Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα στη παρέα......
    Θα ήθελα να αναφέρω το προβλημά μου και άν μπορεί κάποιος να μου δώσει ( αν γνωριζει) μια λύση...
    Ενδιαφέρομαι να μισθώσω μια επαγγελματική στέγη και συγκεκριμένα ένα πρατήριο καυσίμων, του οποίου έχει λήξη το συμβόλαιο του εδώ και 2 χρόνια αλλά συνεχίζει να δουλεύει κανονικά καταβάλοντας το μίσθωμά του. Ο ιδιοκτήτης έχει ακολουθήσει τη δικαστική οδό αλλά εδώ και 2 χρόνια + είμαστε από αναβολή σε αναβολή!!!!
    Συγκεκριμένα πριν 10 μέρες που είχε πάρει ημερομηνία, δεν έγινε το δικαστήριο λόγο covid?!( ισχύει κάτι τέτοιο μιας και δεν έχουμε covid) ,και ότι πήρε δικάσιμο για 1-1.5 μήνα μετά
    Με τον ιδιοκτήτη τα έχουμε βρεί αλλά λόγο της κατάστασης είμαι στη μέση και έχω αρχίσει να απογοητεύομαι.....
    ΠΟΣΕΣ αναβολές μπορούν να πάρουν ακόμα? και γενικά αφού γίνει το δικαστήριο θα ακολουθήσει έφεση από τη μεριά της εταιρίας?
    Είμαι στη μέση εγώ τώρα και πολλές φορές μου πέρασε από το μυαλό μήπως με κοροιδεύει ο ιδιοκτήτης.....

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Για να καταλάβω, ο Α νοικιάζει το βενζινάδικο με ληγμένο συμβόλαιο από τον Β, ο Β τον θέλει να φύγει και ο Α δεν φεύγει και κατέφυγε δικαστικά, και εσύ είσαι ο Γ που περιμένεις να φύγει ο Α για να πάρεις τη θέση του; Αν ναι, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι, και οι αναβολές μπορεί να είναι ατελείωτες.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ειμαι στην ιδια κατασταση αλλα απο την πλευρα του ιδιοκτητη. Για να καταλαβεις, με προσφυγη δικαστικα τον Οκτωβριο του 2020 και δικασιμο τον Δεκμβριο του 2020, δωθηκε αναβολη λογω της τοτε καραντινας για τον Οκτωβριο του 2021 οπου ο δικηγορος του ενοικιαστη που το συμβολαιο του εχει ληξει ηδη απο το 2014 (!!!!) αλλα συνεχιζει σιωπηρα με καταβολη μισθωματων αν και οχι σωστα, ζητησε και πηρε εκ νεου αναβολη για τον Απριλιο του 2022. Συμφωνα με τον δικο μου δικηγορο δεν μπορει να ζητησει νεα ( ισχυει ενα τυπικο-ατυπο δικαιωμα της μιας φορας για καθε ενα δικηγορο οπως μου εξηγησε ) αλλα οπως και να χει ο ενοικιαστης ειναι ακομα μεσα.

    Αυτο που θελω να πω ειναι πως ο ιδιοκτητης δεν εχει ευθυνη για αυτην την διαδικασια μιας και αυτη ειναι δυστηχως η ελληνικη πραγματικοτητα αλλα πρακτικα και επιχειρηματικα τωρα, ειναι στην δικη σου εκτιμηση εαν σε συμφερει να επιμεινεις στην συγκεκριμενη περιπτωση ή να κοιταξεις για κατι αλλο.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβω, ο Α νοικιάζει το βενζινάδικο με ληγμένο συμβόλαιο από τον Β, ο Β τον θέλει να φύγει και ο Α δεν φεύγει και κατέφυγε δικαστικά, και εσύ είσαι ο Γ που περιμένεις να φύγει ο Α για να πάρεις τη θέση του; Αν ναι, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι, και οι αναβολές μπορεί να είναι ατελείωτες.
    Ο Α ειναι ο ενοικιαστής,ο Β είναι η εταιρία που νοικίαζει το μερος οπου εχει λήξη το συμβόλαιο,και Γ είμαι εγω που περιμένω να βγεί ο Β μεσω της δικαστικής οδου και να πάρω τη θέση του!!
    Σχετικά με τις αναβολές δεν υπάρχει ενας συγκεκριμενος αριθμος που μπορεί να παρει? Με αυτη τη λογική δε θα βγουν ποτε εξω....

    υγ.συγνωμη για τους τονους ειμαι στο δρομο.....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι στην ιδια κατασταση αλλα απο την πλευρα του ιδιοκτητη. Για να καταλαβεις, με προσφυγη δικαστικα τον Οκτωβριο του 2020 και δικασιμο τον Δεκμβριο του 2020, δωθηκε αναβολη λογω της τοτε καραντινας για τον Οκτωβριο του 2021 οπου ο δικηγορος του ενοικιαστη που το συμβολαιο του εχει ληξει ηδη απο το 2014 (!!!!) αλλα συνεχιζει σιωπηρα με καταβολη μισθωματων αν και οχι σωστα, ζητησε και πηρε εκ νεου αναβολη για τον Απριλιο του 2022. Συμφωνα με τον δικο μου δικηγορο δεν μπορει να ζητησει νεα ( ισχυει ενα τυπικο-ατυπο δικαιωμα της μιας φορας για καθε ενα δικηγορο οπως μου εξηγησε ) αλλα οπως και να χει ο ενοικιαστης ειναι ακομα μεσα.

    Αυτο που θελω να πω ειναι πως ο ιδιοκτητης δεν εχει ευθυνη για αυτην την διαδικασια μιας και αυτη ειναι δυστηχως η ελληνικη πραγματικοτητα αλλα πρακτικα και επιχειρηματικα τωρα, ειναι στην δικη σου εκτιμηση εαν σε συμφερει να επιμεινεις στην συγκεκριμενη περιπτωση ή να κοιταξεις για κατι αλλο.
    καταλαβα...Σχετικά τώρα με την ημερομηνία εκδίκασης δε θα έπρεπε να τη ξερει? θέλω να πω δε τη μαθαίνεις επιτοπου αφου πηραν αναβολή?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manti2019 : 30-11-21 στις 15:37.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manti2019 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταλαβα...Σχετικά τώρα με την ημερομηνία εκδίκασης δε θα έπρεπε να τη ξερει? θέλω να πω δε τη μαθαίνεις επιτοπου αφου πηραν αναβολή?
    Απο οσο γνωριζω εμπειρικα οσο κι απο την προσφατη δικασιμο που εγραψα παραπανω, η ημερομηνια αναγγελεται απο τον προεδρο εκεινη την ωρα. Στη δικασιμο δηλαδη που αναβαλλεται οριζεται και η επομενη ημερομηνια. Εκτος κι αν τρεχει καποιο αλλου ειδους νομικο ....τερτιπι το οποιο και δεν εχω υποψιν μου.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οσο γνωριζω εμπειρικα οσο κι απο την προσφατη δικασιμο που εγραψα παραπανω, η ημερομηνια αναγγελεται απο τον προεδρο εκεινη την ωρα. Στη δικασιμο δηλαδη που αναβαλλεται οριζεται και η επομενη ημερομηνια. Εκτος κι αν τρεχει καποιο αλλου ειδους νομικο ....τερτιπι το οποιο και δεν εχω υποψιν μου.
    Μαλιστα....επειδη των ρωτησα(μιλησα μεντο γιο του που ασχολείται και αυτος) μου ειπε οτι θα νιλησει με το δικηγόρο του να του πει.....
    Και λεω μηπως παιζεται τιποτα αλλο....δε γινεται να μην ξερει την ημερομηνια...υποτίθεται οτι επρεπε να του το πει οταν πηρε την αναβολη!

  7. #7
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αφου οριστικε δικασιμος ημερομηνια μετα απο ποσο καιρο γινεται το δικαστηριο?
    Τον ρωτησα σημερα τον ιδιοκτητη και τελικα μου ειπε οτι θα γινει μετα απο 3η,4η μηνες....εχει παρει ημερομηνια απλα δε τξν εχει μαθει ακομα απο το δικηγορο του...
    Ισχυει κατι τετοιο?

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manti2019 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου οριστικε δικασιμος ημερομηνια μετα απο ποσο καιρο γινεται το δικαστηριο?
    Τον ρωτησα σημερα τον ιδιοκτητη και τελικα μου ειπε οτι θα γινει μετα απο 3η,4η μηνες....εχει παρει ημερομηνια απλα δε τξν εχει μαθει ακομα απο το δικηγορο του...
    Ισχυει κατι τετοιο?
    Iσχυουν και τα δυο.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ποσες αναβολες μπορουν να παρουν? Υπαρχει καποιος νομος που να λεει οτι δικαιούται η καθε μερια να παρει 1,2 3,4 αναβολες? Ειδικα αν ο αλλος πληρωνει κανονικα ,παρολο που εχει ληξη το συμβόλαιο.....

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Μπορει να αναβληθει 10 φορες. Ή 5 φορες. Ή καμια. Αυτο το αποφασιζει το δικαστηριο ακομα κι αν το ζητησει ή οχι ο δικηγορος της καθε πλευρας. Επαναλαμβανω πως η πρακτικη, σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι πως η καθε πλευρα μπορει να ζητησει απο 1 δικαιολογημενη αναβολη ή μετα απο συναινεση και των δυο οσες αλλες συμφωνησουν. Αλλα καθορισμενος αριθμος πραγματικα δεν υπαρχει.

    Οσο για τον νυν ενοικιαστη, δεν "πληρωνει κανονικα" αφου ειναι εκτος συμβολαιου, αλλα αποζημιωνει για την χρηση που κανει κι επεκτεινει. Απλα πρακτικα ο ιδιοκτητης δεν μπορει να κινησει την "γρηγορη" διαδικασια λογω δυστροπιας και παει με τον ....αραμπα της τακτικης.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας