Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ψάχνω για κάτι απλό αλλά τα δύο εργαλεία που έχω δει από google και προτάσεις μου φαίνονται απίστευτα πολύπλοκά.

    Ο τρόπος που το σκέφτομαι είναι multi track όπου κάθε τραγούδι και track και κάθε ενδιάμεσο σημείο το voice over.
    Δεν ψάχνω για εφέ και άλλα κουλά. Κάτι πολύ απλό .

    Το audacity είναι τραγωδία όπως και το acid-xpress όσον αφορά την πολυπλοκότητα τους.
    Καμιά εναλλακτική πρόταση;

  2. #2
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σαν οτι πιο απλο ξερω ,
    και σε win7 (φανταζομαι θα παιζει και στα 10 )

    μπορεις να πας στο ηχειακι δεξια , επιλεγοντας recording devices , και πατωντας μεσα στο πλαισιο με τις συσκευες δεξι κλικ "show disabled devices", εμφανιζεται το stereo mix , αν δεν ειναι enable το κανεις enable και default ,
    και μετα απο καποιο προγραμμα , ακομη και των windows να γραψεις οτι ακουγεται στον υπολογιστη σου (αλλα μπορει να γραψει και αλλους ηχους συστηματος με αυτον τον τροπο )

    μπορεις απο το ιδιο ηχειακι στο playback (αναπαραγωγη ) με απλο κλικ και mixer ,να κατεβασεις τον ηχο στο μηδεν σε αλλες εφαρμογες που μπορει να παραγουν ηχο ωστε να μην εχεις παρεμβολες .

    *καμια σχεση με multitrack τα παραπανω
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν οτι πιο απλο ξερω ,
    και σε win7 (φανταζομαι θα παιζει και στα 10 )

    μπορεις να πας στο ηχειακι δεξια , επιλεγοντας recording devices , και πατωντας μεσα στο πλαισιο με τις συσκευες δεξι κλικ "show disabled devices", εμφανιζεται το stereo mix , αν δεν ειναι enable το κανεις enable και default ,
    και μετα απο καποιο προγραμμα , ακομη και των windows να γραψεις οτι ακουγεται στον υπολογιστη σου (αλλα μπορει να γραψει και αλλους ηχους συστηματος με αυτον τον τροπο )

    μπορεις απο το ιδιο ηχειακι στο playback (αναπαραγωγη ) ,να κατεβασεις τον ηχο στο μηδεν σε αλλες εφαρμογες που μπορει να παραγουν ηχο ωστε να μην εχεις παρεμβολες .

    *καμια σχεση με multitrack τα παραπανω
    όχι τόσο απλό

    Δεν θέλω να πρέπει να ακούσω κάθε τραγούδι. Απλά θέλω κάτι να κάνω σαν στιβάδα με υπάρχοντα αρχεία και δικές μου βλακείες τις οποίες όμως να μπορώ να αλλάξω χωρίς να ξεκινήσω από την αρχή. Μετά compile και upload.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    θες να κανεις εσυ εκπομπη και να την γραψεις ;
    και με μικροφωνο και με τραγουδια ;

    ενα ευκολο για dj ιλικι , και με μικροφωνο
    ισως κατι τετοιο ;

    ειχε καποιους περιορισμους ομως στην εγγραφη η free εκδοση ; . δεν θυμαμαι , ισως ηταν και στο streaming οι περιορισμοι
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    θες να κανεις εσυ εκπομπη και να την γραψεις ;
    και με μικροφωνο και με τραγουδια ;

    ενα ευκολο για dj ιλικι , και με μικροφωνο
    ισως κατι τετοιο ;

    ειχε καποιους περιορισμους ομως στην εγγραφη η free εκδοση ; . δεν θυμαμαι , ισως ηταν και στο streaming οι περιορισμοι
    Ναι εγώ αλλά όχι live.
    Απλά θέλω να μπορώ να βάλω τραγούδια σε μια σειρά και να τα συνδέσω με λίγο μπλά μπλά. Μίξη και transitions με απασχολούν. Για την πόρωση θα ειναι, εξού και δεν θέλω να γίνω μάστερ σοφών εφαρμογών.

    Το πρόγραμμα που αναφέρεις είναι για να σε απασχολήσουν τα transition και να μιξάρεις γενικά. Όπως έγραψα, δεν με ενδιαφέρει.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    γινεται αυτοματα το transision και σε πολυ καλο βαθμο ,
    φτιαχνεις λιστα κατω, και βαζεις οποια σειρα θες , και αναλαμβανει αυτο το μιξ .

    με μικροφωνο δεν το εχω ψαξει και για εγγραφες δεν θυμαμαι , κατσε να το βαλω να το ξαναδω .

    το ειχα ξεχωρισει απο παλια απο οταν ηταν auto-mix mp3 (αυτο μπορει να ειναι κακο , αλλα που και που κανω refresh στις αναζητησεις )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    γινεται αυτοματα το transision και σε πολυ καλο βαθμο ,
    φτιαχνεις λιστα κατω, και βαζεις οποια σειρα θες , και αναλαμβανει αυτο το μιξ .

    με μικροφωνο δεν το εχω ψαξει και για εγγραφες δεν θυμαμαι , κατσε να το βαλω να το ξαναδω .

    το ειχα ξεχωρισει απο παλια απο οταν ηταν auto-mix mp3 (αυτο μπορει να ειναι κακο , αλλα που και που κανω refresh στις αναζητησεις )
    Χμμμ αλλά οκει θα το ελέγξω αν ειναι τόσο απλό. Βέβαια, υπάρχει προσδοκία για μπλά μπλά μεταξύ των κομματιών.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    πραγματι , χρειαζεσαι κατι πιο απλο , τωρα που το κοιταω ειναι λιγο εως πολυ φορτωμενο σε σχεση με αυτο που θες

    - - - Updated - - -

    το mixxx εστησα στα γρηγορα , και φανηκε λιγο πιο απλο .

    περεμφερες μοτιβο με το djλικι , δεν χρειαζεσαι να χρησιμοποιεις και τα 2 deck (συνηθως εχουν και ρυθμισεις να αλλαζει αυτο σαν εμφανιση )
    ρυθμιζεις το μικροφωνο για input ,
    βαζεις απο κατω την λιστα με τα τραγουδια που εχεις διαθεσιμα , επιλεγεις απο αυτα καποια σε μια playlist , και μετα αποφασιζεις την σειρα , το ποτε θα πατησεις play , εχει rec πανω , mute και faders (υπαρχουν και ρυθμισεις στα περισσοτερα τετοια να χαμηλωνει η μουσικη οταν μιλας )

    - - - Updated - - -

    το πιο συνηθισμενο ειναι αυτο , να φτιαξεις μια playlist , και να βαζεις το auto talk over (καπως ετσι προφερεται )
    παιζει το playlist αρτια μιξαρισμενο απο το software dj , και οποτε μιλας αυτο σωπαινει σε βαθμο που θα το εχεις διαλεξει .

    ειναι αρκετα διαφορετικη κατηγορια software το audacity με το dj ing , οχι οτι δεν γινεται με το audacity , αλλα ειναι σαν να πας με πινελο για ακουαρελα με στοχο καποια λεπτομερια , να βαψεις τοιχο .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματι , χρειαζεσαι κατι πιο απλο , τωρα που το κοιταω ειναι λιγο εως πολυ φορτωμενο σε σχεση με αυτο που θες

    - - - Updated - - -

    το mixxx εστησα στα γρηγορα , και φανηκε λιγο πιο απλο .

    περεμφερες μοτιβο με το djλικι , δεν χρειαζεσαι να χρησιμοποιεις και τα 2 deck (συνηθως εχουν και ρυθμισεις να αλλαζει αυτο σαν εμφανιση )
    ρυθμιζεις το μικροφωνο για input ,
    βαζεις απο κατω την λιστα με τα τραγουδια που εχεις διαθεσιμα , επιλεγεις απο αυτα καποια σε μια playlist , και μετα αποφασιζεις την σειρα , το ποτε θα πατησεις play , εχει rec πανω , mute και faders (υπαρχουν και ρυθμισεις στα περισσοτερα τετοια να χαμηλωνει η μουσικη οταν μιλας )

    - - - Updated - - -

    το πιο συνηθισμενο ειναι αυτο , να φτιαξεις μια playlist , και να βαζεις το auto talk over (καπως ετσι προφερεται )
    παιζει το playlist αρτια μιξαρισμενο απο το software dj , και οποτε μιλας αυτο σωπαινει σε βαθμο που θα το εχεις διαλεξει .

    ειναι αρκετα διαφορετικη κατηγορια software το audacity με το dj ing , οχι οτι δεν γινεται με το audacity , αλλα ειναι σαν να πας με πινελο για ακουαρελα με στοχο καποια λεπτομερια , να βαψεις τοιχο .
    Μπορείς όμως να επαναλάβεις την ομιλία; Γιατί όπως το διαβάζω, ουσιαστικά μιλάς πάνω από την μουσική. Και αυτό σημαίνει πρέπει να παίζει η μουσική.

    - - - Updated - - -

    Νομίζω αναφέρεσαι σε αυτό

    AUTO DJ
    Need a break? Create a quick playlist and let Auto DJ take over. Automatic crossfading watches your back until you return.
    Αλλά αυτό είναι όταν θες να αφήσεις το LIVE σε αυτόματο.

    Ίσως να μην εξηγώ καλά.
    Θέλω κάτι που να διαλέξω πχ 5 songs και ενδιάμεσα να βάλω τον εαυτό μου. Μαζί με την εισαγωγή 10 segments. Αν χρειαστεί αλλάζω ένα τραγούδι ή αλλά την εγγραφή μου αλλά μόνο αυτό. Όταν και αν όλα καλά, export και δώσε το τραγούδι στον σταθμό. Τα παιδιά το κάνουν ήδη με audacity αλλά όπως έγραψα δεν θέλω να γίνω επιστήμονας για κάτι τόσο απλό. Θεωρητικά θα μπορούσα να ηγοχραφήσω τα 4 μου σημεία και να το κάνω αλλά μου φαίνεται χαζί γιατί τότε χάνει το stacking και αν θες το τεστ στα σημεία που γίνονται οι αλλαγές.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αν θες να ηχογραφεις την ομιλια και μετα να αλλαζεις τα κομματια ή την ομιλια , τοτε ναι το audacity ειναι σαφως πιο καταλληλο .
    εκτος αν εχεις γραψει και την ομιλια και την μιξαρεις και αυτην σαν τραγουδι οποτε και οπου θες .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #11
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θες να ηχογραφεις την ομιλια και μετα να αλλαζεις τα κομματια ή την ομιλια , τοτε ναι το audacity ειναι σαφως πιο καταλληλο .
    εκτος αν εχεις γραψει και την ομιλια και την μιξαρεις και αυτην σαν τραγουδι οποτε και οπου θες .
    Ναι. Πώς αλλάζεις ένα αρχείο σε track, ετσι να μπορείς να ηχογραφήσεις κιόλας. Είτε με overwrite είτε με new και replace.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Τι σε δυσκολεύει τόσο με το audacity, μήπως είναι κάτι που μπορούμε να το συζητήσουμε; Είναι δηλαδή κάτι στην λογική του ή στο interface; Και εγώ δεν είμαι κανένας power user άλλα δύο τρία πράγματα που χρειάστηκε να κάνω δεν χρειάστηκε να αφιερώσω πολύ χρόνο για να τα μάθω. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος γιατί δεν έχω αποπειραθεί κάτι σαν αυτό που περιγράφεις.

    Ίσως αξίζει όμως τελικά τον κόπο γιατί έχει εδώ και λίγο καιρό κάτι πολύ χρήσιμο που συναντάς μόνο σε πληρωμένο λογισμικό. Punch n' Roll. Από αυτά που γράφεις νομίζω θα σε ενδιαφέρει.
    https://www.youtube.com/watch?v=rl5SZ6xG59A

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Πώς αλλάζεις ένα αρχείο σε track, ετσι να μπορείς να ηχογραφήσεις κιόλας. Είτε με overwrite είτε με new και replace.
    Έχεις ασχοληθεί καθόλου με Photoshop; Έτσι και εδώ είναι φάση με layers. Θα δημιουργήσεις ένα επιπλέον track και εφόσον είναι αυτό επιλεγμένο η φωνή θα γράφεται εκεί.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σε δυσκολεύει τόσο με το audacity,
    Ίσως το UI και μια πληθώρα επιλογών που δεν καταλαβαίνω. Όπου παταγα κάτι γινόταν με έξτρα μπάρα να εμφανίζονται. Όταν πάτησα το κόκκινο κουμπί για να δοκιμάσω την φωνή μου άρχισε να παίζει το πρώτο τρακ. Γενικά δεν το καταλαβαίνω.

    Κοίταξα και κανένα tutorial και μου φάνηκε ότι σου δείχνουν πως να κάνεις κωλοτουμπες.

    Αλλά σωστά, να το συζητήσουμε γιατί ίσως το έχω παρεξηγήσει.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.894
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως το UI και μια πληθώρα επιλογών που δεν καταλαβαίνω. Όπου παταγα κάτι γινόταν με έξτρα μπάρα να εμφανίζονται. Όταν πάτησα το κόκκινο κουμπί για να δοκιμάσω την φωνή μου άρχισε να παίζει το πρώτο τρακ. Γενικά δεν το καταλαβαίνω.

    Κοίταξα και κανένα tutorial και μου φάνηκε ότι σου δείχνουν πως να κάνεις κωλοτουμπες.

    Αλλά σωστά, να το συζητήσουμε γιατί ίσως το έχω παρεξηγήσει.
    Οκ κατάλαβα. Θα επιλέξεις το σημείο που θες να κάνεις την εγγραφή και είτε θα φτιάξεις ένα νέο track χειροκίνητα, είτε θα πατήσεις το shift (θα δεις μάλιστα την κόκκινη βούλα να αλλάζει) και το κουμπί εγγραφής που θα δημιουργήσει ένα track αυτόματα πάνω στο οποίο θα γραφτεί η φωνή σου. Από εκεί και πέρα έχοντας αυτό το track επιλεγμένο, ή φτιάχνοντας και άλλο αν προτιμάς, πας όπου θέλεις και γράφεις την φωνή σου.

    Α και κάτι άλλο, το πρώτο track θα παίζει όσο κάνεις την εγγραφή εκτός αν το κάνεις mute.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Καλά να πω ότι ή εγώ είμαι τυφλός ή δεν ξέρω τι να πω για το ui. Τώρα κατάλαβα και πως το μετακινείς.

    Γιατί όταν πατάς εγγραφή με το κόκκινο κουμπί αρχίζουν και παίζουν όλα τα track

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ κατάλαβα. Θα επιλέξεις το σημείο που θες να κάνεις την εγγραφή και είτε θα φτιάξεις ένα νέο track χειροκίνητα, είτε θα πατήσεις το shift (θα δεις μάλιστα την κόκκινη βούλα να αλλάζει) και το κουμπί εγγραφής που θα δημιουργήσει ένα track αυτόματα πάνω στο οποίο θα γραφτεί η φωνή σου. Από εκεί και πέρα έχοντας αυτό το track επιλεγμένο, ή φτιάχνοντας και άλλο αν προτιμάς, πας όπου θέλεις και γράφεις την φωνή σου.

    Α και κάτι άλλο, το πρώτο track θα παίζει όσο κάνεις την εγγραφή εκτός αν το κάνεις mute.


    Δεν έφτιαξε νέο αλλά μπορώ να το κάνω χειροκίνητα

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας