Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 60
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Γεια σας
    Με έχουν ζαλίσει στα τηλ. να μεταβώ από adsl σε Fiber με την δικαιολογία ότι εντος του 2022 καταργείτε το παλιό δίκτυο και θα μεταβούν τα πάντα σε οπτικές ίνες.
    Ως εκ τούτου να μπώ στο συστημα υου Υπουργειου και να πάρω το κουπώνι για 2 χρόνια επιδότηση και να τους το πώ (στην Wind me 26€/μήνα στα 100mbs και ολες οι κλησεις δωρεάν )
    Ισχυουν αυτα? διοτι είμαι έτοιμος να δεχτώ

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εμένα με πείρα πωλήτρια απο την wind και άρχισαν τα παπατζιλίκια τους δωρεάν το ένα δωρεάν το άλλο το δια ταύτα έπρεπε να σκάσω 50 € για σύνδεση οπτικής ίνας αν ήθελα φυσικά φάγανε άκυρο.
    Μην τους πιστεύει οι άνθρωποι δεν παίζονται
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  3. #3
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.261
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας
    Με έχουν ζαλίσει στα τηλ. να μεταβώ από adsl σε Fiber με την δικαιολογία ότι εντος του 2022 καταργείτε το παλιό δίκτυο και θα μεταβούν τα πάντα σε οπτικές ίνες.
    Ως εκ τούτου να μπώ στο συστημα υου Υπουργειου και να πάρω το κουπώνι για 2 χρόνια επιδότηση και να τους το πώ (στην Wind me 26€/μήνα στα 100mbs και ολες οι κλησεις δωρεάν )
    Ισχυουν αυτα? διοτι είμαι έτοιμος να δεχτώ
    Είναι γεγονός ότι ο χαλκός σιγά σιγά θα πάει για κατάργηση
    Επίσης γεγονός ότι αυτό ΔΕΝ πρόκειται να γίνει το 2022.. Σε καμια 5ετια και βλέπουμε θα ξεκινήσει ενδεχομένως να καταργείται
    Τέλος, γεγονός, και αξιο απορίας μάλιστα ειναι που το σκέφτεσαι κιόλας.. Αν όντως έχεις διαθεσιμότητα για ftth που με την επιδότηση θα σου βγαίνει όσο η σάπια adsl μην το σκέφτεσαι καθόλου.
    Μπες πρώτα sfbb.gr και δώσε τη διεύθυνση σου να δεις αν όντως έχεις διαθεσιμότητα..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης γεγονός ότι αυτό ΔΕΝ πρόκειται να γίνει το 2022.. Σε καμια 5ετια και βλέπουμε θα ξεκινήσει ενδεχομένως να καταργείται
    Εγώ βλέπω να το τραβάνε τόσο όσο δεν θα έχουν πρόστιμο απο την Ευρωπαική Ένωση, μόλις έρθει η απειλή του προστίμου τότε θα αναγκαστούν να το κάνουν ότι γίνεται συνήθως και σε άλλα πράγματα.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #5
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα με πείρα πωλήτρια απο την wind και άρχισαν τα παπατζιλίκια τους δωρεάν το ένα δωρεάν το άλλο το δια ταύτα έπρεπε να σκάσω 50 € για σύνδεση οπτικής ίνας αν ήθελα φυσικά φάγανε άκυρο.
    Μην τους πιστεύει οι άνθρωποι δεν παίζονται
    2€ πληρώνεις για τη σύνδεση. Τα υπόλοιπα 48€ επιδοτούνται.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας
    Με έχουν ζαλίσει στα τηλ. να μεταβώ από adsl σε Fiber με την δικαιολογία ότι εντος του 2022 καταργείτε το παλιό δίκτυο και θα μεταβούν τα πάντα σε οπτικές ίνες.
    Ως εκ τούτου να μπώ στο συστημα υου Υπουργειου και να πάρω το κουπώνι για 2 χρόνια επιδότηση και να τους το πώ (στην Wind me 26€/μήνα στα 100mbs και ολες οι κλησεις δωρεάν )
    Ισχυουν αυτα? διοτι είμαι έτοιμος να δεχτώ
    Να δεχτεις. Η δικαιολογια ειναι ψιλοακυρη, η κρατικη επιδοτηση αληθινη και το αποτελεσμα θεαματικο.
    Σε 2 χρονια που θα ληξει η επιδοτηση, θεωρητικα οι τιμες ειναι σχετικα ακριβες, αλλα επειδη ο ογκος των συνδρομητων ftth μεγαλωνει σταθερά, ειναι βεβαιο οτι θα υπαρξουν και οικονομικα πακετα χωρις επιδοτηση.
    Σε 2 χρονια, μπορει να εχουν αλλαξει πολλα.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    2€ πληρώνεις για τη σύνδεση. Τα υπόλοιπα 48€ επιδοτούνται.
    Δεν δικαιούμαι επιδότηση το έψαξα
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  8. #8
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    pathfinder.gr
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τωρα δίνει 20€ , adsl πιάνω περιπου στα 15Mbs, τo Fiber θα παω 26€ , το θέμα είναι ότι ΔΕΝ μου χρειάζεται παραπάνω , απλά πάει να με ξεμιαλύσει με αυτά που λένε.
    Ξέρετε πόσο θα διαρκέσει το προγραμμα επιδοτησης ? Αν μπώ πχ του χρόνου θα ισχύει? Εχει ημ/νια λήξης? Αν ναι τότε θα το κάνω και ας μην μου χρειάζεται....

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα δίνει 20€ , adsl πιάνω περιπου στα 15Mbs, τo Fiber θα παω 26€ , το θέμα είναι ότι ΔΕΝ μου χρειάζεται παραπάνω , απλά πάει να με ξεμιαλύσει με αυτά που λένε.
    Ξέρετε πόσο θα διαρκέσει το προγραμμα επιδοτησης ? Αν μπώ πχ του χρόνου θα ισχύει? Εχει ημ/νια λήξης? Αν ναι τότε θα το κάνω και ας μην μου χρειάζεται....
    ορίστε διάβασε και μόνος σου.

    To SFBB κουπόνι έχει συνολική οικονομική αξία που καλύπτει τις ακόλουθες παροχές:

    Διαδικτυακή σύνδεση υπερυψηλής ταχύτητας που επιδοτείται με 13€/μήνα, για μέγιστο διάστημα 24 μηνών
    Εφάπαξ κόστος σύνδεσης που επιδοτείται με 48€
    πηγή: https://www.sfbb.gr/Info.html
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  10. #10
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.261
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkoumo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα δίνει 20€ , adsl πιάνω περιπου στα 15Mbs, τo Fiber θα παω 26€ , το θέμα είναι ότι ΔΕΝ μου χρειάζεται παραπάνω , απλά πάει να με ξεμιαλύσει με αυτά που λένε.
    Ξέρετε πόσο θα διαρκέσει το προγραμμα επιδοτησης ? Αν μπώ πχ του χρόνου θα ισχύει? Εχει ημ/νια λήξης? Αν ναι τότε θα το κάνω και ας μην μου χρειάζεται....
    Τα δεδομένα είναι τα εξής:
    1. Αν πας σε FTTH, θα πληρώνεις 30% παραπάνω από ότι τώρα (με απόλυτα νούμερα το ποσό των €6 είναι μικρό) για 600% μεγαλύτερη ταχύτητα και άλλο τόσο τα εκατό καλύτερη υπηρεσία.
    2. Η εγκατάσταση FTTH αυτή τη στγμή είναι τσάμπα
    3. Η κατάργηση του χαλκού θα γίνει αργά ή γρήγορα.
    4. Απ' όσο γνωρίζω ναι, η επιδότηση θα συνεχίσει να ισχύει και του χρόνου

    Απο κει και πέρα τώρα..
    Η επιδότηση είναι για 2 χρόνια. Αν βάλεις τώρα FTTH, κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι μετά το περας των 2 ετών θα βγάλουν πακέτα φτηνότερα και δεν θα καλείσαι να πληρώνεις πλέον €40. Από την άλλη όμως:
    Κανένας δεν εγγυάται ότι όταν θα φτάσουμε προ τετελεσμένου για την κατάργηση του χαλκού θα συνεχίσουν να ισχύουν οι ίδιες επιδοτήσεις. Το λογικό είναι ότι ναι, θα ισχύουν. Κανένας δε μπορεί να αποκλείσει όμως το γεγονός, αν ανακοινωθεί "επίσημα" η έναρξη της κατάργησης του χαλκού, να πουν οι πάροχοι "ΟΚ, η σύνδεση όχι €2 πλέον αλλά 50" ή "η εγκατάσταση όχι τσάμπα πλέον αλλά €100 (ή €200, ή €500). Προσωπικά δεν το πιστεύω, αλλά από την άλλη δεν νομίζω στην παρούσα φάση να υπάρχει κανείς που να βάλει το χέρι του στη φωτιά για αυτό.

    Καταλήγοντας, δικιά σου είναι η τσέπη.. Δες τα δεδομένα και αποφάσισε... Στη θέση σου θα είχα ήδη ελέγξει αν πραγματικά έχω διαθεσιμότητα στο sfbb.gr και αν όντως ναι, θα είχα ήδη προχωρήσει σε αίτηση...
    You do you...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  11. #11
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Εξαρτάται από τις προσδοκίες αλλά και τις απαιτήσεις του κάθε ανθρώπου. Για μένα η ποιότητα υπηρεσίας που παρέχει το FTTH είναι υπεράνω, οπότε όταν μου δόθηκε η ευκαιρία προχώρησα χωρίς δεύτερη σκέψη.

    Και, 6 μήνες μετά δεν το έχω μετανιώσει καθόλου

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται από τις προσδοκίες αλλά και τις απαιτήσεις του κάθε ανθρώπου. Για μένα η ποιότητα υπηρεσίας που παρέχει το FTTH είναι υπεράνω, οπότε όταν μου δόθηκε η ευκαιρία προχώρησα χωρίς δεύτερη σκέψη.

    Και, 6 μήνες μετά δεν το έχω μετανιώσει καθόλου
    Μετά όμως όταν λήξει και πρέπει να αλλάξεις πρόγραμμα σε adsl 24 Mbps θα πρέπει να πληρώσεις ένα έξτρα ποσό εγκατάστασης αλλαγής απο ffth σε adsl 24 σωστά η κάνω λάθος.
    πχ μπορεί να μην θες να δίνεις τόσα πολλά λεφτά.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά όμως όταν λήξει και πρέπει να αλλάξεις πρόγραμμα σε adsl 24 Mbps θα πρέπει να πληρώσεις ένα έξτρα ποσό εγκατάστασης αλλαγής απο ffth σε adsl 24 σωστά η κάνω λάθος.
    πχ μπορεί να μην θες να δίνεις τόσα πολλά λεφτά.
    Σε 2 χρόνια δεν ξέρουμε τι και πώς, μπορεί σε 2 χρόνια η τιμή για την 100αρα να είναι όσο είναι σήμερα για την adsl,
    Σήμερα υπάρχει επιδότηση για την εγκατάσταση, σε 2 χρόνια θα υπάρχει; ή θα σου λένε πλήρωσε 300 για σύνδεση ή και παραπάνω όπως κάνουν σε άλλες χώρες.

    Αυτό που γίνεται αυτή την στιγμή, τουλάχιστον σε ΟΤΕ είναι να σου δίνει δυνατότητα να πας σε πακέτο 50mbit που έχει μια τιμή πολύ κοντά στην 24αρα

    Αν σου δίνεται η ευκαιρία να βάλεις ftth με επιδότηση θα έλεγα να την χτυπήσεις
    Μπορείς πάντα να κάνεις μεταφορά της σύνδεσης σε κάποιο άλλο ΑΦΜ που μπορεί

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε 2 χρόνια δεν ξέρουμε τι και πώς, μπορεί σε 2 χρόνια η τιμή για την 100αρα να είναι όσο είναι σήμερα για την adsl,
    Σήμερα υπάρχει επιδότηση για την εγκατάσταση, σε 2 χρόνια θα υπάρχει; ή θα σου λένε πλήρωσε 300 για σύνδεση ή και παραπάνω όπως κάνουν σε άλλες χώρες.

    Αυτό που γίνεται αυτή την στιγμή, τουλάχιστον σε ΟΤΕ είναι να σου δίνει δυνατότητα να πας σε πακέτο 50mbit που έχει μια τιμή πολύ κοντά στην 24αρα

    Αν σου δίνεται η ευκαιρία να βάλεις ftth με επιδότηση θα έλεγα να την χτυπήσεις
    Μπορείς πάντα να κάνεις μεταφορά της σύνδεσης σε κάποιο άλλο ΑΦΜ που μπορεί
    1. Δεν δικαιούμαι το έχω κοιτάξει.
    2. Νομίζω ότι για τον μέσο Έλληνα η οπτική ίνα είναι άχρηστη να την κάνει τι;
    3. Για μια επιχείρηση ναι είναι χρήσιμη.
    4. Βλέπω να το τρενάρουν όσο τους παίρνει, απλά τώρα παίρνουν τηλέφωνα μήπως και βάλει κανένα κορόιδο


    - - - Updated - - -

    πχ. Ένας γνωστός μου έχει 100 Mbps αλλά την έχει για τη δουλειά και όχι για διασκέδαση.

    btw Στο εξωτερικό Αγγλία υπάρχουν και με 1Gbps
    https://www.choose.co.uk/guide/fastest-broadband/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 27-11-21 στις 16:14.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Δεν δικαιούμαι το έχω κοιτάξει.
    2. Νομίζω ότι για τον μέσο Έλληνα η οπτική ίνα είναι άχρηστη να την κάνει τι;
    3. Για μια επιχείρηση ναι είναι χρήσιμη.
    4. Βλέπω να το τρενάρουν όσο τους παίρνει, απλά τώρα παίρνουν τηλέφωνα μήπως και βάλει κανένα κορόιδο
    2.εεεε;
    4.εεεεεεε;


    Πραγματικά τι νομίζεις πως είναι η οπτική ίνα; πες το με δικά σου λόγια

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας