τα ιδια pings.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.923
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άραγε αν καλέσω στην voda να μπορεί να μου αλλάξει την δρομολόγηση ? Ή ίσως αυτά τα hops της hol ?
    Έχεις 18 ms εντός Ελλάδος που ακόμη και επαρχία να είσαι είναι κάπως πολλά (τουλάχιστον το 1ο hop στα 8ms φαίνεται φυσιολογικό). Αλλά και πάλι, η δρομολόγηση της Vodafone δεν είναι και η καλύτερη και είναι γνωστό πως από τους μεγάλους παρόχους ο ΟΤΕ έχει το καλύτερο latency, σχεδόν παντού. Να αλλάξουν κάτι δεν παίζει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος x_undefined : 25-11-21 στις 18:22.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μένω εκτός πολης σε αραιοκατοικημένη περιοχή με μονοκατοικίες με την καμπίνα πολύ κοντά εδω και χρόνια.
    Όταν είχα cosmote ήμουν 10ms κάτω σε ΟΛΑ. Με το που άλλαξα σε vodafone ειμαι 10ms πανω με fast path (το οποίο έβαλα με βύσμα καθώς η voda δεν με γυρνούσε λόγο καμπίνας οτε προφανώς. Φανταστείτε χάλη αν ήμουν σε interleaved)
    To παράδοξο είναι οτι ο γείτονας μου με ΟΛΟΙΔΙΑ γραμμή με εμένα και interleaved (σε αντίθεση με εμενα που ειμαι fast) έχει σχεδόν τα ιδια pings.
    To ping σου με το 1ο hop είναι 8ms κάτι το όποιο είναι μια χαρά για xdsl ότι Modem και να βάλεις δεν θα δεις διαφορά σε αυτό.
    Τα υπόλοιπα είναι πραγματικά η απόσταση, πχ μέχρι Σοφια έχεις 32ms

  9. #9
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα tracert στο 35.156.63.252 (Φρανκφούρτη), για παράδειγμα, τι σου βγάζει;
    Ορίστε και το tracert

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tracert.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  107,2 KB 
ID: 232591

    - - - Updated - - -

    To θέμα ειναι οτι και τα 8ms ειναι 8 ms.
    Την στιγμή που κάποιοι επενδύουν χρήματα σε οθόνες με χαμηλά latency, lags κτλ , το ίδιο με τα ποντίκια-πληκτρολόγια ε ναι τα 8ms κάνουν διαφορά.
    Με cosmote δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω speedtest και να έχω ping για θεσσαλονικη ή αθήνα πάνω απο 9ms και σε ευρωπαικούς servers ήμουν σε όλα 10ms περίπου κάτω.
    Το παράδοξο είναι ο γείοτνας με ιδια γραμμή interleaved και ίδια pings με εμένα σε όλα, που ειμαι και fast...

    -Αρα εν τέλει καταλήγουμε πως δεν υπάρχει σωτηρία και πως απλά οι gamers ΔΕΝ πρέπει να επιλέγουν πάροχο εκτός ΟΤΕ καθώς έχουν κακες δρομολογήσεις και pings ;

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οδηγίες για το πρόγραμμα και πως κάνεις backup τα settings του tcp optimizer.
    Μετά δώσε τις παρακάτω εντολές θα δημιουργήσουν ένα αρχείο pings.xtxt στο desktop με το οποίο θα μπορείς να κάνεις σύγκριση μετά την αλλαγή να δεις αν έπεσαν τα pings.
    Κώδικας:
    cd %HOMEPATH%\desktop
    ping -n 60 google.com > pings.txt
    Μετά κατεβάζεις το tcp optimizer κάνεις ένα backup τα settings και διαβάζεις πρώτα το παρακάτω λινκ και κάνεις τις αλλαγές κάποιοι ισχυρίζονται ότι είδαν αλλαγές στα pings.
    Και μετά αλλάζεις αυτά που λέει εδώ με το tcp optimizer

    Τώρα αν βγάλεις άκρη με τους άσχετους που κυκλοφορούν στους παρόχους φέξε μου και γλίστρησα
    Γενικά στην αγορά κυκλοφορούν πολλοί άσχετοι που το παίζουν ειδικοί πχ πήγα να μου φτιάξει ένας ένα RJ-11 καλώδιο και η συνδεσμολογία ήταν απαράδεκτη για κάποιον που ξέρει απο δίκτυα.
    Δεν λέω πως όλοι είναι άσχετοι απλά λέω πως υπάρχουν και Άσχετοι στον χώρο της ελεύθερης αγοράς.

    Και τέλος στα hops 10,12, & 13 απο την pathping έχεις 100% packetloss πάρε τον πάροχο και πες τους να τα διορθώσουν.
    Αν σου πουν το γνωστό παραμύθι ότι είσαι οκ πες τους ότι θα τους στείλεις με μέιλ το αρχείο για να το επιβεβαιώσουν και οι ίδιοι, αν γνωρίζουν τι είναι η pathping και τι κάνει.

    Καλή τύχη και καλά ξεμπερδέματα με τους άσχετους που μπλέξαμε και μας περνάνε για χαζούς
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οδηγίες για το πρόγραμμα και πως κάνεις backup τα settings του tcp optimizer.
    Μετά δώσε τις παρακάτω εντολές θα δημιουργήσουν ένα αρχείο pings.xtxt στο desktop με το οποίο θα μπορείς να κάνεις σύγκριση μετά την αλλαγή να δεις αν έπεσαν τα pings.
    Κώδικας:
    cd %HOMEPATH%\desktop
    ping -n 60 google.com > pings.txt
    Μετά κατεβάζεις το tcp optimizer κάνεις ένα backup τα settings και διαβάζεις πρώτα το παρακάτω λινκ και κάνεις τις αλλαγές κάποιοι ισχυρίζονται ότι είδαν αλλαγές στα pings.
    Και μετά αλλάζεις αυτά που λέει εδώ με το tcp optimizer

    Τώρα αν βγάλεις άκρη με τους άσχετους που κυκλοφορούν στους παρόχους φέξε μου και γλίστρησα
    Γενικά στην αγορά κυκλοφορούν πολλοί άσχετοι που το παίζουν ειδικοί πχ πήγα να μου φτιάξει ένας ένα RJ-11 καλώδιο και η συνδεσμολογία ήταν απαράδεκτη για κάποιον που ξέρει απο δίκτυα.
    Δεν λέω πως όλοι είναι άσχετοι απλά λέω πως υπάρχουν και Άσχετοι στον χώρο της ελεύθερης αγοράς.

    Και τέλος στα hops 10,12, & 13 απο την pathping έχεις 100% packetloss πάρε τον πάροχο και πες τους να τα διορθώσουν.
    Αν σου πουν το γνωστό παραμύθι ότι είσαι οκ πες τους ότι θα τους στείλεις με μέιλ το αρχείο για να το επιβεβαιώσουν και οι ίδιοι, αν γνωρίζουν τι είναι η pathping και τι κάνει.

    Καλή τύχη και καλά ξεμπερδέματα με τους άσχετους που μπλέξαμε και μας περνάνε για χαζούς
    Ενας που ξέρεις απο δίκτυα θα στο έκανε με rj45

    packetloss που το είδες; απλά είναι ρυθμισμένο το Hop να μην απαντάει σε ICMP requests, τίποτα το περίεργο εδώ
    Tcp optimizer κλπ δεν χρειάζονται τα windows εδω και δεκαετίες

  12. #12
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οδηγίες για το πρόγραμμα και πως κάνεις backup τα settings του tcp optimizer.
    Μετά δώσε τις παρακάτω εντολές θα δημιουργήσουν ένα αρχείο pings.xtxt στο desktop με το οποίο θα μπορείς να κάνεις σύγκριση μετά την αλλαγή να δεις αν έπεσαν τα pings.
    Κώδικας:
    cd %HOMEPATH%\desktop
    ping -n 60 google.com > pings.txt
    Μετά κατεβάζεις το tcp optimizer κάνεις ένα backup τα settings και διαβάζεις πρώτα το παρακάτω λινκ και κάνεις τις αλλαγές κάποιοι ισχυρίζονται ότι είδαν αλλαγές στα pings.
    Και μετά αλλάζεις αυτά που λέει εδώ με το tcp optimizer

    Τώρα αν βγάλεις άκρη με τους άσχετους που κυκλοφορούν στους παρόχους φέξε μου και γλίστρησα
    Γενικά στην αγορά κυκλοφορούν πολλοί άσχετοι που το παίζουν ειδικοί πχ πήγα να μου φτιάξει ένας ένα RJ-11 καλώδιο και η συνδεσμολογία ήταν απαράδεκτη για κάποιον που ξέρει απο δίκτυα.
    Δεν λέω πως όλοι είναι άσχετοι απλά λέω πως υπάρχουν και Άσχετοι στον χώρο της ελεύθερης αγοράς.

    Και τέλος στα hops 10,12, & 13 απο την pathping έχεις 100% packetloss πάρε τον πάροχο και πες τους να τα διορθώσουν.
    Αν σου πουν το γνωστό παραμύθι ότι είσαι οκ πες τους ότι θα τους στείλεις με μέιλ το αρχείο για να το επιβεβαιώσουν και οι ίδιοι, αν γνωρίζουν τι είναι η pathping και τι κάνει.

    Καλή τύχη και καλά ξεμπερδέματα με τους άσχετους που μπλέξαμε και μας περνάνε για χαζούς
    Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την βοήθεια! Το εκτιμώ ειλικρινά αλλα τα έχω ήδη κάνει αυτά. Τo router μου αφήνει να κανω tracert και ping test μέσα απο το interface του οπότε ειναι θέμα του ίντερνετ και όχι του software μου καθώς όλα τα παραπάνω tweaks τα έχω κάνει.

    Για το packet loss μπορεί να ευθύνεται το γεγονός οτι έχω απενεργοποιήσει απο το ρούτερ τα bitswap, sos και g.inp ή οι dns της cloudflare που έχω περασμένες ;

  13. #13
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.923
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το packet loss μπορεί να ευθύνεται το γεγονός οτι έχω απενεργοποιήσει απο το ρούτερ τα bitswap, sos και g.inp ή οι dns της cloudflare που έχω περασμένες ;
    Όχι, και δεν υπάρχει packet loss, θα συνέχιζε και στο τελικό target αν υπήρχε. Όπως είπε και ο sdikr, απλώς δεν απαντάνε σε ICMP οι ενδιάμεσοι routers. Είναι φυσιολογικό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τέλος στα hops 10,12, & 13 απο την pathping έχεις 100% packetloss πάρε τον πάροχο και πες τους να τα διορθώσουν.
    Αν σου πουν το γνωστό παραμύθι ότι είσαι οκ πες τους ότι θα τους στείλεις με μέιλ το αρχείο για να το επιβεβαιώσουν και οι ίδιοι, αν γνωρίζουν τι είναι η pathping και τι κάνει.
    Κρίμα να χαλάμε άσκοπα τον χρόνο του support χωρίς να γνωρίζουμε τι είναι τι...

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή είμαι άπιστος Θωμάς και θέλω να την ψάχνω τη δουλειά. ok να δεχτώ ότι έχω λάθος απόδειξε ότι αυτό που λες είναι το σωστό.
    Πως είστε τόσο σίγουροι;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρίμα να χαλάμε άσκοπα τον χρόνο του support χωρίς να γνωρίζουμε τι είναι τι...
    Ποιος είπε ότι σπαταλάμε άδικα τον χρόνο τους, για να τους παίρνουμε τηλ πάει να πει ότι υπάρχει κάποιο θέμα.

    - - - Updated - - -

    στο κάτω κάτω για αυτό πληρώνονται
    Τώρα αν οι μισθοί είναι πενιχροί αυτό είναι άλλο πράγμα που σηκώνει πολλή συζήτηση.

    - - - Updated - - -

    Αν μου το αποδείξετε θα σκίσω το πτυχίο που έχω και θα το φάω
    Εγώ πιστεύω ότι είναι 50-50.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαι άπιστος Θωμάς και θέλω να την ψάχνω τη δουλειά. ok να δεχτώ ότι έχω λάθος απόδειξε ότι αυτό που λες είναι το σωστό.
    Πως είστε τόσο σίγουροι;

    - - - Updated - - -


    Ποιος είπε ότι σπαταλάμε άδικα τον χρόνο τους, για να τους παίρνουμε τηλ πάει να πει ότι υπάρχει κάποιο θέμα.

    - - - Updated - - -

    στο κάτω κάτω για αυτό πληρώνονται
    Τώρα αν οι μισθοί είναι πενιχροί αυτό είναι άλλο πράγμα που σηκώνει πολλή συζήτηση.

    - - - Updated - - -

    Αν μου το αποδείξετε θα σκίσω το πτυχίο που έχω και θα το φάω
    Εγώ πιστεύω ότι είναι 50-50.
    Για πιο απο όλα θέλεις απόδειξη, για το οτι το rj11 δεν είναι για δίκτυο, για το Packet loss, για το tcp optimizer;
    Μπορείς να διαλέξεις μόνο ένα δωρεάν, τα άλλα θα έχουν χρέωση

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας