Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους

    Μου έρχεται σήμερα ένα Chateau LTE12 θα ήθελα να δω την δυνατότητα να κάνω load balancing με failover μια DSL της κακιάς ώρας που έχω. Αν δηλαδή fail-άρει για κάποιο λόγο η LTE να δώσει data, να τραβάει από την DSL.

    Η ιδέα είναι πως θα έχω το Chateau σαν Access Point / Router στο σπίτι, η βασική σύνδεση Internet θα είναι η LTE, και να κουμπώσω σε μια από τις gigabit ports το modem του παρόχου DSL ώστε να βοηθάει την κατάσταση όταν το LTE τα παίζει.

    Μιας και είμαι Uber noob σε τέτοια θέματα, θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τα φώτα του;

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Έχω πετύχει έναν τυπάκο στο YouTube που ασχολείται με το hardware και το θέμα που λες, και μάλιστα στα ελληνικά. Για ρίξε μια ματιά μπας και σε διαφωτίσει...

  3. #3
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω πετύχει έναν τυπάκο στο YouTube που ασχολείται με το hardware και το θέμα που λες, και μάλιστα στα ελληνικά. Για ρίξε μια ματιά μπας και σε διαφωτίσει...
    Φοβερός! Ευχαριστώ πολύ!

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι αυτό που έστειλες μου φαίνεται πολύ πιο απλό σε σύγκριση με όλα τα guides που έχω δει και μπερδεύομαι λίγο. Τα βήματα που έχω κάνει ως τώρα είναι:

    - Μετονομασία του ether5 σε BACKUP
    - Αφαίρεση του ether5 (πλέον BACKUP) από το bridge (το οποίο έχει τις υπόλοιπες ethernet & τα wifi interfaces)
    - Δημιουργία address για το ether5 (πλέον BACKUP) στο IP -> Addresses (*1)
    - Δημιουργία ενός NAT για το ether5 (πλέον BACKUP) στο IP -> Firewall -> NAT με srcnat chain και action masquerade (*2)

    Από εκεί και πέρα σκαλώνω λίγο γιατί στα άλλα guides πάνε και σετάρουν routes χρησιμοποιώντας δύο DNS servers. Επίσης στα guides έχει ως προυπόθεση να έχεις 2 WAN σε ethernet και φτιαγμένα εντελώς custom, και έχουν ως destination τους διαφορετικούς DNS, ενώ στο Chateau το κύριο route έχει destination 0.0.0.0/0 και δεν με αφήνει να αλλάξω κάτι (πχ να βάλω check gateway ping).

    *1 Δεν έχω καταλάβει αν η address που πρέπει να δώσω θα πρέπει να είναι στο ίδιο subnet / mask με αυτές που δίνει το DSL Router του OTE που θέλω να συνδέσω ή αν μπορώ να έχω ότι να ναι (μάλλον το πρώτο)
    *2 Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω και πολύ σε τι χρησιμεύει το επιπλέον NAT.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Θες σωστο failover για να σου αλλαζει τη γραμμη αν πεσει.
    Άλλα Ντάλλα....

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετονομασία του ether5 σε BACKUP
    Αν θες την γνώμη μου, για να μην έχεις προβλήματα στην πορεία, απέφυγε να μετονομάζεις interfaces.
    Κράτα το ether5 ώς ether5 και γράψε backup ώς comment.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφαίρεση του ether5 (πλέον BACKUP) από το bridge (το οποίο έχει τις υπόλοιπες ethernet & τα wifi interfaces)
    Αν δεν κάνεις vlan filtering στο switch του mtik δεν έχει νόημα οι wan να είναι στο bridge.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημιουργία address για το ether5 (πλέον BACKUP) στο IP -> Addresses (*1)
    Μάλλον θα προτιμούσες να τρέχεις έναν dhcp client εκεί για να πάρει ip/dns/route αυτόματα από το cpe της dsl.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημιουργία ενός NAT για το ether5 (πλέον BACKUP) στο IP -> Firewall -> NAT με srcnat chain και action masquerade (*2)
    Υποθέτωντας το default config/firewall, και ότι οι wan είναι σωστά δηλωμένες στο interface list, απλώς δεν χρειάζεται.
    Ο default κανόνας κάνει masquerade ότι βγαίνει από την όποια wan.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εκεί και πέρα σκαλώνω λίγο γιατί στα άλλα guides πάνε και σετάρουν routes χρησιμοποιώντας δύο DNS servers. Επίσης στα guides έχει ως προυπόθεση να έχεις 2 WAN σε ethernet και φτιαγμένα εντελώς custom, και έχουν ως destination τους διαφορετικούς DNS, ενώ στο Chateau το κύριο route έχει destination 0.0.0.0/0 και δεν με αφήνει να αλλάξω κάτι.
    Δεν ξέρω τι διάβαζες, αλλά μάλλον(?) ήταν οδηγοί για recursive routing, που δεν το χρειάζεσαι στην περίπτωση σου.
    Μην δίνεις καμία σημασία τι μπούρδα λέει το κάθε βιντεάκι στο youtube, τα περισσότερα είναι είτε out-of-date,
    είτε απλώς λάθος.
    Κάτσε διάβασε τα docs του ros να καταλάβεις πως δουλεύει, γιατί με copy-paste δεν θα πας μακριά.

    Στο link που σου έδωσα η 1ή επιλογή (wan backup) σου κάνει.
    Βεβαιώσου ότι τρέχεις το τελευταίο ros, φόρτωσε το default config,
    δήλωσε την επιπλέον wan στο interface list, και ακολούθα τις οδηγίες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    *1 Δεν έχω καταλάβει αν η address που πρέπει να δώσω θα πρέπει να είναι στο ίδιο subnet / mask με αυτές που δίνει το DSL Router του OTE που θέλω να συνδέσω ή αν μπορώ να έχω ότι να ναι (μάλλον το πρώτο)
    Στο ίδιο (τυπικά dhcp client), *ή* κάνεις pppoe και παίρνεις μια public/routable πάνω στο tic (πρωτιμότερο).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες την γνώμη μου, για να μην έχεις προβλήματα στην πορεία, απέφυγε να μετονομάζεις interfaces.
    Κράτα το ether5 ώς ether5 και γράψε backup ώς comment.
    Good point. Θα το κρατήσω ether5.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνεις vlan filtering στο switch του mtik δεν έχει νόημα οι wan να είναι στο bridge.
    Μου είναι κινέζικο το vlan filtering, οπότε μάλλον σωστά έκανα που το αφαίρεσα από το bridge

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον θα προτιμούσες να τρέχεις έναν dhcp client εκεί για να πάρει ip/dns/route αυτόματα από το cpe της dsl.
    Good point, έτσι λογικά θα μπορώ να το δοκιμάσω σε ένα test network που έχω πριν το φέρω σπίτι και να μην χρειαστεί να αλλάξω addresses.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτωντας το default config/firewall, και ότι οι wan είναι σωστά δηλωμένες στο interface list, απλώς δεν χρειάζεται.
    Ο default κανόνας κάνει masquerade ότι βγαίνει από την όποια wan.
    Άρα το σβήνω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι διάβαζες, αλλά μάλλον(?) ήταν οδηγοί για recursive routing, που δεν το χρειάζεσαι στην περίπτωση σου.
    Μην δίνεις καμία σημασία τι μπούρδα λέει το κάθε βιντεάκι στο youtube, τα περισσότερα είναι είτε out-of-date,
    είτε απλώς λάθος.
    Κάτσε διάβασε τα docs του ros να καταλάβεις πως δουλεύει, γιατί με copy-paste δεν θα πας μακριά.

    Στο link που σου έδωσα η 1ή επιλογή (wan backup) σου κάνει.
    Βεβαιώσου ότι τρέχεις το τελευταίο ros, φόρτωσε το default config,
    δήλωσε την επιπλέον wan στο interface list, και ακολούθα τις οδηγίες.
    Ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ίδιο (τυπικά dhcp client), *ή* κάνεις pppoe και παίρνεις μια public/routable πάνω στο tic (πρωτιμότερο).
    Μάλλον θα το αφήσω με dhcp client για να μπορώ να το μεταφέρω χωρίς να πειράζω της ρυθμίσεις του κάθε dsl router.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικά έλυσα το πρόβλημα με Netwatch και απλά scripts.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.559
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά έλυσα το πρόβλημα με Netwatch και απλά scripts.
    Και γιατι δεν μοιραζεσαι τη λυση ωστε αν καποιος σαν κι εσενα αναζητησει βοηθεια να την βρει απο εσενα εδω?

  11. #11
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατι δεν μοιραζεσαι τη λυση ωστε αν καποιος σαν κι εσενα αναζητησει βοηθεια να την βρει απο εσενα εδω?
    Δεν είχα χρόνο εκείνη τη στιγμή, έχω τώρα όμως

    Λοιπόν όλα τα βήματα:

    1. Βάζουμε την ether5 στη WAN list
    2. Πάμε και στήνουμε ένα DHCP client επάνω στην ether5, και στις ρυθμίσεις του ορίζουμε "Add default route" σε "no"
    3. Πάμε Interface -> Καρτέρλα LTE -> LTE APNs -> Και απενεργοποιούμε "Use peer DNS" και "Add default route"

    (Ο λόγος που απενεργοποιούμε τα default routes είναι επειδή δεν μας δίνεται η δυνατότητα να βάλουμε κάποιο σχόλιο, πράγμα που θα μας χρειαστεί στο Netwatch)

    4. Πάμε στα routes και φτιάχνουμε τα εξής:

    - 0.0.0.0 -> %lte1 με distance 1 και του ορίζουμε έναν ντεμέκ identifier σαν comment (στην περίπτωσή μου "NETLTE")
    - 0.0.0.0 -> gateway ip της ether 5 (πχ στην περίπτωσή μου 10.0.0.138 που είναι η ip του DSL router (δεν δούλευε με %ether5 δυστυχώς) με distance 2 και του ορίζουμε έναν ντεμέκ identifier σαν comment (στην περίπτωσή μου "NETDSL")
    - 8.8.8.8 -> %lte1
    - 8.8.4.4 -> gateway ip της ether 5 (πχ στην περίπτωσή μου 10.0.0.138 που είναι η ip του DSL router (δεν δούλευε με %ether5 δυστυχώς)

    Σε όλα αυτά τα παραπάνω routes έχω scope 30 (η αλήθεια είναι πως δεν έχω ψάξει να δω τι σημαίνει αυτό)

    Μετά πάμε Tools -> Netwatch και βάζουμε 2 entries:
    1. Host: 8.8.8.8 / Interval 00:00:10 / Timeout 1000ms / Up: /ip route enable [find comment=NETLTE] / Down: /ip route disable [find comment=NETLTE]
    2. Host: 8.8.4.4 / Interval 00:00:10 / Timeout 1000ms / Up: /ip route enable [find comment=NETDSL] / Down: /ip route disable [find comment=NETDSL]

    Αυτό ήταν. Στην ουσία θα κάνει ping κάθε 10 δευτερόλεπτα στις δύο διαφορετικές ip μέσω του interface που έχουμε ορίσει στα routes για το εκάστοτε dns, και θα ανοιγοκλείνει τα κεντρικά routes ανάλογα με το αν είναι up το "ζευγαρωμένο" host.

    Θα μπορούσε να ήταν πιο απλό στην περίπτωση μου, δηλαδή θα μπορούσα ας πούμε να έχω μόνο ένα Netwatch για το LTE, και αφού το route της LTE έχει distance μικρότερο από της DSL, απενεργοποιώντας το route της LTE μόνο, θα αναλάμβανε εκείνο της DSL. Ίσως να το αλλάξω έτσι.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    To interval βαλτο 1sec για να εχεις γρηγορη αποκριση.
    Άλλα Ντάλλα....

  13. #13
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    To interval βαλτο 1sec για να εχεις γρηγορη αποκριση.
    Δεν παίζει να επιβαρύνει κάτι που θα γίνεται τόσο συχνά ε;

  14. #14
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Δοκιμασε το και κρινε μονος σου. Γενικως τα 10 δευτερα ειναι παρα πολυ. Αν δεις επιβαρυνση δοκιμασε με 2-3.
    Άλλα Ντάλλα....

  15. #15
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασε το και κρινε μονος σου. Γενικως τα 10 δευτερα ειναι παρα πολυ. Αν δεις επιβαρυνση δοκιμασε με 2-3.
    Ευχαριστώ πολύ

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας