Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Microsoft
    Δεκάδες ευρωπαϊκές εταιρείες τεχνολογίας έχουν κατηγορήσει τη Microsoft για κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης της στον κλάδο λόγω του τρόπου με τον οποίο προωθεί επιθετικά και συνδυάζει υπηρεσίες όπως τα (OneDrive, Office 365, Teams κ.λπ.) με τα Windows. Η γερμανική εταιρεία αποθήκευσης cloud, Nextcloud, αποκάλυψε ότι ζήτησε επίσημα από τις αρχές της ΕΕ και της Γερμανίας να σταματήσουν την αντιανταγωνιστική συμπεριφορά της Microsoft και ότι επιδιώκει επίσης να καταθέσει καταγγελία στη Γαλλία με έναν συνασπισμό σχεδόν 30 εταίρων για τη δημιουργία ίσων όρων ανταγωνισμού.

    Σύμφωνα με το Nextcloud, οι αντιανταγωνιστικές πρακτικές των τεχνολογικών κολοσσών, όπως η Microsoft, η Google και η Amazon, επέτρεψαν στη Big Tech να κατακτήσει το 66% του συνολικού μεριδίου της ευρωπαϊκής αγοράς με την πάροδο των ετών, ενώ το μερίδιο των τοπικών παρόχων μειώθηκε στο 16%, από 26%.

    Η γερμανική εταιρεία cloud ηγείται μιας πρωτοβουλίας κατά της Microsoft και έχει οργανώσει τον "Συνασπισμό για ίσους όρους ανταγωνισμού" για να εκφράσει τις ανησυχίες της στην ΕΕ. Η ενσωμάτωση του OneDrive της Microsoft με τα Windows, η οποία ανταγωνίζεται τις ανταγωνιστικές υπηρεσίες αποθήκευσης αρχείων, έχει παρομοιαστεί με τους πολέμους των προγραμμάτων περιήγησης στα τέλη της δεκαετίας του '90, όταν η Microsoft ενσωμάτωσε τον Internet Explorer για να ανταγωνιστεί τον Navigator της Netscape. Υπάρχει επίσης ένα πολύ πιο πρόσφατο παράδειγμα της Microsoft που επιδεικνύει παρόμοια συμπεριφορά με τον Edge.

    Η Nextcloud κατηγόρησε τη Microsoft ότι προωθεί το OneDrive στους χρήστες με την προεγκατάσταση της υπηρεσίας ως μέρος της εγκατάστασης του λειτουργικού συστήματος, παρέχοντας στους χρήστες δωρεάν αποθηκευτικό χώρο και προωθώντας την εφαρμογή στα Windows με αναδυόμενες ειδοποιήσεις. Η Microsoft Teams, η οποία έγινε αντικείμενο της αγωγής της Slack στην ΕΕ πέρυσι, επισημάνθηκε επίσης, καθώς η εφαρμογή έχει γίνει πλέον προεπιλεγμένο μέρος των Windows 11.

    Αυτό καθιστά σχεδόν αδύνατο τον ανταγωνισμό με τις υπηρεσίες τους SaaS", σημειώνει η Nextcloud στον αντιμονοπωλιακό ιστότοπό της, όπου η εταιρεία συγκεντρώνει επίσης πρόσθετους εταίρους συνασπισμού και έχει αναρτήσει το ακόλουθο σύνολο αιτημάτων προς την ΕΕ:

    Κανένα gate keeping (με δέσμες, προεγκατάσταση ή προώθηση υπηρεσιών της Microsoft) για ισότιμους όρους ανταγωνισμού.
    Ανοιχτά πρότυπα και διαλειτουργικότητα που καθιστούν δυνατή την εύκολη μετάβαση. Αυτό δίνει στους καταναλωτές τη δυνατότητα ελεύθερης επιλογής.

    Η Nextcloud δηλώνει ότι κατέθεσε καταγγελία στις γερμανικές αρχές λόγω του μειωμένου ενδιαφέροντος για την αρχική καταγγελία που υπέβαλε στην ΕΕ νωρίτερα φέτος και ότι σχεδιάζει να καταθέσει σύντομα καταγγελία στις γαλλικές αρχές.

    Η εταιρεία πιστεύει επίσης ότι ο προτεινόμενος νόμος της ΕΕ για τις ψηφιακές αγορές θα μπορούσε να περιορίσει τη θέση του φύλακα της Microsoft, ώστε να δώσει στους μικρότερους παίκτες μια δίκαιη ευκαιρία να ανταγωνιστούν στην ευρωπαϊκή αγορά.

    Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

    Πηγή : Techspot

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.619
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αφήστε το OneDrive για αργότερα, και προσπαθήστε να διώξετε αυτό το φρικτό Teams πρώτα...

  3. #3
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Γενικά όποιος έχει το λειτουργικό (MS, google, apple) προσπαθεί να ενσωματώσει όλες τις υπηρεσίες του για να τις μάθει ο κόσμος και να χρησιμοποιεί μόνο αυτές. Και η τακτική πετυχαίνει π.χ. ΙΕ 6 παλιότερα και chrome σήμερα.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-03-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    649
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Cosmote ZTE
    Συμφωνώ απόλυτα με τις καταγγελίες

  5. #5
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά όποιος έχει το λειτουργικό (MS, google, apple) προσπαθεί να ενσωματώσει όλες τις υπηρεσίες του για να τις μάθει ο κόσμος και να χρησιμοποιεί μόνο αυτές. Και η τακτική πετυχαίνει π.χ. ΙΕ 6 παλιότερα και chrome σήμερα.
    Αυτό ακριβώς.

    Όλες αυτές οι εταιρίες πωλούν ένα πακέτο με ανταγωνιστικές υπηρεσίες/ προϊόντα και προφανή πλεονεκτήματα έναντι του ανταγωνισμού - ειδικά αν κάποιος δε ψάχνεται ή δεν ενδιαφέρεται να μάθει τι άλλο υπάρχει "εκεί έξω".

  6. #6
    Εγγραφή
    20-11-2020
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    καλά τους έκαναν

  7. #7
    Εγγραφή
    04-11-2020
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλά το πάει, έχει να μαζέψει φουλ καταγγελία

  8. #8
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    514
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δηλαδη αν εγω εχω ενα calculator και δε πουλαει μια πρεπει να κανω μηνυση στις MS, Apple & Google που ενσωματωνουν calculator στα λειτουργικα τους; Η μαγκια ειναι να εχουν μια υπηρεσια τοσο απαραιτητη που δεν σε νοιαζει τι κανουν οι αλλοι, ο κοσμος θα ερχεται και θα πληρωνει εκει, πχ το Steam εναντι του MS Store.


  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    130/45
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Huawei 535 Cat.7
    Μιας και ειμαι προσφατος πελάτης στο Onedrive (Microsoft 365)... πηγα στην σελιδα της Nextcloud να δω τι ακριβως μου προσφέρει ως εναλλακτικη των λυσεων της MS. Δεν βρήκα κάτι σχετικο. Μονο open source λυσεις για να στησω το δικο μου cloud. Ευχαριστω, εχω synology.

    Δεν ξερω, χανω κατι?

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    872
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9980
    SNR / Attn
    24(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheAccountant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και ειμαι προσφατος πελάτης στο Onedrive (Microsoft 365)... πηγα στην σελιδα της Nextcloud να δω τι ακριβως μου προσφέρει ως εναλλακτικη των λυσεων της MS. Δεν βρήκα κάτι σχετικο. Μονο open source λυσεις για να στησω το δικο μου cloud. Ευχαριστω, εχω synology.

    Δεν ξερω, χανω κατι?
    Θα βρεις και μια σελίδα pricing.
    Η opensource έκδοση αφορά self hosting (στη δική σου υποδομή ) και χωρίς άμεση υποστήριξη...

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας