Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλημέρα. Σκέφτομαι να προσθέσω έναν δίσκο στο σύστημά μου (ως boot drive) και είμαι σε δίλημμα για το αν θα είναι καλύτερο να πάω σε Sata SSD ή σε m.2 NVMe ανάλογα με την καθημερινή μου χρήση.


    Το σύστημά μου αποτελείται από:
    - Μητρική: ASRock X99 Extreme4
    - Επεξεργαστής: i7-5820k (με 28 PCIe lanes, αν παίζει κάποιο ρόλο)
    - GPU: Nvidia GTX 1070
    - RAM: 32GB
    - Boot drive: Crucial MX300 500GB Sata SSD
    - M.2 NVMe: Samsung EVO 960 250GB
    - 2 Sata3 HDD 4TB.


    Ως προς την χρήση που κάνω:
    - Παιχνίδια ΔΕΝ παίζω σε σταθερό ρυθμό. Εννοώ ότι έχω εγκατεστημένα 1-2 παιχνίδια, αλλά κυριολεκτικά μπαίνω μία φορά την εβδομάδα και αν. Γι'αυτό και τα έχω περασμένα σε μηχανικό δίσκο, το να γλιτώσω κάποια δευτερόλεπτα ή ms σε loading time ΔΕΝ με ενδιαφέρει.
    - Photoshop & Illustrator, στα οποία έχω ρυθμισμένα ως scratch disks τον κύριο SSD και έναν από τους μηχανικούς λόγω μεγάλου μεγέθους.
    - 3DS Max (κανά 2 εκδόσεις) με αρκετά projects που αποτελούνται από λίγα αρχεία αλλά κάποιες φορές μεγάλου μεγέθους & AutoCAD (αλλά 2D projects).
    - Unity (αρκετές εκδόσεις) και projects πολλών GBs με πάρα πολλά μικρά αρχεία λίγων kb.
    - 1-2 Virtual Machines.


    Αυτήν την στιγμή το OS (Windows 10) είναι περασμένο στον SSD γιατί ο NVMe αγοράστηκε μετά και δεν μπήκα στην διαδικασία να μεταφέρω το OS εκεί, δεν ξέρω αν με την μεταφορά σε NVMe δίσκο να κέρδιζα κάτι παραπάνω από κάποια δευτερόλεπτα στο startup, που δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι, αφού το PC ανοίγει μια φορά το πρωί και κλείνει μια φορά το βράδυ. Η πλειοψηφία των εφαρμογών είναι περασμένες στον SSD, με εξαίρεση 1-2 εφαρμογές που έχω περάσει μαζί με τα Virtual Machines στον NVMe. Επίσης το 99% των projects μου, βιβλιοθήκες κλπ είναι σε μηχανικό δίσκο, καθαρά λόγω μεγέθους. Με εξαίρεση 1-2 τεράστια Unity Projects που έχω μεταφέρει στον NVMe και είδα μεγάλη διαφορά σε compile και build.


    Έριξα μια ματιά στους δίσκους των 2TB και είδα αρκετά μικρή διαφορά στις τιμές ανάμεσα στους Sata3 SSD και τους NVMe οπότε μπήκα σε δίλημμα. Από την μία φαίνεται "προφανής" η επιλογή του NVMe, αλλά διαβάζω θέματα με πιθανές ασυμβατότητες ανάμεσα σε μητρικές και μοντέλα NVMe (είδα μια compatibility list στην σελίδα της μητρικής αλλά ειδικά για 2TB είναι αρκετά περιοσμένη και αν πάω σε μια -θεωρητικά- σίγουρη λύση θα πρέπει να πάω σε ακριβότερο μοντέλο), ενώ επίσης αν πάω σε αυτήν την επιλογή μάλλον τον υπάρχοντα NVMe θα τον βάλω σε μια PCIe κάρτα. Η επιλογή ενός -καλού- SSD φαίνεται πιο safe επιλογή.


    Επί της ουσίας:
    - Αναρωτιέμαι αν με την χρήση χρήση που κάνω δω μεγάλη διαφορά σε καθημερινή χρήση. Και SSD να πάρω πάλι θα μεταφερθούν όλα τα projects (που τώρα είναι σε μηχανικό δίσκο) εκεί. Για PS και ΑΙ πάντα είχα την περιέργεια αν η χρήση ενός NVMe ως scratch disks επιβαρύνει πολύ με συνεχείς εγγραφές και μειώνει την μακροζωία του.


    - Αυτά τα θέματα ασυμβατότητας που διαβάζω επηρεάζουν μόνο το κατά πόσο θα μπορεί να περαστεί το λειτουργικό στον NVMe; Ή μπορεί να επηρεάζουν γενικά τις επιδόσεις του μέχρι και να είναι παράγοντας αστάθειας για το σύστημα;


    - Έχω μπερδευτεί λίγο με τον αριθμό των PCIe lanes στην CPU και κατά πόσο επηρεάζουν την γενικότερη απόδοση του συστήματος. 28 έχει η CPU, και -αν έχω καταλάβει σωστά- η m.2 θύρα χρησιμοποιεί 4 (στην σελίδα της μητρικής γράφει PCIe Gen3 x4 & SATA3 για την m.2) και έχουμε GPU, ακόμα μια PCIe που ενδεχομένως θα μπει για να μπει ο υπάρχοντας m.2, ενώ δεν ξέρω αν επηρεάζονται οι μηχανικοί δίσκοι και ο SSD.


    Γενικότερα υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Το βασικό που πρέπει να ξέρεις για το σύστημα σου, είναι αυτό το σχεδιάγραμμα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Chipset Block Diagram.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  184,8 KB 
ID: 232698

    Αυτό σε συνδυασμό με τα specs+το manual του κατασκευαστή, σου λύνουν το puzzle που θες να λύσεις.

    https://www.asrock.com/mb/intel/x99%...#Specification

    Όπερ σημαίνει, για 28 lanes CPU, έχεις μέγιστη συνδεσιμότητα,

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_8.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  96,1 KB 
ID: 232699

    Συνεπώς PCI1X16, PCI3X8, PCI5X4. 16+8+4 = 28

    Επίσης λέει

    **If M.2 PCI Express module is installed, PCIE5 slot will be disabled.
    Επειδή είπες ότι η θύρα nvme της μητρικής είναι ήδη κατειλημμένη, αυτό σημαίνει ότι η PCI5 είναι εκτός λειτουργίας εξ'ορισμού.

    Οπότε για να μιλήσει ο επεξεργαστής κατ'ευθείαν με δεύτερο nvme, τοποθετημένο πάνω σε κάρτα, μένει μόνο η θύρα PCI3. Δεν ξέρω αν θα δουλέψει εκεί πραγματικά.

    Άλλη λύση είναι να τη βάλεις σε κάποια από τα άλλα slots. Εδώ θέλει προσοχή, γιατί σύμφωνα με το πρώτο σχεδιάγραμμα, το Χ99 έχει σύνδεση με τον επεξεργαστή με DMI 2.0, το οποίο σημαίνει ταχύτητες ΜΕΧΡΙ 2GB/sec για ΟΛΕΣ τις συσκευές που ελέγχονται από το Χ99.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Direct_Media_Interface

    Συνεπώς ότι Χ4 nvme και να βάλεις σε κάρτα, στα υπόλοιπα slots εκτός από το PCI3, πάνω από 2GB/sec δε μπορεί να πάει. Και δυνητικά και λιγότερο, γιατί είπαμε είναι 2GB/sec για ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες συσκευές.

    Για το πόσο θα είναι συμβατά όλα αυτά, δε το ξέρω. Αφού έχεις ήδη nvme, πάρε κάρτα και βάλτο πάνω και δες πως συμπεριφέρεται στα άλλα slots.

    Προσωπικά έχω nvme X4 σε κάρτα PCIe, συνδεδεμένο σε μία non cpu slot και δουλεύει full speed, αλλά αυτά σε Z370 που έχει DMI 3.0 (4GB/sec). Ναι δουλεύει μια χαρά, με λειτουργικό πάνω και του έχω βγάλει τα μάτια, χωρίς προβλήματα. Αλλά το τι θα κάνει ένα παλαιότερο σύστημα δε το ξέρω. Σε P67 που το δοκίμασα ας πούμε, δε δούλευε Χ4 σε Χ4 slots, αλλά Χ2 και δεν έμαθα ποτέ γιατί.

    Τώρα το πόσο bandwidth χρειάζεσαι, αυτό μπορείς να το δεις από τον task manager, όταν κάνεις εργασίες πάνω στα προγράμματα σου. Μπορείς να δεις ας πούμε αν τερματίζει το throughput στη μονάδα αποθήκευσης που σε ενδιαφέρει, οπότε αν βάλεις μία ταχύτερη θα έχεις κέρδος.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Μου'δωσες τροφή για διάβασμα και θα επανέλθω, αλλά να διευκρινίσω λίγο:
    Δεν ξέρω μήπως δεν ήταν σαφές από το αρχικό μήνυμα -και αν αλλάζει κάτι στα λεγόμενά σου- αλλά αν έπαιρνα νέο NVMe είχα σκοπό να βάλω εκείνον στην θύρα NVMe της μητρικής και αυτόν που έχω τώρα σε κάρτα PCIe. Και πολύ σωστά προτείνεις ότι θα μπορούσα να πάρω από τώρα μια τέτοια για να κάνω κάποιες δοκιμές. Είναι κάτι στα specs της κάρτας το οποίο πρέπει να κοιτάξω;

  4. #4
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Βασικά εγώ δεν διάβασα καλά, μιας και αυτή θα ήταν μία από της επόμενες προτάσεις μου. Δηλαδή να βάλεις το καινούριο στη μητρική και το άλλο σε κάρτα και ότι κάτσει. Οπότε είμαστε ΟΚ από εκεί.

    Όσο για την κάρτα, πιστεύω ότι οποιαδήποτε Χ4 PCIe πάρεις θα είσαι ΟΚ. Εγώ είχα πάρει μία με 4-5 ευρώ από ebay.

    - - - Updated - - -

    Το σκρουτζ έχει πολλές προτάσεις.

    Ακόμα και η πρώτη που εμφανίζεται εδώ, νομίζω θα είναι ΟΚ.

    https://www.skroutz.gr/search.html?k...&order_dir=asc

    Εκτός αν θες να πάρεις τίποτα με ψύκτρα κλπ.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας